Jïïeums-- en <flÖoertentie--6faÖ. JV 605. Zevende Jaargang. 1867.' ZATUKDAG 16 MAART. <$jfirted gedeelte. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. jOict-nfficiëd gedeelte. Zitting van den Gemeenteraad, HELDERSCHE GODRANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURÜAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentienintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastge steld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantoor uren ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. a. Het suppletoir kohier der belasting op de Honden, over het.dienstjaar 1866. b. Het voljaars-kohier dierzelfde belasting, over het dienstjaar 1867 en c. Het voljaars-kohier van den Hoofdelijken Omslag, over het dienstjaar 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd HelderSTAKMAN BOSSE Burgemeester. den 13 Maart 1867. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de lijst der Kiezers voor leden van de TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL, de PROVINCIALE STATEN en van den GEMEENTERAAD, door hen op heden zijn vastgesteld dadelijk aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd HelderSTAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 Maart 1867. L. VERIIEY, Secretaris. op Dingsdag den 12 Maart 1867. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Siakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Papineau, Slebe en Maalsteed. (Twee vacatures.) De notulen worden gelezen en goedgekeurd. 1). Onderzoek geloofsbrief van het nieuw gekozen lid. De geloofsbrief door de benoemde commissie in orde bevonden zijnde, wordt besloten tot de toelating van den heer Jhr. T. J. Kraijenhoff, als lid van den gemeenteraad. 2). Voordragt van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Op de voordragt zijn geplaatst de namen van de heeren G. E. Bron en Mr. D. P. H. Aberson. Eerstgenoemde wordt gekozen met 7 stemmen. De heer T. C. Zur Mühlenbij de vorige benoeming op de voordragt geplaatst, heeft uithoofde van vele bezigheden aan de plaatselijke schoolcommissie verzocht niet in aanmer king te komen. 3). Vaststelling van de kohieren der hondenbelasting 1866 en 1867. Heeft met algemeene stemmen plaats. Het supletoir kohier, dienst 1866 bedraagt 126.50 en het primitief kohier dienst 1867 973. 4). Vaststellinq van het kohier van den Hoofdelijken Om slag 1867. De Voorzitter deelt mede, dat er eenige bezwaarschriften zijn ingekomen, en stelt daarom voor, dat punt in comité te behandelen en wel ten slotte der vergadering. Wordt goedgevonden. 5). Uitslag der aanbesteding van den Havenmond en de Brug. De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. de Graaf van Alkmaar, de minste inschrijver was, tegen de som van ƒ25,195.ver beneden de raming. Dat de aannemer hier onbekend is, maar dat zijn borgen soliede zijn, er alzoogeene bezwaren zijn om hem het werk te gunnen. De raad ver- eenigt zich er mede. 6). Voorstel tot suppletie der subsidie van het Weeshuis over 1866. Uithoofde het aantal kinderensedert het opmaken der begrooting, met 16 is vermeerderd en de prijzen van veel artikelen steeds zijn gerezen, wordt gevraagd en met algemeene stemmen toegestaan de subsidie met ƒ800.te verhoogen. 7). Aangelegenheden der Kermis. Een request wordt gelezen van eenige bewoners der Hoofd gracht waarin wordt verzocht dit jaar de kermis aldaar te doen plaats hebben. Na eenige diseusie daarover, waarbij de heer van Strijen waarschuwt tegen eene stiefmoederlijke bedeeling van het westdeel der gemeente, en de Voorzitter antwoordtdat juist om de belangen van partijen te hooren, deze aangelegenheid herhaaldelijk is uitgesteldwordt het in eene vorige verga dering door het dagelijksch bestuur ingediend voorstel in omvraag gebragt en verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de Voorzitter en de beide Wethouders. Het verzoek van bewoners aan of nabij do Hoofdgracht wordt toegestaan. 8). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat volgens een voorstel van den Gemeente-Bouw meester het verkieselijker is, een houten heining dan een steenen muur te maken tot afscheiding van het erf der R. C. pastorie van den ingang tot het spoor weg-terrein. De goedkeuring daarvan wordt gevraagd en met algemeene stem men verleend. b. Dat bij de dezer dagen door B. en W. gehouden in spectie der Bank van Leening is bevondendat de boeken in goede orde zijn gehouden en de panden zeer perfect en zindelijk behandeld worden. c. Door commissarissen van het ziekenhuis wordt eene subsidie aangevraagd voor den bewaarder A. van Geem. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten daaraan te voldoen, ten bedrage van 25. d. Dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurdhet besluit tot aankoop van den grond van den heer Janzen, benoodigd bij den nieuwen mond van het Heldersche kanaal. De heer v. Strijen vraagt daarna het woord om te spreken over het onderhoud der gronden die toegang verleenen tot het spoorwegstation. De aanleiding daartoe is een in de Courant van Vrijdag voorkomend artikel, waarin melding wordt gemaakt, dat de herstelling van den weg naar het station te Alkmaar, thans voor rekening van het rijk zal worden aan besteed; terwijl het onderhoud en de verlichting van den weg naar het station alhier voor rekening der gemeente komen. Spreker herinnert, dat de heer Strootman>n de vergadering van 13 Januarij 1866zich reeds daartegen verzetteen ook nog later toen op eene deswege tot den minister gerigtte vraag, het antwoord luidde: dat in den regel het onderhoud en de verlichting van de toegangswegenvoor rekening dei- gemeente kwamen. De heer Braaksmazegt spreker, heeft toen een naauwkeurig onderzoek verzocht ter oplossing der kwestie, waarop door den Voorzitter is geantwoord, dat de tijd nog niet was gekomen en het geene kwestie maar slechts een verschil van gevoelen was. Spreker verzocht thans eenige inlichtingen omtrent deze aangelegenheid. De heer Braaksma zegt, ook gaarne eenige inlichtingen omtrent die zaak te willen vernemen.' De heer de Breuk zegtAls ik mij goed herinner hebben wij ons gewend ten dien aanzien, tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en tot antwoord ontvangen, dat wij da zaak verkeerd inzagen, wij hebben er toen ons hoofd bij neergelegd en zijn begonnen den weg hard te maken dat 70.gekost heeft, dat geldis niet weggegooid, want daar van hebben wij nu reeds al dien tijd het nut. Spreker heeft het artikel in de courant gezien en zegtdaar couranten ar tikelen veelal eene waarheid ten grondslag hebben wenschte ik wel te weten welke de gronden zijn waarop Alkmaar meer heeft gedaan gekregen dan wij. De Voorzitter zegt dat de opmerkingen van den heer de Breuk zeer gegrond zijn. Dat onder het ministerie Thorbecke de toegangen ten koste der gemeente kwamen. Voorts zegt spreker dat couranten artikelen niet altijd heid behelzen, dat het bewuste artikel bezijden de wa

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1