J& 608. Zevende Jaargang. 1867. Jlieuros- en WOENSDAG flÖoertentte-öfQÖ. 27 MAART. JSii't-ufficfËel gebedtc. ELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adveetkntikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiên intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Tot aankoop van een nieuwe Vlet voor DANIËL WIL- JOTJW, die zijn vaartuig zoo ongelukkig heeft verlorenis in dank ontvangen: f 10 (in het vorig nommer reeds vermeld) eD: van H. f 2.50, van G. f 2.50, van Hoofdgracht een Oos- teur. coupon ter waarde van f 1.40, van B. f 1van Paravioini di Capelli f 0.50, van K. fl, van N. fl, van A. M. fl, van D. Bakker Bz. f2.50, van B. fl, van B. Co. f2.50, van E. D. H. f 1, van A. f 2.50, van N. N. f 5, van S. f 2, van II. f 1, van B. f 2, van H. H. f 1van V. f 1, van N. N. f5, van L. T. 2.50, van R. f 1van N. 1, van M. f 1. van N.N. op hoop van navolging fl.50, van S. Reinbach eenig Touwwerk. Makende te zamen f54.40. Er is benoodigd f120. Zal het te kort komende niet worden aangevuld De onder- geteekende meent er op te mogen vertrouwen, in aanmerking genomen de ruime bijdragen hierboven gemeld. Hij heeft het dan ook maar gewaagd om een vlet op stapel te doen zetten en de benoodigde tuigage te bestellen, opdat Wiljouw binnen kort weder in zee zal kunnen steken, om het brood voor de zijnen te verdienen. Zonder twijfel zijn er onder de lezers van dit blad nog meerder beoefenaars der liefdadigheid! gij ziet het, ook uwe hulp, is noodig maar ontvang dan ook de verzekering, dat deze gelegenheid om wel te doen de schoonste is die u immer kan worden aangeboden. Het is geen aalmoes die heden van u ge vraagd wordt, om morgen weder herhaald te worden. Neen het is maar eene enkele kleine bijdrage, waarmede gij een ijverig en oppassend man en vader staande houdt en weder in staat stelt om een eerlijk stuk brood te verdienenen waardoor gij tevens, het grootst geluk, dat is liefde en tevredenheid, in zijn gezin kunt handhaven. Steeds bereid om uwe giften in ontvang te nemen en daarvan melding te maken is de uitgever van dit blad S. GILTJES. t&ffiricd geUcrite. De VOORZITTER van den Raad der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat de Raad zal vergaderen op Donderdag den 28 Maart a.S., des namiddags ten 2 ure. Helderden 26 Maart 1867. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Punten tek behandeling: Beëediging vau het nieuw inkomend Lid. Onderzoek van der, geloofsbrief van het jongst gekozen Lid. Bezwaarschriften tegen den Hoofdelijken Omslag. MTXBITWSTXJDX1T3-B1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 Maart 1867. De heer P. J. van den Boogaard, hulponderwijzer aan eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, is be noemd lot onderwijzer in het R. C. Weeshuis te Nijmegen. Aan het vergelijkend examen, dat 3 dagen duurde, daar de mededingende personen in drie partijen gesplitst waren, werd door 26 sollicitanten deelgenomen. Zondag is door mistig weder en met hoog water op de haaks verzeild geraakt de Engelsche schooner Clyde, kapt. Jones, van Carnarvon naar Hamburg bestemd en geladen met leijen. De equipagie heeft het schip met de boot ver laten is door een loodsrinkelaar opgenomen en alhier aan- gebragt. Het schip zit met laagwater geheel droog, zoodat het zeer waarschijnlijk niet afgebragt kan worden. Men heeft gistereu een deel der inventaris en lading geborgen. Den 22 dezer is het Engelsche barkschip «7ane Avery kapt. M' Vay, in de haven alhierin aanzeiling geraakt met drie tegen den wal liggende tjalken, waarvan de buitenste zware schade bekomen heeft, vervolgens naar de overkant drijvende is hij daarna weder op lagerwal geraakt en ge zwaaid tegen het kofschip Lubbeginakapitein Spithorst dat daardoor zware schade aan tuig en romp bekomen heeft, doch is digt gebleven. Dit vaartuig is beladen met suiker en naar Liverpool bestemd. De schade aan de Jane Averyis behalve aan het roer van weinig beteekenis doch de kapt., zich zeer waarschijnlijk niet kunnende ver antwoorden heeft zich den volgenden morgen door ophanging het leven benomen. Gisteren is alhier in een der grachten van het fort Erfprins een drenkeling gevondenbij nader onderzoek bleek te zijn de persoon van Hendrik Bosch, oud 50 jaar, van beroep bakkersknecht alhier. Hij was den vorigen dag des namiddags 3 ure nog gezien. Men vermoedt dat hij door eenig noodlottig toeval het leven heeft verloren. Uitterlijke teekenen van geweld waren aan het lijk niet te bespeuren. Door het voorloopig comité van het alhier op te rig- teu vrijcorps, is in hare vergadering vau Zaturdag jl. beslo ten, dat de algemeene vergadering ter vaststelling der sta tuten, ter verkiezing vau een bestuur, enz. enz. zou plaats hebben op Vrijdag a.s. in het lokaal Tivoli, thans vernemen wij dat die vergadering is uitgesteld en waarschijnlijk Za turdag a. s. zal plaats hebben. De ouders te dezer plaatsedie de gunstige uitwer king hebben mogen opmerken, die de gymnastie lessen in dertijd, op de ligchamelijke ontwikkeling hunner kinderen hebben mogen uitoefenen zullen zeker met genoegen kennis nemen, dat binnen kort te dezer plaatsen de gelegenheid weder geopend zal worden voor bedoeld onderwijs. Zie advertentie hier achter.) Vooral voor kinderen bij wie aanleiding tot eenig lig- chaams-gebrek bestaat, en ook wanneer die gebreken zich reeds duidelijk openbaren, kan er geen beter middel worden aangewend dan de gymnastie. Maar ook vooral voor ge zonde knapen kunnen die lessen niet genoeg worden aanbe volen. Eene meerdere ontwikkeling van het ligchaam kan niet anders dan ook gunstig werken op de ontwikkeling des geestes. Zaturdag avond hield de onderoffieierssocieteit Eensge zindheid, haar jaarlijksch feest, in het lokaal Tivoli, ter sluiting der rekening-courant over het afgeloopen jaar, en ter aanwending van het batig saldo ten algemeeue nutte der leden en hunne dames. De genoegens der bijeenkomst werden bevorderd door eene zeer ordelijke en gepaste leiding der vergadering, door verschillende luimige voordragten en door een geanimeerd bal. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgavenbe- treffende den vee-typhus, over de week, beginnende den 10 en eindigende den 16 Maart. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Noordholland betreft, dat in die week zijn aan getast 25 runderen gestorven 1, 23 werden afgemaakt, her steld geene en nog ziek 1bovendien werden nog 18 niet aangetaste runderen afgemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte werden 8087 runderen aangetast, waarvan er 958 stier ven, 6288 werden afgemaakt en 840 herstelden, terwijl 1 zieke aanwezig is. In 't geheel werden 3013 niet aangetaste run deren afgemaakt. Blijkens eene bij deze opgave gevoegde recapitulatie zijp. aangetast van 24 Eebr. lot 2 Maart: in Zuidholland 878,-- in Noordholland 104, in Gelderland 14, in Utrecht 252

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1