Wirix, J.A.P. J. de Roy van Zuidewijn, W. M. Visser, II. Dyserinck, L. 1'. H. Tuckermann, 1). G. E. Wolterbeek Muller en G. C. C. Thierens, terwijl de luit. ter zee 2° kl. P. J. van Druijneu, zal bevorderd worden, zoodra het examen voldoende door hem zal zijn afgelegdwaartoe hij nu wegens ziekte buiten staat is. Bij Zr. Ms. besluit is aan den luitenant ter zee 2e kl. C. J. M. Swaan, op verzoek, een eervol ontslag verleend, ingaande den laatsten Augustus jl. Met 16 Sept. worden als scheepsklerken geplaatst op het wachtschip alhier W. D. S. BezemerH. S. Knottenbelt en W. A. Le Rutte; op de wachtschepen: te Vlissingen I. P. van Gelsdorp en H. J. van der Meer, te Ilellevoetsluis P. J. Olivier, J. E. Jautze en S. J. van Diemen, te Amsterdam W. A. van Ouwerkerk en op de drijvende batterij Neptunus J. P. van Goethem. Vrijdag avond is alhier aan de westgracht bij den winkelier Rijkers eene diefstal gepleegd van p. m. f60. aan geld, uit de winkellade, voorafgegaan van inbraak. De politie doet onderzoek. In den vroegen morgen van Zaturdag is de Urker vischschuit, schipper Molenaar, in het Zuidergat op een ton gevaren, waardoor de man aan het roer over boord is gesla gen en verdronken. Ook ging het roer verlorenzoodat de schuit het anker moest laten vallenen later door be hulp eener andere schuit alhier in de haven is gesleept. Het koninklijk institunt van ingenieurs, zal den 11 Sept. te 's Gravenhage een vergadering houden. Tot bui tengewone leden zijn voorgesteld de heeren J. Gorter, en W. Ph. de Kruyffopzigters van den waterstaat in Noordhol land; alsmede de heeren A. L. Obreen en J. C. M. Royaards studenten aan de polytechnische school te Delft. Bij Koninklijk besluit van 3 September is ingetrokken art. 53 van het Koninklijk besluit van 25 Julij 1816, hou dende dat geen officier van den waterstaat zich in het huwelijk mag begeven zonder vooraf geteekende toestemming van den minister van Binnenlandsche Zaken. Toen men eenige dagen geleden het afsterven mededeelde van den lieer Pop Smit van Nieuw Lekkerlandwees men er op, hoeveel door hem in liet belang van den scheepsbouw en de scheep- en stoomvaart wierd verrigt. Door hem werd nog in den laatsten tijd zijns levens het iniatief genomen, om een zijner lievelingsdenkbeelden ten uitvoer te leggen, om name lijk den stoom op de koopvaardij-bodems voor onze groote vaart toe te passen en jl. Zaturdag morgen, omstreeks negen ure,- liep aan den Kinderdijk met het beste gevolg te water, een door zijne bemoeijingen naar dat stelsel gebouwd ijzeren clipper-fregatschip, groot ongeveer 2000 ton, voorzien met een stoomvermogen van 50 paardenkrachten, aan hetwelk bij die gelegenheid, als eene hulde aan den grooten bouwmeester, den naam van Nestor werd gegeven. Naar men verzekert, is de raad van den waterstaat, belast met het onderzoek van het plan lot droogmaking enz. vaneen gedeelte der Zuiderzee, zamengesteld als volgt: de heeren P. W. Conrad, hoofd-inspecteur, voorzitter; H. P. Pyuje van Salverdainspecteur in de lc inspectieJ. G. van Gendt, hoofd-ingenieur in Noordholland W. C. P. baron van Reede van Outshoorn hoofd-ingenieur in Utrecht jhr. J. Ortt van Schonauwen, hoofd-ingenieur in Gelderland, N. J. van der Lee, hoofd-ingenieur in Overijssel; en C.J. Bolten, hoofd-ingenienr in Friesland, leden; en J. M. F. Wellan, ingenieur te Utrecht, secretaris. Men verneemt, dat de minister van Oorlog, den majoor der genie eerstaanwezend ingenieur te Utrecht, G. J. Keizer, belast heeft met het bezigtigen en onderzoeken van eenige vestingen in Duitschland en Belgie, waarbij deze hoofdofficier zal worden vergezeld van den kapitein der genie J. II. Krom hout en den lstcn luit. der artillerie A. van Kerkwijk. Omtrent den loop van den veetyphus in de provincie Noordholland, over de week beginnende den 19 en eindigende met den 25 Augustus, vernemen wij het volgende: In 7 gemeenten werden in die week aangetast 23 runde ren die met nog 7 stuks verdachte allen werden afgemaakt. De gemeente Bussum komt hierbij voor de eerste maal voor met 1 rund. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 2043 runderen, waarvan gestorven 561, afgemaakt 742 en hersteld 740; zoodat aan het einde der week geen zieke beesten in behandeling bleven. Te Molbergen, bij Breda, doet de justitie onderzoek naar een manslag. De onbezoldigde rijksveldwachter J.Bolet, is door een wildstrooper met een lading hagel getroffen en ge dood. Er waren meerdere stroopers bijeen, maar als vermoe delijke dader is gevat zekere Antonissen, lid van een beruchte stroopersfamilie. