Jlicuiös- en <ffÖoertentie-6faÖ. Jfë 560. Zesde Jaargang. Ü860. HELDERS CH1 COÜRANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u L£0 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. ZATURDAG 10 OCTOBER. (fideel gcüecïte. VEEZIEKTE. Ingevolge bekomen aanschrijving, brengt de BURGEMEESTER der gemeente HELDER in herinnering aan Veehouders de navolgende artikelen van het Wetboek van Strafregt Art. 459. Ieder houder of oppasser van dieren of van melk- of slagt- bcesten, die verdacht zijn van aangedaan te zijn van besmettelijke ziekte, die niet dadelijk kennis daarvan gegeven zal hebben aan den maire der gemeente, waar zij gevonden worden en die zelfs vóór dat de maire op die keuuisge- ving geantwoord heeft, deze dieren of melk- of slagtbeesten niet opgesloten gehouden zal hebben, zal gestraft worden met eene gevangenis van zes dagen tot twee maanden en eene geldboete van zestien tot twee honderd franken. Art. 400. Desgelijks zullen gestraft worden met eene gevangenis vnn twee tot zes maanden en eene geldboete van houderd tot vijf honderd fran ken, diegenen, die, in weerwil van het verbod der regering, hunne besmette dieren of beesten onder anderen zullen hebben laton loopen. Art. 461. Ingeval uit dit laten loopen onder andere beesten, eene be smetting onder ander vee ontstaan is, zullen diegenen welke bet verbod der regering overtreden zullen hebben, gestraft worden met eene gevangenis van twee tot vijf jaren en eene geldboete van honderd lot duizend franken, alles onverminderd dc uitvoering der wetten en verordeningen betreffende do vee ziekten, en de oplegging dier straffen daarbij gesteld. Art. 4G2. Ingeval de boetstraffelijke wanbedrijven, waarvan in dit hoofd stuk gesproken wordt, door veld- of boschwachters of politic-ambtenaren, ouder welke benaming het zijn moge, begaan zijn geworden, zal de straf van gevangenis ten minste van eene maand zijn en ten hoogste vau nog een derde boven de zwaarste straf, die eeucn anderen schuldige, om hetzelf de wanbedrijf, opgelegd zou worden. Bovendien bepaalt art. 5 der Wet van 15 Scpt. 1866, dat de eigenaar van vee, die bij liet ontstaan van veetyphus onder zijn vee, in strijd met de wettelijke verordeningen, het doen van aangifte verzuimd of dc afzondering heeft nagelaten, geenc aanspraak heeft op vergoeding van het vee, ten aan zien waarvan hij in overtreding is bevouden. 1leider, den 6 October 1S66. De Burgemeester voornoemd STAKMAN BOSSE. l\ AT IO ALE MILI T I E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeento HELDER brengen ter openbare kennis Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Militie te land, bedoeld bij art. 138 der wet op do Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Maandag den 22 October 1866, des voormiddags ten negen ure, in het Algetjieen Weeshuis. Aan dat onderzoek moeten deelnemen AL DE VERLOF GANGERS, DIE IN DEZE GEMEENTE VERBLIJF HOUDEN en behooren tot de ligtiDgen van 1862, 1863, 1,864 en die van de ligting van 1865voor zooveel deze laat- sten vóór den lsten Junij 1866 in liet genot van onbepaald yerlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofgauger verschijnt bij bet onderzoek in uniform ge kleed, en voorzien vau de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje cn van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het Lepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige redenen niet bij het ouderzock verschijnt; 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- cn uit rustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevouden; 4o. die kleediug- of uitrustingstukken, aan een ander toebchoorcndc, als de zijne vertoont. Art. .142. Is dc verlofganger, wicn krachtens het voorgaand artikel ar rest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan dc hem opge legde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofgauger, aangehouden eu onder verzekerd geleide naar dc naastbij gelegen provoost of liet naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onvermidderd dc straf in art. 141 vermeld, is do verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op dc iu art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4o. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijut, of, aldaar verschenen zijude, in liet geval verkeert, sub 2o. eu 3o. van art. 141 vermeld, wordt ouder dc wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. Do verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproe ping voor do werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. liet crimineel Wetboek cn het Reglement van krijgstucht voor krijgsvolk to lande zijn op do manschappen der militie te land, dio zich ouder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot dc ver schillende gevallen van desertic op al do bij de militie te land ingelijfdeu. Dio manschappen worden geacht onder do wapenen lo zijn lo. zoo lang zij zich bij hun corps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Helderden 6 October 1S66. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden eenige Brc telles (Broekdraagbanden). Helder9 Oet. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. jOict-officiccl 0cbcdte. ITIBUWaTIJDIlTa- BIT. llelder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 9 October 1866. Zondag jl. werd door den dood aan zijne familie en vele vrienden onttrokkende lieer J. E. Janzeulid der al gemeen bekende firma Gebr. Janzen, aannemers alhier; een man die door zijne industriële ondernemingen ijverig heeft medegewerkt tot de groote uitbreiding en ontwikkeling die deze gemeente in de laatste jaren beeft ondergaan. Zijn verlies zal door velen diep gevoeld eu betreurd worden. Vrijdag jl. is door de provinciale commissie van on derwijs te Haarlem ook aan de heeren J. S. van Juchem en Westhoff, na voldoend afgelegd examen, akte van hoofd onderwijzer verleend. Men schrijft ons uit de residentie dato 7 October: De ontbinding der Kamer en hare gevolgen blijft nog steeds liet hoofd-onderwerp van alle gesprekken. De serenades van de Dagblad-mannen hebben opspraak gemaakt, de gebeele demonstratie is malgré de pogingen der HH. Rochussen en Nierstrasz in het water gevallen. De Nieuwsbode van Woensdag heeft de stukken door Lion in 1833 geschreven bij gelegen heid der toenmalige ontbinding der Kamer, in zijne kolom men opgenomendaaruit is de beginselvastheid van dien lieer op nieuw gebleken. De liberale partij alhier zal alles in het werk stellen om den lieer Kappeijne weder te doen verkiezen in plaats van Jhr. de Casembroot, wiens weinige gescliik- heid voor den parlementairen werkkring reeds bij zijn eerste en cenig optreden volkomen is gebleken. Ik twijfel eelitcr of die pogingen hier zullen bekroond worden. -Te Woolwich heersclite den 1 dezer, des namiddags ten zes ure, de grootste verwarring, ten gevolge van eene ontploffing, welke in liet koninklijk arsenaal had plaats ge grepen. Eenigen maanden geleden was een magazijn van buitengewone sterkte aan het kanaal gebouwduitsluite met het doel, om er schietkatoen in te bergen. Dit gazijn nu is geheel vernield door de ontbranding va schietkatoenterwijl in alle rigtingen stukkeu steen erf-jljzer zijn geworpen. De oorzaak is onbekend; het magazijn v. yi W si

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1