Jlicums- en (flöoertcntte-fifoö. ZATURDAG 15 OCTOBER. Officieel gc&crite. VEESCHOUWIftSC. j&ii't-officicri gcberitc. J\p 561. Zestle Jaargang. 1866. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post 0 1.5 Q Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjf.s. De prijs der Advebtkntien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Voor des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Do BURGEMEESTER der gemeeute HELLER, brengt ter kennis van do belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel Op MAANDAG den 15 OCTOBER e. k. in het Koeeras, langs den Zanddijk en de Vliet. Op DINGSDAG den 16 OCTOBER e. k. in het Koegras, laug9 het Noordhollandsch kanaal. Op VRIJDAG den 19 OCTOBER e. k.: tc Huisduinen, des voormiddags, 9 tot 11 ure en in het gedeelte van den Helderschen Polder aan de Westzijde van den Spoorweg, van des middags 12 tot des namiddags 3 ure. Op ZATURDAG den 20 OCTOBER e. k.: in het gedeelte van den Helderschen Polder aan do Oostzij do van don Spoor weg, en in het Braklceveld, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 ure. De Veehouders wordeu bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand om hun vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, den 9 October 1866. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOS,SE. 1TI S3 U W S T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 October 1866. Men schrijft ons van Alkmaar dat aldaar door de kiezersvereeniging de Grondwet, tot candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer zijn gesteld, de heeren Mr. N. Olivier on Mr. W. van der Kaaij. De heer Olivier werd met algemeene stemmen en de heer van der Kaaij met groote meerderheid gekozen. Tegenover laatstgenoemde kwamen ook in aanmerking de heeren van Bosse, Gevers Deynoot en Betz. De Schager Courant noemt de heeren Olivier en Thorbecke. In dit blad wordt bij advertentie de lieer Leyssius aanbevolen. Heden worden in deze gemeente anonyme circulaires ver spreid, waarbij de kiezers dezer gemeente worden opgeroe pen om heden avond in het lokaal Tivoli de keuze van Candidaten te bespreken. Wij willen die vergadering niet vooruitloopenmaar zou den het betreuren als op nieuw pogingen werden aangewend tot het stellen van nog meerder candidaten. Wij vreezen nu reeds dat door te weinige zatnenwerking in ons district, er eene versnippering van stemmen zal plaats hebben, die, het kan niets anders, ten voordeele der conservatieven moet uitvallen. Door de prov. commissie van onderwijs te Haarlem is heden o. a. geëxamineerd en toegelaten als hulponderwijzer A. Jekelkweekeling van de normaalschool alhier. Morgen zullen nog 2 kweekelingen van deze school zich aan het examen onderwerpen. Op den 22en dezer maand is de zeildag bepaald van het te. Brouwershaven zeilreeliggend Japansch oorlogsfregat Kaijoo («Voorlichter;" de eerste ster van het sterrebeeld de groote beer, voerende 32 stukken, waarvan 26 getrok ken dertigponders. Dit te Dordrecht gebouwd uitstekend oorlogschip zal op zijn reis naar Japan worden gekomman- deerd door den Luitn. t/z 1. kl. Dinaux; als 1. officier zal de Luit. t/z Wittop Koning fungeren en als chef der machine de officier-maschinist G. B. Ilardcs en verder dejapansche officieren der marine, Oetida, Enomoto, Sawa en Tagoezzie welke allenvergezeld van de in onderscheiden fabrieken hier te lande werkzaam geweest zijnde Japansche onderofficieren, met dat schip naar hun vaderland tcrugkeeren. De beide japansche studenten in de geneeskunde Itoo Genpak en Ilaijasi Kon Kai zullen hier te lande achterblijven om aan het hospitaal te Nieuwediep hunne geneeskundige studiën voort te zetten zoo zal ook de ingenieur voor den scheepsbouw Acamaz te Amsterdam tot dat doel nog eenige jaren hier te lande vertoeven. Betreffende het ijzeren gepantserd ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandendat in den voormiddag van den 9 dezer in Engeland met goed gevolg te water is geloo- penzeggen de Engelsche bladen het volgende «Tegenwoordig, nu ieders aandacht door geheel de we reld zoo zeer gevestigd is op den bouw van oorlogschepen, zal het veel belang inboezemen te vernemen dat de heeren Laird, brothers, te Birkenheaddezer dagen voor rekening van het Nederlandsche gouvernement een prachtig gepant serd stoomschip hebben voltooid dat geacht wordt een der uitnemendste bodems van die soort tc Ziju. Het schip is ge naamd Prins Hendrik, en zoowel het casco als de ma chines zijn door de heeren Laird ontworpen. De voornaamste nieuwe uitvinding, welke op dit schip werd toegepast, is dat het door twee schroef-maohiues wordt voortbewogen elk van 200 paardenkracht nominaal. De wapening bestaat uit torens met affuiten voor twee SOOpondersgegoten naar het stelsel van kapitein Coles, waarmede projectielen van 1200 pond kunnen worden geworpen. Dit schip onderscheidt zich voor het overige nog van de bestaande torenschepen dat het drie of vier voet hooger boven het water ligt dan eenig ander schip, hetwelk volgens dit stelsel in Amerika of En geland wordt gebouwd. De officieren en bemanning zullen dus aan boord oneindig meer op hun gemak zijn, terwijl het schip eene lange zeereis zal kunnen doen. De pantser platen, waarmede het bekleed is, zijn 5J- duim dik, en daarachter is eene bekleeding van theka-hout van 10 duim dikte aaugebragt. Het schip zal 12 knoopen per wacht loopen". Woensdag werden aan het Departement van Marine aanbesteed de drie onderstaande perceelen bcnoodigde brand stollen voor de directiën der marine te Willemsoord en Amsterdam, als: lo. het leveren van grove maatkolen; 2o. smeekolen beiden voor Willemsoorden 3o. van grove maat kolen te Amsterdam. Acht inschrijvings-billetteu waren er ingekomen. De minste inschrijver voor alle drie de perceelen was de heer P. Ilagedoorn te Amsterdamhet lc perceel voor f 11.34, het 3° voor f9.95 de 1000 ponden en het 2e perceel voor 68 cents per mud. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten der provincie Friesland na den lOden October e. k. verboden zal zijn. Een treffend geval gebeurde te Vlissingen deze week. Kapitein Haak, voerende het Belgische schip Méléorevan Montevideo naar Antwerpen, verloor onder de linie zijn echtgenoot, eene jeugdige vrouw, van eene zeer deftige familie te Postdam, nadat zij op die hoogte zeer voorspoedig, zonder geneeskundige hulp, van een zeer gezond knaapje was be vallen. Het lijk zijner geliefde vrouw liet hij in een looden kist, aan boord vervaardigdleggenen de teedere zui geling werd in een kistjedoor de matrozen tot wiegje ge- improviseerd geplaatst, en die trouwe zeelieden vervulden beurtelings de plaats van verzorgster. "Vijf-en-twintig dagen werd het wichtje door heil met gortwater gelaafd en ge koesterd, en de troostlooze vader had het geluk zijn lieveling te Vlissingen gezond aan wal te brengen nu werd het kin door de echtgenoot van den heer P, met moederlijke lief behandeld en van de windsels ontdaan, die met pektouwtj waren vastgemaaktecu paar uren later werd het weder

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1