BIMHIJVING VAN I1ET EILAND TEXEL. tegen; VII C Herv. Eeredienst, 43, voor, 26 tegen; VIII Oorlog, 54 voor, 14 tegen; IX Koloniën, 52 voor, 14 tegen; X Onvoorziene uitgaven, 44 voor, 24 tegen. Op Zondag 7 April werd de bloemententoonstelling in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door circa 11,000 personen, ochtend en avond te zameu, bezocht. Eergisteren avond heeft er te Haarlem een schrikkelijk ongeluk plaats gehad; twee jongelingen bevonden zich in een der localen van de zijdefabriekniet verre van den spoor weg gelegentoen een hunner om een cigaar aan te steken een lucifer deed ontbranden, waarop eene ontzettende ont ploffing plaats hadhet gebouw uiteen sloeg en drie slagtofl'ers er bij omkwamenbij nader onderzoek heeft men ontwaard dat de groote gaskraan opeu stond; dus het lokaal met gas gevuld en dit ontvlamd isterwijl vele brandbare stoffen als petroleum enz., het gevaar vermeerderd hebben. -Uit Parijs schrijft men dd. 5 AprilMen ziet de Luxemburgsche zaak hier niet beter in dan gister, en velen verwachten voor het behoud van den vrede alleen nog heil van de onderteckenaars van het verdrag van 1S39. Het behoeft geen betoog, dat de minister van oorlog van deze zaak en van de ongerustheid van het publick partij zal trekken ter aanprijzing van het wetsontwerp der legerher- vorming. Aanvankelijk had het publiek zich over de zaak niet ongerust gemaakt, maar het art. van den Const. heeft de stemming teu deze geheel doen omslaan. De geest in de officiële kringen is, naar het heet, hoogst oorlogzuchtig. Dit is misschien slechts een gerucht, maar zeker is het, dat de minister van Uuitenlandsche Zaken zich op de hoogte stelt van de gezindheid van sommige mogendheden ten onzen opzigte voor het geval welligt zoo niet van een dadelijke dan toch van een eventuele krisis. Men spreekt van een neigiug tot toenadering tusschen Petersburg en Parijs; maar vooral wordt veel zorg besteed aan het onderhouden van de vriendschapsbetrekkingen met Engeland. Uit Frankrijk berigt men: In vele ouzer arsenalen br.erscht groote drukte en in Engeland en Belgie zijn door dc regering wapenen besteld, binnen kort te leveren. Wil dit al niet zeggen, dat men tot den oorlog besloten is, dan houdt het toch wel in, dat men dien niet onmogelijk maar vetleer waarschijnlijk acht. Er zijn velen die eiken dag een oorlogsverklaring van Pruisen wachten, want, zeg gen zij, v. Bismarck weet dat wij niet gereed zijn en zal wel niet zoo dwaas zijn te wachten tot we genoeg wapenen hebbenende 25,000 inau keurtroepen uit Mexico terug zijn. De '1'emps is van oordeel, dat een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk een dollemanswerk genoemd zou moeten worden. Het blad stelt voor, Luxemburg aan zich zelf over te laten en tot een onzijdigen staat te maken. De groote nood, die tegenwoordig bij de werkende klasse in het East-end van Londen heerscht, heeft aanlei ding gegeven tot eene demonstratie. Een duizendtal der noodlijdenden trokken den 4 dezer in optogt door de stad, met een banier voorop, ten opschrift dragende: Vertegen woordigers der ellendeDe stoet was voor verreweg het grootste gedeelte gevormd uit sterke, gezonde personen in de kracht des levens, wier vervallen, hoogst armoedig ui terlijk daarom te meer indruk moest maken. Bij de rege ling van den optogt hadden allen zich vooraf verbonden, liet slechts bij deze openbare vertoouing te laten blijven en wel onderweg alle vrijwillige giften in ontvangst te nemen, maar overigens slechts eene stille, ordelijke demonstratie te doen plaats hebben, ten einde op eene weinig gerucht ma kende wijze dc aandacht op de noodlijdenden te vestigen cn daardoor aanleiding te geven tot maatregelen van wege het gouvernement, om in hunnen nood te voorzien. De reclamehoe uitgestrekt het gebied ook zij, reeds door haar veroverd, vindt nog telkens nieuw terrein ter ex ploitatie. Dezer dagen werd door een Franschinau patent aangevraagd voor eene door hem uitgevonden betere soort van spoonvegbilletten. Het model, door hem overgelegd, is oogenschijnlijk gelijk aan de gewone kaartjes, maar