1TI E TI W S T IJ D 11T 3 B 1T. zeer velen stellen in dat onderwijs volstrekt geen belang en toonen daardoor dat zy voor liunne kinderen zeer weinig over hebben of dat zij te weinig verstand hebben het groote nut van zulk onderwijs te kunnen begrijpen. Het ware daarom zeer wenschelijk, dat de bazen hunne werkjongens niet alleen de gelegenheid gaven om de lessen van de Industrieschool bijtewonen, maar dat zij hen daartoe krachtig aanspoorden; daardoor bevoordeelen zij de jongens meer dan door een paar stuivers vermeerdering van loon in de week. Het is te hopen, dat eene talrijke opkomst van nieuwe leerlingen het bewijs zal geven, dat zeer velen begrijpen dat de bemoeijingen van de «Maatschappij tot 't Nut van Algemeen" en van het Gemeentebestuur alleen het wezentlijke belang van aankomende ambachtslieden ten doel heeft. NB. Zie advertentie hier achter. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 September 1866. Zijne Excellentie de minister van Marine is hier heden middag ten 12 ure 10 minuten per spoor aangekomenom het oude drooge dok te inspecteren, aan de vloer waarvan inen dezer dagen eenige werking heeft bespeurd. De heer Th. C. Zur Miihlen is onder de gewone bepalingen van onderhoorigheidtoegelaten als consulair agent van Ttalie te Helder. De adjunct-administrateurs J. P. Vasseur en W. F. G. L. Faubeldienende de eerste op Zr. M. fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau, en de tweede op Zr. Ms. drijvende, batterij Neplunusworden met den laatsten dezer maand op non-activiteit gebragt en vervangen, de eerst- gemelde door den benoemden adjunct-administeur N. W. Lasonder, van het wachtschip alhier en de tweede door den benoemden adjunct-administrateur P. IC. S. Metmanvan het wachtschip te Amsterdam. De verplaatsing met den lsten dezer in de bovenrol van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java van den luit. t/z. 2C kl. O. A. Bosch vrnrdt ingetrokken en gerekend dat hij met dien datum is op non-activiteit gebragt. Met den 25stcB dezer wordt op gemelden bodem geplaatst de luit. t/z 2° kl. jhr. C. II. O. van Heemskerk van Beest. De eerste tooneelvoorstelling alhier der Koninklijke Hol- landsche tooneelisten onder directie van den heer Valois bad gisteren avond in het lokaal T i v o 1 i plaats. Wij gelooven niet te veel te zeggen wanneer wij beweren, dat de kennismaking van het Ileldersche publiek met genoemd, voor het grootste gedeelte hier onbekend, gezelschap een allerzints aangenamen en zeer bevredigenden indruk heeft ach tergelaten. Het hoofdstuk der voorstelling bestond uit het drama uSimon de Dief", handelende in den tijd der groote Fransche staatsomwenteling, waarin de titelrol door den heer Spoor en de verdere hoofdrollen door de heeren v. Beek, Soeter, Nuggelmans, benevens de. dames Valois- Sablairolles en mevr. Valois uitmuntend werden vervuld. Met genoegen begroette wij ook den heer Kiehlvan vroeger jaren hier gunstig bekend, die in zijne hoewel meer onder geschikte rol van de republikeinsehe herbergieren wakker ter zijde gestaan door mevr. Faasscn-van Velzenals zijne dochter zich nog steeds als een hoogst verdienstelijk acteur deed kennen. Het komische element werd uitstekend vertegen woordigd door den heer Rosier-Faassen, die als de barbier Pierre Leblanc door zijn zoo beschaafd als geestig spel zeer veel ter veraangenaming van den avond bijbragt. Het allerliefste nastukje Gelcoesterd als een Schoothondjewerd door ge noemden heer en mej. Picéni, hier van vroeger reeds eenig- zints bekendzeer vlug afgespeeld en bragt schier onop houdelijk de lachspieren in beweging. Mej. Pieëni deed zich daarin weder als eene uitmuntende soubrette ken nen het genre dat haar zoo eigen is en waarin wij haar elders zoo dikwerf met succes zagen optreden. Een en ander te zamen genomenhopen wij ter wille van dit verdienstelijk gezelschap, dat ook de voorstelling van he den avond door een even talrijk publiek als deze zal bezocht worden en dat wanneer nog meerdere voorstellingen in het najaarsaizoen zullen worden gegevende sympathie van Heldersch ingezetenen eene voortdurende steun moge zijn. Eene kleine opmerking zouden wij der directie wel in bedenking willen geven, om namelijk het publiek te verzoe ken onder de voorstelling niet te rooken. Vooreerst zoude de drukkende atmospheer in de zaal daardoor veel vermin deren, terwijl het zeker het genot der dames zeer veel zoude verhoogen, om niet te spreken van de acteurs zelve, voor wie het spreken in eene bedompte zaal weinig aantrekke lijks kan hebben. Daar die opmerking ons reeds van ver schillende zijden gemaakt istwijfelen wij niet of het publiek zou de gevraagde inschikkelijkheid wel betoonen. De cholera gevallen hier ter plaatsezijn in de laatste dagen niet noemenswaardig, ook overal elders verminderen de sterfgevallen aanmerkelijkzoodat men vermoeden kan dat hier te lande de ziekte