Jlieutos- cu <ftDoertentie--6faÖ. 'J[o 548. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. /esde flaUrgang. 1860. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden/1.30 Franco per post *1-5:0 Men abonneert zich bij alle Boekh au delaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjks. De prijs der Adyerïentujn van 1<1- regels is i() (.'enten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezendeu. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. #ffiricËÏ geüccïte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een Zijden BOEZELAAR. Helder, 28 Aug. 1866. He Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. INct-officiM gcöcdte. POLITIEK OVEP.ZIGT. De vrede tusschen Oostenrijk en Pruisen is dan eindelijk tot stand gekomen en de geldelijke schadevergoeding door laatst- gemelden staat reeds voldaan. Thans ligt Saksen aan de beurt. Voor deze mogendheid moeten de eischen zeer zwaar zijn behalve eene aanzienlijke oorlogschatting, die zij betalen moet, verliest zij de vrije beschikking over haar leger. Dit zou voortaan onder den koning van Pruisen staan. Het land is dus niet ingelijfd, maar onschadelijk gemaakt. Ook Italië en Oostenrijk zullen het eens worden Oostenrijk staat aan Italië het grondgebied af hetwelk Italië voor de goede verdediging zijner grenzen behoeft; daarentegen zal Italië eene schadevergoeding in geld geven. De heer Menabrea is te We en en aangekomen om te onderhandelen. De Pruisische kamer heeft haar adres van antwoord den ko ning overhandigd, die daarop in zijn gewonen stijl geantwoord heeft, den God van Pruisen alle eer gevende. De Duitsche bond heeft zich den 24sten dezer ontbonden. De bond heeft besloten zijDe eigene doodtijding aan de ver schillende Europesche mogendheden te rigteu zij is echter nog "Sliet verzonden. Men is intusscheu voorbereid op die mare, die zeker met kalmte zal worden ontvangen. De Köln. Zeit. bevat een artikel over Limburg en Luxem burg, aanvangende met de beleefde verzekering dat de dag bladpers in Nederland een zeer onevenredig klein gedeelte van het verstand en de kennis der beschaafde Nederlanders vertegenwoordigd. Als men dat niet wistzegt het blad zou men meenen dat er in Europa tusscheri de Schelde eu Oostfriesland een koningrijk bestoudwaarvan de bewoners voor nege» tienden uit het krankzinnigengesticht afkomstig zijn. Het betoog daarvan te leveren is den schrijver echter in de pen gebleven. Wij kunnen er dus niets tegen inbrengen wij moeten h'et gelooven nu de Koln. Zeit. het zegt. De pers in Nederland ia in handen van krankzinnigen. Men i» nieuwsgierig om de besluiten te kennen, welke Napoleon III thans omtrent Mexico zal nemen. Vrij alge meen gelooft med-, dat het Fransche gouvernement zich, zoo al niet met Juarez, dan toch met een ander voornaam lid der Republiekeinsche partij zal verstaan en zoo doende het herstel van het vroegere gemeenebest duldenmits de nieuwe regering zich bereid verklare mede te werken tot betaling der vroeger door Mexico aangegane geldelijke verpligtingen en tot behoorlijke bescherming der Franschen in die streken. 1TI B TT ir S T LT D 11T 3 E 1T. Helder, Nieiuvediep, Willemsoord, enz. 28 Augustus 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 24 tol 28 Augustus, des namiddag^ teii 4 uur. Aangetast 4, overleden 3, nog in behandeling 1. Zaturdag 11. is te Amsterdam met goed gevolg als opperstuurman geëxamineerd de heer J. Daarnhonwer, leerling aau de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijcr alhier. -Het muziekcorps van het 7e regiment Infanterie nit Utrecht hier Zaturdag jl. aangekomen, gaf des avonds eene serenade voor de woning van den balaillons-chef alhier, den majoor Jhr. Leysius, Zondag eene matinee, Maandag eene soiree en heden weder eene matinee in de tuin en in het lo kaal Tivoli, terwijl Zoudag avond per spoor van 611 uur, een uitstapje werd gedaau naar Schagen, het muziek corps liet zich bij den intogt te Schagen en in de tuin van den heer Steenman hooren tot zeer veel genoegen van de verzamelde menigte. Gedurende deze week zullen alhier nog verschillende uit voeringen worden gegeven eu Vrijdag avond zal men Scha gen weder een bezoek brengeu. Zie advertentie hier achter.) Te oordeelen naar de uitvoeringen die wij tot nog toe gehoord hebben is dit muziekcorps wat eenheid en zuiver heid van toon aangaat niet minder dan gepasseerde jaar. Wij bewonderen dit corps dat dagelijks, als onvermoeid zoowel de laatste als de eerste nominers van zijn zeer uit voerige programma's met de meeste juistheid ten gehoore brengt. Wij brengen liet opcntlijk onze hulde en inzonder heid den heer Kronig, den kapelmeester, aan wiens leiding dit corps is toevertrouwd. Op het drietal predikanten te Sneek, is geplaatst Dr. J. A. Lamping, predikant alhier. Uit Vlissingen schrijft men aan de Middelb. Ct.: //ISaar ik vernomen heb worden var. 's rijks werf alhier 6S geëmployeerden naar elders overgebragt en zou deze overplaatsing als een begin te beschouwen zijn van ccnc later te volgen algeheele opheffing van het maritiemc-cta- blissement alhier. Dat dergelijke verplaatsingen van werk lieden, waarvan een groot aantal gehuwd zijn en kinderen hebbenbelangrijk zal bijdragen tot vermindering der be volking, is ligt te begrijpen." Met l October a.s. verwacht men ecu deel dier werk lieden aan "s rijks werf alhier. Teil gevolge der buitendienststelling van Zr. Ms.korvot Pattas, wordt de kapt.-luit ter zee J. A. van de Velde, met den laatstcn dezer eervol van het bevel over dien bodem ontheven, met dien datum worden op non-activiteit gebragt de navolgende op die korvet dienende officieren als: de luit. ter zee i° kl. P. J. D. Breukelmandie der 2e kl. J. Plan- tenga en W. J. II. de Kanter, en de oilic. van administratie 2e kl. A. J. Looijen terwijl op de van Speijk wordt ge plaatst, de. luit. ter zee 2e kl. A. E. Dronkers en bij liet marine hospitaal alhier de oflic. van gezondheid 2e kl. W. C. A. Hajenius. Z. M. heeft benoemd tot scheepsklerk bij de Nederl. zeemagtW. D. J. Bezeiner, J. E. v. Gelsdorp, J. P. v. Goethem, E. J. Olivier. J. E. Jautze, H. J. Knottenbch W. A. v. Ouwerktrk, II. J. v. d. Meer, J. J. v. Diemen en W. A. Ie Rutte. De 1° luitenant der mariniers J. A. IJ. vau Es, al hier geplaatst op Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, ontving bij zijn vertrek uit Amsterdam als blijk van achting en erkentelijkheid, een aandenken in zilver van de onder officieren van het gedeelte aldaar, waarbij de heer van Es de laatste vijf jaren als adjudant fungeerde. Zaturdag overleed aan den Kinderdijk, in den ouder dom van 89 jaren de bekende Eop Smit van Nieuwlekker- land. Van Deensche familie, was zijn voorvader hier te lande aangekomen, terwijl het vaartuig waarop diens ouders.' waren verging. Hij kwam bij een smid te Ouderkerk cm nam daarvan den naam Sinit aan. Hij en zijn kinderep hielden zich bezig met scheepsbouw. Eop werd met zijn' 'V

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1