Jfi 576. Zesde Jaargang. Jlieums- en ^Üflncrlentic-fifnf). WOENSDAG 5 DECEMBER. 1T I B TT "TT S T IJ D 11T 3- 3 1T. 1866. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per po3t 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den UitgeverS. GlI.tjes. De prijs der Adykutkntikn van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclrcgt voor elke plaatsing 35 Geuten. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 December 1866. Gister avond omstreeks 8 ure is op de noorderhaaks alhier gestrand het Zweedsche brikschip Con. Oscarkapt. Höjströn, geladen met hout, komende van Sundswall en bestemd naar Havre. De equipage, bestaande uit 11 per sonen, is heden morgen met de loodsrinkelaar No. 4, schip per J. Kok gered geworden en in het Nieuwediep aangebragt. Een aantal schuiten is er heengegaan tot het bergen der lading en inventaris, doch door de hevige wind en hoog- loopende zeeën was het schip bijna niet te genaken. Slechts twee schuiten hebben eenige dcelende scheepsboot, een scheepsketting en eenige tuigage aangebragt. Het schip is inmiddels stuk geslagen, en wegens de aflan dige wind zal er wel niets meer kunnen gered worden. Bij de Tweede Kamer is o. a. ingekomen een wets ontwerp tot naturalisatie van den heer H. D. Schlüter, alhier. Bij den boekhandelaar L. A. Laurij alhier, ligt voor belanghebbenden ter inzage de lijst der prijzen, getrokken in de loterij van de vereeniging LichtLiefde en Leven te 's Gravenhage. Genoemde heer verklaart zich bereid te willen zorgen voor de prijzen, die in deze gemeente gevallen zijn, op de loten welke tot Vrijdag middag 6 uur bij ZEd. bezorgd worden. Uit een bij het Departement van Marine ontvangen brief van den kommandant van Z. M. schroefstoomschip Leeuwarden blijkt, dat die bodem zich den 30 October jl. bevond op 3° 15' N. breedte en 22° 53' W. lengte. De genoemde bevelhebber berigt o. a. dat de gezond heidstoestand zoo van het etat-major als van de verdere equipage niets te wenscheu overliet. Uit Amsterdam schrijft men van 29 Nov. aan de Middelb. Ct. het volgende De volgende treurige zaak is hier het onderwerp aller gesprekken. De heer Heshuizen, president der Kanaal- Maatschappij, heeft Amsterdam verlaten en zijne zaken zijn in groote wanorde. Men spreekt van een defict van 8 b. 9 ton. Het tegenwoordig verblijf van den heer Heshuizen is onbekend." Volgens de N. Roti. zijn de vier volgende personen omgekomen bij het zinken van het driemastschip Elisabeth kapitein Muller, van Batavia naar Rotterdam bestemd Philippoonderofficier; vau Dijk, onderofficier; Lemerle, machinist eii de Javaan Siding. Het schip had in 1865 nog belangrijke reparatien in Indië ondergaan. Reuters Agentschap heeft uit Messina, onder dagtee- kening van 2 December, getelegrafeerdvooreerst dat de afgetreden gouverneur-generaal, de heer Sloet van de Beele, op zijne terugreis naar het Vaderland, in genoemde plaats was aangekomen en voorts dat de nieuw benoemde gouver neur-generaal, de heer Mijer, den 27 November Suez had verlaten om zijne reis naar Indie voort te zetten. In de Allcm. Ct. leest men Den 27 Nov. is de Staatsspoorweg van hier tot het stationsplein te Krommenie bereden met eene nieuwe door de aannemers in dienst gestelde locomotief, welke, Daar de dochter van den heer ingenieur v. Prehn. Christine is ge naamd. Aan den rit namen, behalve de ingenieur en de beambten bij den aanleg, deel de heer Conradingenieur van den waterstaat, de burgemeester dezer gemeente en de heer de Dieu Fontein Verschuir met hunne dames. De afstand van hier naar Castricum, bijua 15 