binnen kort geheel zal zijn ge weken. Volgens de laatste officieele opgavedat is van 19 September, zijn er dien dag te Amsterdam 7 en te Arnhem 4 personen aan de cholera overledenin eenige andere gemeenten slechts 3, 2 en 1. Men schrijft ons van Terschelling 19 Sept. 1866. In den nacht van den 17 op 18 dezer is alhier gestrand eene door de bemanning verlaten vischsloep, vermoedelijk eene Belgische, aan beide zijden van den voorsteven gemerkt O. 31, geladen met eenige vaten gezouten vischtraan en zout (ruim 100 in getal); welke men het geluk heeft gehad te kunnen bergenterwijl ook van de weinig overgebleven tui- gagie het meeste gered is; de mast was voor het grootste gedeelte afgebroken; men verwacht dat het vaartuig weg zal zijn. Van de equipagie heeft men niets vernomen, doch wordt vermoed, dat ze op een ander schip zal zijn overge gaan, omreden er in het geheel geen volksplunje, geen pa pieren geen scheepsboot en slechts een klein deel der inven taris aanwezig was. Het formaat der Tlaarlemsche Courant zal eerstdaags eene zeer aanzienlijke vergrooting ondergaan. De Minister van Finantiën brengt ter kennisse van het algemeen, dat de tijdelijk geschorschte verzending van geslotene brievenmalen uit het Rijk naar Neêrlandsch-lndië, over Triest, te beginnen met de eerstvolgende gelegenheid in het tweede gedeelte der maand September zal worden her vat, en het publiek aldus weder, even als voorheen, de brieven en drukwerkenbestemd voor Neêrlands-Indië, mede langs dien weg zal kunnen verzenden. De kerkeraad van Haringhuizen leende in 1863 aan iemand geld uit de kas der diakonie, zonder de vereisohte goedkeuring van het klassikaal bestuur, welk geld niet ge restitueerd werd en de borg ook onwillig bleef om te betalen. Van daar, dat de kerkeraad aansprakelijk werd gesteld voor de uitgeleende som en deze door de ledenelk een even redig aandeelwerd opgebragt. Alleen C. Stammingin der tijd ouderling, weigerde de J 64. 04, die hij moest ge ven, in de diakonie-kas te storten, omdat hij in der tijd zich tegen het leenen van de som in kwestie had verzet. Daar intusschen van zoodanig verzet in de notulen niets bleek, daar de getuigen, door hem opgeroepen, van dat verzet niets wisten en daar hij later ook de rekening had goedgekeurd, zonder eenige aanmerking, zoo verklaarde de synode hem vervallen van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke regten en tot het aanvaarden van kerke lijke bedieningenvoor onbepaalden tijd. Aan de Amst. Cl. wordt uit Middelburg geschreven, dat de belgische ingenieurs hebben verklaard genoegen ta nemen met het eenigermate gewijzigd ontwerp der afdam ming van de Ooster-Schelde. Het rapport zal weldra ge reed zijn. Eene schikking met Belgie is waarschijnlijk. Het Court Journal wil wetendat er sprake is van een huwelijk tusschen den prins van Oranje en de prinses Frederika van Hannover. Het volgende jaar zal in het graafschap Zutphen een wedstrijd in het schijfschieten worden gehouden door de ver- eeuigingen tot beoefening van den wapenhandel. Woensdag morgen zijn eenige gezinnen, te zamen ongeveer 20 personen uitmakende, uit den omtrek van Win terswijk vertrokken, ten einde zich over Rotterdam naar Amerika te begeven. Prinses Dagmar gaat Zaturdag van Koppeuhagen naar Petersburg om er in 't huwelijk te treden met den groot vorst troonopvolger. Op den 14 September, 's morgens 5 uur zijn in ver scheidene wijken van Parijs eene ligte aardbeving, in eene rigting van het zuiden naar het noorden waargenomen. Te Limoges, Saumur en Tours heeft zich op het genoemde uur het zelfde verschijnsel voorgedaan. Te Saumur volgdsn de golvingen eene rigting van het westen naar het oosten. Nergens heeft deze aardschudding eenige schade veroorzaakt. Het Belgische gouvernement heeft, wegens den ge zondheidsstaat te Brusselen in overleg met het bestuur dier stadbesloten de Septemberfeesten uit te stellen tot een later te bepalen tijdstip. Te Leuven wordt sedert veertien dagen kermis gehouden en gelijktijdig aanmerkelijke verergering der cholera-epidemie opgemerkt. Volgens de lijsten der Parijsche zee-assurantiemaat schappij Veritas, zijn er in de maand Augustus 168 schepen vergaan. Van 1 Januarij dezes jaars af, bedraagt het getal 1827. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 20 September. Mijnheer de Redacteur l Nadat beide Kamers der Staten-Generaal Maandag jl. waren geopend, werden in de zitting der Tweede Kamer van Dingsdag de leden, die bereids de bij de Grondwet gevorderde eedeu hadden afgelegd als zoodanig toege laten. Daarna had volgens het reglement van orde de stemming plaats van drie candidateu voor het voorzitterschap. De heer van Reenen verkreeg da delijk de volstrekte meerderheid, nl. 43 van de 52 stemmen, de hh. Dullert en J. K. baron van Golt9tein waren do beide andere candidaten.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2