J\s 579. Zesde Jaargang. 1866. Qlteuros- en ZATURDAG <RÖoerteiitie-6fai). 15 DECEMBER. t&ffiriccï geücdtc. BEKENDMAKING. Bict-ojficiccï gcbccltc. HELDEBSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advkrtentiisn van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centeu. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Diugsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zich, ingaaude met 1 Januarij a. s.op dit blad willen abonnerenkunnen de nog in deze maand verschij nende nommers kosteloos bekomen. Ingevolge de gunstige resultaten 'voor de armen, die de hier gebruikelijke wijze van Nieuwjaarwenschen, in de laatste jaren heeft opgeleverdzal het N°. van 1 Januarij a. s. weder beschikbaar gesteld worden tot het opnemen eener Haamlijstvan al diegenen, die hunuen HIKUW- JHHKSftROET opentlijk wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam wordt gevraagd 50 centen» ten voordeele der armen van de verschil lendegezindheden in deze gemeente, na aftrek van onkosten ingeval die niet te vermijden zijn. Drukloon worcll niet in Tekening gebragt.) Na afloop zal de rekening en verantwoording der gelden in dit blad worden opgenomen. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt zullen te bekomen zijn tegeu betaling van 10 Centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opga ven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adres seren aan den uitgever Het GEMEENTEBESTUUR van den nelder, brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende Ingezetenendat op Vrijdag den 21 December 1866, des morgens van elf tot een ure, aan het Raadhuis der Gemeente eene Vergade ring van Kiesgeregtigden gehouden zal worden, ter benoe ming van een Lid der alhier gevestigde Ivamer van Koop handel en Fabriekenin de plaats van den Heer D. BAK KER Bz die de onlangs uitgebragte benoeming niet heeft aangenomen. Helder, den 12 December 1866. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEYSecretaris. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd Een MEDAILLON, een Blaauw Baaijen ROK, een OMSLAG DOEK en eenige Stalen DUFFEL. Helder14 Dec. 1866. De Commissaris van Politie. A. C. BOONZAJER. ITIBÏÏWSTIJDIIT33IT. Helder, Nieuwcdiep, Willemsoord, enz. 14 December 1S66. De kapt.-luit. ter zee J. A. H. Schreuder, gedeta cheerd bij het Dep. van Marine, en belast met de be trekking van inspecteur van uitrusting bij de zeemagt, wordt met den 1 Januarij aanst. eervol van laatstgemelde functie ontheven en op non-activiteit gebragt. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft bepaald, dat: lo. het houden van markten en van openbare verkoo- pingen van rundvee in alle gemeenten van Noordholland, met uitzondering voor zoover slagtvee betreft voor die te Amsterdam, Haarlem en Purmerend, na de 12n December e. k. is verboden2o. de Commissaris des Konings in Noord holland gemagtigd is, liet houden van openbare verkoopingen van rundvee toe te staan, wanneer het vee aan ééueu eigenaar toebehoort of bij boedel verkoopingen tot den boedel behoort. Door de vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten //Arti et Amititiae" te Amsterdam, zijn aangekocht 33 schilderijen in olieverw en 11 teekeningen, benevens eene buste iu marmer; deze aankoop is bestemd voor de verlo ting welke den 28 December zal plaats hebben. Onder de schilderijen zijn er van onze eerste meesters, alsBles, van Deventer, te Gempt, Herm. ten Kate Weissenbrugh Tom en meer anderen. Terwijl voor hen die het lot niet gunstig is, eene fraaije staalgravure is bestemd voorstellende »de opvoeding der kinderen, van Clovis", naar de verdien stelijke schilderij van Alma Tadema, berustende in de ver zameling van Z.aM. den Koning der Belgen. Een en ander strekt als een vernieuwd bewijs, dat "ge noemde maatschappij steeds voortgaat kunst en kunstzin in ons land te helpen bevorderen en aan te kweeken, en ver dient zij wezenlijk krachtige ondersteuning in hare taak door eene meer uitgebreide deelueming. Om lid te worden van Arti et Amicitiae kan men zich o. a. aanmelden bij de corres pondenten der maatschappij den heer J. C. Leich alhier en den heer G. List te Texel. De jaarlijksche contributie is f5.Men verbindt zich voor een jaar. Het prospectus der uitgave van een groot dagblad getiteldDagblad van Nederland en eene daaraan verbon den geldleening groot J 500,000 i3 thans verspreid. Deze courant zal tweemaal zoo groot zijn als andere bladen en niet meer kosten. Zij zal verschijnen bij den heer Sijthofl' te Leiden. De stichters van dit blad zijn de heereu: Dr. F. Bleekcr, staatsraad in buitengewone dienst; dr. J. Bos scha, Jr., inspecteur van het middelbaar onderwijs; M. F. Campbellonder-bibliothecaris van de koninklijke bibliotheek dr. L. J. Egeling, inspecteur van het geneeskundig staats- toezigt in Zuid-Holland; A. L. H. Ising, tweede stenograaf bij de tweede kamer der Staten-Generaaldr. M. F. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland; mr. M. A. Maas Geesteranus, burgemeester te Hillegersberg; Lodewijk Mulder, kapitein der infanterie; T. J. Stieltjes, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. C. Vos- maer, substituut-griffier bij den hoogeu raad der Nederlan den; T. van Westrheene, Wz., letterkundige; dr. J. C. Zaalberg Pz., predikant. Het blad zal echter niet worden uitgegeven voor het half millioen is volteekend. Het Kon. besluit van 13 April 1865No. 59, waarbij zijn vastgesteld bijzondere voorwaarden voor benoembaarheid tot gezaghebbers eu stuurlieden bij de Gouverncments-ma- rine in Ned. Indie, is bij kon. besluit van 9 Dec.jl., voor zoover art. 1 betreft, met de volgende bepaling aangevuld: //Om te kunnen worden toegelaten tot het examen voor den rang van gezaghebber, moet de candidaat minstens één jaar als eerste stuurman hebben gediendterwijl twee jaren dienst als tweede en derde stuurman worden vereischt, om te kunnen worden toegelaten tot het examen voor den rang respectivelijk van lu en 2n stuurman. Bij onstentenis van adspirauten, die aan de voormelde vereischten voldoen, kunnen de gestelde tijdvakken verkort wordenwanneer het belang van de dienst dit vordert." Sedert de veetyphus in de nabijheid van Zwolle zich vertoond heeftzijn eenige veehouders begonnen om teer

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1