JVo 578. Zestic Jaargang. Jïtcutos= eti WOENSDAG <flöoertcntie--f)faÖ. '12 DECEMBER. (Dffinccï gcücdte. AANBESTEDING. 18(J(>. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG eu ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n n «LEO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveetentien van 14 regels is 40 Oenten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gemeente HEIDER Gelet hebbende op het Koninklijk besluit van den 1 De cember 11. {Staatsblad No. 131), houdende bepalingen omtrent de Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking; en op de Circulaire van Z. Exc. den Heere Commissaris des Konings in deze Provincie van den 12 December 11. {Pro vinciaal blad No. 85). Roepen bij deze op, belanghebbenden die in de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, waarvan zij de voort brengselen met Certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking, tegen een lager regt in Nederlandse//. Indië kunnen en voornemens zijn in te voerenom zich in de maand Jannarij aanslaande aan te melden ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen te kunnen plaatsen op de lijst, bedoeld bij art. 3 van het bovenaangehaald Koninklijk besluit. Helderden 10 December 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Op Vrijdag den 21 December 1S66, des na middags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, bij inschrijving worden aaubesteed: De levering van SCHOOLBOEKEN en SCHOOLBEHOEFTEN aan de Openbare Lagere Scholen alhier, voor 1867. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder8 December 1866. Burgemeester en Wethouders dier gemeente STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris, POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerdeen Duimstok, een pak Griffels, twee Sleutels, een zak met Ko len, een Horologie en een Sclirijfnecessaire, waarin onder an dere voorwerpen, twee Portretten. Helder10 Dec. 1866. De Commissaris van Politie A. G. BOONZAJER. Jfëict-offiriücï jeöccïtc. POLITIEK OVEKZIGT. Te midden onzer ongerustheid zoo schrijft men uit Rome verneemt men een plan dat ter naauwernood geloofd kan wor den. De paus wil alle plannen verijdelen door een geheel onverwachte daad. Alles breekt zich het hoofd en zoekt het orakel uit te leggen. Zooveel is zeker, dat in de geheime drukkerij van het Quirinaal alle drukpersen sedert drie dagen in het werk zijn gesteld. Zelfs ambtenaren van de staats- secretarie houden het voor mogelijk, dat de consessïes door het volk verlangd een ministerie van leeken en verzoening met Italiëworden ingewilligd. Twee kardinaals, de Pietro en de Hertelhebben het plan ontworpen voor eene volkstem ming, maar liet zou onder de leiding van de bisschoppen, geestelijken en ambtenaren moeten plaatshebben. De uitslag zou dan zeer zeker niet twijfelachtig zijnmaar of zoodanige uitslag juist de gewenschte zou wezenis niet waarschijnlijk. Volgens berigten uit de stad Mexico van 29 Oct.had keizer Maximiliaan te Orizaba de dagelijksche leiding van de aangelegenheden des rijks in handen gehouden. Wel was namens den keizer voor zijn vertrek naar Orizaba eene uit- noodiging aan den maarschalk Bazaine gerigt, om tijdelijk het hoog bestuur als regent over te nemen deze had echter geweigerd. Intusschen was door den Engelschen gezant, Scarlett, het oudste lid of deken van het corps diplomatique te Mexico, verklaard, dat hij, indien de maarschalk Bazaine met het regentschap werd heiastterstond zijne reispasseu vragen en aan zijne ambtgenooten raden zou dit insgelijks to doen. De Globe deelt een uittreksel mede van een particulieren brief, door iemand»die in betrekking staat tot een welbe kend Engelsch bankiershuis te Mexico," onder dagteekening van 29 October, uit die stad geschreven. In dien brief wordt o. a. gezegd: »Het vertrek van den Keizer, in de af- geloopen week, heeft noch tot verwondering, noch tot aan merkingen aanleiding gegeven voordat het bekend werd dat de maarschalk Bazaine, 24 uren later, een vertrouwd per soon van zijnen staf den Keizer achterna had gezonden. Die persoon haalde den Keizer te Cordova inwaar hij stil hield ten einde zijn geleide te versterkenomdat de weg van Cordova naar Vera-Cruz door talrijke benden guerillas on veilig wordt gemaakt. Wij kennen natuurlijk den woorde lijken inhoud van de aau Maximiliaan gezonden dépêche niet, doch daarvan is genoeg uitgelekt om te weten, dat de lange reeks van oneenigheden tusschen den Keizer en den maarschalk eindelijk is gevolgd door eenigzins warme woor den van eerstgenoemden, op het vernemen van de komst van generaal Castelnau, en dat de Keizer, die hier persoonlijk inderdaad zeer gezien is, besloten had, onmiddelijk het land te verlaten zonder te abdiceren en daardoor de Franschen voor alles verantwoordelijk te stellen. Men zegt, dat de maarschalk Bazaine in zijne dépêche aan den Keizer te Cor dova, met het oog op diens vertrek, het woord "lafheid" heeft gebezigd, en dat de Keizer, bij het lezen van dat woord beurtelings van zijne woede en zijne walging heeft doen blijken. liet staat thans vast, dat de keizer herwaarts zal terugkeerenen dat alleen feitelijk geweld hem zal doen overgaan tot eene formele abdicatie en tot het benoemen van maarschalk Bazaine tot regent. Ilij zou, naar men zegt, zich bij de bedoelde gelegenheid aldus hebben uitgelaten "Liever dan nog langer bedrogen te worden en als werktuig te strekken in de hand van intrigantenwil ik mij in de armen der Amerikanen werpen." Zelfs onder zijne politieke tegenstanders wordt hier veel sympatie voor den keizer ge voeld en velen geloovendat hij aan zich zeiven overgela ten zich over het algemeen den Mexicanen aangenaam zat weten te maken." De Fransche marine moet in groote ongelegenheid verkeeren hoe zij allen zal overbrengen, die gelijk met de Fransche troepen Mexico willen verlaten. Behalve de Fransche troepen toch, willen ook de Oostenrijksche en Belgische vertrekken en bo vendien een groot aantal Fransche familïendie zich na de ontruiming niet meer veilig achten. 1T I S U17S7UDI1TS3 U. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 December 1S66. Zondag avond is hier een treurig ongeval gebeurd aan boord van bet in de haven liggende schip Willemina en Clara, kapt. van Herwerden. Een fourier van het detachement koloniale troepen, dat zich daar aan boord bevindtdeed des avonds, omstreeks half elf ureeen vriend, die afscheid van hem was komen nemen uitgeleide tot op den steiger. De fourier wilde langs de loopplank naar boord terugkeeren, doch had het ongeluk mistestappen en in de haven te vallen. De sterke stroom die langs het schip liep was oorzaak dat de aangewe

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1