Tjiigeiilijke smn der geheime tÏIT auderen weg zal kunnen inslaan, dan tot nu toe is geschied, om geheele. stallen met kostbaar vee aftemaken, hetwelk het vaderland daarenboven op duizende schats te staan komt. Het bovenstaande leest men in de Amslerdamsche Courant en wij zijn in staat het ten volle te bevestigen, zie ook ons nommer van 20 Febr. jl. Door de commissiën tot het examineren van varenslieden zijn Zaturdag met gunstig gevolg geëxamineerd te Amsterdam de heeren K. Kikkert, als eersten stuurman voor de groote vaart, A. F. Bouchier als eersten stuurman voor de Atlan tische vaart en W. Boll als tweede stuurman voor de groote vaart en te Botterdam de heer J. Dijker als eersten stuur man voor de grooote vaart; alle leerlingen aan de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Wij vernemendat door Z. M. den koning op daar toe gedaan verzoek emeritaat is verleend aan den wel-eerw. heer C. de Cockpredikant te Huisduinen. Men berigt ons van Wieringen, dd. 26 Februarij. Bij de op lieden alhier plaats gehad hebbende aanbeste ding van de B. C. kerk, zijn aannemers geworden, de hee ren gebr. Moorman te Nieuwediep, voor de som van f14,390. Uit Vlissingen schrijft men aan de Midcl. Cour. dat er order zou gegeven zijn om de aldaar liggende drijvende' batterijen met den meesten spoed gereed te maken. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid holland heeft de gemeentebesturen uitgenoodigd ter kennis vat] de veehandelaren te brengen, dat door de Baden van 51 van de 57 in de prov. Groningen gelegen gemeenten verordeningen zijn vastgesteld, waarbij in hoofdzaak o. a. op straffe van geldboete van f 25 en gevangenisstraf van drie dagen is verbodendat personenkomende uit eene plaats waar veeziekte (runderpest) heerscht of sedert drie maanden geheerscht heeftof die zich sedert drie maanden bevonden hebben binnen een van besmetting verdacht verklaarden kring, een stalerf of weide binnentreden. Uit Berlijn wordt 't volgende getelegrafeerd //De Nord-Deutsche Zeitung wederlegt het berigt van den Avenir Nationalbetreffende de door Pruisen van Neder land geëischte grensverandering. Wat Pruisen te kennen gaf, betrof slechts een eventuele afsluiting aan de grenzen met betrekking tot de runderpest. CORRESPONDENTIE. Voor de beschrijving van Texel VI, ontbreekt het ons heden weder aan ruimte. - -- .-O - 3in0L'5onöcn. Be Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. HERDERLIJKE RRIEF VAN JOB. Geliefde Scliagers! Protestanten in den Heerel Aangezien er reeds van de vroegste tijden af aan in de christelijke gemeente opzieners en armverzorgers zijn geweest, belast met de handhaving der kerkelijke tucht, en de uitrei king der christelijke liefdegaven aan verarmde natuurgenoo- tenmedeleden der christelijke kerkelijke gemeente, Aangezien reeds in de eerste dagen der christelijke ge meente lawaai is ontstaan over de bedeeling der weduwen van joodsche en grïeksche christenenen daaruit reeds blijkt, hoe moeijelijk het is om personen te vinden die de liefdegaven geheel onpartijdig, zonder aanziens des persoons uitreiken, Zoo is het dat Job met genoegen vernomen heb bende dat aan de mannelijke ledematen der Schager Pro- testantsche gemeente gelegenheid zal worden gegeven, om, voortaan zelf, door middel van een kiescollegiede leden van den ker.keraad te benoemende vrijheid neemt u vriendschap pelijk aan te manen den vierden of den zesden dezer maand getrouw ter consistorie-kamer te verschijnen en aldaar te verklaren, dat ge voortaan