540. Jlieuros- en <flt)uef tenUe-öfitÖ. Zesde Jaargang. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.80 Franco per post v l.SO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. WOENSDAG De prijs der Advértentien van 14 regels is 40 Ceüten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiëu intezenden. Ingezondeu stukken miiistens een dag vroeger. 1 AUGUSTUS. (^fictrËl gcöcdte. POLITIE. Dezer dagen op de straat gevonden en ten burele van den ondergeteekeiide gedeponeerd, eeue Broche, een Witte zak en een Sleuteltje. Helder31 Jülij 1866. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. J^ict-officicri gcbccltc. POLITIEK OVERZIGT. Te Nicliolsburg zijn de vredes-prelimirtairen onderteekend en is de wapenstilstand gesloten. Bohemen en Moravie blij ven door de Pruisen bezet. De wapenstilstandingaande den 2 Augustus, is voor vier weken gesloten, alzoo tot den 30 September. Volgens den Const. zijn de grondslagen voor den vrede: onsehendbaarheid van Oostenrijks gebied behalve Venetië, onschendbaarheid van Saksens gebied, vorming van een boud van Noord Duitsehlaud onder uitsluitende leiding van Pruisen, voortduring van liét onafhankelijk internationaal bestaan der Zuidduitsche stateiidie vrijheid zullen hebben om zich te vereenigen naar goedvinden, betaling door Oos tenrijk aan Prilissen van 75 millioen francs oorlogskosten. Het blad zegt, dat die voorwaarden billijk zijn, als men in het oog houdt den toestand door den oorlog in het leven geroepen. Oostenrijks integriteit, ondanks den uitslag van den krijg, is een belangrijke bepaling, die alle verlichte ge moederen zullen toejuichen, welke liet een eerste belang achten, dat een groote mogendheid in het midden van Europa blijve bestaan. De heer Benedetti, die de onderhandelingen bijwoonde, had in last ook op de onschendbaarheid van Saksen aan te dringen. De Deballe deelt eenige nadere bijzonderheden mede over de vredes-preliminairen. Volgens dat blad luideu zij 1. De Zuid-Duitsehe unie staat onder de leiding van Oos tenrijk of Beijeren. In liet eerste geval wil Pruisen niet toestaan dat de staten dier unie in liet parlement worden ver tegenwoordigd dan zal er alleen een internationale band tus schen de beide Bonden bestaan. 2. Zelfs deze Zuid-Duitsche unie levert echter moeijelijk- heden op, en wel wegens de positie van Baden, dat volgens zijn toestand tot de zuidelijke staten behoort, maar door ^ruisen niet gaarne zou worden opgegeven. 8. Hanóver en Keurhessen zijn tegenover de eischen van Pruisen niet geneigd grondgebied af te staan en zich aan de Pruisische hegemonie te ouderwerpen. A* Voor genoemde staten en voorSaksen, die zulke zware oflers gebragt hebben, wenscht Oostenrijk voor de zelfstan digheid van de staten waarborgen. 5. De grenslijn in Noord-Sleeswijk zal gevormd worden door de lijn Apenrade-Tondern-Hoyer. lntusschen zal voor de definitieve beslissing of Holstein en Zuid-Sleeswijk [Prui sisch en Noord-Sleeswijk Deensch zal wordennatuurlijk slechts pro fonnaeeue volksstemming plaats hebben. De Nortld. Zeitung tracht de handelwijze van Pruisen tegenover Frankfort te billijken, door te doen uitkomen dat de stad rijk genoeg isen de senaat de oorlogschatting van 25 millioen had goedgekeurd. Er is een deputatie naar Berlijn en zoo mogelijk naar het hoofdkwartier. De zelfmoord van den opper-burgemeester Fellner zal welligt op het gemoed van den koning eenigen indruk maken alleen van 's konings genade, zegt een telegram, hangt het lot van Frankfort af. Dit is intusschen zeker opmerkelijk, dat Pruisen zoo wille keurig en ongelijkmatig is in zijne eischen. Hanover, vooral