MUZIEK IN TIVOLI 3tnge3onöcn. MIJkE STAM) DER GEMEENTE lIEEDEIt. TELEGRAM ADVEUTENTIEiA. denstaart voorbij te rijden was ten eenenmale onmogelijk en nog minder zich op zulk een dag te verwijderen. Het wanhopigste van de zaak wasdat de helm van achteren was verbrandde grappenmakers onder de menigte zouden kun nen zeggen, dat dit geschied was, doordien de eigenaar den vijand den rug had laten zien. Het is noodeloos hier bij te voegendat ieder winkel in de stad Berlijn gesloten was. Plotsdling sprong nu Romeos schoone Julia op, greep een schaar, en binnen weinige seconden was haar prachtig che- velure dorde afgesneden en met verwonderlijke behendigheid op den verzengden helm gehecht. -De graaf vonreed nu aan het hoofd van zijn eskadron kurassiers met de wappe rende trofée van liefde en opoffering, waartoe men slechts een oud-Romeinsche dame in staat zou achten. Aan de Kamper Courant schrijft men uit Breda: Eenige opmerkelijke feiten van vooruitgang der nieuwe secte van herdoopers kan ik u melden. De rivier de Mark wordt niet meer als doopbekken ge bruikt een vijver op de buitenplaats van een aanzienlijke - dame doet thans dienst als moderne Jordaan. De doopeliDgen worden niet meer ontkleed tot op twee kleedingstukken na ze gaan thans gekleed te water (les moeurs avant tout 'tls geen publiek vertoon meer de vijver is afgesloten en de nieuwsgierige blikken zien niet achter de schermen. "Waar kan geestdrijverij al toe leiden. Zoudt ge kunnen gelooven dat een vrouw in hoog zwangeren toestand zich aan een indompeling in de Mark waagt bij herfstwederdat een hooggeplaatste vrouw hare boterboerin verzoekt haar niet als mevrouw maar als vrouw, als zuster aan tc speeken; dat er zonen van Mars zijn die den herder dier kudde van te wasschen schapen aanhangen volgen, logerenDoch basta. Alvorens echter te eindigen moet ik u nog berigten dat voor korten tijd eene kleedermakersvrouw de 2e doopeditie ontving, doch te huis komende (naar men zegt) door manlief met de el werd afgedroogd. Mogt het aangemeten pak haar genezen en anderen tot een afschrikkend voorbeeld zijn. Tegen de meer of minder hevig voorkomende verkoudheden van de ademhalings-organen zooalsschorheidheeschheid prikkeling tot hoest, enz. vinden wij verschillende huismid delen aanbevolen alsbonbonspastillendure syroopen extracten enz. Dewijl het assortiment in deze artikelen door de speculatie zoo ruim geworden isis het lijdende pu bliek bij de keus eenige voorzigtigheid dringend aan te raden. Onbetwiste voorkeur boven allen verdienen de STOLWERK'- SCHE BORST-BONBONS. Een meer als 25jarig bestaan, ministeriële goedkeuringen van bijna alle staten, tallooze aan bevelingen van geneesheeren en genezenen alsook de toegekende prijs-en eere-medaillenwaarop geen ander fabrikaat zich kan beroemen, zijn de beste en zakelijke bewijzen der voor treffelijkheid van dit huismiddel. Daarbij is de prijs zoo matig, dat iedereen daarvan gebruik kan maken, en wij niet aarzelen dezelven algemeen aantebevelen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Eenigen tijd geledeu bevatte uw blad eene opwekking tot liefdadigheid, ge titeld „Werkverschaffing." Uwe redactie voegde er den wensch bij dat zich hier eenige notabelen mogten vereenigen en eene commissie vormen om aan dat weldadig doel gevolg te geven. Tot nog toegeloof iktot mijn leedwezen, niet dat die commissie gevormd is. Eu waarom niet? Het doel is edel en goed; uiemaud behoeft zich te schamen lid te zijn eener zooda nige commissie. Kan het nu zijn om dat niemand den eersten stap