daarop, dat de maatregelen van geweldwaarmede de Pruisen die stad bedreigd haddenin geen geval zouden worden toe gepast, daar Pruisen zelf ontkent zulke bedreigingen te hebben gedaan. De tusschenkomst van Engeland was in deze zaak niet ingeroepen. Engeland had dan ook geenerlei aanleiding om bij het volk en de regering van Duitschland tusschen beiden te komen. De France zegt in een hoofdartikel, dat Erankrijk, daar gelaten zekere wenschendie uit de vaderlandsliefde des volks voortspruiten, zoo lang de onderhandelingen gevoerd worden, zijne onzijdigheid zal bewaren. De rol van middelaar zal echter eenmaal eindigen en dan vangt het tweede tijdperk aan van den Duitsch-ltaliaanschen oorlog. In dat tweede tijdperk zal Erankrijk en met hem geheel Europa scheidsregter zijn; dan zal het de zaak zijn te onderzoekenof het Europesche even- wigt niet verstoord en de waarborgen niet verminderd zijn, die de regteu en belangen van I'rankrijk eischen. Te Toulon maakt het eskader van gepantserde schepen onmiddelijk toebereidselen om zee te kiezen. De plaats van bestemming is onbekend. De Italiaansche bladen zijn opgevuld met berigten omtrent de verwoestingen, welke de Oostenrijkers in en om Rovigo over eene uitgestrektheid van 400,000 ellen hebben aangerigt. Van de vier forten, welke zij in de lucht deden springen, zijn er twee, Sarzano en Boara, minder beschadigd dan de beide andere, Borsea en Roverdiere. Ongeveer 8100 huizen, waar onder menig prachtig gebouwzijn vernieldin de bouwvallen der vestingwerken liggen omstreeks 140 vernagelde stukken geschuteenig proviand en 5000 geweren zijn daar gevon den. Het moet verwondering baren, dat de Oostenrijkers met het materieel zoo verkwistend omgaan, daar zij buiten dien bij hun vernielingswerk voor honderde millioeuen in de lucht doen springen en sloopenindien men in tijds voor zorgen had genomen, zou men veel hebben kunnen redden. Even als de vestingwerken van Rovigo heeft men ook de bruggen over de Etsch in de lucht doen springen, waarbij evenwel de ijzeren bruggen minder hebben geleden dan de anderezoodat de gemeenschap door de gerekwireerde inwo ners spoedig zal zijn hersteld. Het is thans weder rustig te Londen. Men meent, dat de verwikkelingen, door de regering veroorzaakt, de rigting des volks alligt tot het algemeen stemregt kunnen leiden. Uit New-York wordt onder dagteekening van 13 Julij gemelddat de oneenigheid tusschen den president en een aantal leden van het congres toenemende is. De stand van zaken in Spanje is zoodanig, dat men elk oogenblik de ineenstorting van den sedert jaren lang onder mijnden troon van koningin Isabella II kan verwachten. Men gaat zelf reeds zoover dat men den opvolger van H. Katho lieke Majesteit noemt en wel den tweeden zoon van koning Victor Emmanuelprins Amedeus, zwager van den koning van Portugal. 1T I 3 "tl W S IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 31 Julij 1866. Opgave betreflende de Cholera, van 2731 Julij, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 3, overleden 3, nog in beliaudeliug 0. Gepasseerden nacht heeft zich een Noordsch koop vaardij kapitein, in het logement de Zeevaart alhier, door ophanging van het leven beroofd. Gisteren avond is alhier gearriveerd en in het Hotel den Burg afgestapt, de generaal Blanken, gewezen min. van oorlog. Gisteren namiddag werd liet lijk van een der leden van de Metalen-Kruis-vereeniging alhier, op plegtige wijze door een aantal leden dier vereeniging naar de laatste rustplaats geleid. Drie politie-agenten en twee aansprekers, leden der vereeniging, openden den trein, daarop volgde het bestuur der vereeniging, gevolgd door eenige leden. De lijkkoets werd dooreen 12tal ledenals dragers, begeleid en door vele anderen gevolgd. Daarachter de familie-betrekkingen en bekenden van den over ledene, in een viertal volgkoetsen gezeten. De leden der vereeniging waren allen versierd met het Metalen Kruis (groot model) en de insigne van de afdeeling Helder, sommigen ook met dienstmedailles. Het geheel was zeer indrukwekkend. Gisteren is alhier van Batavia, onder meer anderen, aangekomen het schip genaamd de Hoek van Hollandkapt. Bakkeraan boord waarvan zich een honderdtal militairen van het Oost-Indische leger bevond, die na expiratie van hunnen diensttijd, naar Nederland terug keeren. Echter niet hier ter plaatse maar te Harderwijk kunnen die mensclien hun paspoort en afrekening ontvangen. Om nu die lieden bij de overtogt van hier naar Harderwijk te vrijwaren voor de hier te lande heerschende cholera, worden naar wij vernemen, de volgende omslagtige voorzorgsmaatregelen genomen Het schip moet in de haven op stroom blijven liggen tot al de manschappen zijn ontscheept, die daarna onder militair ge leide direct naar eene expres afgehuurde stoomboot worden getransporteerd, om ze langs het