MARKTBERIGTEN. TELEGRAM. B. WERENDLIJN SMIT, vehkoopen in hunne stallen te branden. Ofschoon men van het nuttige der behandeling tot dusverre niets kan zeggenis het toch vermelding waardig, dat die veehouders, zonder dooreenig geza'g daartoe genoopt te zijndoen wat wij denken dat nuttig zijn kan. Volgens de bij ons ontvangene informatie, gaat men volgender wijze te werk: tweemaal per dag, bij goed weder, wordt het vee behoorlijk gedekt, aan de zuid zijde der woning geplaatstdan worden de stallen eenigen tijd opengezetdaarna zorgvuldig geslotenals het teerbranden plaats heeften vervolgens op nieuw even opengezet en het vee wederom gestald. Men is in Pruisen algemeen verontwaardigd over de dotatiën aan de meestal rijke generaals, terwijl de in den dienst van den staat verminkte soldaten niets krijgen en sommige landweermannen, die doordat zij moesten uittrekken, hun belasting niet konden betalen, geëxecuteerd zijn. Drie leden van de New-Yorker-Yachtclub hebben beslo ten, om een wedstrijd te houden met hunne jagten over den Atlantischen Oceaan, dat is van New-York tot aan Cowes in het Bngelsche kanaal. Het zijn de Henrietta, behoorende aan den heer James Gordon, Bennett Jr.zoon van den uitgever des H'eraidsen mede-redacteur van dat blad; de Fleetwingvan den heer Jeröme, en de Vesta. De twee eersten zijn gebouwd met één zwaard in het midden, wat men centre board schepen heet; de laatste heeft een gere gelde kiel als elk ander schip en wordt daarom geacht den prijs te zullen winnen. De wedstrijd is voor een bedrag van dertig duizend dollars iederzoodat de winnende partij 60,000 doll. zal ontvangen. Mr. Jeröme heeft het bevel van zijn jagt. opgedragen aan den vermaarden kapitein Samuels, die 2500 dollars ontvangt voor het overvoeren van de Fleetwing. Sa muels voerde vroeger het clipperschip Dreadnought, waarmede hij de reis van Liverpool naar New-York binnen 14 dagen volbragt, nieuws brengende vóór de aankomst van de stoom boot. Samuels is een wilde klant, en zijne ondernemendheid grenst aan roekeloosheid. De jagten zijn van New-York vertrokken den 11 dezer. Samuels heeft verklaart, dat hij vóór Nieuwsjaardag in Engeland zal zijn of hij woord zal houden, is de vraag. Brigham Young beeft dezer dagen in de groote stad aan bet Zoutmeer, bij gelegenheid van de halfjaarsche conferentie zijner sectie, eene toespraak gehouden, welke door zijn or gaan, Woestijn Nieuwswordt medegedeeld. Daarin komt o. a. voor»Toen ik onlangs de stad Lowellbezocht, bevonden zich daar 1100 vrouwen meer dan mannen. Zij leven en sterven ongehuwd en kwijnen weg in vergetelheid. Hebben zij de hemelsche roeping der schepping vervuld Twee honderd goede, godvruchtige mannen moesten derwaarts gaan en elk zeven vrouwen nemen. Er staat geschreven in de Heilige Schrift: nen ten dien dage zullen zeven vrouwen eenen man nemen en zeggen: wij willen ons eigen brood eten, en onze eigen kleeding dragenzoo gij ons slechts uwen naam geeftopdat geene schande op ons kleve". De regering der Vereenigde Staten wil nietdat die profetie vervuld worde, de Almagtige echter wil het. Gelooft gij niet, dat de Heer zal zegevieren? Hij zal zegevieren en wij willen helpen. De Almatige heeft bevolendat in de laaste dagen zeven vrouwen eenen man nemen zullenopdat hij haar raad geve en leide en zij haar eigene wol spinnenhaar eigen linnen bereiden en alles doen om haar levensonderhoud te verdienenzoo zij slechts zijn naam kunnen aannemen. Waarop doelt dat bevel? Op de opstanding; het is niet voor deze wereld. Ik zou niet aan dringen op deze vereenigingen