SCHAGER NIEUWS. oning op de boerderij aan het Loo. Nu is het nog ai opmerkelijk, dat deze kocijen van het Durhamschc ras, afkomstig uit Bretagne maar met Engel- sche stieren gekruist, meest alle het kenmerk van Paarlberg hadden. In ver verband daarmede heeft men ook eenige beesten uit Bretagne, van dat be kende kleine ras, laten komen, en deze zijn nu op de veeartsenijschool. Een paar dier beesten zal ik er aan wagen en laten inenten. Zoo die twee de proef goed doorstaan, vermoedt men dat dit ras zou kunnen strekken tot verbetering van den veestapel in het vervolg en zal er zeker wel door vee houders gebruik van worden gemaakt. Volgens aanschrijving van den Minister van Binnen- landsche Zaken kan bij het desinfecteren van door veepest besmette stallen het teeren worden vervangen door het witten met kalkvermengd met chloorkalkbijaldien tegen bet teeren bezwaar mogt bestaan bij die veehouders, welke zich op zuivelbereiding toeleggen. De heer 'sJacob sprak iu de zitting der Tweede Ka mer van 2 April een waar woord. Hij zeide //Aan de spanning op het terrein der koloniale zaken en aan de onzekerheid omtrent de voor de Oost-Indische be zittingen te volgen staatkunde en bewindvoering moet een einde komen. Het heeft mij altijd toegeschenen, dat naar mate het Tudische regeringsbeleid, bij onstentenis van vele andere onderwerpen van principieel meeningsverschilhierin dit parlement is geworden de wrijfpaal der partijschappen, bet achterlaadgeweerwaardoor ministerien, hetzij in de zijde hetzij in het hart werden getroffen en verjaagd, in diezelfde verhouding daar ginds de orde is verstoordliet gezag ver broken en de welvaart verminderd." De bevestiging hiervan vindt men maar al te zeer in de berigteu, die ons in de laatste tijden uit Tndie toekomen. De conservatieve partij, die het prestige van ons gezag in Indie beweert te willen versterkenheeft juist het tegen deel gedaan. Het geregtshof in Noord-Holland heeft de persoon van P. Misset schuldig verklaard aan moord, zonder voor bedachten rade en heeft hem veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Men zal zich herinneren, dat in de maand September van het vorige jaar, in de zoogenaamde kermisweek, te Am sterdam zestien personen werden gearresteerd, ter zake van rebellie en liet plegen van ongeregeldheden, waarvan er der tien na eenigen tijd preventief iu de gevangenis te hebben doorgebragt, in vrijheid gesteld zijn, terwijl er een overleden is; de beide overige, nl. J. W. Gotz en W. F. Maalman, zullen den 23 dezer voor liet provinciaal geregtshof aldaar teregt staan, beschuldigd van rebellie. -lil liet Bat. Handelsbladmaileditie van 1 Maart, leest men eene uit de Samarangsche Couranten overgenomen mededeeling, dat op eenige rekwesten en brieven, aangaande de straatverlichting te Samarang, de Regering goedgevon den en verstaan heeft //Aan den Resident van Samarang, ook ter mededeeling aan de adressanten, te kennen te geven, dat met het op perbestuur in overleg wordt getreden omtrent eene straat verlichting met olie van de hoofdplaats der gewesten ouder zijn beheer, in afwachting van die met gas." Is deze beschikking der Indische regering het opvolgen der oude gewoonte om zich van al zoodanige verzoeken, die geld moeten kosten, af te maken Of is het werkelijk met liet beheer in Tndie zoo ver gekomen, dat men zelfs voor eene eenvoudige zaak als de noodige en nuttige straatverlichting cener hoofdplaats, geene decisie durft nemen en de beslissing daarover moet vragen van het opperbestuur in Nederland Arm Indie, dat van de millioenen die het opbrengt, niet eens zooveel mag bekomen 0111 de kosten der straatverlichting iu de hoofdplaatsen te bestrijden, zonder dat in Nederland wordt uitgemaakt, of die kosten wel van het batig slot kunnen worden afgenomen