MIME STAND DEK GEIIEENTE TEXEL. wijl bij het Departement zelf eenige bevorderingen zullen plaats hebbenDagblad. In de Amsterdamsche brieven aan het Utr. Dagbl. leest men: Of de werkzaamheden aan het kanaal goed vorderen Dit is een vraag die men herhaaldelijk pleegt te hooren en die zeker, voor Amsterdam althans, van hoogst gewigtis. Gelijk bij de meeste dingen het geval is, heeft men ook hier, waar het niet anders konhet gemakkelijkste gedeelte van het werk het eerst genomendat is de doorgravingterwijl het moeijelijk deel, de buitenwerken, nu aan de beurt komen. Gij zult u herinneren, dat de hoofd-ingenieur Conrad, een theoritiseh waterbouwkundige bij uitnemendheid, die ook over het kanaal in de landengte van Suez zijn raadgevende stem heeft uitgesproken en de roem der oude Hollandsehe waterrotten, gelijk de vreemdeling onze ingenieurs van den waterstaat bij voorkeur noemt, heeft gehandhaafd, een waarschuwenden vinger heeft opgestoken, toen het plan der doorgraving van Holland op zijn smalst aan hem werd voor gelegd. »Denk aan den wellen" zeide zijn hooggeleerdeen 't blijkt nu reedsterwijl men een begin maakt met de buitenwerken, dat de wellen inderdaad, zoo niet een over komelijke dan toch zeker ecne groote hinderpaal zullen zijn bij de voltooijing van het werk, waarvan Amsterdam een nieuw leven verwacht. Verder loopen er geruchten, als zouden er geschillen gerezen zijn tusschen de aannemers en den ingenieur Dirks, die van staats- en stadswege het toezigt houdt op de werkzaamheden en zelfs zijn er, die ronduit verklaren, dat de Engelschen na een paar jaar geknoeid te hebben en blijken te hebben gegeven van oubekendheid met het Hollandsehe terreinden arbeid zullen moeten laten varenwaartoe alsdan door den staat Hollandsehe aannemers zouden dienen geroepen te worden. Onder de gemeente Soest is den 28 Aug. een schro melijk ongeluk voorgevallen. De landman Wantenaar en 2 boerenknechts vonden een der granaten, welke de veld-artillerie uit Amersfoort dezer dagen bij hare practische oefeningen bezigt. Om te beproeven of er nog kruid in voorhanden waslegde een hunner een weinig vuur er inmet het ge volg dat de granaat eerst thans uiteensprong en alle drie door een aantal kogels deerlijk aan hoofd, armen en beeuen wer den getroffen. Een der knechts is reeds een arm geampu teerd terwijl de beide anderen in hoogst gevaarlijken toestand verkeeren. Bij de schrale vangst van zeevisch en daardoor slecht voorziene markt te Itotterdrm, verraste aldaar 11. Maandag zeer de aankomst van een partij scholper stoomboot Leeds van Great Grimby aangebragt. Ofschoon deze schol, in vaten ingevoerd en behoorlijk van ijs voorzien was, had zij toch geen aannemelijk uiterlijk en bragt bij publieken afslag be trekkelijk weinig op. Zoo dit eene proefneming geldt, be looft zij weinig succes. De hoofdredacteur der Prov. Gron. Ct. heeft verklaard ongenegen te zijn om den naam te noemen van den schrijver van het zoo veel gerucht makende artikel van prof. van Deen, en de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de plaat sing van dat artikel in die Courant. Het wekt in de hoogste mate de ongerustheid van opmerkzame wandelaars door de velden en landerijen in den omtrek van Gorinchen, dat het aantal muizen verbazend is en volstrekt niet schijnt te verminderen. Integendeel, een groot deel van den oogst wordt door die vraatzuchtige gas ten verslonden en het gras afgeknaagd. De grond is vol gaten, waaruit en waarin men ze bij honderdtallen ziet te voorschijn komen of verdwijnen. Het schijnt ongeloofclijk maar waar is hetdat onder de gemeente Beest van drie bunders landbezaaid met korenslechts zooveel is ge oogst, dat de landman den geheelen oogst onder den arm kon dragen. Een vreeselijke gebeurtenis heeft bij Prossnitz in Oostcnrijksch Silezie plaats gevonden. De boer Züschmisch, had bij het inrukken der Pruisen in Prossnitz zijne vrouw en twee kinderen van 5 en 3 jaren, in een in het veld liggende kelder geborgen, waarvan hij den ingang met steenen versperdemet de beloftedat zoodra hij gezien had hoe de Pruisen zich gedroegen, hij hen zou afhalen of van nieuwe levensmiddelen voorzien. Maar het viel anders uit. De Prui sen requireerden den boeren hij moest hen volgen in spijt van zijn bidden en smeken dat hij eerst zijne familie wilde redden. Men hield dit voor een uitvlugt om op den loop te gaan. Drie weken moest hij met het Pruisische leger rondtrekken en reizen en werd toen ontslagen. Toen hij te huis kwam en er zijne familie niet vond, ging hij naar den kelder en vond dien zooals hij hem verlaten had. Een vreeselijk