JV 555. Zesde Jaargang. 1860. Jlteutos- en ZATURDAG flöoertetitte-öfaö. 15 SEPTEMBER. <6>ffiriecl ïjcöcdte. B E K E IN D M A. K. I IN G. j©iet-officiëeï gcbedtc. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjes. De prijs der Advertentikn vau 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór de« Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien inte/.enden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente IIELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de YOLJAARS-PA- TENTBEADEN, over de dienst van 1866/67 aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Maandag den 10 September tot Dingsdag den 18 September 1866, van des morgens 9 tot 1 ure, en des namiddags van4 tot 6 ure, den invallenden Zondag uitgezonderd. Helderden 8 September 1S66. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. ÏTX23TT W3 TIJD IJT3 231T. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 14 September 1866. Sedert Dingsdag heeft zich alhier geen geval van cholera voorgedaan. Uitslag van de op den 13 September jl. gehouden aanbesteding, vau het doen van eenige werkzaamheden be- hoorende tot de herstelling van het nieuwe drooge dok alhier. Er waren 11 biljetten van inschrijving ingekomen, als van de heerenP. Spruit f504S; P. Dekker f4897; Gehr. Korft' f4700; S. Gooien f4490; R. Vos f4480; P. Verhey f4394; D.Tool f4350; W. v. d. Wooning f4300; Gebr. Jauzen f4290; P. Visser f4199; A. Bas f4191. Gepasseerde nacht is er brand ontstaan ten huize van den broodbakker K. Rijk, Achtergracht Zuidzijde, die ech ter spoedig' door doelmatig aangebragte hulp is gebluscht gewordenzonder dat men noodig had de spuiten in wer king te brengen. Ook op 's Rijks werf werd den vorigen dag des namid dags de brandklok geluid. In 's Rijks Hospitaal was een begin van brand ontstaan die terstond weder is gebluscht Het R. C. Armbestuur te dezer plaatse is aangevan gen met cene niet zeer gemakkelijke taak, de bijeenzameling van gelden tot stichting van een Diacojiie of Armenhuis. Wij vernemen dat de eerste pogingen zeer bemoedigd zijn en er aanvankelijk voor een betrekkelijk goede som is ingeschreven. Er is echter voor eene dergelijke instelling vrij wat noodig. Doch meermalen is het in deze gemeente gebleken met dergelijke en andere stichtingen van liefdadig heid datveel handen ligt werk maken. Wanneer niemand zich ontrekt, maar een ieder naar zijn vermogen, al is het slechts een enkelen steen, bijbrengt, dan zal het weder blijken wat eendragt vermagdan zal er op nieuw in deze gemeente een godshuis verrijzen, dat ge tuigen zal van een geest van liefde en verdraagzaamheid tusschen de leden van de verschillende gezindheden, zoo als die behoort te bestaan tusschen broeders van hetzelfde huisgezin. Bij den aanblik van dat gesticht zal het voor ieder, die zijn penningske daartoe heeft bijgedragen, een e ge noegdoening zijn te hebben medegewerkt ter verzorging van oude, gebrekkige en behoeftige plaatsgenooten. Naar men verneemtzullen in de maand November aanstaande weder eenige werklieden van 's Rijks werf te Vlissingen naar Amsterdam worden overgeplaatst, terwijl met 1 Januarij ook het gedeelte Mariniers, aldaar in garni zoen, die stad voor goed zal verlaten. Bij Z. M. besluit van 13 dezer zijn benoemd, ingaande met 1 Óetober a. s., tot officiers vau administratie 2ckl., de officiers van administratie 3e kl. J. P. Paubel, J. Breeman, P. F. van WageF. W. L. A. HirsclimannW. Hanegraaff en J. C. de Vriese; tot officiers van administratie 3e kl.de adjunct-administrateurs II. K. J. van den Bussche, J. Va- seurJ. J. van den BergeC. J. LagaaijW. F. G. L. Faubel en E. H. W. Wijnmalen; tot adjunct-administrateurs de scheepsklerken P. K. S. Metman L. G. van Deun P. D. G. Soetbrood Piccardt, E. C. F. van Ingen en N. W. I.a- sonder. Naar men verneemt heeft de Noord- en Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen, onlangs in Engeland een boot besteld, bijzonder geschikt om gebruikt te worden op plaatsen waar het te water la ten niet van het vlakke strand geschieden moet, en bestemd voor het Nieuwediep, het eenigen station waar het dadelijk in diep water aflaten mogelijk is. Deze boot heeft o. a. merkwaardige bijzonderheden, groote Inchtkisten aan den hoog oploopende voor- en achtersteven en een ijzeren kiel, welke haar, als zij in de branding mogt omslaan, zich onmiddelijk weder moeten doen oprigten (selferecting-systeem). De zamenstelling van boot, wagen en inventan'3, wordt zeer doeltreffend genoemd. De prijs van een en ander moet r.iet minder bedragen dan ongeveer ƒ6000; de zware en veel plaats innemende boot en wagen en overige toebehooren is wegens de menschlievende bestemming, door de reederij van het Engelsche stoomvaartuig Diana om niet overgevoerd. Wij herinneren aan dc met Israëliten handel drijvenden, dat de groote verzoendag dit jaar invalt op Woensdag 19 Septemberg a. s. In de Amsterdainsche correspondentie van Dingsdag jl. aan de Arnhemsche Courantleest men Zaken zijn er bijna niet gedaandaar het gepeupel de beursmannen daarin verhinderd heeft. De aanleiding hier van is de weinige ingenomenheid van het gepeupel met het raadsbesluit om geen kermis te houden en van de spes palrite om, ten gevolge van het geen-kermis houden, ook niet ouder gewoonte te mogen trommelen op dc beurs. Daarbij komt dat het gepeupel niet alleen, maar ook de burgerman en het gros van de fatsoenlijke klasse een ver keerd idee hebben van geen-kermis en het geven van soirees in Carrés circus en het bakken van beignets in een tuin in de Plantage, enz. Algemeen wordt vermoed, dat b. v. Carré bijzondere toeslemming heeft verkregen van burgemees ter en wethouders om soirées te geven en het volk onder stelt nu dat het eene concessie is aan eden rijkdomterwijl de mindere man geen kermispretje inag hebben. Men weet algemeen niet, dat Carré zijne voorstellingen geeft iu een gehuurden tuin\ zijne tent staat dus niet op gemeentegrond hij heeft rijkspatent en dus kunnen burgemeester en wet houders hem het geven van voorstellingen niet beletten. Het volk zegt echter: »De groote lui kunnen naar het paardenspel gaanen ons wordt niets gegund." In onze goede stad bestaat dc Jordaan niet meerze is herdoopt in Willemstraat; maar de burgemeester van de Jordaan, bur gemeester Bokkebek bijgenaamd, een huisjesmelker, die eenige populariteit bezit onder het Jordaan-volkje bestaat nog wel. Die Bokkebek kou van onzen vroegeren burgemeester Mes- schert heel wat gedaan krijgen of liever hij had zijn collega Messchert onder den duim, wist hem op zijn tijd bang te maken en zijn zin te krijgen. Meergenoemde Bokkebek moet gisteren met eene deputatie van Willemsstratenaars déu- burgervader Fock tocli onder het oog zijn gaan brengen dat de Amsterdamsche jongens graag het voorregt zpuden

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1