Gorinchem. (Leden der ontbonden Kamer W. C. M.Begram en dr. G. Simons.) Gekozen de heer Begram met 1426 st. Herstemming tusschen de heeren Simons met 1057 en van Bosse met 671 van de 2334 stemmen. Breda. (Leden der ontbonden Kamer N. R. H. Guljé en mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers.) Gekozen de heeren Guljc met 1822 en Pijpers 1759 van de 2852 stemmen. Roermond. (Leden der ontbonden Kamer mr. P. L. de Lom de Berg en K.L.J.Cornelis.) Gekozen de heeren mr. L. Haffmans met 947 en de Lom de Berg met 944 van de 1653 stemmen. Deventer. (Leden der ontbonden Kamer mr. A. van Delden en mr. G. Dumbar.) Gekozen de heer van Delden met 1013 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Dumbar met 921 en mr. G. A. Vos de Wael met 427 van de 1985 stemmen. SneeJc. (Leden der ontbonden Kamer dr. A. Moens en mr. S. Wybenga.) Gekozen de heeren Moens met 1234 en Wybenga met 1229 van de 2376 stemmen. Goes. (Lid der ontbonden Kamer mr. J. H. de Laat de Kan ter.) Herstemming tusschen de heeren de Laat de Kanter mat 501 en P. H. Saaijmans Vader met 303 van de 1112 stemmen. Zierilczee. (Lid der ontbonden Kamer J. J. van Kerkwijk.) Gekozen de heer van Kerkwijk met 725 van de 1004 stemmen. Middelburg. (Leden der ontbonden Kamer mr. G. A. Fokker en mr. D. van Eek.) Gekozen de heeren van Eek met 1328 en Fokker met 1327 stemmen. Dockum. (Leden der ontbonden Kamer mr. Ph. van Blom en jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma tkoe Kingma.) Gekozen de heeren van Blom met 991 en Beyma thoe Kingma met 989 van de 1790 stemmen. Wy bepalen ons heden tot de bloote mededeeling van den uitslag der verkiezingen daar het groot aantal der herstem mingen die zullen moeten plaats hebbenhet onmogelijk maakt thans reeds een juist oordeel over den afloop te vellen. Wij constateren alleen dat de heer Keuchenius, de voorsteller der bekende motie die tot de Kamer-ontbinding aanleiding gaf, met groote meerderheid dadelijk in zijn eigen kiesdistrict is herkozen. In plaats dat de 39 leden, die vóór de motie hebben gestemd, zouden geweerd zijn, zoo als het Dagblad verlangde, zijn er velen reeds dadelijk herbenoemd. Voor namelijk van de hh. Storm en Godefroi is dit opmerkelijk. De hh. Andreaeen Dirks behoorende tot de partij der tegen stemmers hebben hunne zetels aan liberale caudidaten moeten inruimen. De hh. Rochussen WintgensHoekwaterde Brauw, enz., leden der conservatieve partij, moeten zich aan eene herstemming onderwerpen. Zoo ook sommige liberale leden, zoo als de hh. van Nierop, Geertsema, enz. Uit bovenstaande blijkt genoegzaamdat het vóór den afloop der herstemming ondoenlijk is den stand der verschillende partijen, zooals ze in de nieuwe Kamer zitting zullen nemen, met eenige zekerheid te constateren. In een volgend nommer komen wij ojd den actuelen afloop der verkiezingen terug. ITI 3 U W 3 T IJ D III 3- 3 IT. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoordenz. 2 November 1866. De dag van gisteren kon met regt voor deze gemeente een ware feestdag genoemd worden. De heer Jb. van der Ilaar, hoofdonderwijzer in deze gemeente, toeh had het voorregt het feest zijner öOjarige ambtsbediening als hoofd onderwijzer te vieren. Vele ingezetenen gaven reeds vroegtijdig hunne sympathie te kennenin dezen voor hen zoo heuge- lijken dag, door het uitsteken der nationale driekleur. Ten 10 ure verscheen de jubilaris in het doelmatig en net versierde schoolgebouw, waar hem door eene der oudste meisjes-leerlingen een welkomstgroet werd toegebragt. Nadat •een toepasselijk gezang was aaugeheven en de onderwijzer eenige. hartelijke woorden tot de schooljeugd had gesproken, werd hein bij monde van een der oudste jongens-leerlingen, uit naam der schooljeugd, eene sierlijke fauteuil aangeboden welk geschenk met blijkbaar welgevallen door den jubilaris aanvaard werd. Daarna vereenigde zich de heer inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland, de districts schoolopziener, de plaatselijke schoolcommissie en de geza menlijke hoofd- en hulp-onderwijzers, leden van liet onderw. gezelschap en deputatiën der ondcrw. gezelschappen Scha- gen en Schagerbrug, in het schoolgebouw. De heer in specteur rigtte alsnu in een kernachtige toespraak het woord tot den jubilaris. In zijne rede wees hij op het schoone voor den onderwijzer in zijne loopbaan, als het hem, zooals den heer van der Haar, vergund was, zulke vele en goede vruchten van zijn arbeid te zien. Hij deelde ver volgens mede, dat het Zijne Majesteit den Koning had be haagd den jubilaris te begiftigen met den gouden medaille van verdienste, eene onderscheiding tot heden slechts aan vier der uitstekendste mannen in het onderwijzersvak ten deel gevallen terwijl Z. Ex. de Minister van Binnenlandsche Zaken bij het kabinet-schijven waarin van de onderscheiding mededeeling werd gedaan, mede van zijne hooge ingenomen heid met den jubilaris deed blijken. Hierna werd het woord opgevat door den distriets-schoolopzienerin betrekking tot meer dagelijksche aanraking, waarin hij ambtshalve tot den heer van der Haar geplaatst was en door de heeren Backer Dirks en Braaksma, de eerste als voorzitter de tweede als lid