Zesde Jaargang. 1860. Jlieuras* cn ZATURDAG <flÖoertentie--6foÖ. 8 SEPTEMBER. Zitting van den Gemeenteraad, J\p 551. HELDERSGHE COURANT. Verschynt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden .ƒ1.80 Franco per post g a i 1.50- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeur oh. Brieven franco aan den XJitgfever S. GitTJKS. De prijs der AdvÈrthntïen vau 14 regels is 40 Ceuten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vuór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advcrteuticn intezeuden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. op Dingsdag 4 September 1866. Voorzittor do heer Mr. K. J. C. Staxman Bosse. Secretaris do heer L. Vf.bhey. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren PapineanHaremakerZur Miihlen Bakker, Strootman en Boomsma. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Gewone ajtreding van een Wethouder. Ingevolge art. 80 der gemeentewet, treedt de helft van het aantal Wethouders om de driejaren af, en wel op den eersten Dingsdag van September, terwijl volgens art. 83 do nieuwe keuze op dienzelfden dag moet plaats hebben. Nadat de Voorzitter den Raad daaraan heeft herinnerd on medegedeeld dat de beurt ter aftreding op heden is aan den lieer C. Bakker Bz., gaat de Raad tot de verkiezing over. 8 stemmen worden uitgebragt op den heer Bakker, 2 op den heer de Breuk en 1 op den heer Braaksma. Zoodat eerstgenoemde gekozen is. Waarvan hem, niet ter vergadering uanwezig zijndekennis zal worden gegeven. 2). Mededeelingen. a. Dat de verordening op het bonwen en sloopen door Gcd. Staten is goedgekeurd. b. Dat is ingekomen franco onder couverten geadresseerd aan den Gemeenteraad te Nieuwediep, een uit de Amster- damsche Coura nt overgedrukt artikeldat niet is onderteekend en waarvan de toezender niet bij den Voorzitter is bekend. Hoewel de Voorzitter het regt heeft dergelijke ongeteokende stukken ter zijde te leggen, meent hij den Raad met den inhoud te moeten bekend maken en verzoekt den Secretaris voorlezing te doen. Het behelst eene aansporing en opwekking om in navolging van Engeland en van eenige gemeenten in ons vaderland, een burgercorps op te rigten en het de behandeling der wapenen te doen beoefenen, om in tijden van gevaar ge reed te zijn, als édn man te kunnen opstaan, ter verde diging van Jen geboortegrond tegen onwettigo overheersching 3h geweld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Dat van den majoor garnizoens-kommandant eene ken nisgeving is ingekomen, om ingeval zich ter dezer plaatse een burgercorps wilde formerentot beoefening van de be handeling der wapenen, men zich bjj bij hem kan aanmelden lor bekoming van bulp en medewerkingdoor het verleenen van onderofficieren tot het geven van onderrigt als anderzints. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Niemand het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Ondanks alle voorstellingen omtrent de moeïjelijkheden die zich tusschen Pruisen en de kleine Duitsche staten voordeden bij de onderhandelingen over den vrede, worden toch achter volgens alle vredesverdragen gesloten. Den 3den September is thans ook dat met Hessen-Darmstadt tot stand gekomen terwijl de ratlficatien met Beijeren reeds zijn uitgewisseld. Al moge dan nu Saksen zijne contracten met de leveranciers voor het leger nog voor tweo maanden verlengd hebbennie mand gelooft, dat dit werkelijk een voorteeken zou zijn van èen nieuwen oorlog. Bij zoodanigen krijg zonder bondgenooten zou Saksen niet,kunnen winnen en alles kunnen verliezen. Alles geschiedt gelijk von Bismarck het hebben wil; in het buitenland zoowel als in het binnenland. De indemniteits wet werd aangenomen, met de kleine concessie van do zijde der regering, dat de rekening over