Jtteums» en <EÖoertentie-6faÖ. AANBESTEDING. BEKENDMAKING Jfi 598. Zevende Jaargang. 1867. WOENSDAG 20 FEBRUARIJ. gedeelte. ügict-officiM gedeelte. ELDERSGHE COURANT. Versehijut WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.C-0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den UitgeverS. Gietjes. De prijs der Adveutkntikn van 1—4 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing oo Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men ue Advertentién intezeuden. Ingezonden stukken minstens óéu dag vroeger. <Jp Vrijdag den 8 Maart 1867, des avondsten 61 ure, zal, ten Raadhuize der gemeente Ilelilerin het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het graven van een NIEUWEN MOND aan het Heldersche Kanaalbenevens het bouwen van eene IJZEREN DRAAIBRUG met gemetselde Landhoofden over dien Mond; alles met bijlevering der noodige Bouwstoffen. Het bestek en de voorwaarden liggen op de gewone kantoor-uren ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Gedrukte exemplaren zijn aldaar tegen betaling-van 50 Cents verkrijgbaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester den Heer G. SCHOUTENdoor wicn op Woensdag den 6 Maart e. k.des middags ten 12 ure, aanwijzing in loco gedaan zal worden. Hei.dett deu 16 Eebruarij 1867. STAKMAN BOSSE Burgemeester. I,. VERHEY Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder Brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door hen voorloopig vastgesteld en van heden af tot en met den 11 Maart e. k., voor ieder ter inzage ter Secretarie der ge meente nedergelcgd is, liet Primitief Kohier der PLAATSE LIJKE BELASTING op de HONDEN, over het dienst jaar 1867zoomede het Suppletoir Kohier dier Belasting over het dienstjaar 1866. Helder, den 16 Eebruarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIEK OVEP.ZIGT. De Fransche troonrede wordt veel besprokengelijk te verwachten was. Drie punten vooral maken het onderwerp uit der beschouwingen. Vooreerst dat de keizer de vrede- lievendste verzekeringen doet, en te gelijk de stelling voorop zet dat een leger krachtig moet zijnomdat de invloed van een staat afhangt van het aantal mannen dat hij onder de wapenen kan brengen. In de tweede plaats de verklaring om trent Rome gedaan, dat demagogische woelingen niet door Europa zullen worden gedoogd, waarin men het denkbeeld van interventie wil zien opgesloten. Ten derde de liberale toezeggingen naar aanleiding van den wensch der natie, juist terwijl de keizer het middel aan de vertegenwoordigers der natie ontneemt, om in het vervolg wenschen te kennen te geven. Terwijl nu die laatste toezeggingen aan de conservativen aanstoot hebben gegevenergeren zich de lileralen aan de zinsnede over Romede geheele burgerij aan betgeen de kei zer over de uitbreiding van het leger zegten het leger heeft weinig vrede met de vredelievende verzekeringen. Voor zoo ver de troonrede niet beschouwd wordt als eene jaarlijksche ontboezeming, die slechts de indrukken van het oogenblik weêrgeeft en waaraan dus weinig waarde moet worden ge hecht, is men er in Frankrijk zeer weinig mede ingenomen. Het pruisische gouvernement is kort van geheugen. Bij het verdrag van Praag heeft het zich verbondenomten aanzien van Noord-Sleeswijkde stemming van het volk te raadplegen en daarvan afhankelijk te maken of het Duitsch dan wel Pruisisch zal zijn. Het schijnt echter dat de heer von Bismarck zoo geheel vervuld is met de binnenlandsche aangelegenheden en Pruisens toekomst, dat hij aan het verle den niet meer denken kan. De Deensche kamer heeft den minister van buitenlandsche zakengraaf Frysophelderingen verzocht en van dezen willen weten hoe het met de uitvoe ring van dat traktaat was gesteld. Maar graaf Frys heeft geweigerd daarop te antwoorden. Er is thans sprake van een adres door het parlement aan het gouvernement te rig- tendat het de tusschenkomst der buitenlandsche mogendheden inroepeten einde langs dien weg de uitvoering van het traktaat van Praag te verkrijgen. En_de mogendheden zullen waar schijnlijk al evenveel vermogen als Denemarken zelf. Wat de Pruisische regering niet doet uit zich zelveuit pligtbesef en getrouwheid aan traktatenzal zij ook niet doen ter wille van andere mogendheden en niemand kan meenendat Europa thans nog, na den ondergang van Denemarken te hebben toegelaten voor een strookje van Slees wijk een kanon zal willen lossen. De verkiezingen voor het Noordduitsche parlement zijn on miskenbaar in liberalen zin uitgevallen. In alle groote steden Koningsbergen uitgezonderd hebben de liberalen de meerder heid behaald. Opmerkelijk vooral is de uitslag der stemming te Berlijn waar vijf generaals en (de majoorvon Bismarck door de conservativen t^ kandidaten waren gesteld en alle zes moesten onderdoen voor de kandidaten der vrijzinnige partij. Onder die generaals waren de belden van den laatsten oorlog en men zou dus al ligt verwacht hebbendat de versch geplukte laurieren eenig gewigt in de schaal zouden gelegd hebben. De Berlijners schijnen echter niet meer in den roes te verkeeren die op een oorlog volgtmaar zeer juist in te zien, dat een,land niet geregeerd kan worden door generaals, maar dat aamburgers het overwigt in een welgeordende maat schappij toekomt. Dat alom liberalen werden gekozen mag eveneens een bewijs worden geachtdat de Bismarcksehe politiek, om door krijgs bedrijven zijne regering populair temaken, niet is opgegaan. Nu de kruiddamp is .opgetrokkenzien de Duitschcrs weder helder uit de oogen. De.Engelscke regering zal aan het parlement voorstellen de doodstraf in stand te houden maar alleen voor bijzonde re categorien van moorden en de teregtstellingen niet meer in bet publiek te doen volbrengen. Te Londen wordt verzekerd, dat eene bepaling, krachtens welke in'de steden een ieder, die eene eigene huishouding heeft, het stemregt voor de verkiezing van parlementsleden zou hebbendoor de regering zal worden voorgedragen, in dien het Lagerhuis zich vereenigt met het denkbeeld, om aan zekere kiezers het regt .tot het uitbrengen van mde'r dan de'ne stem toe te kennen. In dat geval zou het ministerie willen voorstellen, dat ieder hoofd eener huishouding als zoodanig ééne stem zal hebben; twee, zoo het een perceel van meer dan eene bepaalde huurwaarde bewoontdriezoo hij bui tendien in het bezit is van eene wetenschappelijken graad of van de bevoegdheid tot het uitoefenen van bedrijven, die beschaving en kunde vereischen. Door deze trapsgewijze toe meting van den politieken invloed zou het ministerie meenen de gegoede beschaafde volksklasse te behoeden voor het ge vaar van overstemming en overheerschinghetwelk anders onvermijdelijk uit de stemgeregtigdheid der arbeidende volks klasse zou voortkomen. it i a u w a ij d i it 3- a ar. Helder, Nieuvvediep, Willemsoord, enz. 19 Eebruarij 1867. 's Kouiugs 50ste verjaardag wordt hier heden gevierd door het uitsteken van vlaggen van vele particuliere en openbare gebouwen en van in de haven liggende schepen. Ten 12 ure bader eene giootc parade plaats op denree-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1