der plaatselijke schoolcommissie. Vervolgens werd den lieer van der Ilaar, bij monde van den heer II. Daarnhouwer, door liet onderwijzersgezel- scliap een wandelstok met ivoren handvaat en gouden orna menten aangeboden, welk geschenk, in opzigt tot de ver vaardiging als zijnde uit de hand bewerkt, een waar kunstwerk mag genoemd worden. Vervolgens werd het woord opge nomen door den heer J. Hoek, als afgevaardigde van het onderw. gezelschap te Schagerbrug en door hem aan den jubilaris een prachtig album overhandigd, bevattende de namen der leden van dit gezelschap. Hierna voerde de heer Sehuchart als afgevaardigde van het onderw. gezelschap te Schagen het woord. De oudste der kweekelingen van de normaalschool alhier A.Jekel, rigtte vervolgens eenige hartelijke woorden tot hunnen directeur en onderwijzer, en boden hem mede als blijk hunner hoogachting een paar fraaije karaffen met zilver gemonteerd aanwaarna door de gezamenlijke kweekelingen een fraai vierstemming gezang werd aangeheven. Ten slotte nam de heer Jb. Avis, lid der Provinciale Staten van Noord-Hol land, die met vijf zijner zoons, waarvan ook drie oud-leer lingen van den heer van der Haar, tegenwoordig was, het woord en rigtte als oud-leerling uit de gemeente Oostzaan, waar de jubilaris vroeger als hoofd-onderwijzer werkzaam was, eenige hartelijke woorden tot zijn ouden on derwijzer, die hij tevens een sierlijk aandenken aan dezen heugelijkeu dag aanbood. Op alle deze toespraken werd door den jubilaris op ge- pasten toon geantwoord. De schooljeugd zong bij afwisse ling eenige feestliederen en ontving ter veraangenaming eenige. versnaperingen, om het aangename van het oogenblik te verhoogen, als waarna eenieder hoogst voldaan over al het gehoorde het schoolgebouw verliet. In den loop van den dag maakten de Burgemeester met de heeren Wethouders der gemeente, vergezeld van den heer Secretaris, hunne opwachting bij den jubilaris om hem namens den gemeenteraad met dezen heugelijkeu feestdag ge luk te wenschen, tèrwijl ook het bestuur van het departe ment Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zich door eene commissie bestaande uit den president en den secretaris had vertegenwoordigd. Dat het aan blijken van belangstelling van particulieren uit allerlei rang of stand niet ontbrak zal wel geen betoog behoeven. Des avonds werd den jubilaris, op de bovenzaal van den heer Pedroli, een feestmaaltijd aangeboden door het ouder- wijzersgezelsebap, waaraan tevens de heeren inspecteur, school opziener, burgemeester, wethouders en secretaris dezer ge meente, benevens eene commissie der plaatselijke school commissie genoodigd waren. Bij het binnenkomen der zaal die voor deze gelegenheid passend en net versierd was werd den jubilaris meteen vierstemmig gezang begroet, terwijl hem daarna bij monde van den heer H. Daarnhouwer namens het hoofdbestuur van het Nederl. onderw. genootschap het eere lidmaatschap van dat ligchaam werd opgedragen. Vele heildronken werden vervolgens uitgebragt op den Koning, verschillende autoriteiten het schoolwezen enz., terwijl de aan genaamste toon aan dezen vriendenkring voorzat. Zoo eindigde deze dag, die voorzeker bij den jubilaris, bij de feestgenooten en bij de ingezetenen dezer gemeente in het algemeen de aangenaamste indrukken zal achterlaten. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 29n Oct. jl. no. 76, wordt met den 16n dezer in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip Soembingliggende te Willemsoord, onder bevel van den luit. t/z le kl. J. J. A. D. Phaff en bestemd naar West-Indien. De le luit. der mariniers P. Dibbetzlaatst gediend hebbende bij het eskader in Oost-Iudië, en dezer dagen van daar in Nederland teruggekeerd, is, te rekenen met 27 Oct. jl. ter beschikking gesteld van den komm. en insp. van het corps mariniers. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie, hier achtervan den heer Mullens, professor in de physica en in te biologie. Jl. Zaturdag heeft de heer Mullens in de sociëteit «do Eendragt" alhier eenige proeven gegeven van zijne be drevenheid in genoemde en andere aanverwante vakken, die niet alleen de goedkeuring, maar de bewondering van alle aanwezigen (waaronder een aantal wetenschappelijke mannen) mogten wegdragen. Na hetgeen wij dien heer daar hebben zien verrigten, durven wij met gerustheid de verzekering ge ven dat de woorden op het affiche voorkomende, dat niemand de zaal onvoldaan zal verlaten, geen bluf maar volkomen waar heid is. Hij heeft getoond, dat hij zich de onderscheiding, hem door onze Koningin vereerdbestaande in eene groote gouden medaille en een loffelijk brevet, heeft weten waardig te maken. Daar trouwens door de leden der sociëteit de lof van den heer Mullens reeds genoeg is verspreid geworden, voorspellen wij hem op morgen avond een volle zaal. De Gebr. Davenport en de heer Pay hebben het plan aanstaanden Dingsdag eene voorstelling alhier te geven in het lokaal Tivoli. Er is reeds uit het buiten-en binnenland over deze heeren zooveel medegedeelddat wij met velen verlan gende zijn, ons in eigen persoon te overtuigen, wat er is

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2