JW 549. Zesde Jaargang. Itieuros-- en ZATURDAG ADoertentie-OfttÖ. 1 SEPTEMBER. !86<>. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post tt 0 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tii;x van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelrcgt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OYEItZIGT. In do laatste dagen is de aandacht der verschillende wes- tersche mogendheden, tengevolge van welke omstandighoid dan ook, meer op Rusland gevestigd. De Wanderer bevatte een artikel, waarin het uitbreken van een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland als niet onwaarschijnlijk wordt bespro ken. Zij meent dat Rusland zich westelijk tot de Karpathen wil uitbreiden om zich schadeloos te stellen voor de magts- vergrooting van Pruisen. Russische officieuse bladen verwerpen echter elk plan op eene inmenging in de westersche aangelegenhedenen bewe ren dat Rusland geenerlei belang heeft in de wijzigingen welke de toestand van Europa thans ondergaan heeft of ondergaan zal. Do opstand der ballingen in Siberie isvolgens do Russi sche bladen, eene zaak van groot gewigt. De insurgenten zoeken zich op Chineesch grondgebied te redden, na herhaal delijk do Russische militaire magt te hebben geslagen. Te Madrid zijn geruchten in omloop omtrent een aanslag op het leven der koningin. Een schoenmaker zou met een mes naar II. M. gestoken hebbendoch dit op haar corset zijn afgestuit. Volgens sommigen zou de dader geen schoen maker, maar een zoon zijn van den generaal Ortegadie voor eenige jaren werd doodgeschoten. Wurtemberg heeft het vredesverdrag met Pruisen in zyn geheel bekend gemaaktdaarin wordt gezegddat beide sta ten ten eeuwige dage vrede en vriendschap sluiten. Zulke verklaringen zou men beter weglatenzo persen slechts een pijnlijken lach af. In 't verdrag wordt verder gezegd, dat het Tolverbondsverdrag van 1855 weder in werking komt. Te Munchen is het vredesverdrag tusschen Beijeren en Prui sen bij de kamer ingediendtot betaling der oorlogsschatting vraagt de regering een leening van 30 millioen flor.en te vens wenscht de regering volmagt tot uitgifte van 15 millio.en murrtpapier. Tegenover de Zuidduitsche staten toonde Pruisen zich welwillend. Men beweert, dat dit niet alleen, aan hoogo vrienden is te wijtenmaar dat v. Bismarck heeft begrepen dat juist bet gevaar van Fransche eischen Pruisen moest nopen, Zuid-Duïtschland aan zich te blijven binden. Met Saksen loöpen de onderhandelingen niet zoo gemakkelijk. Pruisen, dat nu reeds 23,810,743 inwoners telt, wil door de vestiging van den noordelijken Bond met Saksenover een bevolking van 29,216,531 kunnen beschikken; bij zijn militaire inrigting komt Pruisen nu stellig aan 't hoofd der groote mogendhedenwaarop Frankrijkofschoon het 10 millioen meer inwoners telt, wei naijverig kan wezen. Die hoogere stelling in te nemen was Pruisens doel. v. Bismarck meent het ernstig; hij heeft het duidelijk gezegd, toen hij in dö kamer verklaarde, dat hij voor de vestiging der een heid de dadelijke invoering der Pruis, grondwet ongeschikt achttemen zou zich door niet voldoende krachtige maatre gelen aan groote verwikkelingenja misschien aan een nieuwen oorlog blootstellenbeweerde hijwaarvoor Pruisen echter niet terugbeven zou, evenmin als het voor honderd jaar voor den 7jarigen oorlog terugtradom Silezië te bekomen. Duitschland kan alleen »door staal en bloed" tot één ko menzeide de Pruis, premier eens, en hij voegde er bij »dat geweld boven regt" gaat. Op beide punten heeft de geschiedenis hem helaas gelijk gegeven. Maar hij staat nu ook tegenover een ontovreden bevolking. Terwijl de Ital. ryken zich met de grootste voorliefde aan het constitutionele en liberale Sardinië aanslotenvindt Pruisen in zijn een heidsplannendie anders op even goeden