verkiest, zelf de personen te benoemen die belast zullen zijn met het voeren der kerke lijke tucht en de administratie der diaconie goederen. Edoch, overmits men uit deze oproeping alligt zeer ver keerde gevolgtrekkingen zou kunnen makenhaast Job zich te verklaren, dat hij niets personeels heeft tegen de leden der tegenwoordigen kerkeraadmaar hen allen beschouwd als te zijn vrome en vroede mannen maar dat hij er zijn neus niet op wil geven, ofnietmetter tijd, wanneer de benoeming van kerkeraadsleden aan den kerkeraad zelf blijft overgela ten in plaats van vrome en vroede mannen vrolijke jongens in het hek zullen komen te zitten. Zoo is het dat Job die zich geroepen acht, aan alles een handje te helpen wat goed en nuttig is, het oorbaar heeft geacht, u geliefde Schager protestanten op te roepen, om in deze zaak »een vorkje mee- tepikken". Moge u dan allen lust en kracht worden geschonken ter consistoriekamer te verschijnenten einde u te verklaren voor eene vrije verkiezing van kerkeraadsleden! Amen, JOB. Leeringen wekken, Voorbeelden trekken. In een vorig nommer lezen wij onder de rubriek corres pondentie, dat Job in de kolf sociëteit is geweest en daardoor haarpijn heeft gekregen en ongeschikt was om het nieuws •voor uw blad gereed te maken. Voorts dat gij Job den raad geeft om bij tijds naar huis te gaan, enz., en dat gij groote behoudsmannen zijtwel te verstaan in huiselijkheiddat er veel is dat van het huisgezin afhangt, enz. Nu moet gij weten, mijnheer dat ik reeds lang heb uitge zien om over dat punt eens in uw blad te schrijvenen nu gij zelf daarover begint te spreken, vind ik den tijd daar voor geschikt, dan ter zake! In de eerste plaats zij het mij vergund u te zeggen, dat ik lid ben der Nederlandsche vereeniging tot afschafing van sterken drank, als zoodanig ben ik hier gekomen, voorzien van het bewijs mijner lidmaatschap; reeds langer dan een jaar zoek ik te vergeefs naar iets dat op eene afdeeling van die vereeniging gelijkt. Ik houd mij overtuigd dat de sterke drank een kanker is die aan de welvaart knaagtik zeg niet aan de welvaart van onze plaats, want die is grootendeels eene reusachtige tapperijmaar aan de welvaart van het Nederlandsche volk. Ik geloof nu oud genoeg te zijnen bij ondervinding te weten hoe het in de wereld gaat. Ik stel belang in alles, dus ook in de welvaart van ons land, allermeest in de wel vaart van het volk en het huisgezin nu weet ik dat er jaarlijks meer dan 25 mïllioenen gulden in ons land aan sterken drank uitgegeven worden. Van deze verbazende som vloeit een deel in de kas der branders, der slijters, der tap pers, der kroeg- en bordeelhouders enz. Daardoor wordt nu wel eenige schijnbare welvaart ver spreid, maar ook de gemeente en de schatkist ontvangt een groot deel. Waarvan men zou zeggen dat ons land en de gemeente meer en meer welvarende wordt, doch hierin heeft men het mis en faalt men in zijne berekening. Want wie zijn het die deze 25 millioen opbrengen? Zijn het niet de huisgezinnen? denk eens na, is het niet voor het grootste deel het zuur verdiende geld der arbeidersdie doof vooi* de klagten en de tranen in hunne huisgezinnen, liever hun te huis bij den kroeghouder zoeken? Zie hem daar staan, de handen in den broekzak achter zijn toonbank zich verheugende over het groot getal dwazen die hem hun dikwijls zoo zuur verdiend geld brengen. Daar komt een jongeling met ingevallen wang en drooge hoest, hij tapt, daar komt een vader van een talrijk gezin, arm gekleed, en vraagt een borrel, hij