mijlen, werd in 11 mi nuten door de locomotief, die uitmuntend voldeed, afge legd. Op den terugtogt werdeu de gebouwen op de sta tionspleinen te Uitgeest cn Castricum bezigtigd. Uit Hoorn schrijft men het volgende: De landerijen, die in onze streek in dc laatste jaren tot eene buitengewone hoogte in prijs gestegen warenschijnen hunne hoogste hoogte gehad te hebben, niet alleen, maar beginnen den invloed vau de hooge rentendie eenige soorten van effecten opleverente gevoelen. Immers de gronden in den laatsten tijd verkocht, zijn in prijs aanmerkelijk ge daald en men verwacht bij de aanzienlijke verkoopingen van land die gewoonlijk om kerstijd in onze omtrek plaats hebben nog grootere daling. Meu vermoedt dat de bezitters zich er van ontdoen, om hun geld liever in rentegevende effec ten ofschoon buitenlandschete beleggen. In de Zaturdag te 's Ilage gehouden vergadering der Scherpschutters-Vereeniging zijn tot leden van het bestuur verkozen de heerenJ. K. II. de Roo van Alderwerclt P. F. F. La Fors, W. M. de Brauw Jr., G. P. Grandia; tot opperbevelhebber de heer C. J. G. baron van Ilarden- broek en tot onder-bevelhebber de heer P. F. F. La Fors. Naar wij vernemen zullen in het laatst dezer en in de volgende week de overige officieren verkozen worden, zoo dat men zich vleitdat binnen een beperkten tijd de Scherp schutters-Vereeniging tc 's Gravenhage als een goed geor ganiseerd corps en in tenue zal optreden. Bij Neede in het graafschap Zutphen, gingen jl. Vrij dag eenige vrolijke jongelieden op do jagt uit stoopen. Het duurde niet lang, of zij werden in hunne liefhebberij ge stoord door een kloeken veldwachter, die hen op tamelijk verren afstand bemerkte en hun met een forschen stem riep te blijven staan. In allerijl verborgen zij hunne geweren in het struikgewas; doch toen naderhand een hunner zijn wapen wilde terugnemen, trok hij het bij den loop, zonder er aan te deuken dat het geweer geladen en de trekker overgehaald was. Het schot ging af, de ongelukkige jon geling ontving de geheele lading in zijnen buik cn viel be wusteloos neder. Men heeft nog getracht hem in het leven te behouden, doch de pogingen der kunst zijn nutteloos geweest; na vele smarten verduurd te hebben is hij aan de gevolgen overleden. Te Londen is men thans gewoon zijn sigaar aan te steken met een nienw uitgevonden middeldat den naam draagt vau: //poudre de feu." Het bestaat uit pyrophorus, besloten in een tinnen doosjes met naauwe opening. Brengt men eene kleine dosis van dit zwarte poeder in aanraking met het eind eener sigaar, en haalt men lustig op, dan wordt het gloeijend en steekt de pijp of sigaar aan. Men verneemt dat de traus-atlantische kabel zoo danig met telegrammeu overstelpt is, dat, naar meu zegt, het plau bestaat om voor de privaattelegraphie een verkort alphabet op dezelfde manier in te rigteu als dit voor dc scheepssignalen gebruikelijk is; dit alphabet zou met behulp van een klein getal conventionele teekeneu de verzending van vollediger en uitvoeriger dépêches bevorderen. Twee Engelsche stenographeu werken tegenwoordig aan zulk een telegraphiseh alphabet, dat de maatschappij iu staat zal stellen, aan alle aanvragen te voldoen. Men schrijft aan het Handelsblad uit New-York: Wij zijn hier op het punt van een der gewigtigste ple dooijen te zien aanvangen, waarvan de geschiedboeken v het regt melding maken. In Broadway, regt tegenover d ingang van Wallstreet, de voornaamste straat van New-York, - verheft zich een trotsche tempelbekend onder den naam\

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1