J& 622. Zevende Jaargang. 1867. Jlteuios- en WOENSDAG <ftÖoertentie--6faÖ. 15 MEI. V.6V.:- HEIDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advektentiiïn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegclregt voor elke plaatsing 35 Centen. "Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Het protocol der conferentie is Zaturdag op de bekende grondslagen, door de gevolmagtigden onderteekend. De Ne^ derlandsclie vertegenwoordiger, zegt een telegram, heeft een afzonderlijk protocol verkregen, waarbij de groote mogend heden de losmaking van Limburg van Duitschland erkennen. Uit bijna alle hoofdsteden van Europa is eveneens een te legram. ontvangen, dat Zaturdag avond het traktaat door de leden der conferentie ge teekend is. De Fransche Moniteur deelt het officiëel mede met bijvoeging dat eerlang de bepa lingen Tan dat traktaat aan den senaat en het wetgevend ligchaam zullen worden overgelegd. De Nederlandsche regering (leest men in de drriïiemsche Cou rant) acht het blijkbaar niet noodig van het behoud van den vrede de natie kennis te geven. De Staatscourant neemt slechts over wat Reutersbureau en andere correspondenten berigten. Eene regering, die in haar orgaan mededeelt hoevele rood bonte en zwartbonte koeijen en vaarzen door de veeziekte zijn aangetast, hoeveel kinderen er gevaccineerd zijn: hoe het met de raapolie en wintergerst staat en welke kustlichten of baaktonnen tijdelijk eenige wijziging ondergaan, kon, meenen wij bescheiden, ook wei met een enkel woord berigten, dat het gevaar voor een buitenlandsche oorlog tusschen twee "be vriende mogendheden", om de terminologie der Staats Courant te behouden, voor het oogenblik geweken is. Zij had des noods deze gelegenheid kunnen te baat nemen om, op bet voetspoor van eenige buitenlandsche bladen, hulde te brengen aan de diplomatie, die door wijs beraad en verstandig overleg er in geslaagd is, om eene bemiddeling tot stand te brengen tusschen mogendheden, die verklaard hadden tot schikking te zijn be reid en een traktaat te welaboreren", waarvan de aanneming der grondslagen verkregen was vóór dat de diplomatieke conferentie tot stand kwam. De belangrijkste punten welke door de conferentie gere geld moesten worden, waren: lo. niet öf de vesting Luxem burg zou worden ontruimd dit behoorde reeds tot de aan genomen grondslagen maar binnen welken termijn en 2o. de voorwaarden der ontmanteling. Pruisen vroeg daarvoor' twee maanden, zich verbindende om reeds terstond het gros van zijn garnizoen terug te trekken en er niet meer achter te laten dan noodig is, om de sloopingswerken door het trak taat voorgeschreven te doen plaats hebben. De Russische gevolmagtigde meende, dat drie weken daartoe voldoende waren. De Engelsclie stelde een termijn van vier weken voor, waarmede de Fransche zich vereenigde. In ieder ge val zal de ontruiming dus plaats hebben, maar de ontman teling heeft een vrij zonderling incident doen rijzen. De vestingwerken zijn in de rots gehouwen en de sloopiüg er van zou eene uitgave van 30 millioen eischen. De conferentie is teruggedeinsd voor zulk eene ontzaggelijke uitgaaf, en heeft zich daarom bepaald om te vorderen de slechting van de geavanceerde werken en het maken van eenige bressen in de wallen. Men zegt nu, dat dit ten koste van Pruisen zal ge schieden een ander berigt meent, dat het uit de voormalige bondkas zal worden gevonden. Men zegt dat de Keizer zich tegen den heer Rouher vol genderwijs heeft uitgelaten: »Maak vrede; ik wil het en ik stem toe in de voorwaarden te Londen vastgesteld. Slechts op één punt wil ik van geen concessie hooren: het zijn de wapeningen. Ik zal blijven wapenen tot dat de zaken geheel zullen zijn geschikt, want ik wil niet dat Frankrijk onver hoeds wordt aangevallen. Maar ik herhaal: maak vrede, ik zal er n dankbaar voor zijn." Er is sprake van een brief van Koningin Victoria aan Keizerin Eugénie, waarin zij haar bezweert al haar invloed aan te wenden tot behoud van den vrede. 