Veehouders EENIGE VRAGEN. BURGERLIJKE STWR DER GEMEENTE HELDER. TELEGRAM ADVERTENTIE N. stelde het land bloot aan eene maand agitatie, beroering en inwendige tweespalt. Hoe nu een opregt eu gemoedelijk Ilollandsch hart kau verklaren, dat bij eene regering, die dergelijke crgelijke feiten begaat tegenover de wettige ver tegenwoordiging des volks, niet door eeue afkeurende motie zou getrofleu hebben, is ons insgelijks onbegrijpelijk. Zou de heer L. verlangd hebben dat de Kamer eene motie haddc aange nomen van dezen inhoud. „De Kamer, wetende dat het Ministerie haar, sedert zijn optreden af, heeft misleid, en overtuigd dat de hr. Mijer in de Eerste Kamer een programma heeft gegeveu dat hij wist niet te zullen uitvoeren eu beloften afgelegd die hij wist niet te zullen nakomen de Kamer bewust dat ze door de regering is gemistificeerd en bedrogen, betuigt haar daarvoor haren dauk, stelt veel vertrouwen in dit bewind, en gaat over tot de orde van den dag." Dit zou de eenige motie wezen die de Kamer had kunnen aannemen, zoo ze die van den heer Keucheuius verworpen had. Gelukkig is Nederland nog niet zóóver gekomen. Maar onze verwondering steeg ten top, toen we aan het slot van het stuk van den heer L. het volgende lazen: „Aan deze grondstellingen, welke ik welligt niet duidelijk genoeg heb ontwikkeld, dc antecedenten van de kandidaten Olivier en van der Kaay getoetst, waartoe ik, ik herbaal het, staande de gehouden vergadering de noodige gegevens misteenz. Dit grenst haast aan het wonderbaarlijke. Hoeeen man als -jhr. Leyssius, ecu man op wieu sommige kiezers het oog lieten vallen om huu district in dc Tweede Kamer te vertegenwoor digen, een man dus die geacht wordt op de hoogte der politiek te zijn zoodanig mau zou onbekend zijn met dc antecedenten en de beginselen van mr. N. Olivier? Is hij dan ook onbekend met de antecedenten en begin- seleu van den heer Thorbecke Zoo neen, dan kou hij toch w eten (om van vroeger niet te gewagen dat de heer Olivier minister van Justitie was on der het tweede ministerie Thorbecke, en dat hij tegelijk met dien staatsman aftradtoen de noodlottige scheuring uitbrak tusscheu hem en den hr. Fran sen van de Putte, over de wijze van invoering van het Indisch strafwetboek. Het is, in één woord, overbekend dat de beer Olivier behoort tot de liberale partij, tot die rigting, die men gewoon is de Thorbeckiaansche te noemen. Was dit den beer L. Vrijdag avond onbekend? En nu de candidatuur van den heer van der Kaay. Het is volkomen waar, dat de heer van der Kaay hier ter plaatse grooteu- deels onbekend is, en, wij willen er wel voor uitkomen, dat wij liever een man als Bctz, Gevers Deijnoot of van Bosse hadden caudidaat gezien van de Alkmaarsche Grondwetmaar nu hij gesteld is naast Olivierdoor de liberale kiesvereeniging, nu is er, o. i. weinig toe noodig om de politieke rigting, door den heer van der Kaay voorgestaan, te begrijpen. Die rigting zal wel dezelfde wezen als die van den den heer Olivier, d. i. de liberale. Dit is voor ons evenmin betwijfelbaar als dat do heer s' Jacob, hier geheel onbekend, die met den hr. v. Foreest wordt aanbevolen door Vaderland en Koning, behoort tot de partij der reactionairen. Ten slotte de verklaring dat het stuk van den heer L. en de conclusie waartoe hij daarin komt, ons met 't oog op zijne politieke belijdenis in de kiesvergadering afgelegd, geheel en al onbegrijpelijk is, gelijk wij getracht hebben aan te toonen. Nog een woord aan de kiezers. De heer L. komt terug op zijne vroegere aansporing om de heeren Olivier en van der Kaay te verkiezen. Wij eerbie digen dit gevoelen, maar