Hieums- en ^Öoertentie--6fttÖ. Jie 582. Zesde Jaargang. WOENSDAG 26 DECEMBER. Officieel iKöeritc. SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN jfètct-officiëri gcücritc. 1TI B IT 1T S T IJ D 11T O E 1T. 1866. ELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.5 0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S; Giltjes. De prijs der A dvkrtkntikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdairs middag 12 uur gelieve mende Adverteuticn intezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Ingevolge de gunstige resultaten voor de armen, die de hier gebruikelijke wijze van Nieuwjaarwcnschen in de laatste jaren heeft opgeleverdzal het N°. van 1 Jannarij a. s. weder beschikbaar gesteld worden tot liet opnemen eener Saainiijst, van al diegenen, die hunnen WIEUW- JAARSRKUliT opentlijk wenschen uit te brengen aan Painilie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam wordt gevraagd 50 centen, ten voordeele der armen van de verschil lendegezindheden in deze gemeente, na aftrek van onkosten ingeval die niet te vermijden zijn. [Drukloon wordt niet in rekening gelragl.) Na afloop zal de rekening en verantwoording der gelden in dit blad worden opgenomen. Exemplaren der Courant, waarin de Naamlijst voorkomt zullen te bekomen zijn tegen betaling van 10 Centen, mits vóór het afdrukken aan te vragen. Men wordt beleefd verzocht vooral voor duidelijke opga ven tc willen zorgen, en zich vroegtijdig franco té adres seren aan den uitgever t-*: jt-. tc JE ss - Aan de Ingezetenen wordt keennis gegeven, dat, te beginnen op Vrijdag den 28 dezei% door Brandmeesters een schouwing zal gehouden worden over dc SCH00RSTEENEN, OVENS, VUURPLAATSEN, enz. Ieder wordt uitgenoodigd die Ambtenaren in de gelegenheid te stellen om zich te kunnen overtuigen, dat de Schoorsteenen behoorlijk geraagd en de Stookplaatsen zóó zijn ingerigt, dat er geene vrees voor brand bestaat. Helder, 22 December 1866. Burgemeester en Wethouders der gemeente, STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. VER HE Y Secretaris Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 December 1866. Wij herinneren onze lezers aan de advertentiein ons vorig nommer voorkomende, betreffende de Voorstelling die op Vrijdag avond a. s. in het lokaal Tivoli zal plaats heb ben. Wij veronderstellen een druk bezoek, omreden bij Theater Voorstellingen immer de vreemdste en wonderbaar lijkste zaken de meeste belangstelling, ook wel nieuwsgie righeid, wekken. Een enkelen blik in het programma zal u overtuigen dat men zeer veel vreemds te zien zal krijgen. Elders hebben deze voorstellingen zeer veel opgang gemaakt; vooral was dit bet geval met het sprekende menschenhoofd, waarvan de spieren zich werkelijk schijnen te bewegen. De optische illusien behooren geheel tot den nieuweren tijd, en wie met zijn tijd wil mede gaan is immers wel verpligt zich op de hoogte te stellen van hare wonderen. De inspecteur over het loodswezen enz. C. de Boer, te Terschellingwordt bij Z. M. besluit met den 1 Jan. a. s. uit die betrekking ontslagenbehoudens aanspraak op pensioen en vervangen door den tegenwoordigen commissaris der loodsen te Botterdam C. Kraandie weder opgevolgd wordt door E. Verschoor, gezagvoerder van de schooner Frans Naerebout. Van Terschelling meldt men ons het volgende: Den 19 dezer is op de Vlierede aan den grond geraakt en onmiddelijk vol water geloopeu de Ned. kof de Vriend schap, kapt. S. P. de Vries, met Balken, Deelen en Lijn zaad van Riga naar Amsterdam bestemdmen is bezig de lading met Terschellinger ligters te bergen en alhier- aan wal te brengen, terwijl de tuigagie bereids aan land is op geslagendc cquipagic is behouden. Aangaande het Engelsch driemast schooner schip Mary Annkapt. George Simpsonmet gerst van Pernau naai de Maas bestemd en alhier uithoofde van zeeschade en lek- kagie binnengeloopendientdat de lading 111 ligters is overgelost en naar de bestemming verzonden, uitgezonderd een klein gedeelte, dat ofschoon beschadigd ook van hier met een Terschellinger beurtschip zal worden verzonden. De Ned. kof Cornelia Johannakapt. J. Klingen, met gerst van Pernau naar Schiedam bestemdheeft na alhier eenige dagen voor de haven te hebben gelegen heden zijne reis buitenom voortgezet. De Ned. kof Meika Jacoba, kapt. R. A. Wielesna, met Rogge van St. Petersburg naar Schiedam bestemdmede alhier als bijlegger binnengeloopen is op heden vertrokken naar Amsterdam, als order bekomen hebbende de ladiug aldaar te lossen. Van Vlieland schrijft men ons het volgende Van de gestrande kof Vriendschap, op de Westwalis de lading balken en deelen op Terschelling cu een gedeelte op Vlieland geborgen, het schip dat 64 jaren oud was, is wrakde tuigagie is gvootendeels geborgen. Een landbouwer, verhaalt de Winschoter Crl., die met paard en wagen van H. naar K. reed, voer voorbij een boerenknechtdie hem vroeg of hij niet een eindje met hem mogt rijden; doch 'tantwoord was //Doe hestguije bijnen doe kenst wel loopen." Een eind verder hield de wagen stil voor een herberg. De knecht die den wagen wederom had ingehaald, nam ongemerkt een luns uit den wagen en ver volgde zijn weg. De wagen reed hem vervolgens snel voorbij doch op eens valt het rad er uit. De boer ver zocht den knecht, of hij hem een handje wilde heipen, dan zou hij nu ook verder mede rijden, en tevens vroeg hij, of hij de luns onder weg ook had zien liggen. "Jawei" sprak de knecht, daar ginds bij den eersten boom; haal hem maar, ik zal wel op de paarden passen." De boer ging er op af. Naauwelijks was hij heengegaan, of de knecht stak de luns voor het rad besteeg den wagen en reed weg. De boer dit ziende, schreeuwde nit alle magt: //heila! hcila!' De knecht riep hem toe/'doe hest ook guije bijnen, loop nou ook maar! In K. gekomen, hield hij stil voor een herberg, kocht een glaasje bitter, verzocht aan den knecht, om zoo lang voor de paarden te zorgen, tot dat er wel iemand zou komendie er meer regt op had dan hij en die ook zijn glaasje bitter wel zou betalen. Daarna vervolgde hij zijnen weg. In de Groninger Cour. wordt gewezen op de veeziekte, die omtrent eene eeuw geleden in het naburige Oostfries- laud woedde. Geheele stallen waren reeds uitgestorven toen zeker landbouwer P., bezitter van dertig koeijen, ziende dat drie daarvan door de ziekte reeds werkelijk aan getast, andereu verdacht waren, op het denkbeeld kwam, om al zijn vee in het gehemelte, en wel bepaaldelijk in de derde rihvormige verheffing, te laten, waarop eene sterke bloeding volgde, met het verblijdend resultaat, dat al zijn vee, opéén enkel stuk na, behouden bleef. De minister van binnen!, zaken in Belgie heeft aan de gouverneurs een brief gerigt om hen tot de grootste voor- zigtigheid en het strengste toezigt te bewegenomtrent alle wat de veepest aangaat. Hij wijst er op, hoe de ziekte Nederland zich weder heeft uitgebrcidt, hoe zij in Engel 253,739, in Nederland 90,539 stuks vee heeft aangeta

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1