F. LEISSIUS. Jhr. H. Let wel ÜSllJJKE STAM DElTSilrEIelST TELEGRAM. Heden Dingsdag 9 October 18G6. EFFECTEN ADVERTENTIES. Aan de Kiezers. Jonkheer II. G. F. LEISSIUS, Eenige Kiezers. minister van de Putte, dat liij dientengevolge het ontwerp terug trok en dat het ministerie zijn ontslag aan den Koning zou verzoeken. Niets was meer overeenkomstig onze instellingen. Het kabinet van de Putte meende echter in tegenstel ling met het kabinet van Zuylen, dat boos wegliep na de aan neming van de motie Keuchenius en den voorzitter der Kamer zonder antwoord liet zitten het Kabinet van de Putte meende te moeten aanblijven tot dat <Ie Koning het ontslag zou hebben aangenomen en zijno opvolgers btmoemd. Daar door hield de Kamer zitting in tegenwoordigheid van minis ters die hun ontslag hadden verzocht, maar dio wat men er overigens van denken moge eerlijk en loyaal in den strijd waren gevallen. Wat deed nu do heer van Foreest bij die gelegenheid? Na gezwegen te hebben gedurende het veertiendaagsch debat over de cultuurwet, interpelleerde hij (22 Mei) het afgetrcdeu kabinet op een wijze die algemeene verontwaardiging ver wekte. Zijne rede was een schimp en smaad op eene re gering, die bereids de teugels des bowinds had nedergelegd en was ze daardoor alleen reeds afkeurenswaardig, ze maakte op de Kamer een te pijnlijker indruk, omdat de heer van Foreest op dit kabinet deed wat de Kamer vroeger verklaard had niet te willen doen namelijk «executie houden op een lijk." Waarom was juist onze afgevaardigde daartoe in staat waarom kwam geen der 74 anderen er mee aan? Dergelijke feiten worden niet vergetenmaar ter behoor lijker tyd in herinnering gebragt, dan kunnen do kiezers be slissen of ze gerepresenteerd willen worden door een edel man dan wel door een edel man. Het eerste moge de heer van Foreest wezen, hot laatste heeft hij bij die gelegenheid zeer doen betwijfelen. En hiermede neem ik voor heden van u afscheid. Mijn beroep als bemoeial maakte het mij onmogelijk onder derge lijke omstandigheden dat beroep niet uit te oefenendat zou pligtverzaken geweest zijn, en waarschijnlijk zal ik tusschon nu en 30 dezer nog wel uwe welwillendheid tot plaatsing van mijn geschrijf moeten inroepen. Tot zoolaDg vaarwel, ik blyf ondertusschen steeds Uw bestendige lezer, BEMOEIAL. Het Dagblad van 's Gravenhage komt iii zijn nommer van lieden op te gen de bewering „als zouden er exemplaren van dat blad gratis zijn verspreid", (zie ingezonden stuk in bet vorig nommer dezer Courant) en looft 100 uit voor elk exemplaar dat op die wijze door of van wege de redactie mogt gijn verspreid geworden. Voorwaar niet ouaardig gevonden I En toch heeft de verspreiding werke lijk plaats gehad, doch het Dagblad is slim genoeg om te weten dat het moeijelijk zou vallen te bewijzendat die verspreiding door of van wege de redactie is geschied.Als of er geen handlangers zijn Voorts zegt het Dagblad: „de eer te hebben de Heldersche Courant niet te lezen". Dat is eene eer die het zich zelf geeft even als zooveel andere eer die het zich zelf aanmatigt. Het dementie in deze is, zooals trouwens de meeste artikelen van het Dagbladdoorspekt met aanhalingen van vreemde schrijvers, die moeten dienen om van ter zijde op te merken „dat het Dagblad zijn pligt doel" eene betuiging die wel niemand die het Vaderland en den Koning lief heeft zal willen slikken. Er is meer grond om te gelooven dat hot Dagblad zich al heel weinig om beiden bekommertin welk opzigt het zeer ongunstig afsteekt bij de 11eldersche Courant die de wijdberoemdo cn alomvennaarde redacteur van het Dagblad van 's Gravenhage „de eer heeft niet te lezen. Correspondentie. De Dö^iW-maneouvre om ƒ100.uit te loven riekt wat al te veel naar charletaunerie om er veel notitie van te nemen. De redactie weet zeer goed, dat wanneer, al is het per post, bij iemand eene Courant wordt bezorgd hij onmogelijk „bewijzen" kan wie de afzender is. Overigens raden wij de redactie van het Dagblad aan, om zich op ous blad te abonneren het kost slechts ƒ1.50 per kwartaal franco per post, niet alleen de handelingen vau de redactie van het Dagblad van 's Gruven/iage, maar ook hare artikelen worden meermalen in ons blad besproken. Zij zal daardoor meer in de gelegenheid komen alles oorspronkelijk te genieten cn ook niet langer in den blinde behocveu rond te schermen zonder te weten cfzij met de redactie dan wel met inzenders heeft te maken. Red. Van 28 September 5 October 