BOIlGERUJp STAND DER GEMEENTE HELDEli. TELEGRAM. ADVERTENTIES. de leden van den raad, sla ze dood!" de straten en grach ten afgcloopen en bij onderscheidene notabele ingezetenen met straatklinkers de glasruiten ingeworpen. Een correspondent uit Amsterdam aan de Middel- burgsclte Courant schrijvende over het Amsterdamsche kcr- mis-oproer, geeft daarin de volgende schets van den Mazzini in duodecimo, die bij deze gelegenheid eene hoofdrol ge speeld heeft. //Laat ons" zegt hijde zaak geschiedkundig behandelen en dan beginnen met den oorsprong, die, naar mijne wijze van zienbij den voormaligen burgemeester moet gezocht worden. De heer Messchert van Vollenhoven ik heb er reeds vroeger op gewezen hechtte veel aan populariteit, doch was, naar het oordeel van velen, minder gelukkig in de juiste waardeering dier populariteit. Hij scheen wel eens de heffe des volks (la populace) te verwarreu met het volken werd dan ook op de handen gedragen in de Willemstraat. Gij zult u herinnerendat deze straat de gedempte Goudsbloemgracht is, van ouds berucht, onder den naam van Eransche pad. «In die Willemstraat woont sedert jaren een mandie misschien eenigermate den naam van volksleider verdient. Hij is iemand van een allerongunstigst uiterlijk, wiens grootste verdiensten brutaliteit en een weinig vermogen schijnen te zijn. Vroeger stond hij, met een rood vlagge- doek om het middelen eenigermate op zijn zeemans uit gedost, op de Nieuvtebrug scheermessen uit te venten. Ik was toen nog zeer jongdocli ik herinner mij dat ik griezelde van den man zoodra ik hem zag. Lag dit in 's mans uiterlijkin den brutalen toonin de geopende mes sen die gij mij als het ware onder den neus hield ge noeg, dit schepsel heeft zich later een zekeren invloed we ten te verschaffendie niet weinig is vermeerderd toen onze vorige burgemeester op een soort van intimen voet met hem geraakte, en het volkje in zijn buurt hunnen voort- ganger: den burgemeester van de Willemstraat noemde. Bij alle gelegenheden, waarbij de lagere klassen eene rol speelt, bij het vieren van zoogenaamde volksfeestenmaar vooral bij jmanifestaties van ontevredenheid speelt nu de burge meester uo. 2 eene hoofdrol. Men kan er vast op aan dat zco er ooit in Amsterdam een volksoproer uitbarstte, een hoofd daarbij niet ontbreken zouDit hebben wij voor een goed deel te danken aan onzen vorigen burgervader, die maar al te gaarne de hulde van de Willemstraters aan nam en dan ook dien anderen burgemeester als zijn con frater ontviug Na de fermiteit door den heer Fock bij deze gelegenheid betoond in het licht gesteld te hebben, verhaalt hij van den Willemstraatschen Mazzini teu slotte nog het volgende: //Eene enkele episode verdient, wegens het karakteristieke vermelding. «Toen de menigte voor het beursgebouw stond, wilde de directeur van politie het volk toesprekendoch het werd hem telkens onmogelijk gemaakt door het luid hourrah Daarop nam de volksleider het woord, en zei tegen den directeur dat als hij het volk het stilzwijgen oplegde, allen zouden zwijgen. »//Stil riep hij inet een stentorstem, en werkelijk zwegen allen »//Zie je nu welriep hij triomfantelijk uit //»dat ik meer op ze vermag, dan jij?'"' Men spreekt er ernstig van om ons oorlogschip do Adolf van Nassau, te herdoopen, uit vrees dat von Bis- marek er uit naam van Pruisen, beslag opleggen zal en het annexeeren. Dezer dagen richtte de prefect van een der Fransche departementen eene circulaire aan den maire eener gemeente, waarbij aangedrongen werd op het nemen van maatregelen met het oog op de cholera. Weldra ontving de prefect een antwoord, strekkende om hem te berichten dat de noodige v voorzorgen waren genomen en men het uitbreken der cho lera in zijne gemeente thans met zekere gerustheid kon af wachten. Men informeerde nader naar de genomen maatre gelen en nu bleek het dat de maire een groot aantal graven had doen delven op het kerkhof, voldoende om de halve bevolking te begraven. 1IAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 24 September. Mijnheer de Redacteur t Zij die zich hebben voorgesteld dat de nlgemecne beraadslagingen over het adres van antwoord op de Troonrede belangrijk zouden zijn, zullen zich in die vcrwachtiug deerlijk te leurgestcld zien. liet gauschc debat liep, be houdens eene potpouri van den heer Wiutgens, over de aftreding van den heer Mijer als minister van Koloniën en zijne benoeming als gouverneur- generaal. Met uitzondering van den minister van Oorlog, door ongesteldheid verhin derd, woonden al de ministers de zitting van heden bij. De heer de Laat de Kanter voerde het eerst het woord om te spreken over de verwisseling van den minister van Koloniën door de aftreding van den lieer Mijer is men onzeker geworden over de politieke rigting van het Kabinet, bij meent dat die rigting nu moet worden geconstateerd. - Daarna sprak de heer Wintgeus. Die naam alleen M. d. lt. is genoegzaam om ecuc langdradige rede to melden, waarin over onzen inwendigen en uitwendigeu toestand werd ge sproken, doorspekt met citaten cu aanhalingen over den ouden en nieuwen tijd. Sedert de laatste twintig jaar (d. i. sedert de herziening der Grondwet) wordt onze inweudigc politiede trestand altijd volgens den heer W. bchecrscht door invloeden van persoonlijken aard. Spreker constateerde, dat door een cursus uit de Grickschc geschiedeniswaarvan wij alleen de namen van Aristidcs en Thorbeckc konden verstaan. Onze toestand is „indcfinissable", „onschctshaar". Daarna treedt spreker in eene de finitie van liberalen, conservatieven en antirevolutionairen, hoewel er eigen- lijk geen verschil tusschen hen is. Hierop volgen citaten van Guizot en over Palmerston. Daarna vernemen wij dat zich tegenwoordig een nieuw element ontwikkelt van zeer groote beteekeuis, nl. het nationaliteits-principc} hierop volgt de circulaire van den heer de Lavalctte, over do Zwitsersche kantons eu half Belgic die door eene ernstige onweerswolk worden bedreigd, vervolgens is er sprake van de absorphic van vele magtigo Duitsche Staten, van de vernietiging van liet Turksche Kijk, van dc verwerping der cultuur wet op grond van het nationaliteits principe, om teu slotte neer te komen op do geruststellende «het nationaliteits principe gaat ons niet aan". Mogt het bovenstaande uwe lezers niet duidelijk voorkomen, de schuld Is niet aan mij te wijten, mnar dc gansche rede was eene potpouri die, ware ze musicaal, den hesten componist tot eere zou hebben verstrekt. Nadat de heer van "Wassenaar-Katwijk betoogd had dat ecuc «natie zonder evangelie" niet krachtig koude wezen, en zich verklaard had als een bepaald vijand der moderne rigting op godsdienstig terrein, beantwoordt do beer van Eek den heer Wiutgens, waarop deze wederom het woord voert, terwijl de heer van Eek nogmaals repliceert. De minister van Buiteulaudsche Zaken houdt eene hoogst onbeduidende rede, waarop dc heer Storm vau 's Gravcsandc constateert, dat de heer Mijer beloofd heelt veel te doen maar nu vertrekt, hoewel het koloniale