vroegero jaren wierd over gelegd. Nu was aan de liberale partij die dit vorderde, toch eenigzins te gemoet gekomen. Nogtlians stomden 75 leden tegen, terwijl 230 voor stemden; maar te regt vroeg men; als de meerderheid de indemniteitswet verwerptwat dan zal dan v.Bismarck aftreden of van beginsel veranderen? Daarop bestaat in een land, dat den coustituonolen regeringsvorm opvat als Pruisenniet de minste kansen allo parlementaire debatten en besluiten der kamer zijn dus slechts eene schynver- tooning. De K'óln. Zeit. blyft balsem in do wonden storten. Eerst gaf zij hare troostbrieven aan Hanover, thans hare inlijvings- brieven over Nassau. De strekking van dezo laatsten is om te betoogen, dat Nassau niet veel reden heeft om te klagen over eene inlijving bij Pruisen, daar de Nassauers eigenlijk nog geen volk uitmakendit hertogdom toch is eene halve eeuw geleden zamengesteld uit dertig kleine staatjes on frag menten van staatjes, die door veroveringruiling en aankoop in het bezit zijn gekomen der Nassausche dynastievoorna melijk door de gratie van keizer Napoleon I. De berigten uit Mexico blyven hoogst ongunstig. De schat kist is zoo leêgdat zelfs liet Oostenrijksch legioenhet ge liefkoosd corps van den keizer, niet meer geregeld betaald wordt. Maximiliaan zendt het soms wat nit zijn eigen kas op afrekening, opdat het geen gebrek hebbe aan het aller- noodigste. De Mexicaanscho troepen zijn aan het nieuw bewind even weinig gehecht als do bevolking, getuige liet vol gend staaltje. Bij Matamoras waren 150U Oostenrijkers en 2000 man Mexicanen, tegenover 2000 vrijwilligers. Deze laatsten waren gewapend met pistolen en revolversde Oos tenrijkers hadden geweren en twee kanonnen. De strijd liep vry goed voor de Oostenrijkerszij stonden op hot punt ten volle te zegevieren, toen de Mexicanen die gedurende het gevecht, ondanks den aandrang van den kommandant der Oostenrijkers, op een afstand gebleven waren, zicli plotseling tegen deze laatste keerden, die zoodoende tusschen twee vuren geraakten en bijna allen gedood werden. Er heerseht in het land volslagen anarchie en het gezag van Maximiliaan wordt ten volle ondermijnd. Te Puebla verkoopen venters openlijk op straat proclamatiën van Juarezanderen proclamatiEn vau Santanaen ieder koopt, al naar zijn kleur, wat hem aanstaat. In Spanje doen zich weder allerlei dreigende verschijnselen voor. De dagbladen worden geschorst; de persoonlijke vrij heden buiten werking gesteldde grondwet niet meer toe gepast. Het gouvernement verzekert eebter dat overal de meest gewenschte rust heerseht. ITIBTJWSTIÏDIITSSIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 September 1S66. Opgave betreffende de Cholera, van 4 tot 7 September, namiddags ten 4 uur. Aangetast 1overleden 1nog in behandeling 0. Naar wij vernemen zal in den loop dezer maand het koninklijk tooneelgezelsohap uit 's Gravenliage, onder directie van den lieer Yalois, alhier in het lokaal Tivoli, twee tooneel- voorstellingen geven. Woensdag jl. zijn van hier naar Londen uitgevoerd 1300 geslagle schapen. Bij de mindere risico vau bederf, in het meergevorderde jaargetijde, nemen de uitvoeren vau geslagt vee 's wekelijks toe. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragtdat in de maand October aanstaande bij de directie der marine te Amsterdam, een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingendie als machinist leerling der 2C klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. De minister van bïnnenlandsche zaken heeft de ge meentebesturen doen aanschrijven omtrent de ondoelmatige inrigting van sommige schoollokalen voor zooveel betreft het plaatsen van lichtramen met uitnoodiging daarin verbetering te brengen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1