BEKENDMAKING. Zevende Jaargang. 1867. Jlieuros- en WOENSDAG <flÖoerfentie--6faÖ. 27 FEBRUARIJ. <®ffictëcï gcbcdtc. .Éiet-officiëd gcberite. JSo 600. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.30 Franco per post l.fO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertenties van 1-4 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegel regt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentién intezenden. ïugezondeu stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis; dat het VOLJAARS-KOHIER van den HOOFDELÏJ- KEN OMSLAG voor de dienst van 1867, op gisteren door hen voorloopig vastgesteld en van heden af tot en met den 12 Maart ek., op allo werkdagen vaii des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd is. Helder, den 23 Februarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEF, Secretaris. 1T I a TT w B T IJ D 11T 3- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 Februarij 1867. De door de onderofficiers-socicteit u Eensgezindheid'' ten voordeele der armen gegeven voorstelling, op den 21 jl. in het lokaal Tivoli, heeft opgebragt f2-iÓ.65. Ds. S. A. Enting]), predikant bij de Chr. Afg. Ger. gemeente alhier, heeft voor de op hem uitgebragte beroeping naar Middelburg bedankt. Wij vestigen nogmaals de aandacht onzer lezers op het Donderdag a. s.in het lokaal Tivoli te geven concert door de zangschool Euphonia, waarvan het programma luidt als volgt: 1. Duinlied, van M. Boon. 2. Landelijke Avondstond, Tekst van Gs. Hs. Broek huij zen. Muziek van J. E. Schmitz. 3. Kaar 1 veld, T. Steenhuis. 4. Meilied, F. Böhme. 5. De Alpenherder, F. Abt. 6. LevenslustL. Bordèse. 7. Lentelied, F. Kueken. 8. 's Morgens in het Woud, F. Abt. 9. Zanglust, M. Boon. 10. Sluimerlied. J. G. Bastiaans. 11. Koningen Vaderland (Hymne) door J. H. Verhulst. 12. Mijn Vaderlind. W. v. o. B. 13. JagtgeruischJ. A. v. Eijketi. Vooral de uitvoering van Schmitz bevallige Landelijke Avondstond, door nog zoo jeugdige zangers, wekt reeds zoo veel belangstelling, dat wij weder eeiie zeer talrijke opkomst verwachten. Toegangkaarten zijn verkrijgbaar bij den boek-en muziek handelaar den heer L. A. Laurey, bij den heer W. Kuijk en des avonds aan het lokaal. Z. M. heeft aan Mr. K. N. Zur Miihlen, op verzoek, eervol ontslag verleend als regter-plaatsvervanger in de Arrondissements Regtbank te Alkmaar. Het Staatsblad No. 8 behelst het Kon. besluit, waar bij het contingent der nationale militie voor de ligting van dit jaar op 11000 man is vastgesteld, zijnde 10500 voor de landmagt en 500 voor de zeemagt. Men schrijft ons van Terschelling 23 Febr. 1867. De verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning is op dit eiland zeer feestelijk gevierd, waartoe reeds eenige dagen te voren de noodige toebereidselenzoowel bij de leden van het Departement Terschelling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, als bij een groot aantal andere burgers, genomen waren. Neêrlands driekleur wapperde ons dien dag overal regt vrolijk tegen. Des avonds ten 6 ure vereenigden de leden van het Nut zich met een groot aantal dames, in de prachtig versierde vergaderzaal, bij den ingang der zaal werden de heeren bestuurders van ons departement en de heer burgemeester ontvangen door eene feestcommissie, bestaande uit vier personen; de heer Altena lid dier com missie, sprak eene hartelijke welkomsgroet uit. Vervolgens werden genoemde heeren door de feestcommissie plegtstatig naarr hunne zetels geleid; hierop werd door 6 jonge dames (eereleden der feestcommissie) eene optogt gehoudentrn geleide van den feestredenaar de heer L. J. Wichers naar het spreekgestoelte. Na deze plegtighedcn w!erd door den president van het departement, den lieer J. Wouters, de vergadering met eene hartelijke welkomsgroet en toepasselijke aanspraak geopend, waarna de feestredenaar optrad en eene indrukwekkende rede hield, die werd opgevolgd door eene bijdrage in dicht maat, voor deze gelegenheid en voor dit afgelegen eiland geheel toepasselijk, en uitgesproken door den heer C. Ree- deker. Beide heeren bragten niet weinig bij om de feestvreugde te verhoogen en de liefde voor vaderland en oranje in aller harten te verlevendigen waarvan men dan ook dien avond ten 7 ure een blijk gaf door over Vlieland per telegraaf eene gelukwensching af te zenden aan Z. M. den Koning. Waarop het Z. M. behaagde een hartelijk woord van dankzegging terug te zenden. Na alloop van het Nut, dat ten 10 ure eindigde, werd het bal geopend door de zes eeredames en een gelijk getal heeren en werd den avond verder allergenoegelijkst doorge- bragt, zoodat allen in opgeruimde stemming huiswaarts keerden. Ook het bal door andere burgers op dien avond alhier gegeven, is allergenoegelijkst afgeloopen, zoodat de dag van 19 Februarij 11., voor dit eiland zeer gedenkwaardig kan genoemd worden, en voorzeker voortdurend in levendi ge herinnering zal blijven. Ook van een ander gedeelte van Terschelling schrijft men- Heeft men in naburige gemeenten den I9den Februarij II. feestelijk herdacht, ook te Midsland op Terschelling, hoe stil en afgelegen andersis de 50ste verjaardag van onzen geëerbiedigden koning niet onopgemerkt voorbijgegaan. De leden van het Zanggezelschaponder leiding van den onderwijzer W. Meijer, ten gotalle van ruim vijftig, kwa men dien avond in het smaakvol versierde schoollokaal bijeen. Na het houden van eene korte toespraak en het zingen van: «Wien Neêrlandsch bloed," enz., werd verder den avond in betamelijke vrolijkheid doorgebragt en ging men, nadat het reeds laat geworden was, hoogst voldaan uiteen. Te Alkmaar is een muntbiljet van tien gulden in handen van de poiicie gekomen dewijl het bleek valsch te zijn. Het moet zeer goed nagemaakt zijn het papier is echter anders en de letters zijn iets grooter; het woord «grondwet", staande in de echte bovenaan op het opengeslagen boek in den benedenrand, is veranderd in de woorden: «Wet Georg". Men berigt uit 's Hertogenbosch23 Februarij. In de veel besprokene zaaknamelijk de mishandelingen door sommige kadetten van een ouder op die van een jon ger studiejaar gepleegd, in de maanden October en Decem ber jl. in liet gebouw der koninklijke militaire akademie te Breda, en tengevolge waarvan sedert liet begin der maand Januarij elf kadetten te 's Hertogenbosch in hechtenis zijn, als beschuldigd van voormelde mishandelingen te hebben gepleegd, heeft de krijgraad in de le militaire afdeeling he den vonnis gewezen. Zij zijn allen schuldig verklaard aan slaan en verwonden met voorbedachten rade met velen op één, en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf: De V... en L. voor den tijd van twee maanden, van P. en V. van eene maand en vijf tien dagen, Teil S. en de J. van een en twintig dagen, S. van C.B.v. d. B. en van der M. van veertien dagen. Als verzachtende omstandigheden zijn o a. aangenomen de gulle bekentenis der beklaagden en de toestand der taire akademie op het oogenblik dat de feiten werden pleegd.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1