ïine zich deed hoorengeopend met eeue toespraak door een der oudste leden der kamer, waarvan het eerste gedeelte speciaal gerigt was tot de leden en vervolgens eene definitie werd gegeven van de verschillende soorten van poëzijtel kens met voordragten door verschillende leden der kamer verduidelijkt. Daarna werd door een der leden, namens de kamer, aan den pedel J. van Doorn, voor zijn 20jarige trouwe dienst in die betrekking, ecu zeer net bewerkt uit zilver vervaar digd schild vereerdom op een breed lint gehechtbij de uitoefening zijner functie op de linkerborst te dragen. Vervolgens werden eenige muziekstukken in den tuin uitgevoerd; terwijl de aaugebragte verlichting bij het prachtig weder tot eene wandeling uitlokte. Die wandeling was echter niet van langen duur; het //ver makelijk avondspel" in het //Theater Barnum" nam een aan vang. Daar was te zien wat je nooit gezien hebt." Accro- batenMagnetiseurs, Biologen, Voltigeurs, Goochelaars, in een woord te veel om te noemenen ten slotte een groot ballet pantomime-arlequiuade. Wij gelooven dat de heer Barnum zeer tevreden was over het -/geciviliseerd publiek", (de recette buiten de reke ning gelaten) maar als de tolk van dat publiek mogen wij niet achterwege laten hem en zijn //non plus ultra's" opentlijk hulde te brengen. Na nog eenige muziekuitvoeringen in den tuin werd het feest besloten door een balwaarvan met regt gezegd mag worden dat het zeer geanimeerd was. Het decoratief van zaal en tooneel was zeer smaakvol en getuigde aan zeer knappe handen te zijn toevertrouwd geweest. De goede verwachting welke wij van het gerestaureerde orgel der R. C. kerk alhier koesterden is niet teleurgesteld geworden. Hij die Zondag 11. in de gelegenheid was zijne ooren te streelen met het overschoon geluid van meergemeld orgel, zal gewis met ons de li. C. gemeente geluk wenschen met eene dergelijke verbetering in den tempel. Liefelijke en zoete toonen waren het die ons in de ooren klonken en bij de breede klankrijke accoorden van het vol-werk, bragten wij in stilte hulde aan hendie in zulk een kort tijdsbestek een dergelijk meesterstuk hadden voortgebragt. Alle registers (het uitmuntende spel des heeren Berlage, gaf ze ons geregeld ten gehoore)werkte zuiver en geacheveerd en zijn van een rijke klankgehalte. Den heeren Gebrs. Muller komt waarlijk allen lof toe voor de uitmuntende uitvoering van hunne waarlijk niet gemakkelijke taak. Wij meenen hen te kunnen verzekeren dat zij de dankbaarheid der li. C. in volle mate zullen mede nemen. Do Zeereerw. heer Verstappen sprak eene sierlijke rede en gaf aan de talrijk vergaderde gemeente een kort doch duide lijk overzigt van de geschiedenis der muziek en van die des orgels in 't bijzonder. Z. K. verklaarde hoe cn waarom het orgel het muziekinstrument geworden is bij uitnemendheid geschikt tot opluistering van de Godsdienst. Nadat Z. E.een woord van dank aan den herder der gemeente, aan de ver vaardigers van het orgel en aau de gemeente gebragt had, eindigde Z.E. de feestrededie bij allen een goeden en aan- genamen indruk zal hebben nagelaten. Daarna eindigde, met het gewone ceremonieelhet plegtig lof dat tot inwijding van het nieuw orgel plaats heeft gehad. Wij vestigen de aandacht op de. hierachter staande advertentie van het concert op Donderdag a. s. Dc degelijke concerten welke wij hier immer onder di rectie vau den kapelmeester Weckesser gehoord hebbeu en welke nu uit Harmonie- en Strijk-orchest uitvoeringen, benevens uit solo's zullen bestaan, zullen wel geene verdere aanbeveling noodig hebben. Ook kunnen wij onze lezers mededeelen dat pogingen worden aangewend ter bekoming van inteekenaren voor drie concerten, te geven door het muziekcorps van het 7e regiment infanterie; bij de llinke en zuivere uitvoeringen die wij gepasseerde jaar van dit corps mogten hooren twij felen wij niet of deze mededeeling zal aan velen regt wel kom zijn, te meer wanneer wij er bijvoegen dat het perso neel sedert dien tijd nog aanmerkelijk is versterkt, ook dat de entree zeer billijk is gesteld, zal wel van invloed zijn. Wij vernemen dat ieder iuteekenaar voor drie concerten f 1.50 betaalt en het regt heeft om op ieder concert een onbepaald getal dames te kunnen inleiden. De kommandant van 't detachement mariniers, kapi tein Tj. F. Kempers, ingescheept op de Adolf Hertog van Nassau, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van 't korps en in dat bevel vervangen door den 1° luitenant bij meergenoemd korps J. A. Y. van Es. Z. M. heeft, met ingang van 1 September a. s.be noemd tot adelborsten lc klasse hij de Nederl. Marine, de adelborsten 2de kl. bij het Kon. Inst. voor de Marine al hier: C. O. Heinlz, J. j. Kraakman, W. H. Tromp, C. J. II. van den Broek, J. G. li. van Doorn, J. Luytjes, J. L. Hordijk, II. J. Boissevain, L. Dupper, J. van Scheers W. R. Aderna en D. J. Boom. Bij Koninklijk besluit van 11 Augustus No. 70, is tot burgemeester der gemeente Heer Hugovvaard benoemd, de heer D. de Boer. Van