leaen moet liet denkbeeld zijn aangegeven 0111 de kosten voor oorlog en marine niet geheel uit de gewone middelen te vinden. Van verschillende kanten werd aangedrongen op eenc organisatie van het leger bij de wet. Het alge meen gevoelen is vrij gunstig omtrent dezen minister van oorlog, men betreurt het evenwel dat de man, van wiens kunde en humaniteit men overigens overtuigd is, eenigzins afhankelijk schijnt van sommige hoofdambtenaren van zijn departement. Men schrijft uit Breda 13 Dec. De auditeur-militair in de eerste militaire afdceling, jhr. mr. L. B. C. Ii. van Sasse van lJsselt, met nog twee leden van den krijgsraad, zijn, na vier dagen alhier aan de koninklijke militaire acade mie zeer langdurige en strenge informatien omtrent de be treurenswaardige voorvallen genomen te hebben die met den dood van den veel belovenden kadet der genie Mestingh in verband staan, naar 's Hertogenbosch teruggekeerd. Naar men beweert is bij de lijkschouwing gebleken dat er inwen dige kneuzing van het strottenhoofd en van het hartevlies heeft plaats gehad. De Inspecteur van de geneesk. dienst roept allen op, die geneigd zijn het examen voor apoth. 3 kl. bij 't le ger hier te lande te doen, om zich hij verzoekschriften aan te melden; aan de betrekking van apoth, is f900 tracte- ment verbonden, terwijl men den rang heeft van 2® luit. Tevens worden alle genees- en heelkundigen opgeroepen, die geneigd mogteu zijn examen te doen voor offic. van gez. 3 ki. bij 't leger in Indië. Men verbindt zich tot lOjarige dienst. Het tractement is f 1950 met vrije wo ning of schadeloosstelling; gedurende oponthoud hier te lande f900 'sjaars; een gratificatie van f 1500 en voorschot van f 650 wordt verstrekt. De uitvoer van vee is te Harlingen tegenwoordig buitengewoon groot en dat wel van de vetste en schoonste soort. Zaturdag jl. alleen werden van daar p. m. 900 stuks schoone beesten vervoerd. Om de achtergeblevene eu nog aan te voeren beesten mede te nemen kwamen heden 18 Dcc. binnen, de booten Lion Vrijdag van daar ver trokken, en Olga. Beiden krijgen weder volle veelading. De handel in vee in het 4 district van Zeeland, die sinds geruinien tijd scheen te kwijnen is sedert de laatst verloopen maanden weder aanmerkelijk toegenomenzoodat de beesten in prijs zijn gestegen en het vleesch duurder wordt. Voor eenigen tijd werd te Zaandam door de tim merlieden per circulaire een beroep gedaan op de patronen, om betere regeling der arheidsloonenzonder het geweuschte gevolg. Thans verneemt men, dat door de timmermansba zen der geheele Zaanstreek den 18 dezer te Koog a/d Zaan eene vergadering zal worden gehouden, onder het presidium van den heer L. J. Immink stads-architeet aldaar (als daartoe verzocht], met het doel de arbeidsloonen op meer billijke wijze te regelen, en men twijfelt niet, nu de ge heele Zaanstreek zich daartoe aansluit, of die vergadering zal tot eene gewenschte uitkomst leiden. Te 's Gravenhage zal een drama ten tooneele gevoerd worden ontleend aan van Lenneps roman Klaasje Zevenster. De bewerker van dit drama is de heer Valois. Te 's Gravenhage heeft zich een brievenbesteller bij het postkantoor, die verdacht werd zich aan diefstal van brieven met geldswaarde te hebben schuldig gemaakt, getracht zich van het leven te beroovcn. Die poging is door andere per sonen verijdeld. Uit 1'raneker meldt men van 16 Dec. het volgende: Heden had hier eene belangrijke bijzonderheid plaats die ons deed deuken aan tijden van voorheenaan den tijd van nachtloopers en wederdoopers die te Am sterdam met strop en zwaard werden geregt. Wij heb ben sedert eenigen tijd eene nieuwe secte die veel op die der wederdoopers gelijkt. Haar aantal is gering, maar dapper. Zoo werden heden morgen twee vrouwen gedoopt, niet in de stadsgracht, dat onze burgemeester, als strijdende met de. goede zeden, heeft verboden en belet, maar in de kerk, waarin, voor de predikstoel, een reservoir voor water is aangebragt. Er wordt thans een nieuw model van «Nieuwjaars- of gelegcnheidswenschen" uitgegevenin steendruk vervaar digd, bij v. d. Plier te Breda, tegen welk uiodel het pu bliek wordt geraden op zijne hoede te zijn, opdat niet de ongedachte ontvangst van zulken wensch blijke al zeer on- gewenscht te zijn. Het heeft namelijk grootte, vorm en kleur van een nieuw bankbiljet. De druk is omgeven van een rand, die bij duister of haast misleidend kon zijn; bo venaan staat het Nederlandsche wapenomgeven van attri buten; in de vier hoeken zijn schilden met «zegen en voorspoed," «gezondheid en kracht," «voorspoed en wel vaart," «1000 voudig." De inhoud duidt op een bedrag -van f 1000 waarde aan wenschentoegewenscht door In plaats van de woorden «Nederlandsche Bank" staat mid den op met gefigureerde letterNederlandsche Wensch. Ofschoon dus hier wel van neen strafbare namaak van gelds waardig papier sprake zal zijn, zou er toch in sommige gevallen weinig aangename fopperij meê kunnen gepleegd worden. Ieder wete dus dat dergelijke wensch-papier aan wezig iseu zij er attent op. De vorige week heeft voor de regtbank te Berlijn een vreemdsoortige aanvraag om