voorgevoel maakte zich van hem meester, Hij ruimde de steenen weg, en opende den kelder. Zijne vrouw tot een geraamte vermagerd, lag met verwrongen gelaats trekken dood op den grond, en naast haar met al de mar telingen van hongerdood op hunne bleeke gezigtende beide kinderen. De ongelukkige, van goeden bloed beroofde man moest naar een krankzinnigen-gesticht overgebragt worden. Terwijl het aantal Pruisische krijgsgevangenen in Oos tenrijk slechts 391 soldaten en 5 officieren bedroeg, is dat der Oostenrijksche krijgsgevangenen in Pruisen 18,000 sol daten en 700 officieren. De Wiener Zeitung bevat een keizerlijk decreet, waarbij de minister van finantien gemagtigd wordt tot de uitgifte van obligatien, tot een bedrag van 50 millioen, rentende 5 pCt., en van een bedrag van 90 millioen aan Staatsuoten. De vrees dat de voorraad aard-olie in den grond van Canada spoedig zou uitgeput zijn, heeft zich nog niet be vestigd. Er worden integendeel gedurig nieuwe bronnen ontdekt, zoo als onlangs de zeer rijke bron te Heudrick. De toevloed van kapitalisten speculanten, enz. naar Ennis- killen en Bothwell wordt dagelijks sterker. Ds gelukkige grondbezitters verkrijgen daar aanzienlijke fortuinen. Er zijn daar reeds 2 tot 2^ millioen dollars in grondbezit, machi- neriën, enz. belegd, en de bevolking schat men thans op 4000 tot 8000 zielen. Volgens de laatste berigten zijn over de 200 bronnen in werking, en er worden nog vele nieuwe geboord. De olie-oogst wordt per dag en per bron op 10 tot 100 vaten aangegevenen de olie heeft in ruwen staat, op de plaats waar zij gewonnen wordt, per vat eene waarde van 8 tot 10 dollars. Tongbesnijding van honden. In de Navoueher III® deelblz. 287 leest men onder dit opschift het volgende »Bij gelegenheid over dolle honden sprekende, voerde een oude Hannekemaaijer aan, dat men bij hem te lande gewoon was de honden in hunne jeugd den raasader een ader onder de tongaf te snijden. Dit was wel geen voorbehoedmiddel tegen de dolheid, maar had ten gevolge, dat de beesten, dol geworden zijndebleven liggen sterven en niet als razend gingen rondloopen. Wenschelijk ware het voorzeker, hieromtrent van des kundigen iets naders te vernemen. M'edlicott heeft ontdekt dat in Assam zuidelijk van de rivier de Brahmaputrawijd uitgestrekte steenkolenlagen aanwezig zijn van eene kwaliteit, die al de vroeger in Indie gevonden kolen overtreft. Zeer gemakkelijk kan er uit de ontginning van dien schat een nieuw tijdperk voor de in dustrie van Indie aanbreken. Postzegels werden het eerst te Londen op den 18 Ja- nuarij 1840 uitgegeven. Negen jaren lang hleef Engeland het eenige land, waar men er gebruik van maakte. In Frankrijk werden zij den 1 Januarij 1849 ingevoerd, en in 1850 werden zij door de Turn- en Saksische post in Duitschland in ge bruik gebragt. Thans zijn de postzegels in 69 Europesche, 5 Afrikaansche, 5 Aziatische, 36 Amerikaansche en 11 Australiesche landen in gebruik. Berigten betreffende de cholera. Den 28 Aug. zijn Den 29 Aug. zijn aanget. overleden. nauget. overleden. Amsterdam 8 12 6 10 's Graveuhage 8 1 6 2 Delft 0 1 0 „1 Leiden 0 0 0 1 Botterdam 8 6 5 8 Gouda. 0 0 1 1 Schiedam. 0 0 0 I Dordrecht 0 0 0 1 Utrecht 7 1 1 6 Amersfoort 12 1 0 0 Arnhem 7 6 14 9 Zutpheu 's Hertogenbosch 7 1 4 4 10 9 26 10 Vau de aangetasten te 's Gravenhageop 28 Aug., woon den 2 te Scheveningenvan de overledenen 0. Van 23 30 Augustus 1866 ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDCornclis Kuiper en Marretje Keijser. GEBOREN Jan, z. van Dirk Boerhorst en Johanna van Weeten. Adriana, d. van Klaas Roeper en Dicuwertje Koorn. Pieter, z. van Pio- ter Kooiman en Marijtje Eelman. Trijntje, d. van Pieter Dekker en Engeltje van der Vis. Janz. van Jan Bruin en Neeltje Kikkert. OVERLEDEN Dirk Bakker 3 j., z. van Gerrit Bakker en Meis Bakker. Trijntje Krul, 23 j., d. van Gerrit Krul en Dieuwcrtje Vet. Jacob Zoetelief 17 j. zoon van Simon Zoetelief en Martje Bakker. Levenloos aan gegeven 1. MARKTBERIGTEIV. SCHAGEN 30 Augustus. 2 Paarden f 100 k 150. 2 Stieren f 60 a 100. 14 Magere Gelde Koeijen f 80 fi 130. 16 Vette Gelde Koeijen f160 a 210. 6 Vaarsen f 50 ik 80. 6 Nuchtere Kalveren f 5 ik 9. 230 Magere Schapen f 10 a 17. 350 Vette .Schapen f 19 A 25. 12 Lammeren f9 k 12. 6 Bokken en Geiten fl k 2.50. 20 Magere Varkens f 16 ik 24. 40 Biggen f 6 a 9. Konijnen 10 ik 50 ct. Kippen f30 a 100 ct. Eenden 30 k 40 ct. Duiven 10 k 20 ct. Boter 77£ per kop of f 1.03 ct. per Ned. fl?. Kans 30 k 40 ct. per Ned. Kip-Eijeren f2.50 k 2.60, Eend-Eijeren f2.70 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2