ontstaanzóó grootdat op lange na nog niet daarin is kannen voorzien worden. Wel zullen wij dan op dien tijd bevrijd raken van de uitgaaf tot verbetering van bet vaarwater van het Helders kanaal en zijn boorden, en zullen wij de plaatse lijke ambtenaren kunnen missen, maar, als ik dit een en ander op 20 mille stel, dan blijft voor den hoofdelijken om slag nog p. m. f70,000 over; alzoo zullen de ingezetenen dan zevenmaal zoo veel als nu, voordien omslag moeten betalen. Ik weet wel dat men dan geen gemeente accijnsen meer op het brood, vleesch, gedisteleerd en turf zal behoeven te betalen, maar ik vrees, dat dit voor verreweg de meesten onzer ingezetenen een onvoldoend equivalent zal opleveren. Wij zullen dus reeds op een niet ver verwijderd tijdstip, veel meer aan belasting moeten betalenhetwelk op weinigen zal drukkenen waarvan de meesten onzer ingezetenen een drukkenden last zullen hebben. En dit staat ons te wachten! Om deze redenen ben ik huiverachtig; en hoe gaarne ik goed middelbaar onderwijs in onze gemeente zou wenschen inge voerd te zien, heb ik geen moed om het gemeente budget vooralsnog met zulk een aanzienlijke som te belasten. Voor onderwijs op minder schaal kan op dit oogenblik geen sprake zijnomdat do voorsteller bepaald over het wensclie- lijke en uitvoerbare van middelbaar onderwijs gesproken heeft." Mijnheer de Voorzitterik ben aan het einde van mijn over wegingen. Ik erken dat ik veel te lang over het onderwerp gesproken heb, maar in de finantieele zwarigheden daarvan voor onze gemeente, meen ik mijne verschooning te zullen vinden. De Voorzitter meent de discussien over dit onderwerp te moeten sluiten en brengt het voorstel in omvraag of reeds nu eene commissie zal benoemd worden tot regeling van het middel baar onderwijs. Wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren van Strijen en Berghuijs. b. Een verzoekschrift, onderteekend door den heer P. II. Po lak, plaatselijk dansmeester, waarin het wenschelijke wordt aangetoond tot daarstelling in deze gemeente van eene ruime, flinke dansschool, waartoe hij de eerste schrede reeds heeft ge daan door aankoop van een stuk grond. Hij vraagt tot onder steuning van zijn plan eene jaarlijksche toelage van f200. De Voorzitter zegt, tot toelichting, dat vroeger door den heer Polak gevraagd is om den titel van plaatselijk dansmeester te mogen voeren, hetgeen hem toen vergund isen stelt voor om de behandeling van zijn tegenwoordig verzoek om tractement, te verdagen tot bij de behandeling der begrooting voor het volgende jaar. Daartoe wordt besloten. c. Brief van het bestuur der gymnastiekschoolwaarin me- dedeeling dat een ander onderwijzer, de heer A. F. G. Nieu- wenhuijze, is aangesteld, voor wien de vroeger toegestane toe lage wordt gevraagd, ingaande den 1 April jl. Wordt toegestaan en voor kennisgeving aangenomen. d. Dat door Ged. Staten de gevraagde approbatie is ver leend tot het houden van een dag- en weekmarkt in deze ge meente. Dat, daar de opening op 1 Mei zal plaats hebben, door B.cnW. een voorloopig reglement is ontworpen, waarbij voor als nog geene straffen zijn bepaald, terwijl het later naar omstandigheden en behoefte zal kunnen worden geregeld. Na de lezing van het reglement niemand eenige bedenkingen hebbende, wordt het goedgekeurd. De heer v. Strijen vraagt of er reeds een marktmeester is benoemd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat voorloopig de brugwachter Bitter daarmede belast zal worden. Op de vraag van den heer v. Strijen of er ook eene ver warring zou kunnen ontstaan aangaande de standplaatsen, ant woordt de Voorzitter dat daar doelmatig voor gezorgd zal wor den, door het plaatsen van paaltjesvoorzien van nommers die aan ieder zijn standplaats aanwijst. De Voorzitter vraagt, of de leden er niet voor zijn om de opening wel niet plegtig, maar toch met iet of wat luister te doen plaats hebben, bv. door een paal of wat te plaatsen, daar eenige vlaggen en wimpels aan te verbinden en zoo doende eene koepel te formeren, waar men na de rondgang en optogt om de markt in terug kan komenalwaar eenige toespraken tot de menigte kunnen gehouden worden, vervol gens het muziek eene fanfare te doen uitvoeren en daarmede de markt voor geopend te verklaren. Ingeval de leden zich hiermede kunnen vereenigenvraagt de Voorzitter een crediet voor de uitgaven aan muziek, enz. De heer Maalsteed meent dat de afdeeling Helder der maat schappij van Landbouw in de kosten van muziek zal voorzien. De Voorzitter antwoordt dat de markt en de opening daarvan het gemeentebestuur aangaaten daarom ook voor de te maken kosten moet zorgen. De Afdeeling Helder van Landbouw, zal door hare aanwezigheid de zaak eenige meerdere luister bijzetten. De heer Kraijenhoff bevestigd de meening van den heer Maalsteed, en zegt te willen toegeven dat de Afdeeling Helder van Landbouw geen regt heeft op de markt, maar dat wel de gelijk in de laatste vergadering eene som bepaald is voor mu ziekuitvoering bij de opening der markt. De Voorzitter antwoordt dat de landbouw vereeniging heffeest in tweeën splitst en alzoo des morgens bij de opening het muziek kan gebruiken om in optogt van het lokaal de Vereeniging bij Zits naar het marktplein te trekken, en zich daar bij den raad aantesluiten, en later des avonds in het lokaal Tivoli. Spreker meent dat f50.voldoende zal zijn om de te maken kosten te dekken. De heer v. Strijen zegt eens het muziekcorps van de Marine te hebben gehad, dat alleen f200.kostte. De Voorzitter antwoordt dat de feestelijkheid maar zeer kort mogelijk een uurzal duren en daarom niet veel zal kosten wordt besloten een crediet te verleenen tot f 100. e. Dat bij de jongste verificatie der kas, daarin is bevonden f 12,695.565, overeenkomstig de boeken en bescheiden. Dat bij het dagelijksch bestuur is ingekomen de jaarlijksche verslagen van de Schoolcommissie, van het Ziekenhuis en de Apotheek en van de Teekenschool, waarbij het gemeenteverslag wordt gevoegd over 1866, om bij de leden aan huis rond te wor den gezonden. g. Dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het ko hier van den hoofdelijken omslag, en op de ingekomen be zwaarschriften afwijzend is beschikt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. li. Dat de Koninklijke goedkeuring is verleend aan het be sluit van den Raad tot verhooging van den hoofdelijken omslag met 10 pCt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Na de gewone rondvraag bekomt de heer de Breuk het woord en zegt geen bepaald voorstel te willen doen, maar zich te heb ben herinnerd, dat op de begrooting voor dit dienstjaar eene som is uitgetrokken tot vernieuwing van het politie-bureau en het brandspuithuisje op het molenplein, zoomede voor een nieuwe brandspuit spreker meent dat daar groote behoefte aan is en vraagt of dit punt al in nadere overweging is genomen. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak tot een punt van be handeling zal worden gemaakt bij de commissie voor onderhouds werken. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. Boek-, Courant- en Steendrukkerij van S. G1LTJES.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 10