een goed onderrigtte zijde wordt medege deeld, dat Mr. Groen van Prinsterer binnen eenige dagen als lid der Tweede Kamer zijn ontslag zal nemen. Te Leideu moet de invloed van gemeldeu heer groot genoeg zijn om van daar, in zijne plaats, een geestverwant te kun nen verwachten. Men verneemt dat bij het departement van Oorlog wordt gearbeid aan een ontwerp tot verbetering der Grebbelinie in de Veluwe, ten einde die in behoorlijken staat van ver dediging te brengen, wanneer ons rijk soms onverhoopt in die rigting mogt worden bedreigd. Tevens zouden binnen kort eenige ontwerpen kunnen worden te gemoet gezien van ver beteringen aan vestingen in die rigting gelegen, welke voor namelijk het inundatie-stelsel betreffen. Men verneemt dat aan den heer ingenieur T. J. Stieltjes, belast met het onderzoek vau het plan tot droogmaking der Zuiderzeevan wege de militaire genie, de noodige gegevens zullen worden verschaft in het belang der inpoldering van een gedeelte der Zuiderzee in verband staande met de Gel- dersche vallei. De Ilaagsche correspondent van den Précurseur zegt omtrent de geruchten betreffende den afstand van Luxemburg aan Frankrijk //De Indépendance heeft beweerd dat de koning-groothertog zich zou gewend hebbfn tot keizer Na poleon ten einde de onafhankelijkheid vau het groothertogdom te beschermen. De Parijsche correspondent van den Précur seur beweerde dat de afstand van dit landje aan Frankrijk reeds eene besliste zaak was. Ik meen daarentegen op stellige wijze te weten dat geen vau die beide beweringen juist is. Drie malen heeft wel is waar het Pruisische gouvernement Luxemburgers als zoenoffer willen geven aan Frankrijk, maar de keizer heeft zich niet verwaardigd op dat aanbod te ant woorden ofschoon de heer von Bismarck zorg heeft gedragen om er de laatste maal bij te voegen dat hij na de aanstaande bijeenkomst vuu het algemeen parlement geen duim Duitsch grondgebied meer aan Frankrijk zou kunnen afstaan. Ik laat het geheel aan u over in hoeverre gij daaruit wilt afleiden, dat Frankrijk zich zijn vrijheid van handelen voor de toe komst voorbehoudt; maar ik doe alleen opmerken, dat in de gegeven omstandigheden er geen sprake kon zijn van eenig beroep van onzen koning op den keizer van Frankrijk." In dezelfde correspondentie lezen wij: //Tot dusverre heeft ons gouvernement zijne uittreding uit den Bond nog niet genotificeerd. Van welke zijde zou men er zich dus tegen moeten verzetten? Van de zijde der bondsstaten, die de be doelingen van ons gouvernement niet kennen, of van Pruisen, dat als eerste voorwaarde der bondsreorganisatie de uittreding van Oostenrijk en Nederlaud verlangt? Het zou, meen ik allezins natuurlijk zijn, dat men aan de Kamer den tekst mededeelde van de verklaring door onzen gevolmagtigde bij den Bond. Op een nota van Zr. M. gezant te Londenstrek kende om van het Engelsche gouvernement vergunning te, bekomen voor den invoer van hoornvee en schapen uit de onbesmette provinciën van Nederland, heeft lord Stanley het volgende geantwoord: Poreign 0£ice3 Augustus 1866. Ik heb de eer u te berigtendat ik vau de Lords van den geheimen raad berigt heb ontvangen van cle mededeeling die ik hun deed na het ontvangen van uwe nota van den 19 Julij, waarin werd aangedrongen op verzachting van het verbod van invoer van hoornvee en schapen uit Nederland en het is met leedwezen, dat ik u mededeel, dat hunne lordschappen huns ondanks tot het besluit zijn gekomen, dat zijvoor het tegenwoordigehet nog niet geraden achten om, op welke wijze dan ook, de verbodsmaatrege len tegen den invoer te verzachten. Ik heb de eerenz. Stanley. Gisteren morgen werd te *s ITage door de goede zor gen der politie en keurmeesters weder eene belangrijke hoe veelheid ooft afgekeurd en in beslag genomenhetwelk ver nietigd en in den grond bedolven werd. Zoodanig onrijp fruit, hoogst nadcclig zelfs in gezonde tijden is in de te genwoordige omstandigheden hoogst gevaarlijk geacht, waarom verboden is het in den handel toe te laten. Men verneemtdat door den heer D. Droukers te Middelburg conssesie is gevraagd tot het brengen van versch drinkwater in de gemeenten Middelburg en Vlissingen. De leden der //vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel" zijn reeds zoo verre gevorderd dat zij met de oefeningen en het eigenlijke schijfschieten begonnen zijn. In de gepasseerde week zijn zij op de gewone oefen plaats te zamen gekomen en zijn eu corps naar de schiet baan aan den Platvoet gemarcheerd.' leder lid deed daSr het bepaald aantal schoten, waarna 'op het terrein aldaar de eerste oefeningen in het tirailleren Werden aangevangen. De voornaamste wijzigingen die de regering heeft gebragt in het wetsontwerp betrekkelijk de inkwartieringen betreffen de volgende punten. In de eerste plaats zijn de waarborgen duidelijker ge preciseerd tegen willekeurige toepassing der wet ten aanzien van sommige personen die uit den aard hunner betrekking

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2