Zesde <Jaar&an". 1866. ZATURDAG 20 SEPTEMBER. Jïieums- cn rfcbcdte. BEKENDMAKING. «ÏNct-nffuicd ge&ecltc. Jio 557. o o Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n #1.1:0 Men abonneert zich bij olie Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Gii-tjf.s. De prijs der Anvertentiicn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Adverteutien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER acht het niet onnoodig nogmaals ter openbare kennis te brengen, dat, volgens Koninklijk besluit van 29 April 186-1 {Staats blad No. 39), geene BEWAARPLAATSEN VAN PE TROLEUM mogen bestaan dan op verkregen toestemming van het Plaatselijk Bestuur. Helderden 24 September 1866. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIEK OVERZIGT. De stappen die de koning der Nederlanden gedaan heeft zoo zegt de Independance bij den keizer der Pranscheu om diens steun in te roepen tegen de pressie door Pruisen op liem uitgeoefend, met betrekking tot het groothertogdom Luxemburg, schijnen aanvankelijk een goeden uitslag gehad te hebben. Een berigt uit Parijs althans verzekert, dat de hoven van Berlijn en 's Gravonhage overeengekomen zijn, om dezo zaak gedurendo eenigen tijd iu status quo te latenten einde haar later met meer kalmte te overwegen, wanneer de toestand in Duitschland tot orde is gebragt en de organisatie van den Noordduitschen bond een juist omschreven vorm heeft aangenomen. Het berigt dat de paus met Engeland onderhandelde over ceno wijkplaats (Malta), wordt ten stelligste tegengesproken. In Italië meent men, misschien ook in verband met deze zaak, dat Engeland zich van Sicilië wil meester maken. De verschijning vóór dat eiland van de Britsche vloot, acht dagen vóór het uitbarsten van het thans gedempte oproergaf daartoe aanleiding. Het Journal des Débats bevat een brief uit Florencewaar in wordt gezegddat de schuldkwestie tusschen Oostenrijk en Italië tot eene beslissing is gebragt. Italië betaalt 250 soillisen francs. Men heeftzegt de schrijverhet verschil gedeelden er was niet veel anders te doendit doen de vee handelaars ook, wanneer zij verschil hebben over den prij3 eener koe, en de groote mogendheden hebben tot hetzelfde middel hare toevlugt moeten nemen. Jammer maar dat men niet eene maand eerder tot dit besluit gekomen isdan zouden beide staten een vijftig millioen bespaard hebben en hunne finantien niet hebben uitgeput. Maar beter laat dan nooit. ..Intusscheu zijn alle maatregelen genomen, om zoodra de vrede geteekend isbet gehecle leger binnen acht dagen op den voet van vrede te breDgen. Het geschil tusschen Spanje en Peru zal worden geschikt door de tusschenkomst van Engeland en Frankryk; daaren tegen is weder een nieuw geschil ontstaan tusschen Spanje en Marokko. 1TI S U W S T IJ D 11T 3- ES 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 2S September 1806. Bij Zr. Ms. besluit is bevorderd met ingang van 1 October, tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse P. J. van Druijnen; met bepaling dat hij rang zal nemen tusschen de met dien datum bevorderde luitenants ter zee le klasse Jbr. A. E. Meijer en J. M. L. A.P. Wirix; voorts benoemd tot officier van gezondheid Sc klasse bij's rijks zeemagt de kweekeling K. G. F. Sloos. Van de ligting van 1866 hebben zich 544 als zee- miliciens aangegeven; daarvan zijn tot 13 Junij jl. werkelijk ingelijfd en geëmbarqueerd 338 koppen. Het corps zee officieren is voltallig cn volgens de organieke bepaling sterk 407 officieren. De sterkte van het corps mariniers bedroeg op 1 Julijjl. 1897 koppen, waarvan 1062 aan boord; de bepaalde sterkte 2157 koppen zijnde, ontbreken alzoo 2C0 koppen. De sterkte van de actieve zeemagt zal iu 18G7 bedragen 58.14 koppen; in Oost- en West-Indie hebben de schepen, boven de vastgestelde, eene bovenrol van 10 pCt.waar door met bijberekeniug van bet personeel aan wal, de juiste sterkte 6129 koppen bereikt, waarvan voor buitenlandscho dienst en verwisseling 1729 en voor binnenlandsche dienst 1030 kopper- Bovendien zijn gedurende drie vierden van het jaar een getal van 500 zee-miliciens ingescheept op de drijvende batterij Neptuuus. De minister van Marine heeft in de uniform der mi litaire officieren der zeemagt, behalve de mariniers, verande ring gebragt, en wel iu de kleine uniform. a. Voor de vlagofficieren. De kraag wordt aan weers kanten voorzien van een klein van gouddraad geborduurd onklaar anker met koninklijke kroon, ter vervanging van dc zilveren maarschalkstaven en sterren. Op de opslagen boven bet galon voor de verschillende rangen vastgesteld, eene krul. b. Voor de zee-officieren van alle rangen, officieren van gezondheid en officier-machinist: op de schouders gouden, en voor de officieren van administratie zilveren geborduurde passanten. c. Op den kleine-tcnuejas zullen de epauletten alleen kunnen worden gedragen bij etikette-bezoekenpartijen en feestelijke gelegenheden, als ook wanneer de officieren buiten dienst aan wal vertoeven doch nimmer in dienst binnen boord. De officieren der zeemagt, dienstdoende adjudanten bij den koning en bij IIH. KK. HH. de prinsendragen in alle tenuën zoowel kleine als groote, de epauletten op de uniform. De minister van oorlog heeft ter kennis van bet leger gebragt, dat volgens 's konings besluit, nog tot aan het einde van dit jaar, zij die zich als vrijwilliger voor den tijd van 6 jaren, bij liet regiment grenadiers en jagers of bij hot 4° en 5C regement dragonders verbiudoueen hand geld zullen genieten van f75. Men schrijft ons van Terschelling 26 Sept. Op de alhier gehouden beestenmarkt van 24 dezer waren aangevoerd 80 runderen, 10 veulen en 4 paarden, allen uit deze gemeente afkomstig. De handel is echter vrij slap ge weest, daar er niet zooveel opkoopers waren dan in andere jaren: In ons vorig nommer berigtten wij van Callantsoog, dat bij de plaats gehad hebbende harddraverij prijs en pre mie zijn behaald door paarden van den heer J. P. de Wit; men berigt ons nader, dat de prijs werd behaald door den beer S. de Wit en de premie door den beer P. de Wit. De ontvangsten van het loodswezen hebben in 1865 bedragen f874,420.61 en de uitgaven f 837,269.98 J-, zoodat die rekening niet een voordeelig saldo sluit van f37,150.62£. De bevolking van bet koningrijk der Nederlanden bedroeg op 1 Januarij jl. 3,491,796 inwoners, te weten: 1,730,591 van het mannelijk en 1,761,205 van het vrou-^ welijk geslacht. f Aan de werf van de koninklijke fabriek van stram» en andere werktuigen te Amsterdam, onder de feW

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1