AAN DE DAMES. in Noordbraband 0, totaal 1248. Vau 3 tot 9 Maartin Zuidholland 935, in Noordholland 167 in Gelderland 5, in Utrecht 256in Noordbraband 0, totaal 1363. Van 10 tot 16 Maart: in Zuidholland 751, in Noordholland 25, in Gel derland 11, in Utrecht 284, in Noordbraband 5, totaal 1076 rundereD. Men meldt uit 's Gravenhage de volgende ontmoeting die de alhier welbekende Cornelis Reedijkvroeger matroos bij de marine en thans bode bij het departement van marine, met de koninklijke familie heeft gehadH.H. M.M. de Koning en Kouingin met prius Alexander Zondag morgen de Waalsche kerk verlatende, ziet Z. M. onder de menigte Reedijk staan, die zooals bekend is, slechts een arm heeft en versierd is met de Militaire Willemsorde. Z. M. liep naar hem toe en vroeg hem waar hij zijn arm had verloren, waarop Reedijk eerbiedig antwoordde: Sire, bij Boni, door een vijandelijk schot met een lila kogel bij het uitzetten van eeue gewapende sloep, voor de Kali-tirane rivier, op den ]9n I'ebruarij 1859, Uwer Majesteits verjaardag. //Als matroos of als soldaat" vroeg Z. M.//als matroos, Sire" was het antwoord, hetgeen door Z. M. welwillend met //Ik dank u" beantwoord werd, waarna Z. M. zich verwijderde. Men verneemt dat het muziekkorps van het regement grenadiers en jagers te 's Gravenhage, onder bevel van den ln luitenant Duukler, directeur dier muziek, in Julija. s.te Parijs zal deelnemen aan den internationalen wedstrijddie ter gelegenheid van de tentoonstelling aldaar zal plaats hebben. Z. Exc. den minister van Oorlog heeft gemeld, dat eer lang vaste grondslagen zullen worden vastgesteld voor de vereenigingen tot oefening in den wapenhandel. Men meldt uit Hoorn 22 Maart. Heden werd door de arrondissements-regtbauk alhier uitspraak gedaan in de zaak van B. A., veehouder, wonende te Hoogwoud, beschul digd van te laat aangifte te hebben gedaan dat de veetyphus op zijn stal was uitgebroken. De regtbank heeft hem ge- condemneerd tot eene geldboete van f50 met de kosten. Het Politieblad duidt aan als de vermoedelijke dade ressen van den diefstal van juweelen en effecten te Ede, Erederica Dideriea, barones van Plettenburg, oud 70 jaar, en Cateau Pronk, oud 32 jaar, tegen welke beiden regtsingang is verleend. In Belgie is eer. brochure in het licht verschenen van zekeren heer H, ViguerongetiteldGuerre a la Hollande Révision des traités de 1839. De schrijver dringt er met levendigheid op aandat Belgie aan Nederland den oorlog"*' aandoeten einde LimburgLuxemburg en den linker oever van de Schelde te reclamereu. Meer niet voor het oogenblik. De heer de Lamartine is ernstig ongesteld. Het rheu- matisme, waaraan hij sedert lang lijdtzou zich in de maag streek gevestigd hebben. Henricli Leo heeft troostgronden geschreven voor de geannexeerde Hanoveranen. Daarin brengt hij hun onder het oogdat zij alle reden van dankbaarheid hebbendat zij thans onder christenen en niet eenige eeuwen vroeger onder heidenen zijn geannexeerd. Dan toch zou koning George het land hebben moeten ontruimenmaar zijn zoon ware verbrand en zijne gemalin zou slavin geworden zijn aan het Pruisische hof. Maar goddank, wij zijn christenen! zegt de schrijver. Zulke troostgronden zullen ongetwijfeld de Hanoveranen geheel verzoenen met de christelijke inlijving. Uit Washington wordt gemeld, dat men aldaar in den jongensten tijd een der reusachtigste bedriegerijen op het spoor is gekomen, die ooit tegen de regering der Ver- eenigde Staten zijn gepleegd. Het is namelijk gebleken, dat in de drukkerij van liet papieren geld, door den direc teur dier inrigting, zekere heer Clark, sedert vele jaren de grootste schelmerijen zijn bedreven, zonder dat iemand er het minste vermoeden van had. Zooals men verzekert, zou het verlies der regering meer dan 50 millioen dollars bedragen. De delfstoifelijke rijkdom van Missouri gaat alle begrip te boven. Onder andere wonderen vindt men er een 800 voet hoogen berg uit gedegen ijzer bestaande. Hij is met een aardlaag bedekt, waaronder het metaal als een digte massa, als gesmolten ligt. Een Amerikaansch geleerde, de hoogleeraar Silliman, heeft berekend dat de metaallaag zich tot op eene diepte van 1200 Engelsche voeten uitstrekken moet, en ge durende duizend jaren aan de behoefte van ijzer van geheel de beschaafde wereld zou kunnen voorzien. De berg wordt thans zeer weinig geëxploiteerd, omdat men in Missouri ge brek aan steenkolen heeft. Intusschen hoopt men dat de *Pilot Comb", zoo heet deze ijzeren reus, niet langer meer alléén als een curiositeit zal beschouwd worden. De volgende mededeeling zal den industriëlen welligt nuttig zijn. Het middel om onbruikbaar geworden ijzervij- len weder bruikbaar te maken, bestaat in het volgende: Neem een looden ondiepeu bak, ter lengte van de langste vijlen; plaats daarin de versleten vijlen plat naast elkander, na ze vooraf 12 uren in heet soda-water te hebben gelegd, en met een stijven borstel of een stuk kaart van de katoen spinnerijen te hebben uitgcborsteld, opdat alle vet en vuil verwijderd zij. Zijn de schoone vijlen alzoo in den bak