Ao 550. Zestle Jaargang. 1800. JïieufflS' en i i JR.<RÖoertentie--6faÖ. WOENSDAG 5 SEPTEMBER. (©ffiriccï gcöedtc. P O L I T I E. getreeïte. MIBÏÏWSTUDIHaaiT. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Frauco per post 1.00 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gilyjks. De prijs der Advertfntikn van 14 regels ia 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentieu intezeuden. Iugezondcn stukkeu minstens één dag vroeger. Dezer dagen is in het kanaal gevondeneen PET en op de straat een paar SOKKEN. Helder 4 Sept. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER POLITIEK OVERZIGT. De Duitsehe bladen bevatten den tekst van het vredestrak taat tusschen Pruissen en Oostenrijk gesloten. Do bepalin gen stemmen overeen met de vredespreliminairen. De groothertog van Hessen heeft niet alleen bezwaar go- mnakt tegen den afstand van HomburgMeisenbeim en Biederkopf, maar schijnt ook nog de hoop te koesteren dat er een koningrijk Haarèn van "zijn rijkzal worden gemaakt" Dit gerucht stemt overeen met hetgeen de Franscho bladen zeggen omtrent de stichting van een koningrijk tusschen Pruisen en Frankrijk, terwijl het min of meer bevestigd wordt door de officieuse Russische pers, dio beweert dat Rusland hij de veranderingen, die Europa ondergaat, zich zijne regte als grooto mogendheid voorbehoudt, hoewel zij er bijvoegt, dat het zich slechts zal laten leiden door zijne nationale belangen. De onderhandelingen met Saksen schijnen nu op een bete ren weg. Men meent dat dit aan Franschen invloed is toe te schrijven. Evenzoo vorderen de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië. Venetie is bij tractaat aan Frankrijk afgestaan de overdragt aan Italië zal geschieden op den voet als door keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel in eene tusschen die vorsten gevoerde correspondentie is bepaald. De Franscho generaal Leboeuf zal Venetie van de Oostenrijkselie autoriteiten overnemen, en dan eene volksstemming uitschrij ven, Vermoedelijk zal daarna de kamer ontbonden worden. Betreffende de inlijving der hertogdommen en andere ver overde staten zal een overgangstijdperk van een jaar worden gesteld. Het gerucht loopt te Parijs, dat de onderhandelingen met Pruisen zijn hervat over don afstand van Luxemburg aan Frankrijk. Pruisen zou niet ongeneigd zijn om in eene schik king te treden met den koning der Nederlandengroothertog van"Luxemburg, ten einde in staat gesteld te worden, door den afstand van Luxemburg eonigzins aan Frankrjjks vorde ringen te gemoet te komen. Eene der voornaamste gebeurtenissen is do aftreding van den heer Drouyn de Lhuys als Fransch minister van buitenlandsche zaken en zijne vervanging door baron de Monstier, gezant te Constantinopel. Ad interim zal do heer Lavalette optre den. In hoeverre die aftreding verandering brengen zal in Frankrijks politiek tegenover Pruissen i3 moeijelijk te zeggen. Groot zal die verandering niet zijn, want de keizer leidt zelf de buitenlandsche staatkunde. Alleen kan men het als een bewijs aanziendat de houding tegenover Italië even welwillend zal blijven, want het was juist ten opzigte van Italië dat de afgetreden minister met den keizer verschilde hij was een tegenstander van de Italiaansche eenheid. Het to Antibes voor Rome aangeworven bataillon zal binnen kort naar Rome vertrekken. Het eerste regement van het Frausche occupatie-leger zal terstond na de terugkomst van MontebeUo Rome verlaten. De heilige stoel weet thans, dat Frankrijk het September-verdrag in December ten uitvoer leggen en geene minuut uitstellen zal. Het verdere zal men aan de Pauselijke regering overlatenen ook het kabinet van I lorence zal rustig atwachten en geene pogingen doen om den Paus tot eene wijziging in zijne politiek te bewegen. Den 5den Septembor, zegt men, zal de koning van Italië zyne intrede in Venetië doen. Men beweert dat er sprake zon zijn van eon huwelijk tusschen den koning van Griekenland met prinses Louise van Engeland. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 September 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 31 Augustus tot 4 September, namiddags ten 4 uur. Aangetast 3 overleden 3 nog in behandeling 0. De onderscheiding die den heer J. C. Leichkunstschil der alhier, dezer dagen is te beurt gevallen verdient naar ons oordeel wel eene bijzondere vermelding. Het is zeker niet van algemeene bekendheid, dat de heer Leich eene door hem vervaardigde schilderij gezonden heeft naar de algeuieene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst, die thans in het Paleis voor Volksvlijt wordt gehouden. Wij hebben het genoegen gehad die schilderij aldaar te bewonderen; het is een zeer lief genre-stukje, voorstellende uil lecon artiste Maar wat vooral onze belangstelling ver hoogde, was liet opschrift waarmede deze schilderij, bij uit zondering van zoo vele anderen, prijkte: '/aangekocht voorde loterij"; wij informeerden ons on middel ijk en vernamen, dat voor de groote loterij van welligt 20,000 loten en 2000 prijzen reeds een zeer aanzienlijk aantal prijzen was aan gekocht uit de ten toon gestelde voorwerpen, doch dat van de groote verzameling schilderijen er tot nog toe slechts drie waren uitgekozenwaaronder dat van den heer Leich behoorde. Wij meeneu hierin eene onderscheiding te zien die voor het talent van den heer Leich zeer vereerend is en daar hij een onzer plaatsgenooten is, zijn wij ertrotsch op, dat er eens eenmaal een zoo sprekend bewijs is geleverd, dat de schilderkunst in dit nog onbekende noorden ook met vrucht wordt beoefend en die vrucht in Neêrlands hoofdstad naar waarde wordt geschat. De oude nationale Bamberg heeft gisteren avond een vrij talrijk publiek in het lokaal Tivoli alhier zeer aangenaam bezig gehouden. Was Bamberg vroeger de lieveling van ge heel Nederland, thans op zijnen ruim tachtigjarigen leef tijd, verdient zijne vlugheidbehendigheid en tact die hij steeds bezit om het publiek belangstellend bezig te houden, nog veel meer een ieders bewondering. Ook heeft hij ons eene kleine proeve gegeven van de bedrevenheid die hij bezit in het geven van onderrigt in zijn vak. Een zijner klein zonen, een kind van 8 jaren, verrigt zeer aardige niet alleen, maar zeer moeijelijke toeren in het bekerspel, terwijl hij op vrijmoedigen toon eene zeer gepaste toespraak houdt. Indien dit kind de lessen van den ouden man nog eenige jaren met zooveel succes mag volgenkan men verwachten dat hij den naam van Bamberg in eere zal houden. Aan oud en jong werden de regtmatige toejuichingen van het publiek niet onthouden. Naar wij vernemen zal de heer Bamberg over eon paar weken andermaal alhier een paar voorstellingen geven; wij raden een ieder aan daarvan te profiterenmen kan verzekerd zijn dat hoe oud ook, hij zijn roem nog niet heeft overleefd. Naar wij vernemen heeft de jongeling Hoolwerff uit deze gemeente, dezer dagen een voldoend examen afgelegd als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen te Utrecht. Z. M. heeft bevorderd tot luits. ter zee 1'" kl. dmKuts?^ ter zee 2" kl. P. Luteijn jhr. A. F. Meijer, J. M.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1