2fngc:,oiiüni. tijdelijk tot het krijgsvolk behooren. In de tweede plaats is een duidelijker omschrijving gegeven van de behoefte, naarmate waarvan de verschillende soort van verstrekkingen door den burgers te doenbepaald worden. De regering gaat hierbij van het hoofddenkbeeld uitdat de iuwoners en de militairen allezins geneigd zijn om aan elkanders wen- schen en behoeften zooveel mogelijk te gemoet te komen. In de derde plaats is, ter keering van misbruiken bij de bevoegheid tot het vragen van transporten te water, de be paling uit de wet geligt die over langere trajekten te water handelde.--Verder verklaart de regering, bij de uitvoering der wet het middel te zullen overwegenaan de hand ge daan tot het voorkomen van uitspattingenom te bepalen dat de ingezetenen het regt hebbenaan alle niet bij hen ingelegerde manschappen den toegang tot hun woning anders dan voor dienstzaken te ontzeggen. Onder de vrijstellingen zijn thans ook opgenomen de huisgezinnen, uit vrouwen met minderjarige kinderen en zonder dat een mannelijk per soon van minstens 20 jaren inwoont. Voortijdige aanzegging van aanstaande inkwartiering zal hij de uitvoering der wet worden gezorgd. De hoofdbeginselen van het ontwerp zijn behouden. Aan eene Hollandsche dame, die met hare drie doch tertjes haar intrek genomen had in een hotel te Antwerpen, is een treurig ongeluk overkomen. Zondag avond hoorden de eigenaars van het hotel om hulp roepen op de kamer door haar bewoond en vonden de dame zich in het tapijt wen telende, terwijl hare handschoenen in brand stonden. Ook het kleed van een elfjarig dochtertjedat radeloos door het vertrek liep, stond in brand. Men heeft beiden kunnen redden, maar de brandwonden der dame zijn zeer ernstig. Het onheil is veroorzaakt door dat de moeder, die hare handschoenen met vlekkenwater (naptha had gewassc'nen, daarmede te digt bij eene kaars was gekomen. Vrijdag den 10 Augustus is te Antwerpen een felle brand uitgebroken. Een entrepotbenevens vier magazijnenwaarin eene groote hoeveelheid petroleum en onderscheidene partijen wol, katoen en andere goederen lagen opgestapeldzijn totaal uitgebrand. Ook het hotel de Cologne met het daaraan belendende huis is eene prooi der vlammen geworden. Zaturdagavond omstreeks half elf ure woedde de brand nog voort. Men was toen evenwel de vlammen in zoover mees ter geworden dat de verdere voortgang van het vuur ge stuit scheen te zijn. Naar men zegt, zijn er twee personen bij dit onheil om gekomen. Ook verneemt men dat vijf militairen ten gevolge van bekomene verwondingen van daar vervoerd moesten worden. Voor zoover men op dit oogenblik kan nagaanwordt de schade berekend op vijf a zes inillioen francs. De brand is uitgebroken op het St. Walborgsplein,in een pakhuis achter het hotel de Colongne. In een half uur tijds hadden de vlammen zich zoo verspreiddat een geheel blok huizen in brand stond, zoodat een nieuw pakhuis dat 3000 vaatjes petroleum bevatte in gevaar kwam. Niettegenstaande 22 spuiten werkten bleef het vuur woeden, zoodat eerst een pakhuis met 600 vaatjes petroleum, 400 balen wol en een massa guano en tegen 10 uur ook het pakhuis met 3000 vaatjes waren aangetast, even als het hotel en audere maga zijnen. Nog 6 spuiten kwamen opdageu met 1000 man soldaten, maar alles te vergeefs, ook de met petroleum ge vulde kelders vatten vuur, de brand hield den ganschen dag aau en nam tegen den nacht zoo zeer toe dat een gansche wijk bedreigd werd. Den volgenden morgen was geen ver mindering waar te nemen. Integendeel, de petroleum liep als een vurige stroom door goten en riolen en deed ten half drie, toen men de naburige gebouwen meende beveiligd te hebben, andere kelders en magazijnen, ook het groote pak huis de Zwaan, vuur vatten, waaruit de petroleumstroom over het plein liep, terwijl de daaruit opstijgedde vlammen een bovenverdieping met 2000 zakken guano deden vlam vatten. Op het gansche terrein van den brand bleef deze met onge kende hevigheid voortwoeden. Elk oogenblik hoorde men nieuwe uitbarstingen en verhieven zich de vlammenzuilen hemelhoog. De verschillende brandende magazijnen zijn wel ingestort, maar de voorraad in de kelders voedt aanhoudend het vuur. Tal van huizen zijn omver gehaald om den brand te concentreren, 't Meest is verzekerd; veel ook bij Neder- landsche maatsohappijen. De Times deelt eene correspondentie mede uit Phila- delphia van 27 Julij. Daarin wordt onder anderen gc-zegd, dat uit de gouvernementskas teMemphis eene som van 900,000 dollars is ontvreemd, doch dat dit feit geheel wordt over schaduwd door de ongunstige berigten betreffende het de partement van finantien te Washingthon. Volgens die ge ruchten heeft men in de