taptdie twee die daar binnen stuiven hebben twist en willen dat bij een borrel afdrinken ook hij tapt en strijkt het geld op. en Onze Job zeide eens in zijn artikel, wie ooren heeft om te hoorendie hooreik voeg er bijwie oogen heeft om te zien die zie en die hoore dan wat er te zien en te hooren is. Zal ik n de werkelijkheid eens afschilderen? Mij dunkt men moet ai zeer doof en zeer blind zijn en een dom volk wezenals men wil doen uitkomendat die 25 millioenen gulden door de huisgezinnen betaald, eetiige welvaart in ons land konden brengen Bovenstaande had ik reeds geschreventoen mij het laatste nommer in handen kwamdaarin vind ik weder een stuk van Job, in waarheid 't verheugt mij, Job is het eens, dat de sterke drank is een vergift, beroofd het volk van hunne ge zondheid, van hun verstand, van hun geld, brengt armoede te weeg en doch daarin zijn wij het niet eens, de tra nen van eene liefhebbende echtgenoote worden weinig geteld en in plaats om afteschaffenbrengt Job zijn nachtbraken van drie op twaalf uur, mij dunktals men toch eens een genot wil hebben en op huiselijkheid gesteld isdan kan men even goed om 9 a 10 uur 'thuis komen, bovendien wenscht Job dat er wat meer groote heerenzoo als Domi néés, pastoors enz. bij de afschaffing kwamen, dan zou Job de afschaffings-vlag wederom hooger opstekenik veronder stel dus dat Job reeds een afschaffer geweest is en nu door schade en pijn wijs is geworden gedachtig aan de spreuk: beter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald, en dat is voorzeker zeer voorzigtig maar ik kom er rond vooruitom een goede Hollander, ik meen om een goede af schaffer te zijnmoet men een echte Hollander zijn, om die vijand van alle huiselijkheid onverschrokken tegen te kunnen gaan, even als onze vaderen dit deden. Als nu onze Job zoo lang wil wachten tot dat de groote heeren het volk zullen voorgaan, om den brand te blusschen, dan vrees ik dat de gansche boel verbrand zal wezen of dat er nog eenige duizenden verdrinken zullen en dus vind ik het daarom beter zelve de reddingtoestellen te handteeren, dan een werkeloos toeschouwer te blijven; want in deze zaak, 't is mijn vaste overtuiging, dragen allen mede de schade. En wist ik dat de Redactie daartoe bereid wasdie stukken op te nemenik zou dit ten overvloede met bewijzen en fei ten kunnen stavenfeiten die een eenigsints gevoelig mensch de haren te bergen doen rijzen feiten die in waarheid het licht schuwendie waren ze meer openbaar, men het de afschaffers gereedelijker zoude toegeven, dat, eene geheele afschaffing den eenigen zekeren weg is tot behoud van onze welvaart niet alleenmaar ook van onze huisgezinnen en van ons lieve vaderland. M. Nieuwediep 26 Februarij 1867. Van 2) 28 Februarij 1867. ONDERTROUWD Reijer Vermeulen, 31 j. en Antje Smit, 24 j. GETROUWD Geene. GEBOREN: Jacob, z. van Cornelis Eelman Pz. en Trijntje List. Jo- hanna, d. van Cornelis Roeper Jz. en Alida Rab. Jan, z. van Pieter van der Vis en Pietertje Kuiper. Trijntje, d. van Cornelis Eelman Arisz. en Neeltje Dijksen. Cornelis Simon, z. van Cornelis Keijser Pz. en Martje Kuiper. Reijer, z. van Jan Witte Pz. en Neeltje Dijt. Dirk, z. van Cornelis Dijksen Pz. en Neeltje Koorn. OVERLEDEN Jacob Hilleuius 6 m., z. van Jacob Hillenins en Antje Schagen. Jacob Eelman 3 d., z. van Cornelis Eelman Pz. "en Trijntje List. Jan Koning 75 j., weduwnaar van Tetje Boon. Jacoba Hille nins 2 j., d. van Jacob Hillenius en Antje Schagen.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2