Waarom wordt echter niet voldaan aan den algemeen reeds lang bestaanden wenscli om de hoofdplaatsen op Java gemeente besturen en instellingen te geven, die wel de middelen zullen weten te vinden om in zulke uitgaven tot algemeen nut te voorzien, buiten bezwaar der staatskas. I11 een Engelsche Courant leest men het volgende De wijze, waarop menschen van verschillende natiën vrijwillig den armen kapitein Cassey onderstaud verleenen, is inderdaad een verblijdend bewijs van den Kosmopoliti- schen geest dezer eeuw. Zooals bekend is, was kapitein Cassey gezagvoerder van het schip nJane lowdendat in den At- lantischen Oceaan vol wal er liep. ürie-en-dertig dagen vond de arme man een toevlugtsoord in den top van den grooten mast,en was hij gedurende 28 dagen geheel zonder voedsel. Toen hij gered werd (hij was de eenige overlevende) woog hij slechts 42 pondenen moest de amputatie van de helft zijner vingers en teenen ondergaan. Hij werd naar Holland gebragt, waar de Hollanders diekoudbloedig als zij zijn, nogthans do Engelschen zeer genegen zijn hem met de grootste hartelijkheid behandelden, en sedert 200 p. s. (2400 gulden) ter zijner ondersteuning hebben bijeen- gebragt, welke som, gevoegd bij de 400 p. 3., die bij van liet Thaines Polico Court heeft ontvangen, hem in staat stellen op nieuw dc reis doorliet leven tebegimieu, die wij hopen dat gelukkiger moge zijn dau zij tot nu toe geweest is. In Luxemburg worden tegenover de adressen, waarin men de annexatie aan Frankrijk verlangt, andere adressen geleekend, welke ten doel hebben om op het behoud van den tegenwoordigen toestand aan te dringen. In Amerika worden 200,000 personen gebezigd voor de spoorwegdiensten, terwijl er een millioen mannen, vrou wen en kinderen van het noodige door worden voorzien. In een Duitsch tijdschrift leest men: De bloedzuiger is even goed een weêraankondiger als de barometer. Des zomers bij hitte en des winters bij koude of vorst ligt hij opgerold op den bodem van het glas, of zwemt rustig met gelijkmatige bewegingen. Bij regenachtig weder kruipt hij tegen het glas op, en verblijft daar tot bet weder weer bestendig geworden is. Bij op handen zijnde onweer of storm wordt hij onrustig, heft zich van den bodem op en maakt zwemmende onregelmatige bewegingen, zich in verschillende bogten wringende, bij sneeuw houdt hij zich, even als bij regen, boven aan den rand van het glas op of vast. Om zoo'n goede weêr propheet te bewaren bediene men zich van eene eenvoudige stopfleschvoor gevuld met re genwater en op den bodem wat zuiver rivier- of vloed-zanden sluit het met een neteldoeks lapje, van tijd tot tijd dient men het water wat te ververschen. Het denkbeeld was vroeger zeer algemeen dat ijzer, zoolang onder den grond bewaard tot het grooteudeels ge roest was, voor het overige gedeelte er beter door geworden was om er wapenen van te smeden. Vele oude messenma kers te Sheffield hadden de gewoonte hun staal, voor het verwerkt werd, eerst eenigen tijd in modder te laten liggen. Tot heden bestaat die gewoonte nog in Japan. Bij het wegnemen van bewerkte ijzeren deelen van de Londetibrug werd dit ijzer door een beroemd messenmaker aangekocht; hij beweerde dat de werking van de klei, zonder blootstel ling aan de lucht, het ijzer veel deugdzamer had doen werden. Mijnheer de Redacteur! Hechtte ik, gelijk volgens uwe laatste courant met u het geval schijnt te zijn, bijzondere beteekenis aan sommige cijfers; hield ik b. v. 13 voor noodlottig, 11 voor een gek No., ik zou u met een voor Schagcns weer baarheid zeer bekommerd gemoed mededeelen dat de vergadering door den heer J. d. 1. P., den lln dezer, tegen 11 ure des voormiddags, van den daarop volgenden Zondag aangekondigd, door tweemaal elf personen is bij gewoond. Bijgeloof is eehter mijn zwak