Noordhollandsch kanaal naar Amsterdam over te brengenalwaar bij aankomst een sterk militair geleide gereed staat, dat een cordon formeert om bedoelde Indische Invalieden, en hen alzoo ingesloten transporteerd naar het station van den Rijnspoorweg, alwaar een expresse-trein gereed moet staan om ze naar Utrecht over te brengenvan daar gaat op dezelfde wijze met de meest mogelijke zorg, streng bewaard en bewaakt voor eenige aanraking met de bevolking, de reis voort tot Harderwijk. Een juist niet zeer intelligente Wegwerker, doch die 'toe vallig wist, dat Harderwijk aan de Zuiderzee ligt, was van gevoelen, dat men veel tijd en veel geld en veel moeite en veel zorg had kunnen besparen met van hier de reis- roete te nemen per boot over de Zuiderzee, en dat op die wijze het idee van isolering ook vrij wat beter had bereikt kunnen worden. De man kon niet begrijpen dat de bevelvoerende officier nog zoo dom kon handelen. En toen men hem aan het verstand bragt, dat die orders uit den Haag kwamendeed hij de vraag, of men dan in den Haag ook van meening was dat de Zuiderzee reeds ingedijkt was. Zaturdag 11. is met goed gevolg geëxamineerd te Rot terdam, den heer K. G. Ellmer, als opperstuurman; en te Amsterdam, den heer H. Dijker, als tweede stuurmanleer lingen aan de school voor de zeevaartkunde van den onder wijzer A. J. Leijer alhier. Met 1 Augustus a. s. worden hier bij het garnizoen geplaatst de navolgende officieren: Bij het 4do bataillon van het 7d" regiment Infanterie de 2de luitenant J. Hora Ademaen de officier van gezondheid 3do klasse C. G. Luijt. Bij het detachement van het 1B regiment Yesting-Artillerie de 2de luitenants R. A. M. Spengler en W. J. G. van der Veur. Bij de Genie: de 2de luitenant J. W. Kaiser. Op gemelden datum wordt de 2dc luitenant E. Britt van het 4de bataillon 7dc regiment Infanterie van hier overge plaatst naar he^ 1° bataillon van genoemd regiment in gar nizoen te Haarlem. De officier van gezondheid 3dè klasse G. K. Sterk van het 4dc bataillon 7de regiment Infanterie, alhier in garni zoen, is overgeplaats bij de garnizoens-infirmerie alhier. Z. M. heeft erkend en toegelaten den heer C. Berghuys, als consul van Oldenburg alhier. In de provincie Noordholland werden in de week, be ginnende den 15 en eindigende den 21 Julij, aangetast 17 runderen, gestorven 2, 11 werden afgemaakt, 4 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1918 runderen aan getast, waarvan er 554 stierven, 644 werden afgemaakt en 720 herstelden, terwijl erop 21 Julij geenezieke runderen overbleven. Te Scheveningen gaat het met de cholera veel beter, sinds de lucht geregeld door het branden van teertonnen wordt gezuiverd. Het is op het dorp stil, maar H. M. komt bijna dagelijks een bad nemen. Door de politie te Zwolle zijn op de weekmarkt van 27 Julij in beslag genomen drie manden met appelen en vier met kersen alles onrijp aan de markt gebragt. Tegen de verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. Ook te 's Hage is eene partij onrijpe kruisbeziën door de politie in beslag genomen. Onder Hoog-Blokland bij Gorkum zijn Donderdag twee boerenhofsteden tot den grond toe afgebrand. De brand is waarschijnlijk te weeg gebragt door kinderenwier moe der ziek lag. De brandspuiten der naburige gemeente heb ben eerst goed gewerkt, maar toen er sterke drank was uitgedeeld hebben de spuitgasten twist gekregenen is er een gevecht onder hen ontstaanwaarbij de gorkumsche veldwachters tusschen beiden moesten komenzij hebben proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van 25 op 26 dezer heeft te Renkum een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een zeer oppassend persoonvan der Hof genaamdsedert vele jaren op den olie-molen van den heer Crommelin werkzaam, is met zijne kleederen tusschen de wals geraakt, en heeft dien ten gevolge het leven verloren. Te Roozendaal was bij den bijenhouder Jansen her haaldelijk baldadigheid gepleegd aan zijne korven. Donderdag avond lag hij met een geweer met hagel geladen op de loer, toen de rijkscommies B. op 't erf kwamdeze schijnt te hebben gebukt; althans 't schot dat op de beenen gemunt was kwam in borst en hoofd, zoodat de gewonde weldra stierf. Hij heeft verklaard alleen kersen te hebben willen plukken. De dader is gevat. Een bekende dronkaard bevond zich te 's Gravenhage Vrijdag avond laat voor de Nieuwe kerk op het Spui, voorovergebuktzich aan het hek vasthoudende. Iemand daar voorbijgaande en meenendedat de man ongesteld wasvroeg of hem iets scheelde. Neen niks, was het antwoord. Be speurende dat hij dronken wasvroeg hij waarom gaat gij dan niet naar huis? Omdat ik wacht. Waarop wacht gij dan? dat gaatje niet an. Kom ga naar huis, zeide de welwillende voorbijganger. Neen ik wachtzeg ik je. Maar zeg mij dan

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2