1T X 3 tT TT 3 T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 Mei 1867. Ter vervanging van den kapt. der artillerie P. van Vugt is alhier geplaatst de kapt. der artillerie 1). H. Cromhout. Door Z. M. is de kapitein-oppervuurv,erker bij de Marine II. La Fors, op verzoek, ter zake van langdurige dienst, met ingang van den 1 September a. s. op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f900.— Geplaatst met den 1 Juni) a. s., op Zr. M3. Wacht schip alhier, de luit. t/z. 1= kl. W. Stellens. Op Zr. M". drijvende batterij Ntplumis de luit. t/z. le kl. N. Mac Leod en op Zr. M'. Wachtschip te Hellevoetsluis, gede tacheerd op do kanonneerboot N°. 42de luit. t/z. le kl. J. M. Brevet. De kapt. t/z. E. M. C. Baak, laatst kommandant van het wachtschip te Batavia, en van daar teruggekeerd, is op non activiteit gebragt. Men schrijft ons van Amsterdam het volgende Het nieuw gebouwde fregat met stoomvermogen dat voor eenigen tijd alhier van stapel is geloopen, zal spoedig van hier over de Zuiderzee naar den Helder vertrekken, (waar schijnlijk den 16 Mei a. s.) Men is druk bezig met de toebereidselen te maken, de bemanning is reeds hier aangekomen. Met het oog op Pampus is dit schip zoo min mogelijk bezwaard, het ligt echter nog 39 palm diep, zoodat, indien men geen hoog getij water treft men nog al eenige moeije- lijkheden zal ondervinden op die droogte. Het stoomjagt Frans Naerebout en de sleepboot Stad Amsterdam zullen bij den overtogt adsisteren De verdere aftimmering, optuiging en uitrusting, moet aan de werf te Willemsoord geschieden. Dit schip is bestemd om 20 stukken en eene machine van 600 paardenkracht te voeren. De Minister van Marine heeft ter kennis van de be langhebbenden gebragt, dat krachtens bepaling des Konings in dit jaar 25 jongelingen als adelborst 3e kl. voor de zee dienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op 1 September a. s., terwijl vóór of uiterlijk op 31 Mei a. s. aan den Minister van Marine een op zegel geschreven verzoekschrift tot plaatsing moet worden ingediend: a. behelzende naam, voornaam, beroep, woonplaats en geboorteplaats der ouders of voogden; b. de godsdienstige gezindheid waartoe de jongeling behoort; c. de belofte van stipte voldoening aan de bepalingen van het Instituut; terwijl moet worden overlegd a. de geboortcacte van den jongeling; b. eene verklaring dat hij gevaccineerd is of de kinderpokken heeft gehad, door een bevoegden ge neesheer afgegeven. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot Groot kruis der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Mr. J. P. J. A. Graaf van Zuylen van Nyevelt, minister van Buitenlandsche Zaken. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 15 schepen, als: voor Amsterdam: Margaretha Simonetta, P. J. Hoffman; PrestoP. Teekes; California, M. de Wijn; Cheribon, J. Reinierseu Johannes Lodewij/c, P. van Delft; Zephyr, L. ZuijderduijnJacoba Helena, J. JZwart; RidderkerkC. J. Bunk; Europa, J. C. P. Lupcke. Voor Rotterdam: 's Gravenhage, J. R. Bok; Bengalen, C. A. Hjeltröm. Voor Dordrecht: Jannetje I1. H. van Striemen, q. q.China, E. Tofield. Voor Mid delburg: Jahanna, A. Verduijn.Voor SchiedamJoliap Christina, S. le Clercq. In de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode leest mevu-- Het Dagblad bespreekt de houding van den jailférheur-

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1