zoodat do nabij gelegen huizen, waaronder ook dat van den heer Landser, boven den wind gelegen waren. Men vermoedt dat de brand door hetonwederis ontstaan. Gebouw en hooi waren naar wij vernemen tegen brand schade verzekerd. - Den Commissaris van Politie, den Opper-Brandmeester en den Gemeente-Bouwmeester, allen uit deze gemeentezag men al zeer spoedig bij den brand, zich onledig houdende met het beramen van middelen ter beteugeling van het on heil. Wij vernemen, dat van wege den Burgemeester van de Zijpe, bij den Burgemeester alhier is ingekomen een ver zoek tot betuiging van dank, aan allen die zich uit deze gemeente hebben gespoed ter aanbieding van hulp. Bij de vermelding van verleende octrooijen, voorko mende in de Slauts-Courantleest men dat Z. M. octrooi heeft verleend voor vijftien jaren aan den heer H. W. Schnei- der alhier, op de uitvinding van verbeteringen aan watermolens, dubbel werkende lucht- en waterpompenventilatoren enz. bestaande in de aanwending van veerkrachtige schijven. De officier van gezondheid 2° klasse N. J. Muller, is overgeplaatst vau hier naar het garnizoen te Amsterdam en zal worden vervangen door den officier van gezondheid lc klasse dr. W. Krol. Het vertrek van den heer Muller is bepaald op 9 Sept. en de heer Krol zal alhier aankomen den 5 September De officier van gezondheid 3e kl. J. O. Harthoornge plaatst bij het hospitaal der Marine alhier, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gebragt en vervangen door den officier van gezondheid 3e kl. L. P. Gijsberti Ilodenpijl. Wijders wordt met den 16 dezer de officier van gezond heid 3° kl. B. Léon, thans dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, overgeplaatst op Zr. Ms. Wachtschip te Ilellevoetsluis, en op gemeld fregat vervangen door den op dat Wachtschip dienenden officier van gezondheid 3e kl. J. Keijser. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Schoorldam de heer P. van Leeuwen, candidaat-notaris te Alkmaar. Door Z. M. is eervol ontslag verleend op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den notaris D. Donker te Zaandijk, en in zijn plaats benoemd den heer mr. M. Donker, candidaat- notaris en kantonregter Zaandamuit welke laatstgenoemde betrekking aan hem eervol ontslag is verleendeen en ander ingaande 1 October. De vermelding eener edele daad van zelfopoffering uit «uivere meuschlievendheid bedreven, laten wij hier volgen: De visiteur Hessels met het recherche vaartuig n°. 2 op de Zuiderzee kruisende, zag zich den 3 Augustus jl. door harde wnw. wind gedrongen de haven van Hinloopcn op te zoeken. Inmiddels de wind nog aanwakkerende ontdekte men een tjalkschip in de nabijheid van het Workummergat, op den zuidkant aan den grond zittende, met de noodvlag in top en in reddeloozen toestand verkeerende. Onmiddelijk was het besluit van den heer llessels genomen om zoo mogelijk reddiug te verleenenals ervaren zeeman gelukte het hein om in de nabijheid der tjalk ten anker te komen. Vier personen ontdekte hij op het wrak, waar de woeste zee steeds over heen sloeg en dat elk oogenblik uit elkander dreigde te slaan. Van daar geen ander middel overblijvende om de onge- lukkigen te naderen dan met de vlet, werd door den visiteur Hessels en deu sloeproeijer Griep geen oogenblik gedraald. Beide mannen stapten vol moed, en met het vaste vertrouwen op hooger hulp, in het ranke vaartuig. Na ruim een uur vau bui- tengewoue inspanning met zeer veel beleid en zeemanschap, mogten die edelen de zelfvoldoening smaken vijf menschen levens te hebben behouden. De schipper, zijne vrouw en kind, een oude vader en de loods. Naauwelijks was meu aan boord van het recherche vaartuig teruggekeerd of het wrak sloeg uit een. De visiteur llessels zette daarna koers naarWorkum, alwaar hij de schipbreukelingen aan wal zette. De opgaven omtrent de veetyphus in Noordholland, over de week beginnende den 22 en eindigende 28 Julij 1866, vermelden het volgende: lil zes gemeenten werden aangetast 31 runderen, waarvan er 2 stierven, 14 werden afgemaakt en 11 herstelden. Sedert het begin der veeziekte zijn inliet geheel aangetast 1949 runderen, waarvan er 556 stierven, 658 werden afgemaakt en 731 herstelden. Aan het einde der week bleven alzoo nog 4 zieke runderen iu behandeling. In N°. XXX der Parlementaire Studiën en Schetsen zegt de heer Groen van Prinsterer //De onderstelling dat ik met September in de Kamer terugkeer, is onjuist. Op dit oogenblik vooral is het voeg zaam mij te onthouden van een onherroepelijk besluit. Ik wil mij niet aldus ongezind verklaren om licht te - scheppen uit het aanstaande debat. Maar, tot dusver is mijn stellig voornemen niet in deze kamer terug te keeren. Tn het Handelsblad leest men Men verzekert ons van goed onderrigte zijde, dat demi- nister van Koloniën aanvankelijk volstrekt geen plan had om verandering te brengen in dat gedeelte der Oost-Indische begrooting, hetwelk de op 's Konings inagtiging vastgestelde verhooging van de bezoldiging der inlandsche hoofden en ambtenaren bevatte, lteeds was dat gedeelte der memorie van