op de keerzijde bespeurt men het verzoek een dun papiertje af te trekken, dat als op de wijze der èloc-no/es op enkele zijden luchtig aangeplakt is. Dit afscheurende, ontdekt men dat het vrij dikke plaatskaartje een vel net toegevouwen, uiterst dun papier bevat, waarop eene massa advertentiën van allerlei aard, uiterst kompres, maar zeer duidelijk, ge drukt is. De uitvinder speculeert op de verveling der reizi gers, en betoogt dat geene adverteutien zoo herhaald gelezen en herlezen zullen worden als deze, zoodat hij den prijs dan ook boven dien der duurste dagbladen stellen wil. -In Amerika zijn de dames weder druk bezig inet het indienen van ïequesten aan den president, om haar tot open bare ambtenaren te' benoemen. Zekere Miss Lord heeft b. v. verzocht om tot gezant bij een of andere buitenlandsche mo gendheid te worden verheven. Eene andere vrouw, van den minderen standstelt steeds alle pogingen in het werk om agent van politie te wordenvelen verlangen ook weder naar dc betrekking van commies bij du belasting. VIII. Eijerland DeCocksdorp. Eene zeer goed ingerigte bovenkamer die uitzigt had op het plein do Groene Plaats, was mij (in de Lindeboom aan den Burg) tot verblijf aan gewezen. Ik was juist bezig met aanteckening te hooden van het een en ander, dat mij op dit schoon en welvarend eiland als merkwaardig was voorgekomen, toen de verhuurder van rijtuigen, die mij den volgenden morgen tot koetsier en gids moest strekken, bij mij werd aangediend. Hij verhaalde mij, dat hij door mijn vriend tot mij gezonden was, om zijne diensten aan te bieden. Het bleek mij spoedig dat de keus van mijn vriend zeer goed was; want het was eeu eenvoudig maar beleefd mensch, wiens uiterlijk terstond aan toonde dat een opregt cn eerlijk gemoed in hem woonde. Over de kosten waren wij het spoedig eens; en na overleg, werd afgesproken om den volgenden dag, des morgens teu 7 ure, onzen togt te aanvaarden. Nadat ik gereed was met mijne aanteekeningen, doolde ik nog eens gehee l alleen door den Burg rond, hetgeen op eene schooue zomer avond, iet3 zeer aanlokkends heeft en waartoe de frissche en over het algemeen schoon? troniën der Tcxclsche maagden, niet weinig bijdraagt. Daarna begaf ik mij, na het gebruiken van een wel eenvoudig, maar goed souper, Ier rust. Den volgenden morgen stond op het bepaalde uur eene tentwagen met twee dikke paarden bespannen, voor het logement, en de koetsier die mij den vorigen avond had bezocht, wachtte op mijne komst. Ik had zorg gedragen om reeds vroegtijdig het ontbijt te gebruiken en met den logementhouder afterekencn; was dus spoedig gereed. Na in het rijtuig te liebbeu plaats genomen draafden wij door den Binnen Burg, over de Stcenenplaats cn door de Waalderstraat den Burg uit, den griudweg op, die naar de "Waal leidt. Langs den weg ontwaard men niet veel anders dan weiland, bezet met veel schapen en weinig runderen. Ter halverwege van den Burg en Waal, ziet men een wiudkorenmolen, die zijn dienst aan beide plaatsen biedt. Voor zich ziet men liet dorp de Waal, dat liefelijk in geboomte verscholen ligt. Dat dorp, op slechts een half uur gaaus van deu Burg gelegen, lieten wij ter regterzijde liggen en vervolgden den Aveg die naar den polder Eijerland voert. Op ongeveer een vierde uur gaaus van de Waal, passeert men de Waal- en Burgerdijk, die mede van ecu grindweg is voorzien. Ter linker zijde ziet men de uitgestrekte polder Waal-en-Burg met zijne schoone weiden; en vooruit levert de hoeve Plas-cu-daal en de daar nabij gelegen watermolen aan het einde der uitgestrekte waterkolk, een romanesk aanzien Ter regterzijde heeft men eene inham der zee, de Noord geheetendie door drie dijken is omgeven eu daardoor met betrekkelijk weinig kosten kan worden ingedijkt en droog gemaakt. De koetsier verhaalt mij dat reeds meer dan eens het plan tot droogma king heeft bestaan, maar dat de min goede hoedanigheid van den grond de ondernemers telkens van besluit heelt doen veranderen. Op eeu half uur gaaus afstand van de Waal, in de nabijheid van liet begin van den polder Eijerland, staat eene tapperij, die