omdat zij polygamie zijnzoo zij alleen werden gesloten voor deze wereld. Zij zijn voor de eeuwigheiden des Heeren geest is over ons volk gekomen en op de vrouwen vooral rust de ptigt het pad te bereiden tot vervulling van zijn woord. Het vrouwelijk geslacht is zoo lang misleidzoo lang door den man met voeten getreden dat een geest over de vrouwen is vaardig gewordenzij ver langen naar eene woonplaats een naam een hoofd want de man is het hoofd der vrouw, opdat hij haar leide naar het liemelsch koningrijk van onzen Vader en Heer." ^ngeyunben. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnbeer de Redacteur Gaarne wenschte ik iu uw blad de opname van het volgende artikel. Gedurende den laatsten tijd hoorde men overal spreken en schreef men bijna niets anders dan over benoemingen, hetzij voor gouverneur-generaal, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal of voor andere Staats-Collegien. "Wel verre dat ik voor het oogenblik den een of anderen die eene be noeming is ten deel gevallen, wil beoordcelen zij liet mij alleen vergund eene vlugtige beschouwing te doen over eene benoeming van geheel an deren aard. Ik las dat het Z. M. behaagd had den griflier van den Hoogen Raad der Nederlanden te benoemen tot ridder der Orde van den Ncd. Leeuw. Men vraagt natuurlijk waarom. Met antwoord is uithoofde hij gedurende vijfentwintig jarcu als griflier werkzaam is geweest; nn komt onwillekeurig de vraag bij mij op, waarom iemaud, die gedurende vijftig jareu het on derwij /.ersambt met naauwgezetheid en pligtsbetrachting vervuld heeft een man die reeds zoovele jongelingen tot nuttige en uitstekende leden der maat schappij gevormd heeft, ook niet tot de eene of andere orde konde beuoemd geworden zijn op deu dag dat hij zijne vijftigjarige ambtsbediening vierde of zouden zoodanige onderscheidingen van wege Z. M. alleen geschonken worden aan mannen die een hoog standpunt in de maatschappij bereikt heb ben, of kan misschien een adelijke titel daarop ook van invloed zijn Ik voormij zie niet iu waarom een ridderkruis minder past op de borst van een achtenswaardigen hoofdonderwijzer, die zijne betrekking gedurende vijftig jaren met cere vervulde, dan wel op de borst van een griffier die slechts vijfentwintig dienstjaren telde. VFiRTTAS. Mijnheer de Redacteur In het Dommer uwer Courant van Woensdag 12 December 11. zagen wij mei genoegen hoe A. zijue plaatsgenooten er op wijst hoe noodig het is, dat eene commissie optrede voor het liefdevolle doel zich der armen lot aan te trekken voor en in den steeds naderenden winter, wiens lange en bange zorgendiedoor slechts ééue natuurwenk deu schouderen der behoefti- gen drukken, als een' koning der verschrikking te gemoct wordt gezien. Met genoegen zeggen wij, maar ach ook met leedwezen. Waarom moet A. door meusch- en zedelijk gevoel gedreven, waarom moet A. door uwe tus-.chenkomst M. d. R. zijne medebroeders opwekken tot eene eerste Christenpligt Is het omdat hij overtuigd is dat eene commissie voor zulk een doel op Diogeuessche wijze gezocht moet worden Is het om dat hij overtuigd is dat ware zij noodig voor monumenten, volksvermaken en wat dies meer zij, er geen twijfel overbleef of dan zoude zij tont de suite gecougregeerd zijn? Wij vreezen vriend A. arme daglooners die wij zijn, dat uwe paarlen der zwijnen deel worde. Eu toch, vriend A. vergun ons u ééne vraag (steunende op de welwil lendheid van M. d. R. die haar op wil nemeu) uwe aandrang is te edel, dan dat zij op de mesthoop gesmeten worde. Waarom wanhoopt gij bijna dat er niet één onder uwe