•werd hoogst zelden geopend, terwijl steeds de grootste voor- zorginaatregelcn werden genomenom ontploffingen te voor komen. Uit de wekelijksche opgaaf in de Slaais Courant blijkt, •dat van 23 tot 29 Sept. zijn aangetast 1760 runderen {642 in Zuidhollaud 1078 in Utrecht, 40 in Noordholland), In de week van 16 tot 22 Sept. bedroeg het totaal-cijfer 1928, aldus verdeeld: Zuidholland 681, Utrecht 1202 en Noordholland 45. In de week van 9 tot 15 Sept. bedroeg het eindcijfer 1940. ÏIAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 8 October. Het zal wel onnoodig zijn u tc schrijven dat de ontbinding der Kamer 'en de verschillende beschouwingen die de dagbladen daarover leveren, nog steeds het hoofdonderwerp der gesprekken in dc Residentie uitmaken. Al het leven cu geraas van ons Dagblad eu zijne gekochte serenades zijn letterlijk in het water gevallen, niettegenstaande dc pogingen zijner commissarissen om daarvoor een soort vólks-manifestatie te maken. Hoeveel moeite de liec- ren Hochussen en Nicrstrasz zich daartoe ook gegeven hebben, alles was te 'vergeefs. Alles is afgestuit op het gezond verstand van do wezenlijke bur gerij onzer hoofdstad. Ook dc poging om den Koning een manifest aan liet volk te doen uit vaardigen schijnt jammerlijk mislukt. Zeer teregt heeft Z.M. begrepen, dat hij zijn geeerbiedigden naam niet moest mengen in een geschil van zulk ecu immorelcn aard als dat, dat tot de ontbinding der Kamer heeft geleid. Wan neer, wat dc Ilemcl verhoede, een beroep des Koniugs op liet Nederland— schc volk noodig ware, zou dc Koning zien, dat de natie goed en bloed voor Oranje veil heeft maar hier, in dit geschil tusschen dc verantwoordelijke ministers der kroon en het grootste deel der vertegenwoording des volks, zou dc personele inmenging des Koniugs zeker niet het gewenschto doel bereiken. Zeker zult gij do artikelen van het Dagblad wel gelezen hebben, en dau hebt gij ook wel bemerkt, dat het juist het grootc puut in quacstie de Opzettelijke misleiding der Kamer door de regering geheel en al onaan geroerd laat. Juist dit saillante punt, dat de verontwaardiging van een ieder zoo binnen als buiten de Kamer in zoo hooge mate opwekte, gaat het met stilzwijgen voorbij, liet gchcelc betoog bepaalt zich tot het bewijs, dat de motie de regtcn der kroou aanrandde, doch de aanleiding tot de motie wordt met geen enkel woord besproken. Had de Kamer bet regt tot die motie? Mo tien van orde zijn vonnissen door dc Kamer gewezen, sprak do heer v.Nicrop, en nu vraagt het Volksblad op welk artikel der Grondwet dat regt tot liet doen van motién door do Kamer berust. Waarom heeft echter do hooggeleerde schrijver die vraag niet gesteld tijdens de motie van den lieer W. van Goltstciu betredende de grondbelasting in Limburg, of bij de beruchte motie van Zuyleii tot het houden ecucr enquête ointieiit do Lirnburgscho bricvGu-quaestic, of bij die over dc afdamming der Ooster-Scheldc? Toen was het regt der Kamer daarover onbetwist, thans wil men het doen voorkomen alsof men het in twijfel trok. Dat de Kamer het regt bezit, om door inoticn van orde hare meening tot dc Krouii te brengeu, zal wel onbetwistbaar zijn. Ook bij benoeming of ontslag van ambtenaren, door ecu verantwoordelijk minister gecontra signeerd, zal dat wd het geval zijn. Waar zou het heen, zoo de Regering benoemingen doen kon naar bloot willekeur, zonder controle hoegenaamd? 't Is immers ongerijmd. Uit het laatste nomincr uwer courant zie ik dat het Dagbl-ad ook in uwe plaats gratis aan dc kiezers wordt uitgedeeld. Met welk doel is ligt te be- vrocdcu. Nu zou liet van uwen kaut, M d. R. ook niet kwaad wezen eens aan de kiezers een uittreksel mede te deelen van de redevoering, gehouden door deu minister Loudon, in dc zitting van 28 November 1SG1, eu voor komende in het Bijblad der Tweede Kamer, zitting 1S6162, bladz. 