1TI B TJ W S T IJ D 11T 3- B XT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Augustus 1866. Met genoegen kunnen wij berigten dat sedert ons vorig nommer, dat is sedert 7 dezer, hier in de gemeente geene gevallen van cholera hebben plaats gehad. Gisteren is alhier aangekomen en aan het hotel den Burg afgestapt de luit.-generaal inspecteur van het wapen der artillerie C. H. G. Steuerwald en adjudant. Bij gunstig weder zal men morgen ochtend ten 8 ure, van Harlingen naar hier, weder een pleiziertogt ondernemen met het stoomschip Burgemeester Zijlstra. Het orgel in het kerkgebouw der Roomsch Catholijke gemeente alhier, dat sinds geruimen tijd dringend herstel ling behoefde, is thans naar wij vernemen uitmuntend ge restaureerd door de heeren Gebrs. Mullervan Reifferscheis (Rijnprovinciën). Te oordeelen naar het vele goede dat deze heeren in Amsterdam en elders tot stand gebragt hebben, zouden wij de R. C. gemeente geluk kunnen wen- schen met het vernieuwde orgel. Zondag den 12 dezer zal het bij het plegtig lof voor 't eerst in gebruik genomen wor den. Bij die gelegenheid zal, zijn wij wel ingelicht, de ZeerEerw. heer Verstappen eene feestrede uitspreken. Het orgelspel op dien avond is in handen van den heer Berlage uit Haarlem. He 12C mis van Mozart is bij de choristen in studie en zal Zondag den 19 dezer worden uitgevoerd. Maandag avoud a. s. zal de rederijkerskamer Olympia alhier, eene buitengewone vergadering houden ter viering van haar twintig-jarig bestaan, liet feest zal worden op geluisterd door het stafmuziekcorps der Marine. Men berigt per telegraaf, dat van de 20 candidaten die zich te 's Gravenhage hebben aangeboden voor het exa men van leerling apotheker, er heden 8 ziju geslaagd en daaronder 2 van deze plaats, met name S. J. Arous en P. Boon, die beide hunne opleiding daartoe hebben genoten bij den heer J. van Berk, apotheker alhier. -- Tegen de helft der maand September e. k. is er gele genheid tot plaatsing van 12 leerlingen aan 's rijks kweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oudzijn uitgenoodigd van haar ver langen om geplaatst te worden, vóór den 20 Augustus e. k., kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben; voor Noordholland, aan dr. J. Pennte Amsterdam. Hoor de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende 5 schepenalsvoor Amsterdam Alida, H. Visser; Admiraal de lluijterW. Witting; Louisa, T. J. Mellema. Voor Rotterdam: Sophia AmaliaP. P. van Over- klift. Voor Schiedam: Albrecht BeijlingC. van der Burg. Per telegraaf zijn er berigten van Javaloopende tot 14 Julij. Omtrent den handel melden zij het volgende: Koffij 30,000 picols werden door het gouvernement in veiling ver kocht tot f38.30; Suiker, no. 16 f 14.50; vracht voor Neder land voor tabak i'75;\S5; Koers op Nederland f 102.50. De te Batavia aangekomen schepen waren: Noach, A. Lupcke, Rotterdam; India Packet, G. Diepering, Amster dam; Waterloo, C. Abrahamsz, dito; LuconiaJ. Admiraal Jz.Singapore; de Vrede, U. van Duyvenboodendito; Jhr. Mr. v. d. IVal v. Puttershoek, IC. P. LammertsNew- castle (Australië). Het schip Petronella Johanna, kapt. Warnaar, van Ba tavia naar Sourabaija, is op de hoogte van de Boompjes eilanden verongelukt. Van Soerabaija schrijft men De gezondheidstoestand laat hier nog al te wenschen over; 't hospitaal is dan ook overhoopt met lijdersen nog al van een serieus karakter'; hoezeer 't ons aangenaam is, te kunnen zeggen, dat 't getal cholera-gevallen geringer is dan velen zich voorstellen. Soerabaija heeft steeds te worstelen met de uitdampingeu der vele stilstaande poelen, welke aan onze good for nothing vestingwerken inherent ziju 't is wel te wenschen, dat er in dien rommel eens flink schoon schip gemaakt worde. Men schrijft ons van Terschelling Naar men verneemt is het gouvernement van zijn oor spronkelijk plan teruggekomen, en zal niet Terschelling, maar het eiland Vlieland in telegraphische verbinding komen met Harlingenhetgeen hier voor velen eene groote teleurstelling is. In de Bunder pest leest men het volgende: //De runderpest neemt van week tot week toe. //Zich verspreidende van weide tot weidestoort zij zich niet aan eenige lijn van afsluiting. In Zuid-Holland en Utrecht laat men doorzieken; zooals de moderne knappe veeartsen dat noemen. //Verplaatst inen of moet men verplaatsen de lijn van afsluiting, zooals reeds zoo dikwijls geschied is, dan kan een klein kind wel bespeurenwaar dit heen moet heel Nederland zal aangestoken worden. Dat kan weken en maanden en jaren duren maar dat het zóó zal ge schieden is niet twijfelachtig. De vigerende tallooze bepalingen op het stuk der vee ziekte baten nietzij kunnenzooals krachtens de ondervin ding blijkt, niet beletten, dat de runderpest zich maar steeds uitbreidt. De couclusie ligt voor de handde maatregelen verordeningen enz. zijn slecht en behooren dus veranderd te worden." Gedurende de laatste dagen is de ziekte te Scheveniu- gen sterk aan het afnemen. Er zijn ook veel minder sterf gevallen. Het schijnt dat het branden van teer, waarmede nog steeds wordt voortgegaan, daaraan veel heeft toegebragt. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland (Kamer van Vacantie) heeft Dingsdag uitspraak gedaan in de zaak van Jan Hofman en Arie de Zanger, oud 19 en 18 jaren, laatst woonachtig te Ilillegersberg, beschuldigd: de eerste van zes diefstallen van vee uit de weide, de tweede van vijf derge lijke diefstallen en bovendien van medepligtigheid aan een zoodanig misdrijf, en voorts beiden nog van diefstal op de aanhoorigheid van een bewoond huis. Het hof heeft den eer sten beschuldigde schuldig verklaard aan al de door hem ge pleegde feiten en den tweeden aan diefstal bij nacht enz. en diefstal op de aanhoorigheid van een bewoond huis, terwijl hij van het overige hem ten laste gelegde is vrijgesproken en hen veroordeeld ieder tot een correctionele straf (onder aanneming van verzachtende omstandigheden) voor Hofman van 4 en voor de Zanger van 2 jaren. Er zijn verschillende proeven genomen met de be kende extiucteurs en meestal ten genoege der aanwezigen. De voorstanders blijven er op wijzen, dat de extiucteurs dienen moeten, om bij begin van brand dien te stuiten. De Prov. Nijm. Cour. meldt nu, dat ze als zoodanig te Nijmegen reeds nut hebben gedaan. Er ontstond Dingsdag nacht brand bij de wed. Hamers in de Burgstraat. De depothouder Roosendaal kwam dadelijk, vergezeld van den smit Gerritsen met een extincleur ter plaatse en 't mogt hem gelukken de vlammen te stuiten, zoodat bij aankomst der spuiten het nog aanwezigen vuur gemakkelijk kon wor den gebluscht en verdere onheilen werden voorkomen. Het gemeente-bestuur te Nijmegen zal nu eenige extincteurs zich aanschaffen, en die op het stadhuis en in 't komedie gebouw beschikbaar stellen. Ten vervolge op het in ons vorig nommer medege deelde verhaal van de opligterijdoor zekeren graaf Schaff- gotsch ten nadeele van een Parijschen juwelier gepleegd kan thans nog nader het volgende worden gemeld: De beschuldigde, die thans naar de gevangenis Mazas is overgebragtbehoort tot eene aanzienlijke familie. Hij is de zoon van een Prui- sischeu generaalwiens naam meermalen voorkomt in de ge schiedenis der oorlogen van het eerste Eransche keizerrijk en die ook geruimen tijd eene hooge betrekking te Keulen heeft bekleed. Even als zijn vader was hij officier geweest. Na zijn ontslag uit de dienst werd hij benoemd tot kamer heer bij het Pruisische hof. Hij is een man van circa veertig jaar en van een hoogst elegant voorkomen. Zijne echtgenoote behoort tot eene aanzienlijke famillie en bevindt zich tegen woordig in Belgie. Hij heeft in de gevangenis aan haar een brief geschrevenom haar de bekentenis af te leggendat hij wegens eene outeerende handeling in arrest was genomen. Daar zij hiervan niets geloofde, verkeerde zij in d^waan, dat hij door eene vlaag van krankzinnigheid was overvallen en schreef hierover onmiddelijk aan hare bekenden te Parijs. Naar men verneemt, is de beschuldigde ten gevolge van zijnen harsttogt voor het spel tot de gemelde strafbare handelingen verleid. Berigten betreffende de cholera. Den 7 Aug. zijn Den 8 Aug. zijn aanget. overleden. aanget. overleden. Amsterdam i3 18 10 14 's Graveuhage 12 13 19 15 Delft 2 1 0 0 Schiedam 2 1 1 1 Rotterdam 7 7 11 8 Gouda 2 2 3 Utrecht 11 6 4 7 Arnhem 5 4 12 3 Haarlem 0 1 Kampen 5 4 Groningen 6 5 Yan de aang etasten te 's Gravenhageop 7 Aug., woc 5 te Scheveningen, van de overledenen 3. Op 4 Aug. vau de aangetasten 6 en van de overledenen 0. De Stoompost bevat het volgende ingezonden artikel Ik heb klagt tegen de handelaars in manufacturen, tegen de politie en tegen de Nederlandsche <fames. Ik beschuldig de eerst- en laatstgenoemden de wetten van Nederland te ontduiken en de politie van medepligtigheid. Beproef eens in een manufactuurwinkel volgens de Nederl. el te koopenmen zal u op zijn best te woord staan. De Nederlandsche el zal voor de hand liggen, maar met een merkbaar teeken is de oude el er op aangewezenof men heeft de oude el op de toonbank met kleine koperen spijker- te noppen gemerkt.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2