de gronden die hij daarvoor aanvoert zoo men het al gronden noemen wil zijn letterlijk onbegrijpelijk. Het eenige wat men kan aannemen, is, dat de heer L. op de kiesvergadering een liberaal programma heeft blootgelegd, terwijl hij in gemoede conservatief is. Er is geen uitweg. Er is te kiezen tusscheu de heeren Olivier en van der Kaay of van Foreest en 's Jabob. Ieder andere stem is weggeworpen. Hier is de strijd tusschen liberalisme en achteruitgangtussclien licht eu duisternis ja, het is nu zelfs de vraag of het geweld zal zegevieren over het regt, de politieke immoraliteit over het volbrengen van pligt naar eer en geweten. De beslissing is niet twijfelachtig, en daarom, laat ons den 30 dezer eonparig onze stemmen uitbrengen op de kandidaten door de kiesver eeniging gesteld, de heereu Olivier en van der Kaay. Ik blijf M. d. R. met achting, uw bestendige lezer A. Z. Mijnheer de Redacteur I Vergun mij u dauk te zeggen voor de cordate wijzewaarop gij in deze dagen vau heftigen strijdvoor datwelk elk liberaal dierbaar is te velde trektgijen allen die met en naast u de regten der Natie zoo krachtig verdedigen hebben aanspraak op onze erkentelijkheid. Laat het u daarom vrij aanleunen, dat de Haagsche alarmkraaijerook u met zijn vuilnis tracht te bespatten iemand diein het staatkundige beurtelings met elke partij heulde, die voor allen veil was kan u niet beleedigen. Laat hem gerustelijk lasteren, dat uw blad van schandalen leeft; de man wiens geheel staatkuudig leven eene gestadige desertie naar an dere partijen één staatkundig schandaal zou kunnen heeten verdient al leen met een verachtelijk stilzwijgen verwaardigd te worden. Toch moet het ieder weldenkende in den lande smarten, dat zulk eeu man zich durft opwerpenals den „Leeuw" die over den gevierden Oranjevaan waakten de verontwaardiging van alle liberalen moet in hooge mate wor den opgewekt, bij de voor kroon en land beide vernederende komediehier thaus gespeeld Neêvlands Koning ook der liberalen geërbiedigden Vorst quasie tegen die liberalen in bescherming genomen door een politieke renegaat. Wordt de Oranjevaan niet door het slijk gesleurd wanneer zulke haudeu haar omhpog heffen. Doch, zóó zal het niet blijven. 30 October zal iets anders worden vertoond. l)an zullen de kiezers regt spreken over hen die dc Kamer, en in haar do Natie mystificeerdeen zullen geoordeeld w orden zij die in de Vorstelijke proclamatie het agitatie middel willen vinden om den volke diets te ma ken, dat de onschendbare Koning tot den rang van partijman was afge daald dan zal dat deel der Natie dat liberaal is doch Oranje lief heeft tevensdit ministerie vonnissen door eene verpletterende meerderheid naar 's lands raadzaal te zenden en diezelfde liberalen thans als vijanden der kroon afgeschilderd zullen de Oranjevaan fier doen wapperen boven dat kostelijk Nationaal kleinood onze Grondwet. Doch LionOch jaat den geridderden worm in zijn slijk rondkruipen, uw voet is te goed hem ^e vertrappën. X. EERSTE HOOFDSTUK. 1. "Wie waren op de vergadering van 56 kiezers, gehouden in Tivoli op 12 October jl.behalve de 5 officieren, 2 predikanten en één notaris, de tien fatsoenlijke lieden? 2. Waren de 38 overigen werkelijk opgejaagde kiezers? 3. Wie heeft er één (herzegge één) bordeel-kroeghouder gezien 4. Welken naam verdient hij die. zoo iets leugenachtigs aan de Redactie van het Dagblad schrijft? 5. Welk een indruk maakt een artikel als dat over onze bijeenkomst van kiezers, voorkomende in het Dagblad van 17 dezer, op een eerlijk man? 6. Zou Lion c. s. door zulke insinuatiën de candidatuur van de heeren Olivier en v. d. Kaay schaden of in de hand werken? 