BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE TEXEL. leder, die met de diepte en de felle stroom in het Nieuwe- diep bekend iszal dit voorzeker beschouwen als eene zelf opofferende daad, die op hoogen prijs behoort geschat te worden. De kapitein der genie van der Goes is van hier over geplaatst naar Grave. Op Zr. Ms. stoomschip Soembing, die met den 16 dezer in dienst wordt gesteld, zijn geplaatst de le machinist Meeuw- sen, de 2° machinist Beykerk en de 3° machinist van Beelen. Dingsdag en Donderdag jl. gaven de heeren gebroe ders Davenport en Eay eene voorstelling in het lokaal Tivoli. Wat zal men van hunne kunststukken zeggen Alle dag bladen, zoo binnen- als buitenlandsehe, hebben er reeds uit voerige beschrijvingen van gegeven, en men speelt dus een afgezaagd thema. De waarheidsliefde gebiedt ons echter de duizendvoudig herhaalde verklaring te bevestigen '/het is onbegrijpelijk". Dat men zich van zijne koorden weet te ontdoen is niet zoo vreemd, maar de raadselachtige vlugheid, waarmede de heeren Davenport dit doen, wekt ieders verbazing. Om een staaltje aan te halen. De heeren Davenport werden door twee geachte en tot behandeling van touwwerk en het leggen van knoopen zeer bevoegde bezoekers, stevig gebonden. Daarna werden de deuren geslotenmaar vóór dat dit nog geheel geschied was, zag men reeds eene hand, die een koperen hoorn uit de kast slingerde. Daar begon het geraas in de kast, een charivari van de meest inharmonische soort. Voorts maar wilden wij alle toeren vermelden, wij zouden te veel van 't geduld onzer lezers vergen. Wij noemen nog de vliegende guitaren, die, terwijl zij bespeeld werden, in een phosphoriek licht door de zaal, welke intusschen in duis ternis gehuld was, heen en weer vlogen verder het aan- en uittrekken van een jas, met gebonden handenenz. enz. Doch genoeg; de heeren Davenport en Eay vertoonen iets nieuws, dat wel waardig is gezien te worden, en de bezoekers zullen zich zeker hunne cntrée-gclden niet beklaagd hebben. Van de werkzaamheden der rederijkerskamer Olympia op Woensdag avond jl. in het lokaal Tivoli mag gezegd worden dat zij de aanwezigen zeer veel genoegen hebben gegeven. De opvoering der stukken liet dan ook in een woord niets te wenschen over. Vooral do hoofdrollen in Lamoraal Graaf van DgmoncP zijn meesterlijk uitgevoerd; de opvatting die de schrijver zich van die karakters heeft gemaakt (wij laten ze voor zijne rekening) is, gelooven wij, volkomen terug gegeven. De hoofdvertooners hebben voor zoo veel inspanning en studie zich den dank en do erkentelijkheid der aanwezigen ten volle waardig gemaakt. Het tweede stukje: «De Parvenuverschafte eene zeer aangename afwisseling. liet is een zeer vrolijk stukje vol actieen werd naar eisch vlug en levendig afgespeeld. Het is wel waard om eens ten tweede male te worden opge voerd. Zoo iets voldoet altijd. Na de opvoering der beide stukken begonnen de algemee- ne werkzaamheden van al de aanwezige jeugdige Olympianen. Noch door tusschenkomst van de gebr. Davenportnoch door de aanwezigheid van prof. Mullens, noch door biolo gie, noch door spiritualismus, maar mogelijk toch wel door de werking van het maguetismus of van nog andere geheime ismussen, zag men nog uren lang, bijna alles in de zaal wat leven had ontvangen, in eene voortdurende dansende beweging. Men schrijft ons van Amsterdam, dato 7 dezer: Heden is hier in een rijks-vaartuig gescheept eene red dingboot met tocbehoorenbestemd om gestationeerd te wor den aan de haven het Nieuwediep. Deze boot is in Bugeland gebouwd en alhier per stoom schip Diana aangevoerd. Men schrijft uit Ilellevoetsluis 6 November Morgen wordt Zr. Ms. stalen gepantserde stoomkanon- neerboot no. 3 Nimroduit dienst en Zr. M3. kanonneer boot le klasse 110. 