Volgens ingekomen telegram is Zr. M». schroefstoom- sohip Zoutmanden 17 dezer op de reede van Plymouth geankerd. Alles wel aan boord. Dit schip kan men dus elk oogenblik hier verwachten. De reis is tot nog toe vrij voorspoedig, als zijnde vertrokken van Batavia den IS Januari). Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter alhier mr. W. L. K. A. Gey van Pittiustot plaatsvervangend kanton regter te Alkmaar mr. J. P. Kraakman. Bij 't leger spreekt men druk over en ziet men ver langend nit naar de grootepromotie, die, zoo als sommigen meenen, tegen 1 Mei in de Staats-Ct. zal verschijnen. Men verwacht de benoeming van 24 lsto luitenants tot kapitein en van ongeveer 76 onderofficieren tot 2e luitenants. Anderen hebben hoop op eene nog veel grootere promotiemet het oog op het nu reeds bestaand tekort van 75 officieren en van meer dan 200 onderofficieren. Maar, het korps officieren hoopt nog iets meer, en dat is verhooging van tractement, terwijl de onderofficieren redenen hebben om te gelooven dat ook hunne positie zal worden verbeterd. De Staats-Courant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus, over de week beginnende den 31 Maart en eindigende den 6 April. Daaruit blijkt, voorzoo veel de prov. Noordholland betreft dat in die week 18 run deren werden aangetast; gestorven 0, 18 werden afgemaakt, hersteld en nog ziek geeue; bovendien werden nog 84 niet aangetaste runderen afgemaakt. Sedert het uitbreken der ziekte werden 8174 runderen aangetast, waarvan er 960 stierven, 6374 werden afgemaakt en 840 herstelden, terwijl geen ziekte aanwezig is. In 't geheel werden 3236 niet aangetaste runderen afgemaakt. Men meldt van Botterdam 16 April, het volgeude Gisteren morgen is met de stoomboot Batavier van Lon den alhier aangekomen D. B. N. Plebes, gezagvoerder van het Nederlandsch Schootierschip Adrianus. Onder verdenking liggende van pogingen te hebben aangewend om dit schip op de hoogte van Scilly te doen zinken, werd hij bij zijne aan komst alhier onmiddelijk door de politie aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. Jl. Zaturdag avond, terwijl de spoortrein, die ten 7 ure 40 min. van Rotterdam was vertrokken, zich tusscheu Delfshaveu en het station te Schiedam bevond, liepen twee mannen met een knaapje langs den spoorwegdoor den na derende trein overvallen, kreeg een der personen een stoot van de locomotief en werd, ofschoon dan ook ligt bezeerd, door dien stoot bezijden het spoor geworpen; het kind viel midden op den weg en is geheel ongedeerd gebleven, daar het is blijven liggen tot dat de trein over hem heen gereden was; de derde persoon had buiten bet spoor, waarlangs de trein zich bewoog, geloopen. Twee menschenlevens zijn alzoo op zeldzaam gelukkige wijze gespaard geworden. Eriesland heeft in de vorige week een paasch os aan Amsterdam geleverd die geschat wordt op eene zuivere zwaarte van vleesch en vet van 900 Ned. ponden. Hij is afkomstig van den veehouder J. Anema te Kimswerd. De Times bevat het volgende»Een der onzekere gronden van hoop op het behoud van vrede, waaraan som migen zich nog houden, is de onvolkomen toestand der Erausche wapening. "Volgens deze bezit de Eransche rege ring op het oogenblik geene 10,000 achterlaadgeweren en zullen er zelfs met April 186S geene 200,000 voorhanden zijn, terwijl Pruisen het naaldgeweer verbetert en de nieuwe modellen, waartoe de oude patronen dienen, uitdeelt. Ook beweert men, dat de aannemingen voor Pransche zwaardba jonetten voor het grootste gedeelte in Pruisen gedaan zijn en dat deze dus ingeval van oorlog gestuit zullen worden. Men veronderstelt bovendien, en denkelijk met grond, dat de Pransche troepen weigeren zouden om aan de Pruisische te weêrstaau, tenzij het aehterlaadgeweer ook bij de Pranschen gebezigd werd. Prankrijk zoo zegt men zal geen stap doen tot dat het gereed is en het zal met de achter laadgeweren niet gereed zijn voor 1869. De Presse betreurt het, dat te Berlijn en te Parijs de overtuiging post gevat schijnt te hebben, dat tusscheu Prankrijk en lluitschland een groote oorlog moet worden gevoerd om liet overwigt in Europa. »Üit dien hoofde (zegt zij) heeft Prankrijk de hand uitgestrekt naar Luxem burg, en om dezelfde reden wil Pruisen, ofschoon het voorwaar niet natuurlijk is, garnizoen te leggen en te houden in de vestingwerken van een volstrekt vreemd laud, zijne troepen niet uit Luxemburg terugroepen. De ijdelheid, het prestige van enkele staatslieden is oorzaak dat men de wereld op nieuw in vlam zetten wil. In plaats dat de Pranschman en de Duitscher op zich zouden toepassen hetgeen Goethe weleer van zich zeiven en van Schiller gezegd heeft, toen men in Duitschland twistte over de vraag, wie van beide groote mannen de grootste was: //De wereld behoorde blijde te zijn, dat zij tot logies verstrekt aan twee zulke knapen," in plaats daarvan wil men tc Berlijn en te Parijs de rust van ons werelddeel en de welvaart der volken ton offer brengen aan wederzijdschen naijver. Hoe