grondslag zouden rusten als de Italiaanschebij de bevolkingen niet te mis kennen tegenstand. Duitschland wil evenzeer al3 Italië sterk en krachtig zijnen wenscht daarom dc eenheidmaar ter wijl Toskane, Modena, Parma, Rome en Napels gaarne hunne toekomst in handen gaven van den re galant'uomo en zijn liberale regering, toonen Hannover Hessen, Nassau en Frankfort wantrouwen tegen den vorst, die de grondwet ter zijde stelde en zich met raadslieden omgaf, die de reactie predikten, v. Bismarck gevoelt zeker nu wat hem ontbreekt populariteit. Hij is genoeg staatsmanom to onderkennen welke bezwaren hij te overwinnen, welk wantrouwen hij te bezweren heeft. Moge hij echter inzien dat alleen liberale beginselen te huldigen en daaraan vast to houden, den wa ren weg tot Duitschlands wezenlijke eenheid verzekert. In de Parijsche correspondentie van het dagblad schrijft men Er is eene brochure verschenen van den markies de la Rochejacquelin, getiteld: Frankrijk en de Vredewaarin met kracht op den oorlog wordt aangedrongen. De markies be schouwt het nieuwe Pruisen als zeer gevaarlijk voor Frank rijk. Deze brochure heeft inderdaad het bewijs gelegerd datzoo de keizer inderdaad oorlog tegen Pruisen wilhij op de krachtige ondersteuning zoowel van den Senaat als van het Wetgevend Ligchaam en hetgeheele volk kan reke nen. Do keizer schijnt echter thans volstrekt geen oorlog zuchtige plannen te koesteren. 1TI B TT W S T lï D 13.T 3- S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 81 Augustus 186G. Opgave betreffende de Cholera, van 28 tot 31 Augustus, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 0 overleden 0nog in behandeling 1. Maandag avond zullen de liefhebbers van //handhabi- liteiten" eens weder in de gelegenheid zijn om in het lokaal Tivoli alhier, "de onsterfelijke" Bainberg met verjongde krachten werkzaam te zien en Donderdag avond daaraanvol gende, om Judels en Mevr. Corijn te bewonderen. Wij vertrouwen dat het Ileldersche publiek, door een getrouw bezoek vau beide voorstellingen, trachten zal zich eenigzins schadeloos te stellen voor de ontberingen van kermis en andere publieke vermakelijkheden.(Zie voorts de rnlriek/Ldvert.) Het muziekcorps van het 7° regimement infanterie doet ziel) hier dagelijks met zeer veel succes hooren. Behalve de geannonceerde concerten werd gisteren voor de Sociëteit "Harmonie" eene uitvoering gemaakt op het water in de binnenhaven; het effect was schoon en de toegestroomde menigte ontelbaar; door het gedrang geraakte een knaap van de nieuwe brug af te water, doch een der omstanders sprong hem onmiddelijk na en kwam spoedig onder het gejuich der menigte met den jongen op zijn rug weder boven water. Do knaap heet J. B. A. A. Beenacrts en is 13 jaar oud, De redder heet Jan de Wolf en is werkman van beroep. Gisteren morgen werd door het bataillon infanterie alhier in garnizoen, eene militaire promenade gemaakt door de ge meente, waarbij het muziekcorps zich flink deed hooren. Den vorigen avond werden serenades gebragt aan de verschillende hoofdofficieren, hier in garnizoen, en aan den burgemeester dezer gemeente. Zoo als bekend is zal men heden avond te Schagen weder van de muziek kunnen profiteren, en morgenavond zal dit corps een concert geven iu de Kolfbaan te Wieringerwaard, het zal des avonds ten ure van hier per spoor daar heen vertrekken. Ook zal het zich in de nieuw gebouwde concertzaal, te Alkmaar doen hooren. To Haarlem is tot lid der Tweede Kamer gekozen, zoowel voor het loopende zittingjaar als voor de volgende, de heer mr. J. II. Geertscma. Naar men verneemt zullen eerlang eenige veranderingen worden gebragt in het personeel bij het marine-etablissemen te Ilellevoetsluis, aldaar aan de administratie verbondenter

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1