Uit een particulier schrijven uit Batavia van 15 Febï. 11., vernemen wij, dat de heer S., chef der firma S. C. te Bangkok, benevens de kapt. van een Engelsch schip, tot levenslangen dwangarbeid zijn veroordeeld, omdat zij in overleg tweemalen de lading van het schip verzekerd hadden, waarin niets geladen was dan ballast. De eerste stuurman is tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld. N. R. C. Uit Liverpool verneemt men de verschrikkelijke zee ramp van het vergaan van vier schepen in den storm uit het oosten. Twee daarvan verdwenen zonder eenig spoor na te laten. De andere twee veronderstelt men dat zij eene groote stoomboot en de bark Helen waren, te oordeelen naar hetgeen is aangespoeld en het afsteken van blaauwe vuurpijlen. De bemanning van de Helen is, naar men ver neemt gered. Z. M. de Koning, aan den sergeant W. de Rooy, van het 4e reg. Infanterie, een blijk willende geven van zijne bijzondere tevredenheid over zijn manhaftig gedrag als de- tachemeuits-kommandant bij liet verleenen van militairen bij stand te Noordwijkerhout, bij gelegenheid van verzet door de ingezetenen tegen de uitvoering der verordeningen tot wering van den veetyphus, heeft den sergeant Wilhelm de llooy voornoemd, als eene belooning voor hetgeen door hem bij voormelde gelegenheid is verrigt, benoemd tot 2e luite nant bij het 4e reg. infanterie. Ondanks de tegenspraak die de geruchten omtrent den verkoop van Luxemburg ontmoeten, maakt deze zaak nog steeds het hoofdonderwerp van vele gesprekken uit, vooral in Frankrijk. Het schijnt zeker, dat over de zaak onderhandeld is. Die onderhandelingen moeten echter nog slechts mondeling gevoerd zijn. De koning-groothertog moet wel gezind zijn tot den afstand, maar Pruisen moet weigeren dat gewest in handen van Frankrijk te zien over gaan. Daargelaten dat het land Duitsche grond is, moet Pruisen zich beroepen op de aanspraken die het hertogelijk huis van Nassau, welks regten op Pruisen zijn overgegaan er op zou kunnen doen gelden in geval de regerende linie <in Nederland uitstierf. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan de Amsterclamsche Courant leest men Behalve de gewone begrooting van oorlog (ten bedrage van 34,900,000 fr.) zal de regering weldra buitengewone millioenen aanvragen, om geweren naar het Pruisische model te laten maken. Daar deze zaak voor Nederland van eveu groot belang is als voor ons, acht ik het niet ondienstig hier de hoofdpunten mede te deelen eener opmerkelijke nota, afkomstig van ons ministerie van oorlogen betrekking heb bende op hetgeen in de voornaamste lauden gedaan wordt voor de vervorming der vuurwapenen. Pruisen behoud van het stelsel der naaldgeweren en der gegleufde kanonnen 1100 stalen stukken geschut, die door de kulas geladen wordenzijn besteld sedert den jongsten oorlog. De Ne derlanden aanneming van het stelsel Snidcr voor de gewe ren. Frankrijk: 48000 Chassepot-geweren (gewijzigd Pruisisch stelsel) zijn besteld tegen uiterlijk 1 Maart 1868.- Rusland: 600,000 geweren veranderd naar het stelsel van ■Carle Sohns (dezelfde type), te leveren de helft vóór 1868; 900 door de kulas te laden kanonnen besteld. Engeland150,000 Enfield-geweren reeds veranderd in Snider-ge weren350,000 moeten in dit jaar gereedkomen; 1000 daags. In April a. s. wordt een groote mededinging geopend voor het leveren der nieuwe wapenen 426 gegroefde kanonnen worden nog in 1867 vervaardigd. Oostenrijk: 600,000 geweren worden vervaardigd naar het stelsel Wanzl; de helft moet voor 31 December a. s. geleverd worden. Zwitserland: 40,000 geweren worden veranderd naar het stelsel Ainsler Milbatik en 96.000 Winchester-geweren zijn besteld, benevens 200 stukken geschut te laden door de kulas. Een en ander veroorzaakt een uitgave van tien mil- lioen francs voor de schatkist der republiek, behalve bet aandeel dat elk der kantons moet bijdragen. Zuid- Duitschlandaanneming van het Pruisische geschut en het achterlaadgeweer. Denemarkenidem. Dezelfde werk zaamheden worden in Italië, Spanje, Portugal, Turkije, Grie kenland, enz. verrigt. Den I8den Maart is te Weenen overleden de heer Ad. Eckhardt, die een fortuin nalaat van 12 millioen franes. Hij begon in 1801 als broekdrukkers-gezel zijn loopbaan. Sedert 32 jaren was hij menschenschuw, bewoonde eene kleine woning en verteerde een weinig meer dan f per dag. Generaal Garibaldi ontvangt dikwijl zoogenaamde be delbrieven, op zegel geschreven. Om eens voor goed een einde aan den last te maken, dien hij vindt in het ver scheuren dier brieven, heeft hij een schrijven gepubliceerd, waarin hij zijne aanvragers verzoekt, hem in het vervolg van hunne brieven te verschoonen, daar hij toch immer, tot zijn leedwezen, zou moeten antwoorden //Ik heb geen geld." De machinisten en conducteurs van den spoorweg Londen-Brighton hebben hunne werkzaamheden gestaakt, doordien de directie der spoorweg-maatschappij niet alle eischen van het dienstpersoneel wil toestaan. Zondag jl. heeft te Parijs eene bijeenkomst plaats ge had van kleermakersgezellen, welke door ruim 2000 hunner werd bijgewoond. De eisch bestaat in eene verhooging van het tegenwoordige loon met 18 5 20 pCt. Het staken van het werk is uitgesteld tot na afloop der onderhandelingen tusschen de gevolmagtigden der werklieden en de patroons. Het Amerikaansche telegram in den Times meldt, dat de liberalen de hoofdstad Mexico insluiten en dat spoor- en waterwegen te hunner beschikking waren; doch men twij felt aan de juistheid vau dit nieuws. Volgens berigten per Asia had Canales zich tegen Juarez verklaard. Niettegen staande de jongste nadeelen door de liberalen geleden, zou Juarez aan de Buitenlandsche mogendheden verzocht hebben hare vertegenwoordigers te verwisselen.