gelegd, dan giete men er op 4 deelen water, en 1 deel sal petersuur (goed gemengd), zoodat de vijlen onder het voch$ liggen. Hierin laat men ze 40 minuten, keert ze gedurig om, en schudt ook den bak van tijd tot tijd heen en weer. Nu doet men er weder 1 deel salpeterzuur bij en behandelt ze op nieuw op dezelfde wijze 40 minuten. Ein delijk giet men er J- deel zwavelzuur bij, wacht nu nog 4 minuten, haalt de vijlen uit den bak, wascht ze met water goed af, opdat er geen zuur blijve aankleven, bestrijk zc met een borstel die met een weinig olie is bevochtigd, om ze tegen roesten te beschermen, en de vijlen zijn zoo goed als nieuw. Voor zoetvijlen en basterdvijlen is de tijd maar half zoo lang. De Wiener Pressedeelt het volgende geneeskundig getuigschrift mede van een arts, ten behoeve van êen jonge ling, tot vrijstelling van de krijgsdienst. De heer K. lijdt aan Scrofuleuse gezwellen; voor het overige staat hij reeds sedert acht maanden onder mijn behandeling, ten gevolge waarvan hij volkomen ongeschikt voor eiken arbeid en na tuurlijk ook voor de dienst is geworden. Wij lezen in het tijdschrift The LancetHet èoude ons leed doen iets te zeggen dat zonder noodzakelijkheid de rust der dames zoude verstoren bij den tegenwoordigen zeer bij zonderen smaak om chignons te dragen. Deze gewoonte schijnt zeer dwaas aan de mannelijke helft van het menschdomdoch deze opmerking is van toepassing op vele der modes door welke de dames zich meen en te ver sieren, en is dus niet van groote waarde. Eene meer ernstige tegenwerping en die meer befèkend is van gewigt te zullen zijn bij de dames, is opgeworpen", volgens een onzer correspondentendoor een Russisch hoogleeraar den heer Lindemann. Volgens zijn onderzoekingen is 75 pCt. van het valsche haar dat in Rusland voor chignons, crépus en dergelijke doeleinden gebruikt wordtbezet met een parasiet waaraan hij den naam heeft gegeven van Gregarine. Het gregarineuse haar, zegt hij, is zeer gelijkend op ander haar, maar bij eene nadere beschouwing ziet men kleine donker bruine knopjes aan het vrije einde der haren en kunnen die zelfs door het ongewapend oog gezien worden. Dat zijn gre- garines. Deze parasiten zijn van zeer lage afkomst en woon plaats, daar zij gevonden worden in het inwendige van pe- diculus capitis of hoofdluis. Volgens het aangehaalde gezag, herleven, groeijen en ver menigvuldigen de gregarinus door zich in vele deelen te verdeelenzoogenoemde kiembolletjesonder de voordeelige omstandigheden van een balzaaldeze vliegen door die zaal bij milioenen, worden ingeademd, vallen op de ververschin- gen, in één woord gaan bij de menschen naar binnen op honderd manieren en komen op die wijze tot gregarine ont wikkeling. Wij staan niet in voor de geheele waarheid dezer na tuurlijke geschiedenisdoch als wij de natuurlijke geschiedenis der chignons nagaan, dan kan dit alles toch wel waar zyn. In Rusland komt het haar der chignons enz. meest van de allerarmste klassevooral van boerinnen van de Mordwina en de Burlachiers langs deWolga, die daarin veel handel drijven. Als de Burlachier in het voorjaar uitgaat om werk te zoeken zal hij misschien eene schoone troisième aantrekken, maar het is zeker dat hij die niet weêr uittrekt vóór hij in het najaar terugkeert. Inderdaad, zoo als de hoogleeraar zegt, hier is een schoone kans voor parasiten. Wij moeten de zaak verder overlaten aan de dames en natuurkundigen. De helft der akelige mogelijkheden dezer mode, die niet door een microscoop behoeven te worden aangewezen, zouden den mannen schrik aanjagen. Wij kun nen echter niet met even veel zekerheid rekenen op het ge voel der dames, wanneer de mode in het spel is. Maar toch, van alle valsche zaken is valsch haar een der walgelijkste. De Daily Telegraph heeft de zaak te Londen doen onder zoeken, en heeft in de chignons met de sterke miscroscoop van de heeren Smith en Beek de gregarines in onnoemelijke massa's gevonden. Op een halve duim lengte van een haar vond men een duizendtal dezer walgelijke epizoënmen deed eenige haareinden tusschen twee stukjes vilt onder warmte van 120° en eenige haareinden op den nek van een huishen. Tusschen het vilt waren ne gregarines tot groote ontwikke ling gekomenmaar op de huishen waren insekten uitgekomen, die veel van hoofdluïzen hebben, den bek van een snuit voorzien, den voelhoren zoolang als de borst. Kokend water ja eene hitte van 360° F. vernietigt de insekten niet. Vele dames dragen, onwetende, de kiemen mede van in sekten leven, dat zich ieder oogenblik ontwikkelen kan, hetgeen zou blijken bovenmate ellendig te zijn en niet ge makkelijk volkomen uit te roeijendaar deze vreeselijke in sekten zich met ongelooflijke snelheid vermenigvuldigen. Daar enboven het is eene mededeeling voor de medische fakulteit en verdient veel behartiging, of de beruchte wederverschijning van eene der afgrijsselijkste ziekten, Phthircaris bij de ouden zeer algemeenen waaraan Herodes AntiochusCali3tenes en Sylla zijn bezweken, niet verschuldigd is aan het dragen

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2