7 in dienst gesteld, om tijdelijk voor den Brie! gestationeerd te worden, ten einde proeven met torpedo's te nemen. Beu blad dat te Stuttgart uitgegeven wordt en de belangen van het onderwijs voorstaat, deelt mede, dat er thans door de Wurtembergsche regering een wetsontwerp in gereedheid wordt gebragt, waarbij men in alle gemeenten op de scholen voor jongelieden van tien tot twintig jaren het onderwijs in de gymnastiek en het exerceren wil invoeren. Men wil zegt genoemd blad, hierdoor den jongelieden de verpligting opleggen reeds vroegtijdig aan de krijgdienst deel te nemen, zonder dat hierdoor grootere uitgaven van het rijk zullen gevorderd worden, terwijl men er tevens door winnen zaldat de dienstpligtingen niet zoo lang meer in werkelijke krijgsdienst zullen behoeven door te brengenom zich in den wapenhandel te oefenen. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hagc, 8 November. Na regen komt zonneschijn; op storm volgt windstilte. Zoo is dus onze vorstelijke residentie, na den gewigtigen dag van dertig Octobcr, weder tot Tiara gewone kalmte teruggekeerd, en hare bewouers laten het aan het Dagbl. •over steeds op den Turkschen tróra te blijven roffelen, in de hoop om Dingsdag a.s., ten minste nog enkele zijner partij-gangers in de Tweede Kamer bin nen te smokkelen. Het Dagblad blijft steeds voortgaan ook voor de herstemmingen zijne candidaten aautcbevelen, hoewel het duidelijk blijkt, dat de natie met die candidaten, niet gediend is. Wat het orgaan met zijn recommandatien heeft uitgewerkt is heden in de N. Rolt. Ct. aangetoond, in een wèl geschreven artikel, ten titel voerende: «dc Natie en het Dagblad", geteekend: S. J. M. eene anonymiieit, die niet alleen voor hel Dagblad, maar ook voor iedereen, die slechts eeuigzins met de journalistiek bekend is, gelijk staat met eeue vol- komene onderteekening. In genoemd artikel wordt helder en klaar aangetoond, dat juist bijna overal de Dagblad-candidateu zijn gevallen, en dat de invloed door dat orgaau uitgeoefend buiten onze residentie, uiterst gering is. Dit kan niet anders. Immers dat orgaau, dat zich wclligt verbeeldt hier te lande, de rol te vervullen van de Eugelsche Times, wordt buiten de stad, in gewone omstandigheden, zeer schaarsch gelezen; ben ik goed ingelicht (en ik heb alle redenen om zulks te gelooven) dan verspreidt het slechts 371 (zegge drie honderd één en zeventig) exemplaren buiten de gemeente, daaronder nog begrepen diè welke het toezendt aan zijne correspondenten hier te lande (dat zijn echter ravi nautes) en diè welke naar het buitenland gaan (welk aantal ook wel niet groot zal zijn). Zoo dus het Dagblad meent door zijne artikelen op de verkiezingen te hebben geïnfluenceerd, zoo staat die meening ougeveer gelijk met die van den paardenvlieg, die zich (ia eene bekende fabel vau Florian) verbeeldde den hooiwagen in beweging ge bragt te hebben. Maar genoeg of liever reeds tc veel over het DagbladIk had wel gedacht daarin een antwoord te vinden op uwe uitdagiug die vrij scherpen bitter was, doch waartoe gij volkomcu geregtigd waart, maar natuurlijk beu ik iu die gedachte teleurgesteld. Het orgaan moge liegen en lasteren, doch eenmaal ter verantwoording gesommeerd kruipt het weg en zwijgt. Wat toch heeft het M. d. R. geantwoord op de sommatie, om de namen te noemen van die leden der Tweede Kamer, die bij ministers amende ho- norabie zouden gedaan hebben, omdat ze vóór de motie Keuchenius gestemd hadden, welk feit het orgaan vroeger vermeldde en waarvan ik reeds in een vorig artikel de waarheid ontkende Op die formcclc uitdaging deed het even als op de uwe: ul. het zweeg. Dan overgenoeg van het Dagblad. Slechts nog een enkel woord over de afloop der verkiezingen. Door het kiesdietrist Arnhem is het anathema uilgesproken over het Mi nisterie Heemskerk-v. Zuylen de herkiezing alleen van den heer Keu chenius, den bekcudcn voorsteller der motie is reeds eene bepaalde neder laag voor de Regering die „zelfs bij mislukking harer voornemensOranje en Nederland tot leus zegt te hebben. "Wat deed dc natie Ze herkoos 30 bekende liberalen 24> leden van alle partijen conservatieven anti-revolutionairen midden-partij eu hoe ook genaamd terwijl» uog 21 herstemmingen moeten plaats hebben. Het Ministerie leed dus van alle kanteu de nederlaagen de weinige stemmen die het won door het uitvallen van liberale candidaten, zijn alleen toeteschrijveu aan eene hijbridische combinatie vau partijen, zelfs door den