lang nog zal het spelen van zulk een misdadig spel in Europa mogelijk zijn Volgens een te Parijs verspreid en in een correspon dentie uit die stad in de K'öln. Zeit. vermeld gerucht zou de keizerin der Pranschen weder in gezegende omstandig heden verkeeren. De Londensche correspondent der Indépendance Beige meldt aan dat blad, in een telegrafisch berigt van Dingsdag, dat Engelands ultimatum in de zaak van het handelsvaartuig Victoria, door Spanje op de hoofdpunten ingewilligd is. De andere zaak in geschil tusschen Engeland en Spanje, namelijk die van den Tornado, zou, naar de verzekering van den aangehaalden berigtgever, insgelijks op weg tot eene minnelijke vereffening zijn. De heer von Bismark heeft in den Rijksdag ver klaard zijn ontslag bij den koning te zullen vragen, wanneer de oppositie bleef vasthouden aan de amendementen betref fende de vergoeding der reiskosten van de leden en de leger- organisatie, waardoor men hem zou verhinderen in de voort zetting van het aangevangen werk. Die amendementen zijn bij de tweede lezing van de Bondsconstitutie verworpen, terwijl de regeringen van den Noordduitschen Bond zich met de overige amendementen hebben vereenigd. Twee Posensche geestelijken zijn voornemens, een aanklagt wegens laster in te dienen tegen graaf von Bismarck, naar aanleiding van hetgeen die minister op 19 Maart in den rijksdag beweerd heeft over schandelijke bemoeijingen der Posensche geestelijkheid bij gelegenheid der verkiezingen voor het Noord-Duitsche parlement. Als een bewijs der gestrengheid waarmede de Pruisi sche regering de bepalingen omtrent de afsluiting der we gen naar Pruisenter zake der veetyphus in toepassing brengt, moge dienen dat verscheidene personen, welke onwetend, langs eenen anderen als den aangewezen weg de grenzen passeerden, geregeld door de maréchaussee naar Wezel en Bentheim zijn getransporteerdten einde na het voldoen der vastgestelde strafbepalingen weder naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Al de kleêrmakers-bazen te Parijs zullen Maandag morgen ten 9 ure hunne werkplaatsen sluiten, zoo de werk lieden niet vóór dit uur zijn teruggekeerd en geen van al die werklieden die wegblijven, zal ooit weêr op de ateliers worden toegelaten. Dat wordt ernstig. Nabij Pittsville in Pensylvanië zijn 12 personen om gekomen door eene ontploffing in een kolenmijn. Volgens een officieel verslag, in den Moniteur, (het welk niet verder dan het jaar 1864 gaat) is de gemiddelde duur van het leven der menschen in Erankrijk sedert eene halve eeuw bijna zes jaren toegenomen, namelijk van 3 lj- jaren tot 37j. r/Deze vooruitgang (zegt het aangehaalde rapport) komt niet gelijkmatig; hij is niet evenzeer merk baar in al de jaren, welke dat tijdvak uitmaken. Niettemin blijft het een feit, dat de bevolking van Erankrijk thans meer levenskracht heeft dan in het begin dezer eeuw. Dit kan worden toegeschreven aan de invoering der vaccine, aan aanhoudende verbeteringen in de openbare en particu liere zorg voor de gezondheid, en vooral aan de toeneming der algemeene welvaart." De Indianen van de Roode-rivier, in Britsch-Noord- Amerika, hebben den volgenden uitnoodigings-brief aan den prins van Wallis gezonden: //Aan den eerstgeborene van onze groote moeder, aan gene zijde van den Oceaan. Groot opperhoofd, dien wij koninklijk (opperhoofd noemenWij en ons volk vernemen, dat onze aanverwanten, de bleeke aangezigten aan de Roode rivier, u uitgenoodigd hebben om hen in den aanstaanden zomer te.bezoeken. Wij en ons volk wenschen, dat ook gij ons een bezoek zult brengen. Elke hut zal u koninklijk ontvangen. Wij hebben beeren en buffels, en onze jagtvelden staan voor u open; onze paar den zullen u dragen en onze honden zullen voor u jagen, en wij en ons volk zullen u vergezellen en beschermen. Onze grijsaards zullen u hunne medailles toonen, die zij ontvin gen voor hunne trouw aan den vader van uwe groote moe- .der. Groot koninklijk opperhoofd! Indien gij komt, laat het dan weten aan ons opperhoofd te Eort-Garry, opdat wij u in tijds te gemoet kunnen gaan en u kunnen ontvanger zoo als ons groot koninklijk opperhoofd betaamt. Men weet niet hoe velen er naar de prediking van den apostel Paulus op den heuvel van Mars luisterden, doch wij bezitten aanteekeningen van groote bijeenkomsten op verschillende tijden der christelijke predekingsgeschiedenis en kunnen nog geen getal ontdekken gelijk aan dat der menigte die, wanneer de gelegenheid het toelaat, ds. C. II. Spurgeon. te Lon den gaat hooren. Hij behoort tot de zeer weinigen in de geheele reeks van christelijke predikers, - te beginnen van de tijden der apostelen, - die op hetzelfde oogenblik omstreeks twintig duizend personen door zijne welsprekendheid onder den regt- streekschen invloed zijner leerverkondiging boeijen, en wij vermelden deze omstandigheid, niet slechts als eene merk waardigheid, doch omdat de geheele zaak in betrekking staat

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 2