J& 624. Zevende Jaargang. 1867. Jïteums-- en WOENSDAG cdöoertenttc-fifnö. HELDERSG Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.80 Franco per post B 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den UitgeverS. Giltjeb. COURANT. De prijs der Advertentikn van 1—4 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 22 MEI. O^jfictëri gcbccïte. POLITIE Dezer dagen op de straat gevondeneen zijden DASJE. Helder, 21 Mei 1867. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. .Dict-ufficiëd gebeeïtu. 1TI3TT77-3TIJDI1T3-3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 Mei 1867. Zendag jl. herdacht Ds. Sonstral het veertigjarig be staan der hersteld Evang. Luthersche gemeente alhier, te gelijk met zijne veertigjarige ambtsbedieningdoor het houden eener feestrede naar aanleiding van de woorden uit Nehemia IX: 21: .Veertig jaren verzorgdet gij hen zoo dat hun niets ontbrak." In korte en krachtige woorden schetste de leeraar de ge schiedenis der gemeente van 1818, toen er voor het eerst pogingen werden in het werk gesteld tot hare oprigting, die negen jaren later eerst bekroond werden. Hij herdacht het lief en leedde belangstelling en de tegenwerking, die Zij tot nu toe ondervond. Deze blik op het verledene gaf ruime stof tot dankbaarheid, terwijl de tegenwoordige toe stand der gemeente het gemoed moest stemmen tot ootmoed en voor de toekomst de hoop moest opwekkeu tot verderen bloei en vooruitgang. Daarna rigtte de spreker een gepast en ernstig woord tot ouderlingen en diakenen, ter verdere nauwgezette vervulling hunner pligten als voorgangers der gemeentetot de gemeente leden en verdere hoorders, om steeds het: //ik en mijn huis wij zullen den Heere dienen" te gedenkenen eindelijk een hartelijk woord van dank aan den kerkeraad en enkele ge meente leden, voor de bewijzen van belangstelling van hen ontvangenterwijl hij zich in het bijzonder getroffen toonde, door de heilwensch van eene zuster der gemeente, die hem schriftelijk hartelijken dank had gebragt als eerste die in 1828 als lid der nieuwe gemeente door den Jubilaris was ingezegend. De zangvereeniging Polyhjmnia, onder directie van den heer C. A. Bekker, zal a. s. Donderdag haar eerste concert geven in het lokaal Tivoli. Volgens de gunstige geruchten die wij van deze jeugdige vereeniging vernemen, VQorspellen wij een aangenamen avond. De toegang geschiedt op introductie van een der werkende leden. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend door het onlangs alhier opgerigte tooneelgezelschap Genoegen is ons doeV\ om op Zondag avond a. s. de eerste voorstelling te geven in het lokaal Tivoli. De op te voeren stukkeu zouden bestaan uit: De Verstrooiden, de Kalkoen van Breda en de Loteling. De entree moet naar wij vernemen bepaald zijn op de le rang ƒ0.50 en de 2e rang ƒ0.25. De zeer laag gestelde prijzen zullen ongetwijfeld zeer velen aansporen om Zondag a. s. met dit gezelschap kennis te maken; zoodat het wel te voorzien is dat de zaal goed bezet zal zijn. Naar men verneemt zal Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau, nog een jaar in dienst blijven, na vooraf eenigc herstellingen te hebben ondergaan; verder zou men een eskader formeren, bestaande behalve uit genoemden bodem uit de stoomschepen CuragaoMe talen Kruis en Zoutman, benevens uit de op de reede liggende flotille-vaartuigen Schouwen en Kijkduin en het uit Engeland verwacht wordende ramtorenschiphet is echter nog onzeker of men een reis zal doen naar de Mid- dellandsche Zee, dan wel naar de Oostzee. Na afloop van den voorgenomen kruistogt zullen de genoemde flotille-vaar tuigen naar hunne oorspronkelijke bestemming, West-Indie stevenen. Men schrijft uit de residentie aan de Arnli. Cl. Naar wij vernomen hebben is door den heer Eabius, kommandant van de zeemagt in Nederlandsch-Indie, verzocht om naar het vaderland te mogen terug keeren, en zal dit verzoek worden toegestaan, terwijl hij in het volgend jaar zal vervangen worden door den heer Andrere, thans nog kapitein ter zee, en vroeger afgevaardigde voor Leeuwarden, die dan eerst den vereischten diensttijd zal hebben om tot schout-bij-nacht te worden bevorderd. Bij Z. M. besluit is de adelborst der 1° kl. J. W. Groenemeijer, thans dienende bij de zeemagt in Oost Indiè', op zijn verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, met de laatste der maand waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Bij Z. M. besluit is bevorderd tot le luitn. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, thans 2e luitn. bij de bataillons jagers van het regement grenadiers en jagers h la suite van het corps. Z. M. heeft de zilveren medaille verleend aan den heer T. Hessels, fungerend visiteur bij de recherche te water in de le afd. en de bronzen aan A. Griep, sloeproeijer bij die dienst, alsmede aan ieder een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van 5 personen der bij 't Workummer- gat verongelukte tjalk Bouwina, op 3 Augustus 1866. Door Z. M. is eene wijziging gebragt in het wapen der kavallerie, alshet 5de regiment dragonders is opgehe ven, zullende het personeel daarvan bij de vier overige re gimenten ingedeeld worden; voorts zal de benaming dragon ders vervangen worden door huzaren, en zal het wapen der kavallerie voortaan zijn zamengesteld uit het le, 2e, 3e en 4e regiment huzaren. De wapens der infanterie, kavallerie, artillerie en genie zijn dezer dagen door Z. M. georganiseerd. Er zal in den loop der maand Junij aanstaande een buitengewoon examen plaats hebben van onder-officieren der infanterie voor den rang van 2e luitenant, de des betrekke lijke aanschrijving is bij de regementen reeds ontvangen. Eerstdaags zullen de miliciens der ligting 1866, welke onlangs onder de wapenen zijn opgeroepen, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden worden gezonden. Het Staatsblad no. 49 behelst het Koninklijk besluit betreflende de regeling en zamenstelling der vrijwillige scherp- schuttersvereenigingen. Yolgens berigten uit Batavia loopeude tot 27 April, zijn aldaar aangekomen de navolgende schepen Katliarina Maria, kapt.Brandts, Hongkong; Azia, Trap pen, Amsterdam; Aegidea Ij Bauliha, Hoogland, dito; Jo- hanna Christina, Leclercq, Neweastle (N. S. W.j; Bremen, Trentwehl, RotterdamAry Scheffer, Kunst, ditoCortgene, "Wemmerus, dito; Wïllemina j Claru, van Herwerden, Am sterdam; St. Jan, Lommerse, Rotterdam; Hoek van Holland, Bakker, Amsterdam. Men schrijft uit Hellevoetsluis, 18 Mei het volgende: Per het Engelsche stoomschip Sea Gull, kapt. Dunepac zijn heden via Huil naar Amerika vertrokken 25 land/fer- huizers, allen Nederlanders, en per het Engelsche stooms

Heldersche Courant | 1867 | | pagina 1