BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE Uit. TELEGRAM. Heden Dingsdag 7 Augustus 1866. EFFECTEN zijn overleden, terwijl zich in het andere geenerlei geval van die ziekte voorgedaan heeft, een moerbeziën boom staat, wiens eene helft, gekeerd, naar den kant van het huis waarin de epidemie verscheidene slagtoffere geëischt heeft, geheel verdord is, terwijl de andere helft in vollen wasdom staat. Op den spoorweg van Parijs naar Lyon is dezer da gen door een boosdoener bij den ingang van den tunnel St. Pierre een steen van 15 duim breedte nedergelegd, om moedwillig den trein uit het spoor te doen gaan. Ge lukkig werd het gevaar in tijds ontdekten de trein die in volle vaart kwam aanstoomen bleef gespaard. Onder de Israëlieten in de Yereenigde Staten gaat men met het plan om een prachtige hooge school te bou wen met het doel om de jongelieden dier geloofsbelijdenis in alle wetenschappelijke en klassieke studiën, voornament- lijk in de Joodsche theologie op te leiden. Tot nog toe moesten de Joden hunne jongelingen, die in de godge leerdheid wilden studeren naar Europa zenden. Het verbruik van petroleum in Europa bedroeg in het jaar 1864. 30 millioen gallons tegen 16 millioen in 1862: in 1866 zal dit bedrag waarschijnlijk tot 90 millioen gallons stijgen. De heer Dufour heeft onlangs een zeer belangrijke verhandeling in het licht gegeven //over de steeds toenemende grootte der aarde." Zou men gelooven kunnen, dat onze bol jaarlijks in omvang toeneemt en wel tengevolge van ontzagge lijke hoeveelheid vallende sterren (meteoren) die uit de ruimte er op neer geslingerd worden P De heer Dufour komt met berekeningen voor den dag waarin hij aantoont, dat de aarde jaarlijks met een 114,400,400ste van haar gewigt in zwaarte toeneemt. Blijkens die berekening valt in een enkel jaar de hoeveelheid van 4 kubiek ellen op een oppervlakte van een bunder. Voorts meldt hij dat men in sommige streken van Engeland deze meteorische stof ter hoogte van een voet vindt opgehoopt. Blijkens officiële verklaringen der geneeskundigen zijn bij de ongeregeldheden te Londen in Hydepark gekwetst: 10 superintendants van politie, 20 inspecteurs, 32 politie- sergeants en 203 constabels, te zamen 265, waarouder 45 die ten gevolge hunner verwondingen in de eerste dagen voor de dienst ongeschikt zijn. Er bestaat in Frankrijk door tusschenkomst der re gering, eene inrigtinglot ondersteuning van handwerkslieden, die, van ziekte herstellende, nog buiten staat zijn hunnen arbeid te hervatten. De keizer heeft besloten die inrigting uit te breiden tot arbeidsliedendie in den arbeid wonden of verminkingen bekomenwaardoor zij op den duur onge schikt worden om te werken, alsmede tot de weduwen dergenen, die bij den arbeid het leven verliezen. Onraadzaam achtende de arbeidslieden van alle zorg voor hunne eigene toekomst te ontheffenwil Z. M. de gelegenheid voor hen openstellen om zeiven bij te dragen tot een fonds (de kas voor de invaliden van den arbeid genoemd), en meerendeels zamen te stellen uit daarvoor van staatswege bestemde middelenbe paaldelijk uit eene korting op de aan aannemers van openbare werken te betalen sommen. Alleen die arbeiders, welke door hen zeiven of door hunne werkgevers de vereischte bijdragen tot dat fonds zullen hebben bijgedragen, zullen daaruit bij eventueele levenslange verminking ofdoodelijke verwonding, een jaargeld voor zich of voor hunne weduwen (gerekend op omstreeks 300 fr.) kunnen verwachten. Dit denkbeeld van den keizer is in den Momleur openbaar gemaakt en de uitvoering daarvan wordt aan de betrokken ministers opgedragen. Het bedoelde fonds zougelijk de keizer zich uitdrukt, in de daad //eene van rijkswege gesubsidieerde assurantiekas" zijn, en ouder het beheer der regering staan. Een correspondent de houding der overheden van Frankfort besprekende, keurt het gedrag van den burgemeester Fellner af, die om zich uit de benarde positie te redden, een zelfmoord beging. Hij herinnert aan het antwoord van den maire van Grenoble, toen iu 1815 de bondgenooten die stad binnenrukten en oorlogschatting eischten. De maire verklaarde dat de som, die gevorderd werd, niet kon worden bijeengebragt. //Dan zullen wij ze zeiven zoeken," was het antwoord des generaals; als het geld er binnen twee uren niet is, zal de stad geplunderd worden." //Twee uren," hernam de generaal na een oogenbhk nadenken, //dat is te lang generaal. Ik ga terstond naar het raadhuis en zal de alarmklok laten luiden: over twee minuten is er geen sol daat meer levend in Grenoble." De generaal deed afstand van zijn eisch. Niet onaardig is de veranderingdie men voorgesteld heeft te brengen in de uitlegging van de letters AEIOli, beduidende de spreuk van Oostenrijk //Austriae est imperare orbi universo", dat isOostenrijk moet heerschen