Jo 581. Zcstle Jaargang. 1860. Jlicutos- en j? ^<ftÖoertentie--6faÖ ZATURDAG 22 DECEMBER. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATüRDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven frat/co aan den Uitgever S. Giltjks. De prijs der Advkktkntikn van 11 regels is 40 Gentenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Die zicli, ingaande met 1 Jauuarij a. s.op dit blad willen abonneren, kunnen de nog in deze maand verschij nende nommers kosteloos bekomen. Ingevolge de gunstige resultaten 'voor de armen, die de hier gebruikelijke wijze van Nieuwjaarwenschen in de laatste jaren heeft opgeleverd, zal het Nu. van 1 Januarij a. s. weder beschikbaar gesteld worden tot het opnemen eener Aaamlijst van al diegenen, die hunnen MIEUW- JA ARSOItOET opentlijk wenschen uit te brengen aan 'Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iedeven naam wordt gevraagd 50 centen, ten voordeele der armen van de verschil lendegezindheden in deze gemeente, na aftrek van onkosten ingeval die niet te vermijden zijn. Drukloon worill niet in rekening gel/ragt.) Na afloop zal de rekening en verantwoording der gelden in dit blad worden opgenomen. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkom! zullen te bekomen zijn tegen betaling van 10 Centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opga ven te willen zorgen, en zich vroegtijdig franco te adres seren aan den uitgever tXEa'X'd'KS. POLITIEK OVEKZIGT. Aan de verdediging van België en Nederland wijdt de Jxi'dlnische Zeitung een hoofdartikelwaarin wordt aangetoond idiit beide volken noodzakelijk in het gemeenschappelijk oor- logsgevaar vereenigd moeten staan. Want, zegt ze, het valt niet te ontkennen, dat, indien Belgie eens door zijn Fransche nabuur werd aangegrepenhet ook met Nederlands onafhanke lijkheid gedaan zou zijn. Immers al is Duitschland er niet op uitom de kleine omliggende rijken in te slokken het zou op de een of andere manier moeten voorkomendat Frankrijk, .hetwelk het l' appétit vient en mangeant wel meer metterdaad heeft bewezenniet met een Nederland annexeerdewant dan t was het uit met het Europeesch evenwigt. Die noodzakelijkheid wordt dan ook in de brochure van den heer B r i a 1 m o n t erkend en is ook buitendien in beide landen vaak welsprekend bepleit geworden. En inderdaad, zoo Belgie en Nederlandna eene militaire reorganisatie volgens 't beginsel der algemeene dienstpligtigheideen defensief verbond slotenzouden zeten minste tijdelijkeen leger Van circa 300,000 man op de been brengenvoorzeker een niet te ver smaden krygsmagt, die zelfs aan Frankrijk of Pruisen een flinken wederstand zou kunnen bieden. De reis der keizerin Van Frankrijk is weder uitgesteld de keizerlijke prins zal haar niet vergezellen. De aanst.'zitting van het wetg. ligchaam in Frankrijk belooft hoogst belangrijk te zullen wezen. Behalve de reorganisatie van het leger zal ook de Mexicaansche expeditie door de oppositie aan een naauwkeurig onderzoek worden onderworpen. De heer Thiers zal daartoe het sein geven, door na te gaan wat de expeditie aan Frankrijk heeft gekost. Hij begroot dat op 1000 millioen en maakt zich sterk dit te bewijzen. De France deelt het volgende zeer geheimzinnige herig? mede: »Er loop hier een zeer duister gerucht omtrent keizer Maximiliaan. Wij willen echter eerst nadere berigten afwachten voor wij hieromtrent iets verraden." Aan den Morning Advertiser wordt uit Bristol gemeld, dat het Oostenrijksche schip Cerita II.Donderdag aldaar van Havana is aangekomen met eene lading suiker, benevens do bagaadje van keizer Maximiliaan; het zal binnen eenige dagen uaar Triest vertrekken. 1TIETTWSTIJDI1TGH3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 December 1S66. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van 1 lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is de uitslag als volgt: Uitgebragt IS stemmen. Daarvan hebben bekomen de heeren: P. J. Duiuker 13 stemmen, C. Berg- huijs 1A. L. Leuw 1D. Bakker Bz. 1W. J. Maal- steed 1 en K. Lastdrager 1 stemzoodat de heer P. J. Duiuker gekozen is. Bij de lieden alhier plaats gehad hebbende aanbeste ding van de levering van schoolboeken en scboolbehoeften op de openbare lagere scholen alhier, voor 1867, zijn inge komen 4 inschrijvings-biljettenals van de heeren Henry Koster te Amsterdam f 1067 L. A. Laurey f 997.64, W. P. Kooij f 95U en J. C. de Buisonjo f 888. De kapitein der Artillerie Hojel, alhier in garnizoen is gedetacheerd bij de geschutgieterij te 's Hage. Ook in inferieure betrekking geplaatstwanneer iemand zijne pligten getrouw vervuldmaakt hij zich zclven tot een nuttig en waardig lid der maatschappij. Ilij geniet vooral bij bijzondere gelegenheden de genoegdoening dat hij zich de toegenegenheid zijner superieuren en de achting en er kentelijkheid van zeer velen heeft waardig gemaakt. Die gedachte kwam ons te binnen, bij het vernemen, dat de Veldwachter Pieter Groot, den 27 a. s. zijn 40 jarig jubi leum zal vieren. In het jaar 1826 onder den Burgemeester J. In 't Velt aangesteldheeft hij hier menige afwisseling van chefs beleefd, doch het is genoeg bekend, dat hij door allen op hoogen prijs werd gesteld en immer werd geroemd als een voorbeeld van ijverige en onvermoeide pligtsbetrach- tinggepaard aan een levenswandel waarop geen enkele smet is aan te wijzen. Niemand zal ons tegenspreken dat dit veelzeer veel zegt van iemand in zoodanige betrekking geplaatst. En wie is niet met ons van hetzelfde gevoelen, dat dit feit als een krachtig voorbeeld gesteld mag worden voor zoo vele dui- zendc anderen. Maar zou het dan ook niet mogelijk en niet wenschelijk zijn, om den Jubilaris op zijn feestdag eenig stoffelijk blijk van goedkeuring te geven p Mannen ter deze plaatse die vroeger als knapen wel eens eene correctie van "Piet den Diender' hebt ondervonden, en anderen die den ouden Groot met zijne vele goede hoe danigheden zoo dikwijls hebt gadegeslagendenkt daar eens over na. Kunnen wij u met ons blad of met onze tus- schenkomst van dienst zijn, vrijelijk kunt gij over ons beschikken. Volgens een bij het departement van marine ingekomen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapt. ter zee G. P. J. Mossel, den 19u dezer naar Genua vertrokken, terwijl Zr. Ms. korvet van Speijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, daags te voren derwaarts is gezeild. Naar wij vernemen, zal dé Tweede Kamer volgens gewoonte vóór Kersmis op reces scheiden en niet vóór 9 Februarij weder vergaderen. Men meldt uit 's Hage aan de Arnh. Cour. Uit eene goede bron heb ik vernomen dat het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van oorlog zeer uitvperig rfy zal zijn ten gevolge van de velerlei bedenkingen djein£j!e sectiën zijn gemaakt, en daarbij nog eene afzouderl^TfèSi.ota van den heer Stieltjes zal gevoegd worden. Door isomli)igc

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1