7. Wie is I. J. Lion? TWEEDE HOOFDSTUK. 1. Wat beteekend het mooije briefje bij de oproepingsbrief aan de kiezers tot het stemmen van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal? 2. Is dat overeenkomstig Art. 37 van de kieswet? 3. Hoe vindt gij dat Heemskerk op die wijze invloed tracht uit te oefenen op de verkiezing? 4. Moest en mogt het hoofd van het gemeentebestuur aan het verzoek, gebod of aandrang van den minister gevolg geven volgens de kieswet? 5. Zou hier ook te denken zijn aan boeren bedrog? 6. Moet omtrent deze zaak ook een woordje door regtsge- leerden en staatsmannen worden meêgesproken 7. Zou de bijvoeging van de Koninklijke proclamatie ook tot agitatiemiddel voor het platteland moeten dienen? 8. Zijn de boeren in onzen tijd echter wel zoo dom als men ze aanziet 9. Vindt gij het niet dol goedkoop 100 Ex. van het vlug schrift «Dertien Professoren" enz. door I. J. Lion voor f5.en zou men ze ter verspreiding ook niet gratis kunnen krijgen VRAAG-AL. CORRESPONDENTIE. Wij ontvangen heden een vrij uitgebreid stuk van „Bemoeial" tegen den brief van Jhr. Leyssius. De schrijver zal het ons ten goede houdeu, zoo wij bij deze gelegenheid aan de repliek van A. Z. bij voorkeur eene plaats inruimen ons voor het vervolg voor zijne medewerking aaubevolcu houdendo. Ook schijnt ous het vcrmoedcu vau „Bemoeial" zoo al niet ongegrond, althans onbewezen. Bemoeial toch beweert, dat de lieer Lcysius, bchoorendc tot dc gepronon ceerd conservatieve partij, in de kiezers-vergadering eeu liberaal programma heeft blootgelegd, om zoo mogelijk, onder die vlag eenige stemmeu te ver krijgen, doch later (inziende dat hij noch in noch buiten de vergadering eeuige kans had tot 3lagen) zich in zijue ware gedaante als volbloed con- 6ertief heeft vertoond. Bovenstaande zij voldoende om den zakelijkcn inhoud vau het schrijveu van den gcachten inzender tc doen kennen. Het andere hoofdstuk van Vraag-al, betreffende de politieke rigting van den heer Leyssius, hebben wij ter zijde gelegd, wij achten die zaak reeds voldoende besproken in het ingezonden artikel van A. Z. Van 12 19 October 1866. ONDERTROUWD J. D. de Vriessergeant der Mariniers 32 jaren en D Visser, 27 jaren. J. Rijkers, sjouwerman 37 jaren en V de Ring, 40 jaren, weduwe van K. Suel. J. A. van den Heuvel, kopergieter 24 jaren eu T. Meijer, 19 jaren. GEHUWD i D. Groen en A. M. Buijkcus. C. Bon en A. H. Ker- kener. S. M. de Jong en K. Glaser. BEVALLEN B. W. C. Tabeling, geb, Diho Z. K. J. Strikker, geb. Flens D. J. Brouwer geb. Rijkers Z. W. G. Boorasma geb. Mouton Z. F. Darphorn geb. Mangel D. J. Ham D. N. Boot geb. Hoed jes D. G. de Ruijter geb. van der Bol D. K. J. Cohen geb. Gobetz Z. K. Heijkoop geb. van Brederode Z. A. Kok geb. Zaatman Z. OVERLEDENM. J. Witte 34 jaren. N. Boesaart 17 jaren. Lc- veloos aangegeven 1. Heden Dingsdag 23 October 1866. EFFECTEN Buiten beter. Stil. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 45| 0 6°/o Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 73 3°/0 Mexico (oude)14| 5°/, Turken Coupons-bewijzen Mexico Handelmaatschappij Woensdag 24 October vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. £j(s£ Bij het verkiezen van Leden voor de KAMEK van KOOPHANDEL en FA BK IJ KEN, op 16 November a.s., wenscht de ondergeteekende NIET HERKOZEN TE WORDEN. C. W. K. VAN STKIJEN. kunnen als geplaatst worden voor eene Koninklijk goedgekeurde Vee-Kerzekering Maatschapgij Brieven franco, onder letter L, bij den Boekbandelaar K. G. OUKOOPte Breda.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3