beantwoording tot en met 9 gereed, en had dat ge- heele stuk veel vroeger kunnen zijn rondgedeeld, ware het niet dat bij den minister van Koloniën een plotselinge ver andering van zienswijze had plaats gevondentengevolge van den aandrang van een zijner ambtgenooteuzoo men zegt van den minister van Pinantienlater bijgestaan door andere collega's. Dit had plaats omstreeks het tijdstipdat de streng conservatieve koloniale fractie in haar orgaan had laten schrij ven //dat als de heer Mijer het Koninklijk besluit van 5 Ja nuari) handhaafde, het ministerie alsdan zijn oorsprong ver loochende dat het dan geen conservatief bewind wasen dat het orgaan het ministerie alsdan op koloniaal gebied niet zou kunnen ondersteunen." Men herinnert zich ook, dat destijds over den Helder een berigt verscheen, dat er ver deeldheid in den boezem van het ministerie was ontstaan, doch hetwelk daarop onmiddelijk van conservatieve zijde werd weersproken. Spoedig zal nader kunnen blijken wat er van deze zaak en van het zwichten des heeren Mijer voor de ultra-conser vatieven is. Maar zoo veel is zeker, dat een magtiging des Konings, den Raad van State gehoord, om gelijktijdig met de invoering der traktementsverhooging van de Inlandsche hoofden, een algemeen onvoorwaardelijk verbod uit te vaar digen tegen alle gedwongen of onbetaalde persoonlijke dien sten der bevolking, ten behoeve dier hoofden, door een opvolgend ministerie wordt geschorst; dat de traktements verhooging, in zoover zij strekken moest tot compensatie voor het verlies van persoonlijke diensten uit de begrooting is geligt; en dat de gouverneur generaal die, welligt eenig- zins voorbarigdoch zeker in de meening van geheel in den geest van het opperbestuur te handelen, de afkondiging van deze maatregel had doen plaats hebben, gedesavoueerd wordt, doo'rdien de afgekondigde maatregelen van Konings- wege, nu wederom ingetrokken zal moeten worden, bijaldien ookde T. Kamer iu de uit een politieke beweegreden aange- bragte vermindering van den begrootingspost blijft berusten. In de //Brieven uit de Hoofdstad" aan het Utr. Dagblad, leest men o. a. Onder de misdeelde wijken van onze stad, noemen wij het Hol, de Jordaan den Duivelshoek, de Batavierstraten Mar ken, Uilenburg en de Valkenburgerstraat, waar de onzinde lijkheid eene hoogte bereikt heeft, waarvoor wij, zoo wij er passeren, eerbiedig den neus moeten digtkuijpen. In de meeste vau die straten oefenen deze bewoners hun nering uit op straat, want hoewel gewoonte eene tweede natuur wordt, hebben zij zich toch nooit kunnen gewennen aan het som bere en stinkende hunner woningen, waaraan men met meer regt den naam van holen kan geven. Een gevolg echter van dit wonen op straat, aan de Chi nezen ontleend, is, dat de straten zoodanig versperd zijn, dat zelfs een handkar er niet kan doorrijden en er niet zel den ongelukken en vreeselijke vechtpartijen plaats vinden. Tot overmaat van ramp zijn die buurten juist de meest be volkte en het legio kinderen dat er op straat woelt en krioelt, ziet er zoo azteekachtig, gedegenereerd, melaatscb en vuil uit, dat men geneigd zou zijn de hulp van Herculus en van den Amstel in te roepen, ten einde al dat volkje eens af te spoelen en schoon te vegen. Gewone menschenkrachtge loof ikzal er te kort schietenen de woningen zeiven zou den niet moeten afgebroken, maar verbrand worden, bij welke gelegenheid men het ongedierte in de vlammen zou hooren zengen en knappen, want er zijn huizen die, van binnen en buiten, letterlijk gesproken, een levend behangsel hebben Men noerne dit tafereel niet sterk gekleurdintegendeel, ik zou er nog iets kunnen bijvoegen, zoo de welvoegelijkheid zic'n daar niet tegen aankantte. Indien gij, mijnheer de Redacteur, te Amsterdam komt, ga dan om der curiositcitswille die buurten eens door, evenwel niet dan na u in den kamfer te hebben gestoken of in een duikertoestel. Ge zult daar alleraardigste typen vinden, vooral Aziatische en Amerikaansche (inlandsche), die meer op vogels gelijken dan op menschen. Daar vindt gij ook de Roth- schilds, de Erlangers, de Bischofheims der toekomst, want het is bekend dat Erankfort en Amsterdam de steden der wereld zijn, die de meeste en rijkste bankiers aan de wereld hebben geschonken. Gij zult daar aartsvader Meyer zien die meer dan 100 handkarren heeft, welke hij dagelijks tegen een stuiver per stuk uitleent en dit meer dan vijftig jaar gedaan heeft. Niet alleen leent hij een kar, maar zelfs een rijksdaalder, om iemand in de gelegenheid te stellen naar de markt te gaan, een opkoop van 't een of ander te doendie in 't klein en tegen winst weêr af te zetten en hem, Meyer, des avonds 55 stuivers terug te brengen. Wat dunkt u Als zoo iemand niet als millionair sterft, moet hij zijn geld iu geconfedereerden belegd hebben. In Zwijndrecht doet zich, naar men mededeelt, het zonderlinge geval voor, dat aan den straatweg naar Rotter dam in een tuin, welke twee huizen van elkander scheidt, waarvan in het eene verscheidene personen aan de cholera

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2