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is gedurende de maand Augustus door ruim 61,000 personen bezocht. De bus op de begraafplaats te Sliedrecht is openge broken gevonden, zijnde daaruit ongeveer f100 gestolen. Ook de bussen in de kerk zijn in den laatsten tijd nu en dan opengebroken en geledigd. De politie doet ijverig on derzoek. De gemeenteraad van Breda heeft eene verordening vastgesteldwaarbij openbare dronkenschap met geldboete en gevangenisstraf wordt bedreigd. Uit Nantes is naar Parijs vertrokken een treiu met locomotief voor gewone wegen. De machine, van een geheel nieuw stelselheeft het voorkomen van een rijtuigzoodat personeel en machinerie geheel tegen wind en regen beschut zijn. Daar sommige bladen in den laatsten tijd hebben vermeld dat den ex-koning van Ilannover het Loo zou be trekken, vermelden wij dat thans uit Weenen wordt berigt dat Z. M. en de prinsessen aldaar worden verwacht en de villa van den hertog van Brunswijk, nabij Weenen gelegen, zullen bewonen. Als voorbehoedmiddel tegen de cholera wordt een nieuw middel aanbevolennamelijkde inenting. Volgens de opgave van dr. Brand, te Stettin, zal de vloeistof, voor deze bewerking te bezigen, bestaan uit: 1 ons geconcentreerde quassiatinktuur, l drachme gestooten kruidnagelen en 15 grei nen gekristalliseerd ijzervitriool. Volgens de meening der pharmaceuten, kan men 1 drachme Extr. Quassise, j- drachme Caryophylli, 15 grein Perr. Sulphuric. met 2 drachmen water wrijven, dit vervolgens met 5 drachmen Spirit. Vini recifss. vermengen cn daarna 2 dagen laten trekken. Per telegram verneemt men dat de Great Easlern er in geslaagd is den telegraafkabel, die in 1864 verloren ging, op te visschen. Een bij Gitschin aan het hoofd gewonde en als gene zen uit het hospitaal ontslagen soldaat, die te Leipzig als marktwacht dienst deed, werd van een plotselinge duizeling overvallen, die spoedig met den dood eindigde. Bij de lijk opening vond men in het hoofd nog den kogeldie den kelijk gezakt was en daardoor een doodelijke crisis had te weeg gebragt. De Gazelte de Trance bevat de biografie van den uitvinder van het beruchte naaldgeweer, den heer Dreyse, aan wien de koning van Pruisen naast den //heer der heir- schareu" zijne veroveringen te danken heeft. Dreyse werd in het begin dezer eeuw geboren te Sammerda, welke stad toen tot het gebied van den bisschop van Maintz behoorde; in 1S06 werd hij onderdaan van Jerome Bonaparte, koning van Westphalen; eindelijk maakten de tractaten van Wee nen hem tot Pruis. Hij behoorde tot eene burgerlijke fa milie; zijn vader was slotenmaker van beroep en oefende -.*>k somtijds het beroep van bierbrouwer uit. De jonge Dreyse was zijn vader in die bedrijven reeds vroeg behulp zaam. Omstreeks 1815 was zijne opleiding tot Slotenmaker in de werkplaats zijns vaders voltooid en vertrok hij om eene rondreis door Duitschland te maken, die hij ook tot Frankrijk uitstrekte. Zoodra hij in zijne geboorteplaats was teruggekeerd, verschafte hij zich eenig kapitaal en rigtte eene kleine wapenfabriek op. Zijne eenvoudige stadgenooten verhaalden toen wonderen ten zijnen opzigtemen verzekerde dat hij van zijne reizen een geweer had medegebragt, dat zonder behulp van een vuurslag kon afgeschoten worden. Het was waar, dat de heer Dreyse in Duitschland de -uilvinding der pistons had ingevoerd. Met behulp van buitenlandsch kapitaal rigtte hij later eene groote fabriek op onder de firma Dreyse Kallen Busch. Zijne industrie dreef hij met bij zonder geluk en op het oogenblik dat de staat hem zijne uitvinding van het naaldgeweer afkocht, was zijne fortuin gemaakt. Er is thans te Berlijn eene nieuwe industrie en teir gevolge daarvan ook een nieuw soort van bevolking in het leven geroepen. Berlijn telt thans 600,000 inwoners en men kan wel begrijpen, dat vergrooting der stad door aan bouw van huizen noodzakelijk is geworden. Iedereen weet dat het wonen in nieuw gebouwde huizen ongezond is en daarom hebben zich menschen opgedaandie de nieuwe hui zen een jaar lang gratie bewonen, om de muren te droogen en dan veelal nog met rhumathiek beloond worden. Na dat jaar komen er mindere burgers of ambtenaren in, die ook niet behoeven te betalen, zoolang het huis niet geheel droog is. Zoodoende zwerven die lieden jaarlijks rond om andere woningen gratis te krijgen. Een der Parijsche dagbladen bevat de volgende mede- deeling: Verleden week heefteen reiziger in een hotel te Flo rence door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Het hoofd was geheel en al van het ligchaam gescheiden. Men vond een briefje bij het lijk liggen van den volgenden inhoud: //Beschuldig niemand van mijn dood. Ik heb mij zeiven om het leven gebragt. Zoek mijn hoofdniet, ik heb het verstopt ten einde niet herkend te worden. De regtbank te Liverpool heeft den 28 Augustus ze kere kleermaker Needham veroordeeld, die een nieuw middel had uitgevonden om zonder geld, zich laken te verschaffen. Die snuggere snijder had namelijk te midden eener digt op eengepakte volksmenigte, al de panden van de jassen of rokken der heeren met zijn schaar afgeknipt. De veroordeelde zal

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2