niet, daarom constateer ik thans, in de meest kalme stemming alleen, dat in de goede stad Schaffen" ruim twintig personen hebben geluisterd naar „het geschal" der tot nog toe bij ons onbekende, door zeker iemand gestoken „trompet der voorbereiding?op welke trompet Job zich en passant veroorlooft de aandacht te vestigen vau sommige kerkeraden, en in overweging tc geven, of, waar de dominés het „huisbe zoek" eu de leeken het kerkgaan vergeten, het niet nuttig zou kunnen zijn, om op gezette tijden, iemand, b.v. de koster, met zulk een instrument ge wapend, de gemeente te doen rondgaan, teneinde de leden door „geschal" in eene voor zekere plegtigheid passende stemming te brengen en oau hunne kerkelijke verplichtingen te herinneren. De invloed voor het geluid eener trompet, vooral voor dat eener gescheurde, is op ons zoo muziekaal volk onbetwistbaar; kwakzalvers en goochelaars kennen dien zeer goed en trekken er op markt en kermis uit muntend partij van om „publiek" te krijgen. Eu ofschoon nu van Job zeer verre is de gedachte, dat op het gebied van kerk en theologie, ook wel eens wordt gegoocheld en gekwakzalverd, „zoo gelooft hij toch, dat aangezien, den. reinen alles rein is, er niets verkeerds in zou steken, daar waar dit met preken en zelfs met „diere" preken niet meer gaat, ook eens met de trom pet te beproeven de onwillige kudde kerkwaarts te lokken. Het middel zou voorzeker nieuw, maar bepaald door het doel geheiligd zijn, en wel eeniger- mate in harmonie met den krijgshaftigen geest, die in deze scherpschutter- lijko dagen alom rondwaart. Laat ons, na deze poging om der kerk eene dienst te bewijzen, tot Scha- gens weerbaarheid wederkeeren. Er bestaat gegronde hoop dat de scherpschut ters vereen iging, die, zeer merkwaardig, reeds verre vóór ze bestond den naam West-Eriesland droeg, inderdaad in het leven zal treden. De vergaderden hebben al dadelijk aan de zaak een goeden stoot gegeven, door tot president van het voorloopig bestuur te kiezen den heer Cs. Langereijs, een Burger wiens naam in de gemeente zeer populair ii. Dat L. zich van zijne taak, om deze vergadering te leiden, goed heeft gekweten, zal niemand ontkennen, en ter wille van die leiding gaan wij dan ook de onverklaarbare verkiezing van eene der commissarissen, met minderheid van stemmen, stilzwijgend voorbij. Dat de heer Just secretaris werd was billijk; iemand die Schaffen veen parel meer aan de kroone" wil bezorgen, kwam toch dacht men, wel een postje toe, Den 28en zal eene tweede vergadering plaats hebben, en het is om tot bijwoning daarvan aan te sporen, dat Job hoofdzakelijk de pen heeft opge vat. Hij neemt daarom de vrijheid, nog deze woorden tot de Schagenaren te rigten Plaatsgenooten wij beleven een ernstigen tijd. De dag kan misschien spoedig aanbreken waarop wij genoodzaakt zullen zijn, onze vrijheid met de wapens in de vuist te handhaven. Leert dan die wapens hanteren, opdat uwe krachten kunnen strekken tot vermeerdering van 'slandswecrbaarheid. Voorwaar dan, wanneer in ons dierbaar vaderland ieder man soldaat, elk huis eene vesting is geworden; wanneer de vijand overal een vijand tegenover zich vindt; wanneer daar gansch het volk opstaat en op alle banieren „Vrij heid of de Dood" staat geschreven, dan, zeg ikzou het kleine Nederland onwinbaar zijn. Daarom: wie gezondheid, kracht en moed bezit, kome op. sluite zich aan en leere den wapenhandel, opdat: Weldra gansch 't Volk van Nederland Ten strijde vaardig zij En men het niet ten Uceedemaal Delgt uit der natiën rij. Moge dan daartoe ook hier weldra eene goed georganiseerde vereen iging tot stand komen met marketensters en kluisWat mij betreft, ik zal gaarne dienst doen als veldprediker. J O B. Zie Schager Crt. 11 April 11.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2