daartoe wil doen. Er is anders geen reden voor te vinden. Maar mogen de armen, de ongelukkigcu er onder lijden, dat niemand den zedelijken moed bezit om zich op den voorgrond te stellen Immers neen. Bedenkt het toch, gij allen die door uwe maatschappelijke positie in staat zijt, de winter staat in al zijue strengheid en grimmigheid voor de deur. Waarom dan getalmd om eene commissie te vormeu die zal trachten de naakten te kleeden, de hongerigen te voeden Gij zijt daartoe verpligt de menschenliefde vordert het. Want rijken en armen, gelukkigen en onge- lukkigen, gekleeden en half naakten allen zijn broeders. De groote meester heeft ons dat reeds voor eeuwen gepredikt moge zijne verhevene les voor ons niet verloren gaan. Moge mijn stem niet blijven als de slem des roependen in de woestijn. A. Helder, 10 December. Mijnheer de Redacteur! In het laatste nommer van uw geacht blad komen ceuige regelen voor van R. Z., tot mij gerigt, over mijn laatste artikel, betreffende de noodzake lijkheid om juist thans eene krachtige en sterke kiesvereeuiging daar te stellen. Daar de schrijver mij de eer aaudoet mij in staat te houden mijne be lofte te vervullen, in de verdiensten der verschillende liefhebbers voor ge meenteraadslid te taxeren" alzoo, daar de schrijver de beleefdheid jegens mij in acht neemt, zou ik meenen het tegendeel te doen zoo ik hem onbe antwoord liet. Ik antwoord dus: Zoodra er, hetzij door eenige kiezersverceniging, hetzij door advertenticn in de courant personen als candidaten genoemd worden, zal ik die naar mijn beste weten en met de uoodige gematigdheid en kalmte als zóódanig taxeren. Hoewel ik nu wel gissen kan welke personen de schrijver onder de initialen A. en G. bedoelt zal ik mij niet laten verleiden personen te bcoordeelen die misschien volstrekt niet wenscheu voor de beide vacatures in onzeu gemeen teraad in aanmerking te komen. Mogelijk ook zou ik mij kunnen ver gissen in zijne bedoeling, hoewel ik dit met het oog op hetgeen er volgt voor onwaarschijnlijk houden moet. Stellen dus A. of G. of wie ook zich cagdidaat, clan eerst zal het tijd zijn personen te bcoordeelen. Nu is het daarvoor nog te vroeg. Ten andere stelt R. Z. mij de vraag „of zij, die ongeroepen stemmen gingen werven voor conservatieve candidaten, zich daardoor verdienstelijk hebben gemaakt óf jegens den staat óf jegens de gemeente, en of ze daarom moeten beloond worden met een eereambt als ze daartoe de geschiktheid missen". R. Z. moet wel goede gedachten hebben van mijne bemoeizieke natuur, om eene vraag te kunnen doen waarop een ieder het antwoord kan voorzien, pl.; neen, ueeu, honderdmaal neen. Ik geloof niet dat particulieren, die zich allccu, om van zich te doen spreken en zonder politieke bekwaamheid, inlieten met het verkiezingswerk, in den zin van deze Regering, de minste aanspraak kunnen maken op de sympathie onzer gemeentenaren integendeel, ik meen dat ze daardoor het politiek vertrouwen van de groote meerderheid hebben verbeurd. Maar dat nog daargelaten. R. Z. stelt tevens op den voorgrond dat zo de geschiktheid om raadslid te worden missen. Hoe kan men dan in ernst vragen of menschen die de uoodige (bekwaamheid missen, bij voorkeur in aanmerking bchooren te komen. Die vraag van den geaclitcn inzender is zeker niet overdacht. Ter gelegener tijde kom ik op de bijzondere personen terug zoo de Re dactie mijne regeleu in haar blad wil opnemen. Voor heden bepaal ik mij tot het bovenstaande en blijf nog steeds hopen op de daarstelling eener krachtige kiezersvereeuiging. Met