253, alwaar dat orgaan ronduit wordt gebrandmerkt met den naam van helsche machine van bezoldigden lasterzoo gij daar bijvoegt een uittreksel uit do rede van den lieer Transen van de Putte, gehouden in den avoudzitting der Eerste Kamer van Vrijdag 14 September, waarin het beschuldigd wordt „infamien" tc verkondigen, dan kuunen uwe lezers, uit dit oordeel, openbaar uitgesproken iu de beide takken der vertegenwoordiging, zeer juist liet vertrouweu nagaan dat het orgaan verdient. Ten slotte nog ecu enkel woord. Het is voor het vaderland eciic gewig- tige maand. Er wordt veel gedaan om het volk door valsche begrippen cu verkeerde voorstellingen om den tuin tc lcideu (zie slechts dc A/ust. Ct. van Zaturdag jl.), alles ten dicuste van cenigc hoogst impopulaire personen, die zich van den ministers-zetel hebben meester gemaakt eu dien wcnscheu tc behouden, niettegenstaande zij zich sedert huu kortstondig optreden aan daden hebben schuldig gemaakt die zacht gesproken door iedereen worden veroordeeld. Niet ieder uwer lezors is in staat zich het oordeel daftrovcr door de vrije eu onafhankelijke pers geveldaanteschairen, hoewel dit hoogst nood zakelijk ware voor de juiste bcoordccling der toedragt. Daarom vestig ik er hunne aandacht op dat de N. Itott. Cl. het oordeel der verschillende dagbladen, zonder eeuigc toevoeging of bijvoegsel teruggeeft. Daar ik uiet geloof dat gemeld blad gratis exemplaren iu uwe gemeente verspreid, weusch ik hunne aandacht daarop tc vestigen. Zaturdag is graaf van Zuyleu naar liet Loo vertrokken, alwaar Z. M. zich op dit oogcublik bevindt. 3tii0C5tuiöcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzender9. Mijnheer de Redacteur l In liet nommer van Zaturdag van uw geacht blad wordt reeds de aandacht uwer lezers gevestigd op het feit, dat er sedert eenige dagen in onze gemeente exemplaren van het be ruchte Dagblad gratis worden verspreid, met het kennelijk doel daardoor op de verkiezingen die aanstaande zijn te werken. In die Dagblad-artikelen wordt in hetEngelsch, Fransch, Duitsch en Hollandsch aangetoond en door de autoriteit van professor Pratschki, professor Proutschki en professor Pritschki bevestigddat de Koning de magt bezit tot het aanstellen en ontslaan van ambtenarenzonder daarvan aan de Kamer re- konschap verschuldigd te zijn een beweren dat nooit of te nimmer door iemand is weersproken. Die artikelen van het orgaan dienen dan ook alleen om nict-denkende kiezers op een dwaalweg te brengenwant het beschouwt de quaestic met opzet uit een geheel valsch standpunt. De vragen die beantwoord moeten worden zijn deze Is de vertegenwoordiging van het Nederlandsclie volk be voegd de ministers der Kroon rekenschap te vragen, wanneer zij door hen opzettelijk en met voorbedachten rade wordt om den tuin geleid? Is het misleiding der vertegenwoordiging wanneer een mi nister des Konings plegtig verklaart: dat hij is opgetreden met bepaalden last eenig vraagstuk tot oplossing te brengen, wanneer hij op het oogeublik, dat hij die verklaring aflegt reeds weet, dat hij tot een andere betrekking zal worden ge roepen, die hem dit onmogelijk maakt? Is dat eerlijk, is dat opregtis dat Hollandsch Kan het Hollandsche volk daaraan zijne goedkeuring schenken. Ziedaar de vraag geheel afgescheiden van holle theorien die niets met de quaestic te maken hebben. Die vraag moeten de kiezers beantwoorden. En nu het Dagblad. Ziet de nieuwbakken ridder van St. Stanislaus ons Noord- liollanders aan voor zulke vreemdelingen in Jeruzalem, om niet te doorzien waaraan wij dat opgedrongen geschenk van present-exemplaren van zijn orgaan te danken hebben Aan liefde voor het vaderland en het huis van OraDje Aan eene edele zucht om ons in deze gewigtige tijden naar waarheid voor te lichten Er is niemand die het gelooft. Maar waarom nemen dan de Dagblad-mannen de moeite, waarom maken zij de kosten, om ons ongevraagd hun orgaan te doen toekomen Dood eenvoudig. Al die voorgewende vaderlandsliefdeal die liefde voor Oranje zal zich op het geschikte oogenblik op lossen in liefde voor zijn commissaris, den lir. v. Herwerden. Dat is de toeleg dien wij nu reeds aan onze mede-kiezers voorspellen. Het geheele doel van het orgaan is eenig en alleen om tempore utili den heer