Jlieuros- en ^<flÖoertentte--öfaÖ. ZATUKDAG 10 NOVEMBER. scheelte. POLITIE. jjgict-nffictëri geheeite. ][o 569. Zesde Jaargang. 1866. HELDERSCHE GODRANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven frunco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centen; voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centeu. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticu intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een VROUWENZAK, waarin eeuige voorwerpen. Helder9 Nov. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. De uitslag: der Verkiezing-en van 30 October» Ingevolge de belofte in een vorig nommer gedaan wenschen wij heden zeer beknopt den uitslag na te gaan dien de ver kiezing van 30 October heeft opgeleverd. Wij doen dat slechts met enkele woorden daar wij ons voorstellen na den afloop der herstemmingen op Dingsdag a.s., meer breedvoerig op dat onderwerp terug te komen. Beschouwen wij de stemming van 30 October met het oog op het doel en de oorzaak der kamer-ontbinding, dan is haar uitslag eene éclatante nederlaag, zoo wel voor de Regering als voor de conservatieve partij, niemand zal dit durven ontkennen. Wat toch was, volgens de conservatieve organen, volgens DagbladAmsterdamsche CourantTijd enz., de wensch der Regering? Wat beoogde zij met het ontbinden der Tweede Kamer? Zij wenschte daaruit te verwijderenin de eerste plaats den voorsteller der motie, den heer Keucheniusen met hèm de acht- en dertig leden die zijne motie hadden ondersteund. Men kwam er rond en openlijk voor uit dat men geen van dezen in de nieuwe Kamer wenschte te zien zitting nemen dat men zelfs mannen als Godefroi, Storm, enz. geweerd wilde zien. En wat gebeurdt er nu? Vooreerst wordt niet alleen de heer Keuchenius in zijn eigen kiesdistrict (Arnhem) met overgroote meerderheid van stemmen herkozenmaar komt zelfs te Dordrecht in de herstemming ten andere wordt verreweg het grootste deel der leden, die voor de motiè gestemd hebbenonmiddelijk weder benoemd, en alzoo door de natie hun votum bekrachtigd. Het beroep door de Regering op het volk gedaan wordt door het groot ste deel verworpen. Aan den anderen kant zien wij de meeste conservatieven, ja zelfs hunne chefs, onderworpen aan eene herstemming. Rochussen kan te Amsterdam niet dadelijk de meerderheid verwervende Brauw staat te Gouda tegenover Gevers Deijnoot; Kien te Utrecht tegenover Verloren van Themaat, enz. enz. Niemand 'zal dus in dien voorloopigen uitslag der stemming eene zege zien voor de Regering en de conservatieve partij. Integendeel het doel der ontbinding is totaal mislukt wat ook de afloop der herstemming wezen moge. Beschouwen wij den uitslag met het oog op het getal der uitgevallen en nieuw gekozen leden, zoo komen wij tot het Eelfde resultaat. De liberalen toch verliezen: de Poorter, Jespers, Cornelis van HeukelomOlivier en Dullerfc of Damdoch winnen Stieltjes, de Roo van Alderwerelt en Hingst. De conserva tieven verliezen Andreae, Dirks en van der Veen, en winnen Jacob. Ziedaar alles. En als wij nu daarbij het oog vestigen op de bijna wanhopige pogingen door de conservatieve partij in het werk gesteld om eene beslissende overwinning te behalen, op de zelfs onwettige hulpmiddelen door de Regering gebezigd om haren invloed te doen gelden, dan zal men moeten be kennen dat zij haar doel al jammerlijk mislukt ziet, want haar bedoeling met de Kamer-ontbinding zal toch wel niet geweest zijn twee of drie stemmen te winnen op de overgroote liberale meerderheid die in de Kamer zitting had. En wat meer heeft zij tot nog toe bereikt?Niets. Veel, zeer veel hangt er echter nog af van den afloop der herstemming van Dingsdag a. s.en eerst als deze geëindigd is, zal men een juist overzigt kunnen geven van de verhou ding der verschillen partijenzoo als die nu in de nieuwe Kamer zitting zullen nemen. Wij zullen alzoo onze verdere beschouwingen tot na dien dag uitstellen. Eene enkele opmerking zullen wij ons hier veroorlooven. Wij zien in enkele districten al wonderlijke dingen gebeuren. Zoo zullen b. v. te Haarlem Geertsema en van Nierop moeten herstemmen met van der Ilucht en Jansen zoo zien wij te Zutphen van Rappard verkozen en Dullert in herstemming tegen Dam. Waaraan dit vreemde verschijnsel toe te schrijven? Voor den opmerkzamen toeschouwer is het antwoord duidelijk. Om h tout prix liberalen te werenis er een verbond ge sloten tusschen conservatieven en katholijkenzij die de ar tikelen in de hoofdorganen der Katholijken gevolgd hebben zullen zulks zonder twijfel reeds lang bespeurd hebben ook de buitengewone bemoeijingen der R. K. geestelijkheid in deze verkiezingen is een geconstateerd feit. En - de uitkomst zal het leeren - de Katholijken zullen door de conservatieven misleid wordenwant een verbond tusschen die twee partijen is een onnatuurlijk verbond. Hebben de conservatieven eenmaal hun doel bereikt dan zullen ze dc werktuigen, die zij daartoe gebezigd hebben, behandelen zoo als men zulks altijd bij dergelijke vreemdsoortige combinaties ziet gebeuren. Niet ten onregte zeggen de Italianen: »Als het gevaar voorbij is, bespot men de heiligen." Onze Katholijke landgenooten mogen zich derhalve wel de gelijk beraden, alvorens zij bij de herstemming van Dingsdag de hand reiken aan eene partij die alleen eigenbelang en eigeu grootheid op het oog heeft. Ten slotte een enkel woord over den afloop der verkiezin gen in ons district. Alhier heeft de liberale partij - het is niet te ontkennen- het onderspit gedolven de reactie heeft gezegepraald. Maar door welke middelen? Wij zullen uoorloopig op die vraag het antwoord schuldig blijvenmaar heden alleen constateren dat er kiesmanoeu- vres gebezigd zijn die niet alleen hier maar ook elders met luide verontwaardiging vernomen zijn. Van verschillende plaatsen ontvangen wij daarover ingezonden stukken die wij moeten ter zijde leggen, daar de schrijvers verzuimd hadden hunne namen te noemen, of dat ze feiten vermelden die wij zonder nader onderzoek meenden niet te mogen publiceren. Wij hopen daarop later terug te komen. IT Z 2 TT 77* S T IID 11T3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 November 1866. Gisteren namiddag is een pleizier vaartuig, onder zeil zijnde, in de haven omgeslagen. De eigenaar en nog twee andere zich daarin bevindende personen zijn door lieden van den wal, die onmiddelijk met vletten ter hulp toe schoten gered. Woensdag namiddag, tegen den avond, viel een om streeks Sjarig dochtertje van den kapitein Bakker, van de sleepboot Noordzeein de haven het Nieuwediep. Een visschermanin de onmiddelijke nabijheid staande riep om hulp en scheen den moed niet te bezitten (hoewel niet geheel zonder reden), om zich te water te begevendaarop schoten eenige menschen toe, waaronder C. Jaring, stoker op de sleepboot Archimedes, die zonder aarzelen van den steiger 3 in de haven sprong en het geluk mogt smaken het kind nog in tijds te grijpen, daar het reeds zinkende was en door den feilen vloed dreigde onder de schepen te verdwijnefe^

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1