2 broeders reeds op J ljarigeu leeftijd aan 't werk gesteld de jongens arbeidden met ijver en dreven tevens een weinig handel. In 1824 kwam Jan Smit op de werf fijner ouders en werd de eerste stoomboot Willem I door Top en Jan opgezet. De goede uitslag deed nieuwe stoombooten bouwen, die ten getale van 65 werden afgeleverd. In 1827 werd de eerste kof gebouwd; sinds dien bouwde Fop, voortaan alleen, 13 zeeschepen voor eigen reederij en 61 zeeschepen voor anderen. In 1848 bouwde hij hier te lande het eerste ijzeren zeeschip; in 1846 maakte hij de ijzeren masten; 13 ijzeren koopvaardijschepen werden door hem vervaardigd.. Fop Smit was ook koopman. Van den geringsten stand wist hij door arbeidzaamheidzuinigheid en vlijt zich een algemeen ge- eerden naam te verwerven. De koning benoemde hem op zijn 80 jaar tot ridder van de Eikenkroon. Tu de week van 1218 Aug. zijn in de provincie Noordholland door de vcetyphus aangetast 21 runderen gestorven 2, afgemaakt 18. Het is eene treurige, maar ware mededeeling, zegt het Handelsblad van Batavia, die wij aan Nederland moeten doen: de vervanging van een bestuur, dat men aanvankelijk op handen droeg, wordt met het brandendste ongeduld verlangd, en dat ongeduld is zoo groot, dat men zelfs niet vraagt wat zullen wij nu krijgen Dit is echter verklaarbaar; waar alle materiele belangen over het hoofd gezien worden en iedereen zijn ondergang in het verschiet heeft, daar moeten eindelijk de zedelijke belangen plaats maken voor den strijd over "to be or not to be De Slraits Times van 23 Junij berigt het volgende: De Nakodah Hadji Ismael en opvarenden van den Holland- sche schoener Boeroeng Lautvan Singopore naar Pontianak, zijn gedurende den nacht overvallen door twintig Chinesche passagiersbij Tanjong Niang (Lingga)na twee dagen reis. Slechts een knaap, genaamd Saupoontkwam door, ofschoon gewond, te zwemmen tot het aanbreken van den dag, toen hij werd opgenomen door de Hollandsche bark Annetta. Al de overigen zijn vormoord. Men zegt, dat er tien kisten met opium en 8000 dollars aan boord van de Boeroeng Laut warenbehalve de andere lading. De passa- giers-zeeroovers zetten, toen zij het laatst gezien werden, koers naar het noorden. De resident van Pontianak heeft op het verueinen van het berigt het stoomschip Celebes afgezonden om den schoener te achterhalenen de knaap Sanpo naar den Hollandschen consul alhier gezonden, om met de Chinezenindien zij gevat wordente worden ge confronteerd. In de Haagsche Nieuwsbode leest men Een werkman kwam in de vorige week te huis en bragt een worst mede. Hij gaf een klein stukje aan de kinderen en het overige aan zijne vrouw, met uitnoodiging die spijs te gebruiken. Bij het opensnijden vond zij daarin tal van luciferskoppen. De vrouw deed aangifte van deze vondst. Bij onderzoek in den winkel, waar de worst door den man was gekocht, was de aldaar aanwezige worst van goede kwaliteit en en zonder eenig vreemd bestanddeel. Het vermoeden rust op den man, dat hij de luciferskoppen in de worst heeft ge stopt. Hij is dientengevolge gearresteerdmaar ontkent iets meer van de zaak te hebben geweten. Te Kampen wordt teer gebrand, bij gelegenheid van de cholera; in den laatsten tijd dus ook. Ettelijke dagen geleden komt een Kampeuaar aanrijden bij de kazerne van het instructie-bataillon, om dit per teerdamp te desinfecteren, door middel van een brandend teervat op een kruiwagen. De walm moest over de kazerne strijken en er in ook, doch de windrigting was juist contrarie; de rook streek over den IJssel. "Wacht, zegt de Kampenaar-kruijer ik zal den kruiwagen anders om zetten Bij de. maatregelen tot tegengang van de veetyphus, behoort afsluiting. Die moet gesurveilleerd worden door sol daten en ambtenaren. Huisjeszoogenaamde dubbele schilder huisjes moesten getimmerd worden. Dus dubbelen schilder huizen zijn te Kampen aanbesteed. Een aannemer had er een kant en klaar, in zijn winkel geschilderd, met V. P. er opmaar het kon de deur niet uit Tn een onzer dagbladen komt eene aankondiging voor van iemand die berigt dat hij zijne babbei.aars-affaire heeft overgedaan en zijne begunstigers beleefdelijk vaarwel wenscht "uithoofde hij zich in eene meer fideele bevolking is gaan vestigen". Deze "babbelaars-affaire" in verbant met de //meer fideele bevolking", doet ons vermoeden dat wij hier met eene fijne politieke satire te doen hebben. Een miuister dieaftre dende, het parlement vaarwel zeide en naar een land vertrok waar geene parlementen zijn, zou zich niet juister kunnen uitdrukken. Hij beveelt zijnen opvolger aan, die zich haast te verzekeren, dat hij zijne babbelaars en ulevellen "fijn gegeurd" en "in papier gepakt" zal afleveren. Wie ziet hier de politieke zinspeling niet doorschemeren Zou de redactie van het bewuste blad niet velen in Ne derland verheugen, wanneer zij wist uit te vorechen en ons mededeelde waar dit gelukkig land ligt, dat door eene zoo "fideele" bevolking bewoond wordt. Van Almelo schrijft menDat onze Hannoversche naburen, althans de grensbewonersniet zeer ingenomen zijn met hunne inlijving bij Pruisen, maar veel liever, zoo als aldaar vroeger het gerucht heeft geloopen en ook door eenige onzer dagbladen werd medegedeelddat zoude kunnen plaats hebben, Nederlanders waren geworden, bleek Zondag 11. nog te Bentheim, alwaar ter gelegenheid van een groot bal en het afsteken van een prachtig vuurwerk honderden vreem- delingendeu waren vereenigd, die bijna niets dan Hollandsche liederen zongen, terwijl het muziekkorps gedurig het //Wil helmus" en Wien Neerlandsch bloed" deden hooren. Het was echter eene laatste en vruchtelooze demonstratie, den volgenden dag was hun lot beslist en moeten zij zich gedwee bukken onder het von Bismarckiaatische juk. Uit de officieele opgaven omtrent den zeeslag bij Lissa blijkt, dat door de Kaiser zijn gelots 672 schoten uit zijne gladde 30ponders vier salvo's uit de getrokken 24ponders en 137 schoten uit zijne gladde 60 ponders. Zwaarder ge schut had hij uiet aan boord. In 't geheel zijn door den Ferdinand Max 156 schoten gedaan, louter 48pouders; Habsburg 168; Bon Juan tV Austria 177; Prinz Eugen 234; Kaiser Max 217; Salamander 211, Drache 121; Kaiser 350 Schwarzenberg 280; Rovara 342; Radetzky 289; Adria 221; Donau 326; Erzhersog Friedrich 250; Hum 48; Velebich 92; Streiter 83; Dalmato 79; Wall 32; Kerka 16; Flisabeth 71; Hojer 51; van den Sehund en Narenta is het aantal schoten onbekend. Uit Londen schrijft men Tot ons leedwezen is het niet langer te verheelendat een besmettelijke ziekte onder de varkens en schapen in het dis trict Wold is uitgebroken en snelle vorderingen maakt. Ouder de schapen hetrscht de ziekte zeer erg, maar het slimst onder de varkens. Er zijn boeren, die van twintig tot vijftig varkens aan een geheimzinnige ziekte verloren hebben die zij niet kennen. Men meldt tevens, dat de runderpest zich weder hier en daar onder het vee heeft vertoond. De gevallen zijn na het koude en natte weder veel talrijker geworden en zien de landlieden met angst dezen staud van zaken aan. De Engelsche Morning Star dringt er ten krachtigste op aan, dat het ministerie onmiddelijk maatregelen zal nemen om den uitvoer van vee uit alle Nederlandsche provinciën, waar de veeziekte niet meer heerscht, mogelijk te maken, en het verlof tot invoer uit Friesland en Groningen uit te breiden tot den Moerdijk en Willemstad voor Noord-Brabant en Limburg; Vlissingen voor Zeeland; Elburg voor Gelder land; het Nieuwediep voor Noord-Holland, en Zwolle voor Overijssel en Drenthe. De Morning Star meentdat er zulk eene enorme hoeveelheid vee gereed is voor de verzending naar de Engelsche marktdat het vleesch 2 d. in prijs zou dalen. Naar wordt gemeld, wordt thans ook de Amerikaan- sche Unie in de Duitsehe verwikkelingen betrokken. Een 'Pruisische matroos, Karl Barger, is van de N.-Amerikaansche boot de Baltic., te Bremen, als dienstpligtig afgehaald, en de genaturaliseerde N.-Amerikaansche burger Henry Funck gewezen burgemeester van Mucatine (Jowa) is door de Oosteurijksche regering als dienstpligtige gearresteerd. In beide gevallen eischt de Unie voldoening voor de beleediging hare vlag en haren burger aangedaan. Deze zaak zal echter waarschijnlijk wel zonder oorlog afloopen. Bij het heerschen der epidemie in Frankrijk, hebben de begrafenisfondsen het zoo druk, dat de koetsiers iederen morgen een lijst gaan halen bij de doctorenwaarop de adres sen vermeld zijnwaar zij lijken moeten afhalen. Dezer dagen kwam een der koetsiers weder bij den doctormaar Zoo dron ken, dat hij niet dan met moeite op zijn beenen kon staan." //Zeg eens," zeide de doctor, //schaamt ge u niet om je, in dezen tijd zóó te buiten te gaan //Neen, mijnheer, doctor, want u hebt gezegd dat ik niet van mijn gewone leefregel mogt afwijken. Te Londen woont op dit oogenblik een paar dat in het ondergaan van gevangenisstraf buitengewoon gelukkig is. Zekere Smith namelijk en zijn meisje, zijn genoodzaakt hun huwelijksfeest van jaar tot jaar uit te stellenfomdat zij beurtelings verblijf houden in de gevangenis. Wanneer men nu weet dat het bruidje veertien en Smith negentien malen correctionele gevangenisstraf hebben ondergaan, dan is het wel niet twijfelachtig of het zal een volmaakt genoegelijk huwe lijk worden, wanneer zij nog eenmaal zullen trouwen. De oude Jonathan heeft drie jaren van zijn leven opgeofferd voor de berekening van het volgende: in het Oude Testament zijn 39 boeken, 929 hoofdstukken, 23,214 ver zen, 532,439 woorden en 2,728,100 letters. Het middelste boek van het O. Testament is dat der spreuken. Het middelste hoofdstuk is Job XXXIX; het middelste vers zou zijn II Kro- nijken XX, 17, als er een vers méér was, en indien er een minder.was, v. 16. Het woord en komt 35,543 maal voor; het woord Jehova 6,855.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2