aan de meeste reizigers tot pleisterplaats dient en door vriendelijke Noordholl. lieden bewoond wordt. Door mijn geleider hiervan verwittigd, wilde ik ook tegen die bestaande gewoonte niet handelcu en waarlijk het oogenbiik dat ik bij die vriendelijke lieden sleet, heb ik niet beklaagd. Wij waren nu ras aan den polder Eijerland genaderd, die in 1835 is in gedijkt en zijnen naam ontleent aan het ontzettend getal eijeren, meest van zeevogels, die voor de bedijking alhier gevonden werden. Deze polder heeft eene oppervlakte van acht duizend buuders, is bezet met een p. m. dertigtal bouwhoeven en een aantal daghuurders woningen. Hij heeft eene lengte van omstreeks twee uren gaans en eene breedte van bijna één uur; en is inde lengtedoorsneden door twee breede lijnregte wegen, hoofdweg en postweg genaamd; en in de breedte door vier lijnregte wegen; waardoor bet onderling verkeer zeer gemakkelijk is gemaakt. Ofschoon deze polder meest uit ligte gronden bestaat, wordt toch het oog van den bezoeker gestreeld door bet aanschouwen der onderscheiden, meestal weelderig groeijende veldgewassen, die door de noeste vlijt der landbouwers, op die gronden wordeu geteeld; zooals tarwe, rogge, haver, gerst, koolzaad, meekrap, booucn, aardappelen, enz. Opmerkelijk is het dat vele bouwhoeven aan steden, enz. hunne namen ontleenen; zoo vindt men b.v. de hoeven: Antwerpen, Akyab, Breda, Bern, Buitenzorg, Dordrecht, Gend, 's Hertogenbosch, Leiden, Madura, Padang, Rotterdam, Yianen, Weltevreden en Zeeland. Mijn geleider verhaalde mij, dat dit wel eens aanleiding geeft tot misver stand, vooral bij het stellen van onnaauwkeurige adressen op brieven, en deelde mij als bewijs daarvan mede, dat voor een paar jaren aan den bewo ner der hoeve Padaug een brief werd bezorgd die reeds eene reis naar Sumatra's westkust bad gemaakt. Wij bereden den hoofdweg, die onlangs op drie vijfde gedeelten der lengte, van zand, tot grindweg is herschapen; doch om den geheelen polder zooveel mogelijk te beschouwen, bleven wij ook het gedeelte vervolgen dat niet be- grind geworden is. Aan het einde van dezen weg, waar een dijk gedeeltelijk de grens uit maakt tusschen Eijerland en den in 1846 ingedijkten polder Eendragt; en ge deeltelijk het indringen van het zeewater belet, staat, behalve de nette hoeve Dorpszigt, eene meekrapdroogerij ol' meestoof, daargesteld uit eigen midde len door eenige landbouwers en grondeigenaars, om het vervoer van dat hun product gemakkelijker te maken. De roggesloot, een water dat vóór de indijking onverlet binnenstroom de, dient thaus om het overtollige water te ontvangen, ten einde het daarna door eene in den dijk aaugebragte sluis te ontlasten. Van de meestoof af gezien, doet DeCocksdorp zich zeer goed voor. Het bestaat uit eene lange rij lage huizen, een zeer net kerkgebouw met toren en uurwerk voor hervormdeneen klein kerkgebouw voor roomsch catholieken en een schoolgebouw. Ecnig jong geboomte en de voor bet dorp liggende vrij breede roggesloc-*, geven het een fraai, ja zelfs schilderachtig aanzien. Het dorp dat in bijna noordoost en zuidwestelijke rigting loopt, is ge naamd naar eeu der concessionarissen voor de indijking, den heer N. -7. do Cock, van Rotterdam. Wij betraden het aan de noordoostelijke zijde, alwaar de hervormde kerk staat. Dat gebouw is smaakvol ingcrigt en gebouwd; het strekt tot een wezen lijk sieraad der plaats, en is gebouwd in 1839. De roomsch catkolieke kerk is zeer klein, was vóór 1842 nog eeu woon huis, als wanneer bet voor de tegenwoordige bestemming is ingerigt. Zij is achter de pastorie gelegen en daardoor van deu weg af bijna niet zigtbaar. Men vindt in dit dorp twee tamelijk goede logementen, die weleer hoofd zakelijk huu bestaan vonden door het herbergen van geredde schipbreukelingen. Van uit het dorp ziet men op een half uur afstauds op een der hoogste duinen eene colossale lichttoren met woonhuizen voor dc beambten. Dat gebouw dient om zoowel bij dag als nacht, deu zeeman te waar schuwen voor de zoo gevaarlijke Eijerlaudsche gronden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2