van Herwerden op den voorgrond te schuiven die bij de verkiezing van 12 Junij jl. tegen den heer Olivier het onderspit moest delven. In dezen veel bewogen en ernstigen tijd moet iedereen meer dan ooit zijn pligt doen en daarom ontmaskeren wij nu reeds die voorgehuichelde belangstelling van het orgaan tot quasi voorlichting der kiezers in ons district. Welke manoeuvre voerden de heeren conservatieven vóór 12 Junij uit, om hun doel te bereiken. Het kan nuttig zijn dat hier te herinneren. Reeds verscheidene malen verkreeg de heer Kikkert te Texel eenige honderden stemmen. De vorige maai wederom door verschillende kiezers aanbevolen, bedankte hij bepaaldelijk en verklaarde volstrekt niet in aanmerking te willen komen. Twee dagen nu vóór de stemmingtoen tegenschrijven niet meer mogelijk was verscheen er op nieuw eene advertentie in de bladen, waarbij de heer Kikkert werd aanbevolen. Die aan beveling had plaats, hoewel de heer Kikkert volstrekt geen mandaat verlangde. Iedereen doorziet het doel van die manoeuvre. Elke stem die op den hr. Kikkert werd uitgebragt was ten nadeele van den heer Olivierdus ten voordeele van den hr. v. Herwerden. Ze moest de stemmen der liberalen onderling verdeelenom den conservatief te helpen. Ze gelukten slechts in zoo verre, dat 23 stemmen die anders op den heer Olivier zouden zijn uitgebragt, thans werden in het water geworpen. Uwe lezers kennen nu het doel, M. d. R., van de versprei ding van het Dagblad in onze gemeente. Hunne oogen zijn nu geopend. Alles lost zich op in de kreetWeg met Olivier leve van Herwerden weg met den liberaalleve de conser vatief! leve onze commissarisvan Herwerden boven Blaar wij zullen waken. Wij zullen ons wachten met eigen handen het Trojaansche paard binnen te halen. Wat zouden Lion en consorten ons bespotten, konden zij door hunne ar tikelen hunne wanbeginselen in ons district doen zegepralen. In deze gewigtige dagen rust op u, M. d. R.eene zwaro verpligting. Het is niet onopgemerkt gelaten door uwe denkende lezers, hoe uw bladhoewel wel wat geprononceerd te Thorbecki- aansch, steeds onpartijdig en onafhankelijk is gebleven; hoe het, niettegenstaande zijne voorliefde voor Thorbeckeechter verscheidene zijner daden heeft veroordeeldhoe hethoewel het ministerie van de Putte bestrijdende, toch zijne houding by de behandeling en intrekking der cultuurwet heeft geprezen.' In een woord hoe het blijken heeft gegeven van on partijdigheid en onafhankelijkheid. Daardoor heeft uw blad het vertrouwen verworven uwer nadenkende lezersdaardoor heeft het een zekeren invloed verkregen, die juist nu door u niet ongebruikt mag gelaten worden. De beide artikelen uwer vorige nommers hebben dan ook getoond, dat gij in den hevigen strijd die voor do deur staat geen stilzwijgend aanschouwer zijn zult. Op u rust als redacteur van een der weinige wezenlijk liberale bladen van ons district, de heilige verpligting alle3 te doen wat uwe lezer kan voorlichten. Het is uw pligt do zaak duidelijk en helder voor te stellende leugenachtige valsche en verminkte voorstellingen in conservatieve organen daaraan gegeven in het ware daglicht te plaatsen, de kunst grepen, listen en lagen onzer tegenstanders aan te toonen en de uitkomst kan niet twijfelachtig zijn. Zeer juist is in uw laatst hoofdartikel de opmerking ge maakt, dat de gelijktijdige herkiezing van onze beide afge vaardigden eene onmogelijkheid is. Dat zou cece tastbare ongerijmdheid zijn, eene absurditeit zóó groot dat ze ons be spottelijk zou maken inde oogen der natie. Foreesten Olivier op denzelfdcn dag komende uit de stembus, ridiculiseren de Alkmaarsclie kiezers voor het aangezigt van het gansche Ne derlandsclie volk. Het is uwe taak en niet do mijne, M. d. R. de beginselen onzer beide afgevaagdigden aan de kiezers bloot te leggen. Op Óen enkel punt vestig ik echter nu reeds de aandacht mijner medelezers. Toen bij de behandeling der cultuurwet in Blei jl. het be kende amendement Poortman was aangenomen, verklaarde de

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2