medeingezetenen gevonden worde die aan dat eeuwig blijvend fondament den eersten steen zou willen leggen Zijt gij Tïan niet bij magte de banier der liefde in de hand te vatten, om ten koste van ver guizing, te zoeken de weinigen die, door uwe geestkracht bezield, woorden aan daden paren, strijdende tegen de twee magtige vijanden akmoe.de eu werkeloosheid Gij weet tochleeringen wekkenmaar voorbeelden trek- ken. Zie wat in uwe magt is, buiten uwe stelregelenéén klein vuur doet eene groote hoop hout brandent. z. v. Wij noemen ons, M. d. R. JAAP en KRIS. SCHAGEN 13 December. 2 Paardeu f 30 a 60. 15 Vette Gelde Koeijen f 160 a 215. 7 Nacht. Kalveren f5 a 9. 119 Magere Schapen f8 a 16. 561 Vette Schapen f 18 a 24. 199 Overhouders f 10 a 24. 4 Bokkeu en Geiten f0.50 a 1.50. 15 Magere Varkens f 10 a 20. 49 Biggen 1'4 a 6.50 Konijnen 10 a 60 et. Kippen 35 a 100 et. Eenden 40 a 60 et. Duiven 10 u 25 et. Boter 70 et. per kop of f 0.93| per Ned. fg. Kaas 35 a 45 et. per Ned. fg. Kip- Eijeren 1' 3.50 per 100 stuks. Eend-Eijereu weinig ter markt PUltMERENDE 11 December. Kleine Kaas f34.50, Middelbare fRedelijke voorraad, duur verkocht. Aangevoerd 94 stapels Kleine Kaas, 18 Middelbare. Boter van f 0.95 tot 1.05 pef Ned. fê. Gemiddeld f 1.per Ned. Aangevoerd 121 Runderen. Vette Koeijen slappe handel ofschoon de prijs nog al hooger bleef. 18 Paarden. 52 Vette Kalveren. De handel minder vlug. de prijs was van 70 tot 9() et. per Ned. fg. 86 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f4 tot 10 per stuk. Handel stug. 112 Vette Varkens. De prijs was vau 42 tot 50 et. per Ncd. Handel vlug. 3 Magere Varkens van f 12 tot 18, en 160 Biggen van f 4 tot 7. Handel stug. 1778 Schapen en Lammeren. Vette Schapen hoewel weinig aangevoerd was de handel toch gedrukt. Als bewijs dat de schapenteelt hier de rassen nog verbeterd dient gemelddat er heden een hokje schapen van 7 stuks, toebehooreude aan d«d heer G. R. Abbring alhier, ter markt was die, hoe wel gisteren reeds uit het land gehaald nog de buitengewone wigt hadden van 240 oude ponden per stuk. Overhouders de handel was hierin nog steeds flaauw. 1142 Ganzen f2.25 tot 2.60. 97 Zwanen f 6.50 tot 7 per stuk. Kip-Eijeren f5, Eend-Eijereu f3.10 per 100 stuks. 36 mud Appelen 1'2.50 per mud. 14 mud Poren f2.50 per mud. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogeu 84 stapels Kaas wegende 25387 Ned. tg. De hoogste markt was voor Kleine f34.50, Mid delbare f32.50 Aangevoerd 1295 Ned. Boter. Heden Vrijdag 14 December 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 6°/0 Vereenigde Staten van N.-Amerika 1882, 74} h -|; 3°/0 Binr.enl. Spanje 31}, Turken 29}Bewijzen Mexico 5}, Mexico (oude) 16}, Handelmaatschappij 135} h Me talliek (oude)43}. Zaturdag 15 dezer vertrekt vau hier de West- Indische mail, de Oost-Indische landmail ?ia Marseille en den 16n dezer via Southampton. ADVERTENTIES. Getrouwd L. A. HARTSINCK en J. C. MöLLEE. Eenige kennisgeving. Nieuwediep13 December 1866. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne kin deren behuwd- en klein-kinderenz ij n e n h ar- t el ij ken dank, voor de menigvuldige blijken van deelneming, hem betoond bij het overlijden van zijne Echtgenoote. E. van TWI3K. Helder, 14 Dec 1866. De Makelaar S. Th. HEETS zal, op DONDERDAG 20 DECEMBER 1866, .dps avonds ten 7 ure, in het Logement van den Heer C. L. PEDROLT, aan den Helder, ten overstaan van den Notaris A. Eenige perceelen WEILAND, gelegen in den Pol der van den Helder en Huisduinengemeente Helder

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2