Zevende Jaargang. 1867. JlifuiDS' en <RÖoertentie--6faÖ. WOENSDAG 24 APRIL. Jis 616. uELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATÜRDAG. AWnnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Auvertentikn van 14 regels is 40 Genten voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. €>ffioëcï püctïtc. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS der gemeente Helder. Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Noordholland van den 15 Maart 11. N° 34. Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam, op het groote gevaar voor de GEZONDHEID, gelegen in het gebruik van VARKENSVLEESCH, HAM en WORST, afkomstig van varkensdie aan trichinen-ziekte lijdende warenen dat bepaaldelijk de. van Buitschland aangevoerd wordende Ham, Worst en Varkeusvleesch, als min of meer verdacht zijn te beschouwen. Belangstellenden kunnen ter gemeente secretarie kennis nemen van de middelen, om het bestaan van trichinen te ontdekken, en van die, om het gevaar, aan het gebruik van door trichinen aangedaan varkeusvleesch verbonden weg te nemen. Helderden 23 April 1S67. en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Op de openbare straat alhier is gevonden een ZIJNAALD (Zilver verguld). Helder 23 April 1867. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. jfètit-ufficiM gdtteïte. STI B TT W S T IJ P 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 April 1867. Naar wij vernemen zullen Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente Z. M. te Amsterdam gaan begroeten, tijdens H. D. verblijf aldaaringaande 24 dezer. Ook vernemen wij dat bij Z. M. het voornemen bestaat, om gedurende die dagen een uitstapje te makeu naar deze ge meente. Zondag morgen, omstreeks half zes ure, werd van de vuurtoren Kijkduin geseind om adsistentie van eene sleepboot voor een binnenkomend schip, welk nader bleek te zijn de Ned. bark Baron Pallandt van Rosendael, kapt.W. S. Kramers, geladen met koffij, suiker en tin, komende van Java en be stemd naar Amsterdam. Niettegenstaande de hevige Z. W. wind en vliegende stroom, stoomde de Stad Amsterdamkapt. Bakker, onmiddelijk de haven uit, en ontmoette het schip in het Marsdiep, bij den Helder, de sleeptrossen werden overgeworpen en vastgemaakt, de loods had den kapitein het gewone welkom-binnen toege- wensebten niemand aan boord dacht anders of men zou, na een bangen nacht te hebben doorgestaanna een half uur zich in een veilige haven bevinden. De wind stak echter meer en meer op, en voor de haven zijnde, kwam een stormbui invallenzoodat geene mogelijkheid bestond onder die om standigheden de haven te bereikendaar de krachten der sleepboot niet toereikende waren. Kapt. Bakker achtte het raadzaam den kapt. Kramers iu overweging te geven het anker te laten vallen, tot dat wind en stroom eenigzints be daard zouden zijn. Dit geschiedde, doch met het ongelukkig gevolg dat de kettingen zoowel van het tweede als van het eerste anker braken. Kapt. Bakker zette onmiddelijk sein op, om adsistentie voor eene tweede boot; ieder verwonderde zich over het lang uitblijven der te hulp geroepen boot, doch eindelijk kwam de Archimedes, kapt. de Liefde, opdagen. Inmiddels had kapt. Bakker alle manoeuvres beproefd, om het schip in diep water te houden, en was reeds wegens de hevige vloed en wind tot op de hoogte van het Oudeschild gedreven, alvorens de Archimedes voorspande. Te vergeefs waren de pogingen der beide booten om het schip in wind en stroom op te slepen. Het uiterste werd beproefddoch door de onstuimige zee geraakte een der sleeptrossen van de Am sterdam in de schroef der Archimedeswaardoor die sleeptros werd stukgeslagen, terwijl dc andere zoomede die der Archi medes braken. Men zag zich toen genoodzaakt het schip aan zijn lot over te laten, en met de booten eene veilige anker plaats op te zoeken, ten einde de bekomen schade zooveel mogelijk te herstellen. Het duurde daarna niet lang of het schip zat op den Oostwal aan den gronddoor het hevige stooteu werd het spoedig lek, terwijl de groote (ijzeren) mast en voormarssteng over boord vielen. Een benaauwd oogenblik. De storm eenigzins bedarende, ligtten de booten het anker, koers zettende in de rigting waar het schip was heen ge dreven, om zoo mogelijk de bemanning van de Baron van Pallandt te redden. Daar het niet mogelijk was van wege de woedende zee om het schip met een sloep te naderen, nam kapt. Bakker het koenmaar voor het behoud vau zijn boot en beman ning zeer gewaagd besluit, om het schip op zijde te schieten, en dank zijn moed en beleid mogt het hem gelukken welk voorbeeld daarna door don kapt. de Liefde met de Archimedes gevolgd werd; een gedeelte der equipage met hunne goederen ging op beide booten over, benevens eenige goederen en de voornaamste papieren van den kapitein. De kapitein, de loods, de stuurlieden en de hofmeester wilden het schip nog niet verlaten ofschoon het voorschip reeds vol water zat. Een loods- vaartuig, dat inmiddels ter adsistentie was aangekomen, bleef op korten afstand van het schip ten anker. Toen het weder Maandag morgen eenigzins bedaard was, bleek het den kapt. dat het sebip niet meer was te redden en besloot hij vergezeld van de overige achtergeblevenen, om op genoemd loodsvaartuig overtegaan, waarmede zij alhier zijn aangebragt. Een aantal schuiten zijn hier gisteren successievelijk aan gekomen die zoo veel mogelijk van den inventaris en de lading hebben geborgen. Een der opvarende van een der schuiten heeft het onge lukkig lot getroffen, om bij het aftuigen van het schip uit de mast te vallen op het dek, en is aan de gevolgen on middelijk bezweken. Z. M. heeft benoemd tot commissarissen van 's Rijks politie de heeren: A. O. Boonzajer, commissaris van politie en waterschout alhier en J. van Bremen, commissaris van politie en waterschout te Alkmaar. Het Israëlitisch Jongelings-Collegie "Eendragt baart Genoegen" met haar sedert twee jaren alhier opgerigt fonds tot ondersteuning der armenis eene instelling op het ge bied der liefdadigheid die vele dergelijke vereenigingen tot voor beeld mag gesteld worden. Onbegrijpelijk is het, hoe zij met de geringe middelen waarover zij heeft te beschikken zoovele weldaden kan uitreikeu. Voor het ingaan der paaschdagen heeft zij weder eene verloting gehouden ieder lid (45 in getal) ontving gratis een lot, 22 bons werden verloot, die de trekkers aan be- hoeftigen uitreikten, welke op die bons konden bekomen eetwaren, als: vleesch, vet, brood, kruidenierswaren, enz. zoodat daarmede de behoeftige geloofsgenooten gedurende die feestdagen ruimschoots zijn voorzien geworden.

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1