1866. ONDERTROUWDD. Groen, meubelmaker, 37 j. en A. M. Buijkcs, 20" j. C. Bon, scheepstimmerman, 41 j. en A. H. Kerkener, 31 j. G» J. J. de Goede, konsiabelsmaat bij de Marine, 22 j. wonende te Alblas- serdam, verblijf houdende alhier cn P. W. de Smit 22 j. S. M. do Jong kóópman, 27 j. en L. Glazer, 21 j. GEHUWD E. N. Roest en S. A. van Veen. BEVALLEN G. Marees geb. Hoogland Z. A. C. Goracs geb. Bakker Z, J. van der Meiden D. M. Kossen geb. Siujewel D. J. Vroom geb. Moene D. E. Suhren geb. Hoogerheide Z. M. Kuiper Z. M. J. do Kok geb. Vogelensang D. OVERLEDENJ. Bruin 22 j. C. H. L. Ligteringcn ruim 4 m. J. Bakker 3 j. en 5 m. J. S. Moolhuijseu 8 w A. Blokziel ruim 7 j. MAKRTBEKIGTEX. ALKMAAR 6 Octbcr. Aangevoerd 15 Paarden f 25 a 200, 8 Koeijcn f 90 A 180, 2 Nucht. Kalveren f5, 638 Schapen f9 a 60, 5 Geiten f 3 6 50 Magere Varkens f 12 a 20, 342 Biggen f5 12, Boter per kop 70 A 80 ets. HOORN 0 October. Aangevoerd 7 mud Tarwe f 11.50, 6 mud Rogge f8.40, 46 mud Gerst f7.25, 91 mud Haver f4.75, 80 mud Boonen, Bruine f 15.50, Paarden f7.50, 42 mud Erwten, Graauwe f19, Vale f 15, Groene f 15Witte grooto f 12.50, op monster verkocht Mosterdzaad f22.50, Karweizaad f 19.50 35 Paarden f45 u 265, 4 Koeijcn f150 a 220, 16 Kalveren f5.50 a 16.50 1175 Schapen f 15 a 23, 150 Varkens f12 a 26, 12 Zeugen f26.50 a 47.50, 255 Biggen f6 a 11, 4 Bokken fl a 2.75, 5 Geiten f 1.50 a 4.25, 670 Kippen f 0.25 a 1,50 per stuk, 7350 Kip-Eijcrcn f 3 a 3 50, 2250 Eend-Eijcrcn f 3.25 a 3.50 per 100 stuks, 17S0 Ncd. fg. kopboter f 1.30 a 1.40 per Ned. fl?. 395 mud Aardappelen f 3.75 a 4.50 per mud, 1725 manden Peren fl.50 a 1.80, 3700 manden Appelen f0.70 ii 2.50 per mand, 1600 Ncd. ffi. Hazelnoten f28 ii 32 per 100 Ned. fl? Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 45^ 0/0 6Vereenigde Staten v. Noord-Amcrika 1882 72| 3°/0 Mexico (oude)15 Handelmaatschappij136 Voorspoedig bevallen vau een ZOONM. GORTER- HOFSTEE. Pamanoelcan-Tjassemlanden(eiland Java) 9 Augustus 1866. den October overleed alhieriu den ouder dom van 76 jaren, M. van DALEN, laatst Weduwe vau den Heer JACOB STALMAN, hartelijk geliefde pleegmoeder van D. C. GRIN en M. GRIN—TEGEL. Ilelder, 9 October 1866. Hedeu overleed mijn geliefde Echtgenoot de Heer JOHANNUS EILARD JANZEN, in den ouderdom vau bijna 63 jaar. Nieuwediep7 October 1866. L. JANZEN—MEIJER. Mede uit naarn der Kinderen en behuwd-Kinderen. De schrijver van den briefgedateerd 6 October 1866 aanvangende met de woorden: "Ontvang in dank don mijnen even als ik den uwen"wordt beleef delijk uitgenoodigd nadere verklaring dienaangaande te geven. B. Eenige Kiezers van de gemeente Helder stellen aan hunne mede-kiezers, als Candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten-Geueraalvoor Majoor der Infanterie aan den Helder, een man vau eerlijke beginselen, liberaal in den echten zin van het woorddat wil zeggen een voorstander van gelij- kelijke vooruitgang, een vijand van sloopen, alvorens er wat beters voor in de plaats wordt gesteld, iemand die zich streng zal houden aan de echt constitutionele beginselen die eerbied koestert voor de regten der Kroon en der Natie. Hij is geen partijman, geene persoonlijke bedoelingen zullen zijne handelingen leiden, hij zal eerlijk bestrijden, al datgene wat strijdig kan zijn met liet algemeen belang; hij zal echter het regerenvan welk Ministerie ooknimmer verhinderen, mits dat uit zijne handelingen zal blijken, dat Ilollandschc trouw en eerlijkheid het rigtsnoer zijner handelingen is. Onze Candidaat is noch behoudend, noch in galop voort- rennend, zoo als reeds gezegd is, gelijkelijke vooruitgang in coustitutionelen zin zal steeds zijne leus zijn. Mede-kiezers de ophanden zijnde kiezersstrijd zal gewigtig zijnkiest dus een eerlijk zelfstandig man, die door zijne onafhankelijke positie en door zijn helder en veelomvattend verstand ons den waarborg geeft, dat hij onze plaatselijke zoowel als algemeene belangen zal behartigen, Geene verdeeldheid, onze stemmen kunnen een groot ge- wigt in de schaal leggen bij de aanstaande verkiezing, geeft dus uwe stem aan Genoemde Candidaat heeft geene politieke antecedenten. Daar de tijd der verkiezingen nog ver af ishebben wij gemeend deze Advertentie nu reeds te moeten plaatsen opdat een ieder in de gelegenheid zij informatiè'n omtrent hem in te winnen en om dus te kunnen beoordeelen of onze aanbeveling op goede gronden rust.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3