zijn koning, is allerwelwillendst bejegend, Keurhessen heeft welligt ook niet te klagen, maar zijn vorst is gevangen gezet te StettinNassau dat geen geld voor de mobilisatie der troepen heeft willen geven, wordt door de Pruisische bezetting teil zwaarste gedrukten aan de hertog van Nassau, die zoo anti-pruisisch gezind zich betoonde, levert men op zijn eerste schrijven zijn wijn terug, en wordt de officier gestraft, die zich aan den hertogelijken wijnkelder heeft be zondigd Meer gelijkheid in de behandeling ware zeker billijk. En stellig zal wel ieder erkennen, dat eene oorlogschatting van 2.J pCt. van 't kapitaal, gelijk te Frankfort gevorderd wordt, te hoog is. Men zou overigens vragen mogen of er niet veel meer dan 2J- pCt. wordt gevorderd, daar anders het gezamenlijk kapitaal in Frankfort dnizeud millioen zou bedragen Pruisens hoofddenkbeeld, de uitsluiting van Oostenrijk uit den bond schijnt beslist. In Zuid-Duitschland wil men echter nog niets weten van eene scheiding van Duitsciiland in twee bondstaten, door demainlinie. Zoowel in Beijeren als in Baden verheft men daartegen de stem. Men begrijpt, dat de Zuider- bond te krachteloos zou staan tusschen oppermagtige naburen. En om Pruisen over geheel Duitsehlaud den meester te doen spelen zal Frankrijk dat willen De scheiding van Duitscii land kan op den duur geen vrede geven. De Duitsehe natie wil één zijn, zegt men. Maar hoe die eenheid te verkrijgen Alles kan men trouwens niet in één slag bekomen. 'Toch heeft de heer Thiers et teregt opgêwezéndat een eenig Duitsehlaud in de toekomst ligt. De Nat. Ztg. laat zich aldus uit//Voor Pruisens naam is het geenszins wensch'elijk dat de weg van Napoleons maarschalken worden bewandeld. Men heeft alle regtom bij het sluiten van den vrede te bedingendat de vijan delijke staten een gedeelte van Pruisens oorloglasten dragen maar geheel iets anders is een willekeurig opgelegde oorlogs schatting. Of is het billijk dat men Franfort zulk eene schatting oplegt, daar het zijn bataillon onmiddelijk ont bond, terwijl er niets geschiedt om de vorsten van Saksen, Hanover en Keurhessenwier troepen nog tegenover ons staan, met hun particulier vermogen aansprakelijk temaken voor hunne handelingen En toch zijn deze vrij wat ge vaarlijker geweest en zijn dit nog, dan de Frankforter senatoren." Het lijk van den burgemeester Fellner is in eene met bloemen versierde kist tentoongesteld. De toevloed was zoo groot, dat men uit voorzigtigheid de begrafenis in stilteen onverwachts in de vroegte heeft doen plaats hebben. Een schrijven uit Frankfort meldt, dat Donderdagjl.de kamer van koophandel zich op uitnoodiging van den Prui- sischen kommandant tot dezen heeft begeven en hij haar heeft medegedeeld, dat volgens eene depêche van v. Bismarck bij dadelijke betaling de reeds betaalde 6 millioen van de 25 millioen zouden worden afgetrokken, maar anders de 25 mil lioen zouden betaald moeteu worden en de generaal dwang maatregelen moest bezigen. Die dwangmaatregelen zijnal geheele opheffing van alle post-, telegraaf- en spoorweg-ge- gemeenschap; baat dit niet na 2 of 3 dagen, dan sluiting van alle herbergen en koffijhuizen baat ook dit niet dan na 2 of 3 dagen insluiting van de stadzoodat het personen- en goederenverkeer tusschen de stad en haar omstreken ge heel moet ophoudenhetgeen moet uitloopen op gebrek aan toevoer van levensmiddelen. Den 26 Julij werd in het Engelsche Lagerhuis de rege ring door verscheidene leden geïnterpelleerd omtrent de oor logschatting aan Frankfort opgelegd. Lord Stanlev antwoordde ff-

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1