heer Groen genegeerd. Vau de herstemmingen heeft de Regering weinig te wachten "Wanneer toch tc Assen zooals waarschijnlijk is Thorbecke en van Bosse zegevierend uit dc stembus komen en eerstgenoemde dus het lidmaatschap voor dat district aanvaardtzal te Groningen eene vrije stemming moeteu plaats hebben, die natuurlijk in liberalen zin zal uitvallen. Te Deventer is de herkiezing van den heer Dumbareu te Goes die van den heer de Laat de Kan ter buiten allen twijfel. Ook te Haarlem mogeu wij de her kiezing voorspellen van de heeren Gcertsema en van Ni erop niettegen staande de zich noemende Amsterdamsche correspondent vau het Dagblad (heden voor het eerst in functie tredende weder allerlei insinuatien tegen die leden debiteert. Iu ieder geval, de Regering is geslagen en kan Dingsdag a. s. geen steun vinden, welk resultaat de stembus ook oplevére. Zal ze nu aftreden? Als wij hare wijze vau optreding, hare wijze van handelen, en zelfs haren moed om de Kamer tc ontbinden in aanmerking nemen, dan zeggen wij wederom: Neen. Ecu overbekend staatsman heeft naar waarheid gezegd Een Ministerie dat niet weg wil gaan blijft lang. Doch dit zal na Dingsdag blijken niet langer het geval te kunnen zijn. Adieu CORRESPONDENTIE. Wij komen nog met een enkel woord terug op eeue zoo wij hopen nog niet geheel afgedane zaak. Wij ontvingen te midden van den verkiezingsstrijd twee ingezonden stukken, die wij tot ons wezenlijk leedwezen, als ongeteelcend moesten ter zijde leggen. Le style c'est tout 1'homme en daarom hadden wij gaarne gewenscht ons van tijd tot tijd de medewerking te verzekeren van ecu zoo kundig en bevoegd schrijver als de geachte inzender. Hij meent ons echter geene beschouwingen meer ter plaatsing te kuunen aanbieden, zonder dat wij van onzen stelregel te dien opzigte afwijken. «Waar toe, vraagt hij aan bet publiek te onthouden opmerkingen, gedachten, wenken die als goed worden erkend, tenzij de redactie den auteur kenne. Doet zulks aan de waarde iets toe of af? Mij dunkt met dergelijke wille keurige eischen, doet u èn uw blad èn het algemeen, geen dienst. Ik noem dien eisch bovendien onbillijk, do redactie verschuilt zich, eu de in zender zal zijn naam moeten bekend maken bij eene redactie, van welker discretie men dus geene de minste zekerheid heeft Wij antwoorden hierop vooreerst «dat er van geen verschuilender re dactie sprake kan wezen, maar welk belang kan het publiek hebben de namen te lcenneu van de schrijvers der hoofdartikelen Immers geen. Waren die namen bekend, men zou ze spoedig in een bekend orgaan door het slijk zien halen en belasteren. Het zal toch den geachten inzender niet onkekeud zijn dat -wij nog altijd verwachten die namen tc zien publiceren door het Dagbladdat reeds veel, zeer veel moeite heeft aangewend ze tc weten te komen. Doch het belang der couraut eischt van den kant der redactie eene stipte geheimhouding van dc namen der inzenders. Wie toch zou zijne stukken doen plaatsen in een blad waarvan men slechts één voorbeeld kon geven dat het die namen aan wien dan ook, had medegedeeld Slechts één enkel feit Yan dien aard, dat bewezen kan wordcu, berooft het blad voor altijd van elke medewerking. Het eigenbelang der courant vordert dus van zelf eene stipte discretie. En indien nu dc redactie somtijds enkele kleine wijzigingen, bijvoegingen of weglatiugen in cenig stuk wenscht gemaakt te zien, hoe dit te doen zonder met den naam des inzenders bekend te zijn En waarom dien naam niet te doen kennen, wanneer als in casu de schrijver er eene eer in kan stellen de schrijver van het stuk te zijn? In één woord, van onze stelregel kunnen wij onmogelijk afwijken, doch de inzenders kunnen van de stipste geheimhouding verzekerd zijn; ze kunnen desverkiezende hunne stukken aan den uitgever doen toekomen met hun naamkaartje, welk kaartje, hen door dezeu, in gesloten couvert zal worden teruggezonden. Wij hopen den geachten inzender daarmede voldoende bevredigd te hebben en houden ons in het vervolg, voor zijne welwillende medewerking aanbevolen. Van 1 8 November 1S66. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2