echtscheiding gediend. Een ambachtsman eischte van zijn vrouw gescheiden te worden, op grond «dat zij zoo vreeselijk snorkte", dat hij daardoor in zijn nachtrust gestoord werd. Daar het snorken tot nog toe geen wettige grond is om op een echtscheiding aan te dringen, werd de ongelukkige echtgenoot met zijn klagt af gewezen, en zal hij nu een ander middel uit moeten denken om zijn nachtrust niet gestoord te zin. In een brief uit de West heet het Het nieuws alhier is weinig, doch nog minder is er geld in de Westons zilver en goud zijn landverhuizers gewor den de armoede en het geldgebrek nemen angstverwekkend toehoe de Surinamers nog leven, begrijp ik niet en was het niet, dat wij hier een krediet-stelsel hadden, dat nog rekbaarder is dan gomelastiekdan hadden wij hier sans badinage hongersnood. Er is ook hier het een en ander met handelshuizen gebeurd, waardoor ernstige schokken aan vele bewoners zijn toegebragtof die gebeurtenissen te wijten zijn aan den oorlog, ik weet het niet, maar eene geheele stremming van betaling drukt honderden inwoners diep. De gevolgen daarvan zijn niet te berekenen en waar men om geld komt klinkt het antwoord "de complimenten aan mija heer, maar het is surseance van betaling!' De geele koorts is geheel geweken en ofschoon het gelukkig is dat o.e Surinamers allen welvarend zijn, zoo is het toch jammer, dat zij nu weer honger beginnen te krijgenwant Schraal hans speelt voor keukenmeester. De vacantie is cm, waar de schoolmeester en zijne leerlingen regt zuur om kijken maar de leden der koloniale staten als echte jon gens van Jan de Wit, zijn weêr voor eenige dagen in het gareel gespannen om het veld van politiek en koloniaal belang, met vollen moed te beploegen. De ex-slaven wordeta al luijer en luijer, toonen «link hun onwil en gaan in beschaving alleropmerkelijkst achteruit. Zij sluiten huwelijken o wee. Onlangs kwam er een brui degom met twee zusters bij den commissaris van zijn dis trict met verzoek om ze maar beide als zijn vrouwen in te schrijven. Een ander zond eenige weken na het huwelijk zjjn vrouw weerom, met de afdoende boodschap nik wil haar niet langer hebbenik neem een ander." Een derde bruidegom kwam zonder broek aande commissaris maakte hem op deze onkiescliheid opmerkzaammaar Sambo zei nWel Massa! ik begrijp niets dat ik een broek moet aan hebben om te trouwen, Abenie"dat was zijn bruid "heelt mij nog nooit gezien met een broek aan," De vroe gere zucht van schoenen te dragen is geheel verkoeldde vrijen zien er op weinige uitzonderingen na, ellendig, smerig eu bijna ongekleed uit, hunne vadsigheid en onwil wordt, vooral voor den planter, onverdragelijk. De Franschen zen den meisjes naar Cayenne om ze uit te huwelijken aan ver oordeelden; waarom sticht Nederland ook hier in onze bo venlanden bij voorbeeld op Coppename geen strafkolonie van jeugdige misdadigers en zij die zich aan kleine vergrijpen tegen de wet hebben schuldig gemaakt." 3!nge5cmöen. Be Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Zoo er sprake is van Werkverschaffing hebben wij reden om te geloovendat al onze hoop niet ijdel isdaar men u M. d. R., met onderwerpen over dat veelbeteekend woord, voorzeker geducht veel werk verschaft. Ook wij beiden Jaap en Kris(ofschoon wij eigenlijk Jacobus en Cristoffel geboren en gedoopt zijn, en maar niet begrijpen waarom van. onze namen altijd het grootste gedeelte wordt afgekabtterwijl J men die der hoogere kringen zoo rekbaar mogelijk zoekt te maken), ook wij beiden verzoeken u nogmaals onze regelen te plaatsendan ten minste smaken twee arme daglooners de zielstroost van werk te verschaffen, al is het dan aan u alleen. Gun ons daartoe een plekje van een paar vingerbreedte in uw geacht blad; wij zijn geen kakelaars, maar kunnen toch niet zwijgen, nu wij de regelen van M. over Werk verschaffing en Landverhuizing hebben gelezen. Niet ten onregte rukt M. de wonde open die ons de pijn van huishuur en belasting doet gevoelen, want ook wij huisvesten in een hok, dat men woning noemt, niet wetende, wat meer te verachten isöf het krot dat onze residentieplaats isof de huisheer dieop den bepaalden dag en op het bepaalde uur- met zijn weêrpraatje komt aanrennenom de ten kernei sclireijende hooge huur af te persen voor een voor- en achterkamer! welke, beiden zoo élégant zijn, dat wij in de laatste regen achtige dagen, wijzer handelden in d6 open lucht te leven, dan binnen de vier muren van onze woning. Maar ter zake. Gelijk wij de buitenlucht de voorkeur gaven boven onze voor-en achterkamer, zoo prefereert M. landverhuizing boven werkverschaffing. Hoe M. daar toekomtbegrijpen wij niet. Landverhuizing! 't Is om te gieren! Wat stelt gij u daarvan voor vriend M? Dat 2/3 der gemeente Helder c. s. met hun talloos kroost, vrienden en magen met de reeders der Hollandsche vloot zullen contracteren om zich per scheepsgelegenheid naar vreemde gewesten te laten vervoeren of dat mendoor uwe voor slag u eene vrije overtogt zal geven of hebt gij misschien hier of daar Gelezen dat men nieuw land heeft ontdekt, en

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2