over de geheele wereldmen wil daarvoor lezenallerlei Erdreich ist Oestreichs Unglück". De waarheid van deze spreuk zal door ieder worden erkend. De zwakheid van Oostenrijk spruit toch voort uit het verschil van bevolking, die men in dat rijk heeft; men heeft er Duitschers, CzechenSlaven, Ma- gyaren en tot heden toe ook Italianen, die volstrekt geen eenheidsgevoel onder elkander hebben, maar wel eene zeer groote mate van souderpatriotisme. De Fransehe dagbladen deelen eene opligterij op groote schaal mede, waaraan een juwelier te Parijs, de hr. Cramer heeft blootgestaan. Deze ontving eeu brief met het wapen van de koningin van Pruisenen geteekend door graaf von Schaffgotschwaarin hij werd uitgenoodigd de diamanten kruisen te maken van eene orde voor vrouwen door de koningin in te stellen. Van deze zaak mogt natuurlijk niets verluiden en het diepste stilzwijgen werd den juwelier opgelegd. Hij verklaarde zich bereid om de kruisen te makenontving de teekeningen van de koningin zelve met de aanteekeningen van hare haud en leverde de bestellingen af door dezen te adresserenvolgens verlangen van graaf von Schaffgotschaan het bankiershuis Oppenheim te Frankfort. Bij latere brieven werd hem ook de vervaardiging van de kruisen der 2e en 3de klasse der zelfde orde opgedragenen het uitzigt geopend dat de hospodar van Rumenie, de, prins van Hohenzollem hem de insignia eener in te stellen orde zou doen makentevens werd niet onduidelijk gezinspeeld op den Rooden Adelaardien de juwelier ontvangen zou. Nu vond de heer Cramer het echter geraden om den Pruisischeu gezant te Parijs te raadplegendie wel graaf v. Schaffgotsch kende en het wapen der koningin juist bevond, maar het schrift der koningin onecht verklaarde. Hij raadde den juwelier aan zich naar de koningin te Baden te begeven, en van haar vernam dan ook de heer Cramer dat hij het slagtoffer was van eene brutale opligterij. Hij hield zich echter of hij aan de goede trouw van den ge- waanden graaf von Schaffgotsch niet twijfeldebeantwoordde diens volgende blieven maar toen deze persoon zelf te Parijs kwam om de afgewerkte ridderorden in ontvang te nemen waarschuwde hij de politie. De opligter werd gevateen groot deel van de geleverde diamanten werdeu nog in zijn bezit gevonden, alsmede verschillende voorwerpendie zijne schuld bewijzen. Deze diefstal, die aan de beruchte geschiedenis van den collier de la Reine herinnert, zal uu eerlang voor het hof behandeld worden. Berigleii betreffende de cholera. Den 3 Aug. zijn Den 4 Aug. zijn annget. overleden. aangct. overleden. Amsterdam 12 12 28 12 's Graveuhage 13 6 16 13 Delft 0 0 2 1 Schiedam 2 1 2 1 Rotterdam 7 8 9 5 Gouda 0 0 1 2 Utrecht 10 5 S 8 Arnhem 6 8 3 2 Haarlem 2* 3 Kampen 6 6 Groningen 14 13 Van de aangetasten te 's Gravenhage, op 3 Aug., woonden 7 te Scheveningen, van de overledenen 2. Op 4 Aug. van de aangetasten S en van de overledenen 7. Van 27 Jiilij 3 Augustus 1866. ONDERTROUWD C. J. Veldcrs, schilder, 36 jaren en C. M. Zarkel, 28 jaren. F. Luijckx, logementhouder, 23 jaren, wonende te Texel en C. Zijm, 20 jaren. P.Morssink, schrijver, 25 jaren, en A. Kersteus 24 jaren. M. Heeres, timmerman, 28 jareu en J. W. Smit, 25 jaren. A. Becker, matroos hij de marine, 25 jaren en A. Zitwing, 26 jaren. J. Bood, schipper, 25 jareu, en T. Gooleu, 27 jaren. GEHUWD A. Thieman en M. S. Meck. BEVALLEN N. J. Ecdens geb. de Rooij, D. W. F. Assenbroek geb. van Es, Z. L. Beek geb. Rijn veld, Z. B. Hoogkamp geb. Frcuk, D. L. Kannegicter geb. Maas, Z. T. van Leeuwen geb. Dijkstra, Z. J. C. II. Mackaij geb. Chappuysi, D. E. W. Krooustuivcr geb. Goudswaard D. N. Schraa geb. Beukenkamp, Z. G. E. D. de Wijn geb. Schipper, D. F. Koomen geb. de Wijn, D. M. Yerfaille geb. Wielick, Z. C. H. Goedkoop geb. Trumpi, D. J. Lap geb. Gude, D. R. Beek geb. Rijuveld, Z. A. Eibers geb. Tecrink, Z. M. W. Kammcrcr geb. Tbie, D. OVERLEDEND. Koppen, 71 jaren. B. Bocsaart, 2 jaren en 5 maanden. P. B. Pastoor, 76 jaren. C. Pot geb. van der Pol, 36 jaren. G. F. Kirchhoir, 50 jaren. J. Pederscn, 44 jaren. F. J. Vrijvogel, 12 weken. M. Jongkees, 8 maanden. Levenloos aangegeven 2. Ambtshalve ingeschreven 2. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 44J °/0 6°/0 Vcreenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 7Dj 3°/0 Mexico (oude)161 3°/0 Mexico (nieuwe)12 5°/„ Turken 26^ JI A li K T B E R I G T E 81. ALKMAAR 4 Augustus. Aangevoerd 10 Paarden (30 a 70, 3 Koeijen (110 d 140, 17 Nucht. Kalveren (4 a 0, 300 Schapen (10 18, 56 Lammeren 4 _d 8 80 MagereVarkens f 15n20, 81 Biggen (7 d 11 Boter per kop 72£ a82Jcts. HOORN 4 Augustus. Aangevoerd 154 mud Gerst f6.50, 24 mud Haver f5.25, 10 mud Koolzaad f 12.25. 39 mud Erwten, vale 113.50 witte groote f 10, Mosterdzaad f20.,

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3