achting, M. d. R. Uw bcstcndiiic lezer, BEMOEIAL. CORRESPONDENTIE. In twee bij ons ingekomen stukken worden de predikatiën der tegen woordig in deze gemeente verblijfhoudeude missionarissen besproken vele uitdrukkingen niet passend genoemd voor een beschaafd publiek en weder anderen als niet bevorderlijk geoordeeld aan de altijd zoo zeer gewcnschte verdraagzaamheid tusschcn de leden van verschilleude gezindheden. Wij vreezen echter dat eene plaatsing juist het tegenovergestelde zoude uitwer ken van hetgeen de inzenders wenscheu en achten het daarom beter die stukken ter zijde te lcggeu. Het zou ons innig leed doen indien de goede geest verstoord werd die te dezer plaatse heerscht tusschen de kinderen van denzelfden Vader welke onder auderen nog oulangs zoo duidelijk is ge bleken door de milde inschrijvingen, ook van niet-Roomschen voor een op te rigten R. C. armengesticht. Aan „een vriend van openbaarheid" te Alkmaar berigten wij dat zijn artikel ter aanbeveling van den heer Vonk tot lid voor de Provinciale (Sta ten in een volgend nommer zal worden opgcuomcnindien hij vooraf zijn naam aan den uitgever van dit blad wil bekend maken dit achten wij noodig tot waarborg voor de waarheid van de „geconstateerde feitcu". Van 30 November 7 December 1866. ONDERTROUWD: N. II. Bergman, onderwijzer, 27 ,i. woneude te Amsterdam en A. over de Linden, 21 j.G. Beruard, aardewerker, 2Gj. en G. Remmers 22 j. GEHUWD G. Braak en S. Simouse. BEVALLEN M. Wilner geb. Kuiper. Z. P. de Graaf geb. Hagen, Z. F. Putman geb. van Oosten, Z. T. Hagenaar geb. Dijker, Z. M. A. Annart geb. Schutter. Z. T. de AVijn geb. Kruk, Z. J. AVc- ber geb. Wielick. D. OVERLEDEN J. Bewier geb. de Keijzcr, 48 j. J. M. ltemer, 9 d. I. Groen geb. Ihnen, 69 j. Tl. Jansen, 4 m. B. Lastdrager, 19 m. lUARKTBEIllGTËN. Heden Dingsdag 11 December 1866. EFFECTEN Keurs van AMSTERDAM Metalliek (oude), 43§ a jMexico (oude) 17, (nieuwe) 11', 6°/0 Vereeuigde Staten vau N.-Amerika 1882, 74 J a Handelmaatschappij 135 J, Grieken 11, Turken 30, Grenada p. tn. 6 4. Bevallen van een welgeschapen ZOONW1L- LEMINA v. d. BEN geb. WIGMAN. Nienwediep8 December 1866. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON, ItEBECCA TROEDER, ge liefde echtgenoote van MARCUS HEERTJE. Helder, 9 Dec. 1866. Strekkende deze'tol kennisgeving aan vrienden en be kenden binnen deze gemeente. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER A. BORST geliefde Echtgenoote van C. BOON. Helder10 December 1866. OP ZONDAG 16 DECEMBER 1866. Entree en Dans vrij. Aanvang 7 ure. ALKMAAR 8 December. Aangevoerd 8 Paarden f 20 a 40, 3 Kocijen f25 a 80, 20 Nuchtere Kalveren f4 a 8, 325 Schapen f7 ii 20, 20 Magere Varkens fS a 16, 150 Biggen f4 a 7, Boter per kop 62^ a 80 Cents. HOORN 8 December. Aangevoerd 20 mud Tarwe f 11, 38 mud Gerst f7, 255 mud Ilaver fp, 57 mud Boonen, Bruine f]5, Paarden 17.50, 55 mud Erwten, Graau- we f18, Vale f15, Groene. 13, AVitte groote f 10.50, op monster ver kocht Mosterdzaad 1'22.50, Karwci/.aad f21. 30 Paarden f 30 a 215, 3 Koeijeu 1120 a 160, 24 Kalveren f5 a 15, 960 Schapen f 10 50 a f 24.— 95 Varkens f 13 a 20.25, 13 Zeugen f21 a 49, 125 Biggen f5.— a 11.50, 5 Bokken fl.— a 2.50, 7 Geiten f 1.50 h 3.—, G80 Kippen f 0.30 a 2.75 Eenden f 0.60 a 0 65 per stuk. 9000 Kip- Eijeren f4.a 4.50, 1100 Eend-Eijeren f3.25 a 3.50 per 100, 1900 koppen Boter f 1.20 a 1.30 per Ned. ffi. 950 mud Aardappelen f4 a 5 per mud, 120 mauden Appelen f0.80 a 1.20 en 39 mauden Peren 1 1.a 1.30 per mand.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3