vraagstuk niet tot oplossing is gebragt. Dc heer Mijer was geroepen om dc zaak te regelen, zijn vertrouwen in het ministerie is daardoor zeer geschokt. De hr. do Kantor betoogt dat nu, door hel vertrek van den heer Mijer alles op losse schroeven staat. Hij wijst op de verklaring der Regering in de Eerste Kamer, die geheel van de tegenwoordige verschilt. dit Kabinet heeft geen meer derheid, kan niet regeren en ie geen nationaal Kabinet Na verdere discussier!, der vermelding onwaardig, wordt de vraag gesteld-, «Is do heer Mijer afgetreden, van te voren wetende dat hij zou henoemd worden tot Gouverneur-Generaal, zoo neen, waarom dan Dc minister van Buitenlandsche Zaken verklaart dat die aftreding in on- middclijk verband staat met do benoeming. Dc eersto paragraaph werd daarop aangeuomen. Ik eindig dit schrijven met deopmerkiug dat het einde van het ministerie nabij is. Alle partijen, zelfs die vau den heer Kcuchcuius heeft zich er tegen verklaard. - Morgen ten 11 ure voortzetting. Van 14' 21 September 1866. ONDERTROUWD II. W. Gutzloe, matroos bij de Marino, 23 j. eii G. Dekker, 17 j. GEHUWD A. Becker en A. Zitwing. BEVALLEN: G. de Bunjc geb. Spandauw Z. A. K. Prins geb. Krul Z. II. P. Yos geb. Dekker Z. M. H. Batenburg geb. Groeueveld Z. M. Vennix geb. Dijker Z. A. dc Kok geb. 7an IIovcn Z. C. Adams geb. Wolters Z. W. B Bosch geb. C'olijn Z. J. H. Dussclioten geb. Socsdorp D. G. Sevenhuijsen geb. Asman Z. M. Roomeijcr geb. Rij kers D. H. W. J. Audcnacrdc geb. Lacor Z. M. L. Arous geb. Druif Z. A. Vinken geb. Dijker D. A. Iioltgrüvcn geb. Rcitsma Z. D. Bcthlehem geb. Kuiper D. A. C. Aggcubach geb. van Deijck Z. OVERLEDEN: M. T. Koppen geb. van Almen 52 jaren. H. II. de Weever 12 jaren. J. C. Maarlcvcld 49 jaren. Levenloos aangegeven 2. M ARKTBERIGTE N. ALKMAAR 22 September. Aangevoerd 1G Paarden f25 a 80, 10 Veulens f40 'a 48, 8 Koeijeu f170 a 240, 1 Nacht. Kalf f5, 568 Schapen f9 a 30, 2 Gciteu f 4 40 Magere Varkens f 15 a 20, 230 Biggen f 5 k 7 Boter per kop 70 a 80 ets. HOORN 22 September. Aangevoerd 10 mud Tarwe f9.75, 79 mud Gerst f7.95 mud Ha ver f4.50, 36 mud Bruine Boonen f 19, 71 mud Erwten, graauwe f20 vale f 18, witte groote f 11.50, op monster verkocht Mosterdzaad f24, Kar- weizaad f19. 29 Paarden f28 a 225, 9 Koeijcn 1*105 a 210, 12 Kal veren f6 a 13.50, 990 Schapen f 12.50 a 25 150 Varkens f 15 a 30, 8 Zeugen 1*35 a 49.50, 300 Biggen 1*6.50 h 13.50 4 Bokken fl a 4.50, 2 Geiten f3.25 a 4, 620 Kippen f0,25 a 1.30 per stuk, 9350 Kip- Eijcren f2.70 h 2.90, 1000 Eeud-Eijeren f3.25 a 3.50 per 100 stuks, 1900 koppen Boter f 1.20 u 1.40 per Ned. f§. 195 mud Aardappelen f3.50 a 4 per mud 1650 manden Peren f 1.80 a 2.25 3700 manden Appe len 1*50 a 1.50 per mand, 2000 Ned. Hazelnoten f28 k 32 per 100 Ned. Heden Dingsdag 25 September 1866. EFFECTEN Weinig verriatie. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 46( °jg 9"/o Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 73 J ö"/0 Mexico (oude)15 j- 5°/0 Grieken Handelmaatschappij136 Zaturdag 29 September vertrekt van hier de West-Indische mail en Zondag 30 dezer de Oost-Indische landmail via Southampton. Heden overleed, na een lang maar geduldig lijden, onze geliefde Vader en Behuvvdvader PIËTER KOK, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Helder, 21 September 1866. B, II. BIENHOFF. A. BIENHOFF KOK. W. KOK. Op begeerte van den Overledene zullen er geene uiterlijke teekenen van rouw worden aangenomen.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3