J& 544. Zesde Jaargang. 1866. Jtteuros- en WOENSDAG (flöoertentie-fifnö. 15 AUGUSTUS. €>ffirteëï jebcritc. HE1DERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post *1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjks. De prijs der Advkrtkntikn van 1 4 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticnintezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: een VINGERRING en een LOMBARDBRIEFJE. Helder14 Aug. 186G. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. ^kt-officicd gcöeeitc. POLITIEK OVERZIGT. De vordering door Frankrijk aan Pruisen gedaanbetref fende de rectificatie der grenzen, wordt wel door eenige bla den gezegd een verdichtsel te wezenterwijl anderen het be- rigt beschouwen als een middel om de publieke opinie te polsenmaar een officieel Pruisisch orgaan betreurt het dat de zaak publiek is geworden, en erkent dus middelijk bet bestaan der nota. Frankrijk zou hebben te kennen gegeven, dat het zich zou tevreden stellen met de grenzen van 1792, nader bevestigd door het traktaat van 1814. Geene formele vordering is echter nog gedaan. Genoemde grenzen omvatten ook Lan- dauSaarluisPhilippeville Bouillon en Marienburg. In zooverre is dus ook Luxemburg in deze kwestie betrokken. Nederland is dus niet en Belgie slechts in geringe mate bij die grensuitbreiding betrokken. Maar het is niet zoozeer de vraag welke landen het geldt dan wel de kwestie of tus- schen Frankrijk en Pruissen de goede verstandhouding zal worden verbroken. In de laatste jaren heeft men het her haaldelijk gezien hoe uit schijnbaar welwillende nota's zich langzamerhand een oorlog ontwikkelt en hoe zijdelings ook het geschil ons aangaat, een oorlog tusschen deze beide mo gendheden kan voor Nederland gevaarlijk zijn. De Constitutionneltoegevend dat Frankrijk regt op com pensatie zou kunnen hebbenbestrijd de bewering dat er eenige vordering reeds zou zijn geformuleerd. Dit blad wijst op de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Pruisen en betoogt dat Frankrijks voordeel niet ge legen is in het verkrijgen van eenige onbeduidende vergroo ting van grondgebied, maar wel daarindat het Duitschland helpe constitueren in het belang van Duitschland zelf en van Europa. Echter volgens andere bladen zou ook te Londen, Berlijn, Florence en ook te Parijs verhaald worden, dat de kwestie der compensatie geenszins is opgegeven en veeleer op bet punt schijnt een met de wenschen der Franscbe regering overeenkomstige oplossing te erlangenFrankrijk zou dan Luxemburg en wei- ligt nog meer verkrijgen, althans zoo luidt het verhaal van velendie meenen dat op 15 dezer de Moniteur zal meêdeeleu dat de zaak geklonken is. Als het meerdere dat Frankrijk zou verkrijgennoemeasommigen Duitsch gebiedanderen de oude Fransche enclave van PhillippevilleMarienburg en Bouillon. Belgie zou worden schadeloos gesteld door Nederlandsck-Lim- burg en het noorden van het groothertogdom Luxemburg en Nederland door een deel van Oldenburg en van Iianover. De moeijelijkhedendie noch tusschen Italië en Oostenrijk bestond, en de voorloópige vaststelling der vredes-preliminairen belemmerde ja zelfs het hervatten der vijandelijkheden deed duchten, is thans uit den weg geruimd, doordien Italië op den aandrang van Frankrijk heeft toegegeven ook loopen de vredesonderhandelingen tusschen Oostenrijk en Pruisen goed; daarentegen komen thans de vorderingen van Frankrijk °p den voorgronden doen den horizont betrekken. Al wat fran zekere combinatie omtrent BelgieLimburg en Oost-Friesland wordt gewaagd, zou dan vervallen. Pruisen zal echter geen Duitsch gebied willen afstaanhet zou daar door het Uvutsche nalionaliteits gevoel ergeren. Reeds