(p) Painpeachy werd door de liberalen belegerd. Men had eenig berigt verwacht aangaande de krijgsbewegingen van keizer Maximiliaan. Te Canterbury, de zetel van deu aartsbisschop van Ganterbury, primaat van Engeland, zijn twee studenten, die op het punt stonden om door de staatskerk als zendelingen te worden aangenomen, tot de Roomsche kerk overgegaan. Een geestelijke in het westen van Engeland onthaalde onlangs de pachters van den omtrek, met het oogmerk hunne zienswijze te vernemen over de noodzakelijkheid aan hunne arbeiders onderwijs te verstrekken. Hij vroeg dus: of de kinderen dier arbeiders niet school behoorden te gaan? De pachters dachten dat daar geen kwaad in stak. //En dan wenscht ge toch dat zij lezen leeren?" ging de geeste lijke voort. //Ja wel," was het antwoord, »maar niet meer dan noodig om hunne bijbels te kunnen lezen," //En wat dunkt u er vau ze schrijven te laten leeren //Wel, dat kan ook geschieden, als het maar ophoudt zoo dra zij hunnen naam kunnen teekenen." Eindelijk vroeg de geestelijke: //En wat denkende heeren van het rekenen?" Daarop kwam eenstemming het luide antwoord//Neen neen, in het geheel geen rekenen. Het rekenen leert de arbeidersloonen nagaan eu scherpt de kinderlijke vermogens op bijzondere wijze." Te Londen wordt druk gesproken over eene partij baccarat die twee heeren in een der clubs hebben gemaakt en waarbij, na een strijd van 38 uren, de verliezer een half millioen op het slagveld heeft achtergelaten. Bij die gelegenheid merken de Parijsche bladen op dat in Frank rijk de verliezen van 200,000 300,000 francs op één avond nog maar kinderspel zijn, vergeleken met het spel vau de Engelschen. De Engelschen zouden dat op hun beurt van de Amerikanen kunnen zeggenomdat bij de laatsten het groene kleed wel eens 2 of 3 millioen per avond heeft verzwolgen. Maar dit alles bewijst slechts ééne zaakdat de Fransche spelers nl. dwaas zijn; de Engelschen nog dwazer en de Amerikaanscheaartsgek. In de Warle am Inn las men onlangs de volgende advertentie//Ik heb de eer ter kennisse van dieven en inbrekers, roovers en hun vrienden te brengen, dat ik door herhaalde gelukte en mislukte inbraken, van de zijde hunner heeren collega's ondervondenmij genoodzaakt heb gezien alles uit mijn pastorie weg te doen wat voor hen maar eenige waarde kan hebben, Na deze heeren van mijne bij zondere achting ten hunnen opzigte verzekerd te hebben heb ik de eer te zijn hun toegenegen Jozef Saxeneter, predikant. EEN HUWELIJKS-STATISTIEK. De Schotsche statisticus, Dr. Stark, levert het bewijs dat zelfs het armste meisje haar echtgenoot een bruidschat aan brengt, die meer waard is dan een millioen. Deze bruid schat namelijk is een leeftijd van 11 jaren, die een jongeling van 25 jaren opoffertwanneer hij ongetrouwd blijft. Immers volgens Stark's berekening sterven van de 100 vrijgezellen, op den ouderdom van 20 tot 25 jaren juist tweemaal zoo veel als van gehuwden op denzelfden ouderdom. Op den ou derdom van 2530 jaren sleept de dood van de 1000 onge huwde 13,7, van de 1000 gehuwde mannen slechts 8,0 ten grave. Voorts sterven van de 1000 gehuwde mannen op den leeftijd van 3035 jaren slechts 9, terwijl van de 1000 vrijgezellen 14,7 in 'tgras moeten bijten. Ook op meer gevorderden leeftijd merkt men dit verschijnsel op. Van de 1000 gehuwden, 6065 jaren oud, stierven slechts 32,8, tegen 43 ongehuwden op denzelfden leeftijd. Uit eene her haalde becijfering is gebleken, dat gehuwde jongmannen van 25 jaren gemiddeld 11 jaren langer leven dan de ongehuw den, en te regt mag men dus zeggen, dat het armste meisje haar man eene schoonekostbare morgengave aanbrengt na melijk 11 jaren levens 1 3Jn0C3Dnbcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Aan de Redactie van de Heldersche Courant, Nieuws- en Advertentieblad l Volgens Uwe Courant van heden, komt voor als zoude kapt. Mac Vay zich van het leven beroofd hebben, omdat hij zich waarschijnlijk niet kojide verantwoorden, omtrent de schade met de Jeanne Avery veroorzaakt bij het uitzeilen, acht ik mij verpligt u de volgende inlichting te geven. Zoodra de zeeloods aan boord is, neemt hij het kommando over van den kapitein en vermag deze zich niet met de manoeuvres van het schip inlaten. De zeeloods wordt door den commissaris dor loodsen aan boord gezonden,

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2