rekeningen der schatkist een tekort van 30 inillioen dollars ontdekt, uit den tijd der adminis tratie van den minister Chase. Men voegt er bij, dat zijn opvolger Eessendeu om geene andere redenen zijn ontslag heeft genomen dan omdat het met de verwarring in die stukken geen raad wist, waarna ook de minister Mac Culloeh, in weerwil van alle pogingen, er maar niet in kon slagen om daarin eenige regeling te brengen. Te gelijker tijd heeft men ontdekt, dat er valsch papier (namelijk banknoten van 100 dollars samengestelde interest) in omloop is. Eenige vervaardigers daarvan zijn reeds gearresteerd. Verschillende ambtenaren der schatkist, als getuigen in deze zaak geroepen, hebben ook verklaard, dat zij aanzoek hadden gehad om aan sommige personen toe te staan, afdrukken te nemen van stempels en koperen platen, die voor het staatspapier gebezigd worden. Er wordt nu verder onderzoek gedaanterwijl er ook maatregelen zijn genomen tot een naauwkeurig onderzoek naar den staat der schatkistvoor zoo ver het bovengemeld deficit betreft. Een kajuitsjongen, Paul Perret, had met zijn kapi tein een schip van de Antilies veilig in de haven van Brest gebragt, nadat de geheele bemanning aan de gele koorts was bezweken. De zestienjarige knaap werd daarvoor gedecoreerd en ontving nog vier decoraties van andere vorsten en eeu aantal andere onderscheidingen. Zulk een persoon was spoedig voor hoe kort dan ookde held van den dag, en toen de dagbladen mededeelden dat hij fe Parijs was gekomen, was ieder er op uit hem te zien en hem hulde te brengen. In een fraai hotel, Quartier de la Madeleine, ontving hij zijne bewonderaars. De minister van marine, die wist dat Perret geen verlof had, verwonderde zich dat deze zonder dit naar Parijs was gekomen. Er werd naar Brest geseind en het bleek dat de kajuitsjongen die stad nog niet had verlaten. De. gewaande Perret werd nu in hechtenis genomen en verhoord het bleek dat hij nooit op zee. was geweest, maar van de be roemdheid van den kajuitsjongen gebruik had gemaakt om het goedgeloovige publiek op te ligten. Te Gaunersdorff, waar de prnisische troepen door trokken, werd ten hunnen behoeve beslag gelegd op al wat zij vonden en gebruiken. De trom van een tamboer was door een kogel doorboord; hij moest een nieuw kalfsvel hebben maar dit was raoeijelijk te krijgen. Men kwam op de ge dachte dat een israelitisc.il bijbelschrijver perkament zou hebben en inderdaad vond men dan ook bij hem wat men zocht en legde er beslag op. Op het perkament was met hebreeuwsche letters geschreven. De tamboer vroeg uit nieuws gierigheid wat die letters beduiden. De Israëliet antwoordde zonder aarzelen"het is het begin van een gebed voor de zegepraal der oostenrijksche wapenen." »Ook goed, ant woordde de tamboerdan leg ik beslag op het gebed ten behoeve van Pruisen." Een in beslag genomen gebed be hoort tot de merkwaardigheden van dezen oorlog. De heer Chevreuil, te Parijs, heeft het middel ge vonden, om aan oud en verweerd of gevlekt glas het aan zien van nieuw terug te geven. De glasruiten worden uit de roeden of sponning geno men en gedurende eenige dagen in eene sterke oplossing van koolzure soda, van 1,068 graden, gelegd. Later wordt het glas afgewasschen en in verdund zout zuur gelegd, van eene specifieke zwaarte van 1,0S0. Do geheele bewerking bestaat in het hier vermelde-, Eene boerin haalde dezer dagen een cholera-drank toen men haar vroeg of zij de gebruiks-aanwending daarvan wist, antwoordde zij: »'t Is niet urn te gebruukeu want ze hebt zegt dat et vergift ismaor ze zegt as ie et maor in huus hebt dan is 't ok al goed." Berigfcn bclreffende de cholera. Den 10 Aug. zijn Den 11 Aug. zijn aanget. overleden. aanget. overleden, Amsterdam 7 14 19 12 's Gravcnhage .5 6 6 2 Delft ....01 30 Schiedam ..01 32 Rotterdam 8 9 3 2 Dordrecht ..10 22 Utrecht 2 2 5 1 Arnhem 7 4 7 3 Haarlem 0 1 Kampen 2 4 Meppel 1 1 Groningen 2 1 Van de aangetasten te 's Gravenhageop 9 Aug., woonden 3 te Scheveningen, van de overledenen 1. Op 10 Aug. te Scheveningen geen gevallen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Dezer dagen kwam mij een boekje in banden, ten titel voerende De zegen, der Moderne leer en de vruchteji die zij afwerpt. In dit boekje komen de zoogenaamde modernen er al heel slecht af, daar zij volgens dien schrijver zijn eigenbelangzoekende, onverschillige geheel voor de zinnelijkheid le vende en Godverloochenende menscheu. „En de vruchten welke zij afwerpt" zijn volgens het oordeel van d:en schrijver: revolutie in kerk en staat, in school en huisgezin. Nu gaat steller dezes van de veronderstelling uit dat ook tc dezer plaatse

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3