meldt dan ook een telegram uit Weeneu, dat Pruisische legeraf- deelingen uit Bohemen naar de Rijnprovinciën op weg zijn. Dat Frankrijk zich op alles steeds heeft voorbereid is bekend. Keizer Napoleon is intusschen ongesteldwil hij zijn won- schen tot eischen stellengroote gevaren staan voor de deur, die voor de vestiging van zijn dynastie zeer bedenkelijk zouden kunnen worden: de sclioone, onbaatzuchtige rol, die hij in de Duitsche aangelegengeden had aanvaard, zou hij geheel verspelenhet meest geschikte oogenblik om een gebiedsuit breiding, te verkrijgen zou Napoleon schijnbaar hebben laten voorbijgaan. Dit een en ander doet ons nog steeds vermoeden, dat de zaak een minder ernstig aanzien zal hebbendan uit de verschillende opgaven zou worden opgemaakt. Wij hopen dat althans zeer. In Florence nemen de zaken dus een andere wending. Cialdini is woedendmaar moet zich aan de noodzakelijkheid onder werpen. Garibaldi keert naar Caprera terug en kan thans zijn rood hemd wel voor goed aan den kapstok hangen De stemming in Bohemen moet zeer ongunstig voor Oosten rijk zijn. Het schijnt zeker, dat na het vertrek der Pruisi sche troepen eene omvangrijke nationale-ezechische beweging tegen de bereau-cratie zal uitbreken. Bohemen wil in zelf standigheid en politieke regten niet bij Hongarije ten achter staan. Er bestaat dus alle kans, dat na het sluiten van den vrede met den buitenlandschen vijandde inwendige vijand met dubbele kracht het hoofd zal opsteken. Of men hem nu beter het hoofd zal bieden is eene andere vraag. De officieuse bladen doen vermoedendat de regering niet tot toegeven ge neigd is. Voor de sluiting van het parlement in Engeland heeft de minister van marineover den slechten toestand der vloot gesproken. Dit is voor Engeland een jammerlijke erkentenis geweest, waar gelden voor de marine altijd ruimschoots zijn verleend omstreeks 120 millioen gulden elk jaar. Van eene gewoonlijk goed onderrigtte zijde wordt gemeld, dat de keizerin van Mexico in last heeft ora een ultimatum aan keizer Napoleon mede te deelen. Mogt het gebeuren dat keizer Napoleon zich met de voorstellen, in bedoeld ultima tum vervatniet vereenigtdan zal keizer Maximiliaan Mexico onverwijld verlaten zoodra hij daarvan het berigt heeft verkregen en naar Eüïopa terugkeeren. De berigten uit Mexico omtrent den toestand daar heerschende, zijn zeer treurig. Er is berigt ontvangen van een gevecht in de Mexicaan- sche wateren tusschen de Oostenrijksche korvet Dandoln en de Pruisische korvet Vinetn. De zege is behaald door de Dandola. lTI3q"W3TIJDIlT3BlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 Augustus 1S6G. Opgave betreffende de Cholera, van 7 tot 10 Augustus, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 2overleden 2 nog in behandeling 0. Naar wij vernemen is namens een 500tal belangheb benden een rekest ingediend aan den Minister van Binnen- landsche zakenom in den spoorlijn HelderAlkmaar nog eene halte daar te stellen in de nabijheid van de spoorwegbrug bij de Kooi. Het is van algemeene bekendheid, dat door den verren afstand van het station in den Anna Paulowna Polder, de bewoners van het Koegras en ook velen uit den Anna Pau lowna Polder in de communicatie bij den spoorweg niets heb ben gewonnen. Mogt dit verzoek worden toegestaandan zal het voor velen een groot gerijf zijn en voor de exploitatie een niet onbelangrijk voordcel opleveren. Gistereu avond vierde de Rederijkerskamer Olympia alhier, haar vijfentwintigjarig jubileum, op eene zeergepastp. en voor de leden regt aangename wijze. li:. De vergadering werdnadat het stafmuziekcorps der Msj-;.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1