.M 555. Zesde Jaargang. 1860. lïieuros- en ZATURDAG <UÖoertentie--6faÖ. 22 SEPTEMBER. <£>ffirieël geüeclte. RENNISGE VING. BEREND MAKIN G~~~ JÊJiet-nffirtM gedeelte. Zitting van den Gemeenteraad, De Industrie-School, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURÜAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1,80 Franco per post a l.EO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advebtentikn van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting der Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente voor het dienst jaar 1867, aan den Gemeenteraad aangeboden, op de Se cretarie der gemeente voor ieder ter lezing nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar is gesteld. Helder, den 19 September 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennisdat zij hunne vaste WEKELIJKSCHE VERGADERING hebben bepaald op ELKEN VRIJDAG, des avonds ten 6j ure, en dan voor het publiek te spreken zijn. Helderden 19 September 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. op Dingsdag 18 September 1866. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Staman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heeren Papineau, Ilaremaker, Slebe, de Breuk, van Strijen, Strootman en de Lange. Van den heer de Breuk is eene verontschuldiging ingekomen, waarin hij tevens ver zoekt, dat het door hem in eene vorige vergadering ingediend concept, tot aanvulling der politie-verordening, in deze ver gadering zal worden behandeld. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1.) Aanbieding der begrooting voor 1867. Ingevolge de gemeentewet, gaat de vergadering over zich ïn drie afdeelingen te splitsen, tot een nader onderzoek der begrooting. Inmiddels wordt ieder lid een afschrift der begrooting ter hand gesteld, waaruit blijkt, dat het eindcijfer in ontvangst en uitgaaf bedraagt 156716.94. 2.) Voorstel tot aanvulling der politie-verordening Behalve het voorstel van den heer de Breuk, nl. om geen varkens binnen den bebouwden kring der gemeente te mogen houden zonder toestemming van den Burgemeester, stelt de Voorzitter voor, mede aan die verordening toe te voegen eene bepaling op het rijden met voertuigen in de met boomen af gesloten straten of wegen in het land. Na het verleenen van de door eenige leden gevraagde in lichtingen, wordt het voorstel van den heer de Breuk aan genomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren van KelckhovenZür Muhlen en Jelgersma. Het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4.) Plaatsing van lantaarns in het land De Voorzitter deelt mede, dat in overleg met de onderhouds- commissiehet plaatsen van 8 lantaarns voorloopig voldoende is, dat echter volgens het met den heer Bosch Reitz gesloten gascontract, de meerdere kosten der leiding voor rekening der gemeente komen, wanneer de lantaarns op meer dan 65 ellen afstand geplaatst worden; en daar die afstanden, in dit geval, ongeveer 120 ellen zouden zijn worden de meerdere kosten der leiding op ƒ450.geraamd, echter, wanneer men de afstanden op 65 ellen brengt, dat zou kunnen ge schieden door het plaatsen van 17 lantaarns, do kosten der leiding geheel voor rekening van den heer Bosch Reitz komen De Voorzitter wenscht in omvraag te brengen of men 8 of 17 lantaarns zal plaatsendoch doet .vooraf mededeeling, dat ook een verzoek om verlichting is ingekomen van eigenaars en bewoners langs de zoogenaamde Kreek in do Nieuwstad dat in eene volgende vergadering zal behandeld worden. Nadat de heer Graat zich voor 8 en de lieer Maalsteed zich voor 17 lantaarns heeft verklaardwordt met 7 stemmen besloten tot het plaatsen van 8 lantaarns. De heeren Maalsteed en de Voorzitter stemmen voor 17 lantaarns; de heer Zür Muhlen houdt zich buiten stemming. 4.) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een conceptbesluit ter opheffing van de overeenkomsten, aangegaan ten opzigte van het beurtveer tusschen Alkmaar en deze gemeente, ingaande 1 November a. 8. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. b. Dat de heeren Bakker en Graat de betrekking van wethouder hebben aangenomende laatste na ontvangen toe stemming van Z. M. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevondendat de vaste wekelijksche vergadering van B. en W. voortaan des Vrijdags avonds ten 6? ure, in plaats van des Vrijdags middags ten 1 ure zal plaats hebben. Niemand meer het woord verlangendewordt de vergadering gesloten. opgericht door de afdeelin'g Helder van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen. Bij het naderen der langere winter-avondenkan het wel licht nuttig zijn om jonge ambachtslieden tusschen 13 en 17 jaar oud, opmerkzaam te maken op de gelegenheid, die op den lsten October weder voor hen wordt geopend, om die avonden tot groot nut voor hun volgend leven te besteden. De Maatschappij »tot Nut van 't Algemeen" heeft ten behoeve van liendie een ambacht leerenvooral voor aankomende huis- of scheepstimmerliedensmedenmetselaars, stucadoors, enz., eene winter-avondschool opgericht, waar jongelingen, die vroeger behoorlijk hebben schoolgegaanzich verder kunnen oefenen in het rekenen en daarby onderwijs ontvangen in de eerste beginselen van MeetkunstNatuur-en Werktuig kunde, alsmede in het Handteekenen en het Bouwkundig- teekenen. Het Gemeentebestuur geeft tot instandhouding van die school eene jaarlijksche bijdrage en het vrije gebruik van twee der bovenlokalen van het gebouw voor de Werkinrichting. Waar aldus de pogingen van eene Maatschappij die volks welvaart beoogtdoor het bestuur der Gemeente worden ge steund, waar men aldu3 moeite en kosten niet ontziet om voor anderen nuttig te zijndaar is het toch wel te betreuren dat slechts zoo weinigen gebruik maken van hetgeen hun in hun eigen belang wordt aangeboden. In den voorgaanden winter bedroeg het getal leerlingen nog geen 60, en daarvan waren 20 geheel kosteloos geplaatst! Dit getal is veel te klein voor een gemeente van meer dan 16 duizend zielenwaarvan een zeer groot gedeelte tot den handwerkstand behoort. Dat nu de jonge lieden zeiven niet inzien, dat zij zich voor hun volgend leven niet meer kunnen bevoordeelen dan datgene te leeren wat volstrekt noodig isom in het door hen gekozen ambacht geheel bekwaam te worden, laat zich wel begrijpen maar hunne ouders behoorden hen naar de Industrieschool te zendendrie -winters achter elkanderen het geld dat/u zij op die wijze voor hunne zonen besteden, zal naderhand ruim worden vergoed. Zijn ouders onvermogend, dankunnwY zich toch by het bestuur der school aanmelden, on^upr; zy trachten hunne zonen kosteloos geplaatst te krygen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1